ساخت مواد جدید با الهام از تار عنکبوت

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه کمبریج واقع در انگلیس با الهام از تار عنکبوت، راهکاری جدید برای تولید پلاستیک با استفاده از الیاف طبیعی شناسایی کردند.

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، محققان برای ساخت این نوع پلاستیک انواع بسپارهای طبیعی و زیست‌تخریب‌پذیر از جمله پروتئین سویا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و توانستند ترکیبات مناسب را شناسایی کنند. سپس با افزودن نانوذرات ساختار این مواد را به‌ گونه‌ای تغییر دادند که استحکام و پایداری این مواد افزایش یافته و امکان تولید فیلم های نازک از جنس این مواد فراهم شود. این فیلم ها در ساختار مولکولی شباهت زیادی به تار عنکبوت دارند.

محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیقات بتوانند مواد مناسبی را با استفاده از منابع طبیعی برای بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات تولید کنند که ضمن پایداری کافی، موجب کاهش مصرف انرژی و آلودگی محیط زیست شوند.

در حال حاضر آلودگی پلاستیک یکی از مهمترین نگرانی‌های حوزه محیط زیست است.

به گزارش وال استریت ژورنال، میزان پلاستیک تولید شده طی دهه اخیر، به اندازه تمام قرن گذشته بوده است و مدت زمان تجزیه یک ظرف یا شی پلاستیکی بین ۵۰۰ تا هزار سال است، بنابراین روش‌های بازیافت پلاستیک جایگاه ویژه‌ای در کشورهای صنعتی دارد.

در ادامه گزارش آمده است:
- حدود ۵۰ درصد از تولیدات پلاستیکی، یک بار مصرف هستند و فقط پس از یک بار استفاده به دور انداخته می‌شوند؛ جالب است بدانید که این زباله‌های پلاستیکی چهار بار وارد چرخه محیط زیست می‌شوند.
- سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر جهان استفاده می شود که به معنای یک میلیون کیسه در هر دقیقه است.
- حدود هشت درصد از نفت تولیدشده در سراسر جهان صرف تولید محصولات پلاستیکی می‌شود.
- حدود ۹۰ درصد از زباله های شناور در اقیانوس ها پلاستیکی هستند.

نکته مایوس کننده این است که تمام مواد پلاستیکی که در این آمار و ارقام از آنها یاد شده است،‌ در نهایت به سمت دریاها و اقیانوس ها سرازیر می‌شوند.

محصولات پلاستیکی شامل ترکیبات شیمیایی هستند که به راحتی توسط پوست جذب می‌شوند. تحقیقات نشان می دهد که آزمایش ۹۳ درصد از شهروندان آمریکایی نسبت به ماده شیمیایی BPA مثبت بوده است. از این ماده شیمیایی در تولید محصولات پلاستیکی استفاده می شود.

مواد پلاستیکی باعث اختلال در ترشح هورمون‌ها در بدن می‌شوند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha