آیین گرامیداشت پدر شعر انقلاب در سبزوار برگزار شد

سبزوار- ایرنا- همزمان با پنجمین سالروز درگذشت استاد حمید سبزواری، آیین گرامیداشت پدر شعر انقلاب، روز شنبه با حضور مسوولان شهری، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جوار آرامگاه وی در زادگاهش سبزوار برگزار شد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار در این آیین گفت: حمید سبزواری یکی از شاعران آیینی و از مفاخر این شهرستان ادب پرور است که پایه‌گذار شعر انقلاب اسلامی بود.

سیدمجتبی علوی مقدم افزود: استاد سبزواری گزارشگر انقلاب اسلامی بود و وقایع انقلاب اسلامی را در سروده های خود منعکس می کرد.

وی تصریح کرد: وجود منزل آبا و اجدادی و نیز آرامگاه استاد سبزواری در این شهر، فرصتی برای توسعه فرهنگی و ادبی این شهرستان است که باید از آن نهایت استفاده را کرد.

 فرماندار ویژه سبزوار ادامه داد: با هدف مرمت منزل استاد حمید سبزواری، تفاهم نامه‌ای مبنی بر مرمت و بهره برداری از این بنا، بین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرزند وی به نیابت از خانواده استاد سبزواری امضا شده تا مرمت اثر با مشارکت نهادهای شهرستان اجرایی شود.

در آیین پنجمین سالروز درگذشت استاد حمید سبزواری، مسوولان شهرستان با اهدای شاخه های گل و قرائت فاتحه یاد و خاطره پدر شعر انقلاب را گرامی داشتند.

حسین آقا ممتحنی، معروف به حمید سبزواری، شاعر معاصر، که پدر شعر انقلاب لقب گرفته است در سال ۱۳۰۴ در شهر سبزوار به دنیا آمد و سحرگاه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در ۹۱ سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران چشم از جهان فروبست و در روز ۲۶ خرداد در بوستان جانبازان شهر سبزوار به خاک سپرده شد.

از آثار استاد سبزواری می‌توان به دیوان اشعار، کاروان سپیده، یاد یاران، سرود درد، گزیده ادبیات معاصر و سرود سپیده اشاره کرد.

کسب نشان درجه یک فرهنگ و هنر در سال ۱۳۷۱، انتخاب به عنوان چهره ماندگار دوره سوم در سال ۱۳۸۲ و کسب نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر در سال ۱۳۹۳ از افتخارات این شاعر انقلابی است.

مردم ایران در اوایل انقلاب اسلامی و دهه ۶۰ شمسی با اشعار و سرودها و ترانه‌های انقلابی این شاعر توانمند خاطره‌ها دارند و برخی از این سرودها و ترانه‌ها به نوستالژی آن روزها تبدیل شده است.

سرودها و ترانه‌هایی چون "خمینی ای امام" که در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ در فرودگاه مهرآباد به هنگام استقبال مردم ایران از امام خمینی خوانده شد، "ای مجاهد شهید مطهر" که بلافاصله بعد از شهادت شهید مطهری در رثای وی سروده شد، "آمریکا، آمریکا ننگ به نیرنگ تو" که در نکوهش سیاستهای استکباری دولتهای آمریکا در قبال ایران اسلامی، "راه رجا بسته نیست گرچه رجایی برفت" در سوگ شهادت شهیدان رجایی و باهنر، سرود "رفتند یاران" در مرثیه شهید بهشتی و یارانش و یا شعر و سرود "همپای جلودار" در مورد جهاد فلسطین و لبنان، همگی در خاطره تاریخی مردم ایران ماندگار شده است.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha