احتمال کناره گیری سعد الحریری از تشکیل دولت طی روزهای آینده

 تهران – ایرنا - همزمان با انتشار برخی اخبار درباره استعفای سعد الحریری نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان ، او در سخنانی دو پهلو گفت که همه گزینه‌ها برای تشکیل کابینه یا عذرخواهی روی میز است و در این باره به تنهایی تصمیم گیری نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای لبنانی «النشره»، الحریری در اظهاراتی افزود که همه گزینه‌ها روی میز اوست و درباره ادامه کوشش ها برای تشکیل دولت یا عذرخواهی از این مسئولیت به ‌تنهایی تصمیم نخواهد گرفت.

ساعاتی پیش خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع آگاه نوشت ، نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان تصمیم به استعفا گرفته است و  احتمالاً در هفته جاری این موضوع را اعلام می‌کند.
 

وی ادامه داد که به طرح رئیس مجلس لبنان که برآمده از حس مسئولیت پذیری «نبیه بری» برای نجات لبنان و در راستای طرح «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه است پایبند خواهد بود.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه رابطه خود با نبیه بری، رئیس مجلس لبنان  را توام با هم افزایی و همکاری توصیف کرد و گفت: که «من و بری یکی هستیم و مشکل در طرف دیگری است که در روند تشکیل دولت سنگ‌اندازی می‌کند».

الحریری بیان کرد که نبیه بری تنها کسی بود که از اول کار در کنار من ایستاد و هرگز مرا رها نکرد و هیچ گاه نشانه‌ای درباره اینکه بخواهد مرا دور بزند آشکار نشده و همیشه با او در تماس هستم».

وی درباره دیدار روز گذشته خود با مفتی اهل سنت لبنان نیز گفت که وی را در جریان همه مسائل مربوط به تشکیل دولت قرار داده است و هرگونه انعطافی که برای تشکیل دولت لازم بوده نشان داده اما طرف دیگر همچنان حاضر به کوتاه آمدن از سقف مطالبات خود نیست.

هفته گذشته یک منبع نزدیک به «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، تأکید کرد که تحرکات مثبتی در روند تشکیل دولت لبنان آغاز شده و بری به‌زودی نتایج رایزنی‌های خود با نیروهای سیاسی لبنان را به اطلاع «میشل عون»، رئیس جمهوری و «بشاره الراعی» (رهبر مسیحیان لبنان) خواهد رساند.

این منبع تأکید کرده که هنوز تحول بنیادینی رخ نداده زیرا «جبران باسیل»، رئیس جریان ملی آزاد و داماد رئیس جمهوری، همچنان بر داشتن دو وزیر مسیحی پافشاری می‌کند و مساله وزارت دادگستری و کشور هم حل نشده و «سعد الحریری» هم حاضر نیست دولتی تشکیل دهد که عون و تیم سیاسی او یا هر تیم سیاسی دیگری به وی دیکته کنند.

با وجود این اختلافات، این منبع نزدیک به رئیس مجلس لبنان گفته که مشکلات رو به حل خواهد رفت چون نبیه بری عزم خود را جزم کرده و معتقد است که اتلاف وقت بیشتر جایز نیست.

لبنان در پی اعتراض های اجتماعی دو سال پیش و تغییر دولت همچنان با چالش های گوناگون مواجه است و به سبب اختلاف های گروه ها و جریان های سیاسی و شکاف های مذهبی و قومی، سعد الحریری که به عنوان نخست وزیر از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه  شده است تاکنون نتوانسته دولت خود را تشکیل دهد.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان پس از کش و قوس های فراوان سیاسی و در پی انفجار بندرگاه بیروت که خسارت های فراوانی در پایتخت به بار آورد، آبان ۹۹ «سعد الحریری» را مامور تشکیل کابینه کرد؛ اما الحریری به علت کارشکنی و نگاه به بیگانگان هنوز و با گذشت نزدیک به هفت ماه نتوانسته کابینه خود را معرفی کند.

این در حالی است مقام ها و جریان های لبنانی در این مدت کوشش های فراوانی برای برون رفت کشور از این وضعیت بغرنج انجام داده اند و با وجود همه طرح ها و ابتکارهای سیاسی، الحریری همچنان از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند امری که می تواند در صورت تداوم اوضاع لبنان را بیش از پیش پیچیده و بحرانی کند و حتی کشور را تا آستانه فروپاشی سوق دهد.

یکی از طرح هایی که برای برون رفت از این بحران ارائه شده ابتکار عمل و طرح «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان است، وی در دو هفته گذشته گفت و گوها و نشست های گسترده ای را با مقام ها و جریان های گوناگون سیاسی آغاز کرده و به نظر می رسد رایزنی های بری در حال نتیجه دادن است. 

در همین پیوند نیز تارنمای روزنامه منطقه ای «الشرق الاوسط» نوشته است که به نظر می‌آید لبنان برای پایان بن بست سیاسی راهی جز اجرای طرح پیشنهادی «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، در پیش ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha