روایت انتخابات با زبان انتزاع

تهران- ایرنا- بهزاد شیشه‌گران، نقاش و طراح گرافیک در تازه‌ترین آثار نمایشگاهی خود آثاری از نقاشی‌های انتزاعی خود را با عنوان «انتخابات!» نمایش داد، که از نظر این نقاش، نشانگر شرایط سیاسی و اجتماعی این روزهای جامعه است.

بهزاد شیشه‌گران، نقاش و طراح گرافیک ۱۵ اثر از نقاشی های انتزاعی خود را با عنوان «انتخابات!» در صفحه اینستاگرام، فیس بوک و تلگرام خود انتشار داد، این مجموعه آثار به صورت انتزاعی و یا آبستره خلق شدند.

شیشه‌گران روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: نقاشی انتزاعی اساساً بسیار زبان پیچیده ای است و اگر با چنین زبان ویژه‌ای به مباحث فراگیری همچون انتخابات هم  پرداخته شود، طبیعی است که خیلی پیچیده تر هم خواهد شد و مخاطب باید با زبان انتزاع آشنا باشد تا ارتباط بیشتری با این آثار برقرار کند.

وی افزود: نقاشی انتزاعی پیچیدگی‌های خودش را دارد که حتما باید با این زبان آشنا بود تا پیام آن را دریافت کرد و مردم عام با این زبان فاصله دارند.
وی به تجربه های گذشته خود در پرداختن به آثار اجتماعی اشاره کرد و گفت: در گذشته زبان‌های مختلفی را در عرصه کارهای اجتماعی تجربه کردم و این تجربه ای دیگر است که پیش از نمایش این آثار پیام های متعددی را از افراد مختلف دریافت کردم که معتقد بودند با دیدن این آثار به فضای انتخابات وارد شدند و با آن درگیر شدند.

روایت انتخابات با زبان انتزاع
یکی از آثار مجموعه انتخابات بهزاد شیشه‌گران

این نقاش پیشکسوت در تشریح آثار خود گفت: به هم ریختگی، تکه تکه شدن شدن، چیزی سر جای خود نبودن در این آثار ایده این نقاشی است. بنابراین با خلق آثار جدید تلاش کردم که سردرگمی و متلاطم را با زبان هنر نشان دهم؛ چراکه تاریخ درباره ما در آینده قضاوت خواهد کرد.

وی افزود: در این آثار از شعارهای مرده باد و زنده باد خبری نیست، ما این روزها در شرایط بسیار دشوار و  عجیبی بسر می بریم. شرایطی پر از تضاد، شعاری، محافظه کارانه، بدون برنامه و وعده های خارج از اختیارات ریاست جمهوری و ناگفته های بسیار دیگر.

شیشه‌گران گفت: با این مشکلات ساختاری باید در انتخابات تصمیم درستی هم بگیریم. من به عنوان یک شهروند از خانواده هنرهای تجسمی که در این فضا تنفس می کنم و شاهد و ناظر این نابسامانی ها هستم در روح و جانم تاثیر عمیقی گذاشته است و نمی‌توانم نسبت به شرایط پیرامونم بی‌تفاوت و آسوده خیال باشم.

این نقاش پیشکسوت اظهار کرد: بنابراین با خلق آثار ایمائی و انتزاعی جدیدم تلاش کردم که این فضای تکه تکه شده و سردرگم و متلاطم و فروریخته را با زبان هنر نشان دهم چرا که تاریخ درباره ما درآینده قضاوت خواهد کرد که در چه زمانه ای و در چه شرایطی زندگی می کردیم.

این هنرمند نقاش، در تشریح دلایل انتخاب شبکه های اجتماعی برای نمایش این آثار گفت: با ظهور شبکه های عظیم اجتماعی از هشت سال پیش مجالی یافتم تا از این پدیده شگفت انگیز برای عرضه آثارم با آزادی بیشتر در فضای تجسمی، بدون محدویت‌های حاکم بر دیگر رسانه‌ها، به راحتی و با سرعت در هر موقعیتی از شبانه روز با مخاطبین وسیع‌تری آثارم را به اشتراک بگذارم.

روایت انتخابات با زبان انتزاع

شیشه‌گران گفت: فضای مجازی به من کمک می کند تا در لحظه نسبت به مسائل پیرامونم واکنش نشان دهم. فضای مجازی به من کمک می کند تا این حقیقت ناامید کننده و ناهنجار ترافیک تهران را تا حدود زیادی برای مخاطبین خود تسهیل کنم. فضای مجازی به من کمک می کند تا بدون تعطیلی، بدون سرما و گرما، فراتر از مرزهای جغرافیایی از این دشواری عظیم عبور کنم و تصویر یا مطلب مورد نظر خود را در یک ثانیه با صدها و حتی هزاران نفر در سراسر جهان به اشتراک بگذارم.

فضای مجازی به من کمک می کند علاوه بر بهره مند شدن از گالری های موجود در شهر تهران این امکان را داشته باشم تا با مخاطبان خارج از ایران هم در ارتباط باشم. فضای مجازی به ما کمک می کند به جای اینکه شما با دشواری از نمایشگاه من دیدن کنید، من به راحتی در خلوت زندگی شما حضور یابم.  در فضا مجازی امکان نظرسنجی و ارزیابی بسیار آسان‌تر و به‌روزتر است و به این ترتیب از آخرین خواسته‌های مخاطبان خود مطلع می‌شوم.

 وی در مزایای فضاهای مجازی گفت: در این فضا هم با آدم های خاص و درجه یک و نظرات سازنده و خوبشان روبرو می شوم و هم آدم های عام با اظهار نظرهای ناشیانه. فضای مجازی در کاهش هزینه های اقتصادی، اجتماعی به من کمک می کند، فضای مجازی در کاهش مصرف منابع سوختی برای وسایل نقلیه، کاهش آلودگی هوا، کاهش استهلاک وسایل نقلیه، کاهش رفت و آمدهای غیرضروری و به دنبال آن آرامش روانی بیشتر برای افراد جامعه به طور چشمگیری کمک می کند. فضای مجازی هزینه های هنگفت چاپ و نشر را نیز به شدت کاهش داده و لذا در استفاده از منابع زیست محیطی لازم برای تولید کاغذ نیز صرفه جویی های بسیاری به عمل می آورد.

بهزاد شیشه‌گران، ۱۴ نمایشگاه آنلاین را ظرف هشت سال گذشته به نمایش در آورد. چند مجموعه طراحی پوستر با مضامین فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بودند. مجموعه ای از طراحی پرتره های شخصیت های فرهنگی و سیاسی ایران و جهان و چهار مجموعه از نقاشی ها با عناوین نقاشی های انتزاعی، نقاشی های سپید، آوار (زلزله کرمانشاه)، نقاشی های سیاه، سفید، خاکستری، کرونا پرتره، من ماسک میزنم و مجموعه نقاشی های انتزاعی انتخابات!  بخشی از فعالیت های این هنرمند بوده است. 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha