جایزه هیات‌داوران جشنواره زاگرب به انیمیشن «دیوار چهارم» رسید

تهران- ایرنا- هیات‌داوران سی و یکمین دوره جشنواره بین المللی انیمافست زاگرب جایزه بهترین فیلم تولید اول خود را به محبوبه کلایی برای ساخت انیمیشن «دیوار چهارم» اهدا کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از سفارت ایران درکرواسی، در مراسم اختتامیه این جشنواره که شنبه شب در زاگرب برگزار شد، این جایزه موسوم به «زلاتکو گرگیچ» (Zlatko Grgić Award) به محبوبه کلانی تعلق گرفت.
در بیانیه هیات داوران جشنواره انیمافست آمده است که فیلم ایرانی دیوار چهارم ساخته محبوبه کلایی برای تکنیک تجربی ارزنده اش که بیننده را به درون ذهن قهرمان داستان برده و بر پویایی خانواده و اصلاح سیاست های اجتماعی تاکید دارد، به عنوان بهترین فیلم تولید اول در بخش موسوم به زلاتکو گرگیچ انتخاب شده است.

جایزه هیات‌داوران جشنواره زاگرب به انیمیشن «دیوار چهارم» رسید


این فیلم ده دقیقه ای در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده است.

کلایی پیشتر در مورد دیوار چهارم گفته بود: این فیلم ۱۰ دقیقه‌ای‌ است و چون از لحاظ تکنیک و شیوه روایی متفاوت است، می‌تواند دلیل انتخاب آن در جشنواره‌های مختلف باشد. موضوع این انیمیشن به خانه و خانواده برمی‌گردد و سعی دارد مخاطب را با شیوه روایی متفاوتی مواجه کند. به طور کلی فیلم درباره روابط بین‌فردی در خانواده‌ است‌ و قصه آن را پسر بچه‌ای هشت ساله روایت می‌کند.

وی همچنین در مورد پیش‌تولید طولانی این اثر گفت: پیش تولید این فیلم خیلی طول کشید؛ زیرا فیلم سختی بود و می‌دانستم قرار است تکنیک نامتعارفی را پیش بگیرم. همین مساله باعث ‌شد ساخت آن تا حدی طول بکشد. از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا شهریور ۱۳۹۹ درگیر مراحل پیش‌تولید و تولید بودم. می‌توانم بگویم علت طولانی شدن آن این بود که می‌خواستم روایت و موضوع را در هماهنگی کامل با تکنیک متفاوتی که پیش گرفته بودم قرار دهم.

محبوبه کلایی متولد شهر قم، انیماتور، فیلمساز، طراح گرافیک و کارگردان فیلم‌های انیمیشن کوتاه و تجربی و فارغ‌التحصیل دانشگاه هنر تهران است. او سال ۲۰۱۹ نیز در جشنواره انیمیشن زاگرب حضور داشته است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha