توده هوای گرم تا پایان هفته در چهارمحال و بختیاری مستقر است

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به روند افزایشی دما در استان، گفت: این توده هوای گرم تا پایان هفته در استان مستقر است.

مهران چراغپور روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته هوا در گرم‌ترین زمان روز در شهرکرد به ۳۶ درجه و در لردگان به بیش از ۳۸ درجه سانتی‌گراد رسید.

وی ادامه داد: همچنین شهرکرد با هشت درجه سانتی‌گراد طی ۲۴ ساعت گذشته خنک‌ترین منطقه مرکز استان در کشور و خنک‌ترین نقطه استان گزارش شد.

چراغپور با بیان اینکه آسمان استان تا پایان هفته صاف تا کمی ابری است، تصریح کرد: در همین مدت وزش باد را به ویژه در بعدازظهرها خواهیم داشت.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: شدت باد برای روزهای یکشنبه و دوشنبه بیشتر است و در بخشی از ساعات منجر به خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

چراغپور در ادامه با اشاره به تشدید خشکسالی و کاهش بارش‌های استان در سال آبی جاری، گفت: میانگین بارش‌های استان در سال آبی۱۴۰۰-۱۳۹۹ به ۳۸۵ میلیمتر رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد کاهش و در مقایسه با دوره مشابه میانگین بلندمدت ۳۳ درصد کاهش دارد.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

خشکسالی‌های اخیر از سال ۱۳۸۶ در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

هم اینک ۱۰۰ درصد مساحت این استان درگیر خشکسالی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha