دیدار پوتین و بایدن؛ نقطه عطفی در روابط روسیه و آمریکا می شود؟

مسکو - ایرنا - در آستانه نشست سران روسیه و آمریکا، که قرار است ۱۶ ژوئن (26 خرداد) در ژنو برگزار شود، طرفین تلاش می کنند حملات تندی علیه هم انجام ندهند، برعکس سخنان و اقدامات دوستانه ای بین آنها رد و بدل می شود، آنها امیدوارند این دیدار به نتایج خوبی منجر شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مسکو،  در آستانه برگزاری این دیدار که احتمال دارد نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که روسیه به نتایج مثبت این نشست علاقه مند است در مقابل آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم ضمن تبریک روز روسیه که ۱۲ ژوئن (روز گذشته ۲۲ خرداد) جشن گرفته شد خواستار تعامل سازنده و ارتقا روابط واشنگتن و مسکو شد.

بلینکن در پیام خود گفت: "از طرف دولت ایالات متحده، من به شهروندان روسیه این روز را تبریک می گویم. رئیس وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت: «من از این فرصت استفاده می کنم و مجدداً بر تعهد آمریکا برای تعامل سازنده با دولت فدراسیون روسیه در جهت ارتقا روابط دوجانبه با ثبات تر و قابل پیش بینی تأکید می کنم. »

دو روز پیش، کرملین یادآور شد که گفت و گوهای پوتین و بایدن، که قرار است در اواسط ماه ژوئن برگزار شود، به دلیل "روابط بد بین ایالات متحده و روسیه" مهم است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی پوتین، خاطر نشان کرد که چنین اجلاسی برای مسکو به منظور بحث در مورد روابط بین دو مهم است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در باره این نشست می گوید: که روسیه به نتایج مثبت این نشست علاقه مند است. اما در عین حال، مسکو انتظار پیشرفتهای چشمگیر از این نشست را ندارد. در همین حال، واشنگتن  نیز اعلام کرد که انتظار ندارد که پس از اجلاس اتفاقات مطابق خواست ما پیش رود.

 جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن در این باره می گوید:، این جلسه برای ایالات متحده "بخشی حیاتی در حفاظت از منافع و ارزش های آمریکایی است". 

سالیوان گفت بسیاری از موضوعات وجود دارد که سران کشورها باید روی آنها کار کنند. وی گفت: علاوه بر این برای "درک بهتر آنچه روسیه قصد و برنامه ریزی برای انجام آن را دارد" و "تلاش برای حل اختلافات و شناسایی حوزه های به نفع آمریکا و برای پیشرفت روابط  ضروری است .

نمایندگان دولت بایدن همچنین اظهار داشتند که طرفین همچنان در مورد قالب جلسه به توافق می رسند، در طرح فعلی همچنین یک کارگاه آموزشی با مشارکت دستیاران ریاست جمهوری و یک جلسه کوچک دیگر پیش بینی شده است.

روابط مسکو و واشنگتن که از سال ۲۰۱۴ میلادی بعد از حادثه اوکراین و الحاق کریمه به روسیه به وخامت گراییده بود اکنون دوران سخت تری را پشت سر می گذراند اما اکنون روسها امیدوارند با برگزاری دیدار ولادیمیر پوتین و جو بایدن زمینه گرم شدن روابط دو کشور فراهم شود.

چرا کنفرانس مطبوعاتی بین دو رئیس جمهور برگزار نمی شود؟  

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، از عدم برگزاری کنفرانس پس از اجلاس ولادیمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهور روسیه و آمریکا خبر داد.

دیدار روسای جمهور در ویلایی  در ساحل دریاچه ژنو در ۱۶ ژوئن ( 26 خرداد)  برگزار خواهد شد. در نتیجه، بایدن یک کنفرانس مطبوعاتی جداگانه برگزار خواهد کرد به گفته پسکوف واشنگتن اهمیت زیادی برای این رویداد قائل نیست.

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه یادآور شد: «در انگلیس، بایدن و بوریس جانسون(نخست وزیر انگلیس) نیز کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار نکردند،  رئیس جمهور ایالات متحده ترجیح می دهد به طور جداگانه با مطبوعات ارتباط برقرار کند. "

به گفته وی، پس از پایان مذاکرات، پوتین نیز کاخ کرملین برمی گردد و به رسانه ها گزارش می دهد.

مقامات روسیه امیدوار بودند که بایدن و پوتین رویکرد مطبوعاتی مشترکی داشته باشند. اما مقامات دولت آمریکا گفتند که آنها به یاد دارند که چگونه در نشست مطبوعاتی هلسینکی  پوتین ترامپ را شکست  داد.

طرف آمریکایی از اینکه در آن کنفرانس مطبوعاتی ترامپ علناً حرف پوتین را مبنی بر عدم مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا،  بدون توجه به نتایج تحقیقات سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده،   پذیرفت،  خشمگین شد.

سناتور جان مک کین سپس آن را "یکی از شرم آورترین سخنرانی های یک رئیس جمهور آمریکا(ترامپ) " خواند.

طرف آمریکایی در بیانیه ای به رسانه ها گفته است که "ما انتظار داریم این نشست سر راست و صریح باشد، و کنفرانس مطبوعاتی جداگانه قالب مناسبی است تا موضوعات مطرح شده در جلسه را با مطبوعات آزاد مورد بحث قرار دهیم، هم از نظر زمینه هایی که می توانیم توافق کنیم و هم حوزه هایی که ما با مشکلات جدی روبرو هستیم.

کاخ سفید همچنین گفت که در این نشست، بایدن به موضوع حملات سایبری با استفاده از باج افزارهایی که از نظر ایالات متحده از خاک روسیه نشأت گرفته اند، "تجاوزات مسکو علیه اوکراین"، حبس "مخالفان" و سایر موضوعات خواهد پرداخت.

گریگوری یاریگین، دانشیار گروه مطالعات آمریکایی  دانشگاه دولتی پترزبورگ نیز می گوید: واشنگتن از کنفرانس های مطبوعاتی مشترک رئیس کاخ سفید امتناع می ورزد، زیرا نمی خواهد اجازه مقایسه بایدن با رهبران سایر کشورها را بدهد،  

وی گفت: اگر هم کنفرانس مطبوعاتی مشترم برگزار شود به صورت عمومی و کلی خواهد بود که مسائل کلی بیان خواهد شد.

اوباما چندین بار با پوتین دیدار کرد، از جمله در یک سخنرانی مشترک در نشست جی 8 در سال ۲۰۱۳ در ایرلند شمالی که به دنبال  این کنفرانس، کاخ سفید به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. فراهم آوردن بستری برای پوتین و عدم به چالش کشیدن رئیس جمهور روسیه در گفت و گوی حقوق بشر دلیل این انتقادات بود.

در تابستان سال ۲۰۰۱، جورج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا نیز  در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پوتین در اجلاس اسلوونی، جمله ای معروف  خود را گفت: «من به چشمان این مرد نگاه کردم. من او را بسیار سرراست و قابل اعتماد می دیدم. گفت و گوی بسیار خوبی داشتیم. من توانستم به روح او نفوذ کنم.»


پوتین: سخنان بایدن  باعث نگرانی من نشده است 

در آستانه نشست روسیه و آمریکا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه ای با کانال تلویزیونی ان بی سی آمریکا ، در مورد  اظهارات  بایدن  که وی را "قاتل" می داند، خاطرنشان کرد که از زمان به دست گرفتن تصدی ریاست دولت به انواع حملات عادت کرده است و در کمترین حد نیز از این «برچسب ها» نگران نشدم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که سخنان همکار آمریکاییش باعث نگرانی او  نشده است.

پوتین اظهار داشت: من همیشه در راستای منافع مردم روسیه و دولت روسیه عمل کرده ام و برچسب های مختلف موضوعی نیست که من نگرانش باشم.

پوتین در مصاحبه با این کانال تلویزیونی خارجی، رهبر فعلی ایالات متحده را با رئیس قبلی کاخ سفید، دونالد ترامپ مقایسه کرد. به گفته وی، "رئیس جمهور بایدن، البته بسیار متفاوت از ترامپ است. " پوتین با بیان اینکه رهبر فعلی ایالات متحده یک سیاستمدار - شغلی- است اظهار داشت: وی تقریباً تمام عمر بزرگسالی خود را درگیر سیاست کرده است.

در عین حال وی اذعان کرد «جو بایدن» "تعدادی حسن و از عیب هایی برخوردار است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha