۱۵‌ هزار میلیارد ریال برای مقابله با کم‌آبی در کشور اختصاص یافت

اردبیل - ایرنا - معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با پدیده کم‌آبی و خشکسالی در بخش کشاورزی کشور تخصیص یافته است.

علی مراد اکبری شنبه در حاشیه بازدید از سدهای معیشتی نیمه‌کاره در شهرستان خلخال به خبرنگار ایرنا افزود: این عتبار برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره کشاورزی‌، اجرای طرح‌های آبیاری نوین کشاورزی و کمک به جبران بخشی از خسارت وارده ناشی از خشکسالی به کشاورزان و باغداران تخصیص یافته  است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های نوین آبیاری بیان کرد: برای ترویج استفاده از روش‌های آبیاری نوین به جای سنتی در سال‌های اخیر تلاش زیادی شده و تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌ نوین آبیاری مجهز شده است.

اکبری اظهارکرد: آبیاری تحت فشار یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت جهاد کشاورزی است که در صورت عدم اجرای این پروژه‌ها، کشور به لحاظ ادامه خشکسالی در سال‌های آتی و همچنین در بحث امنیت غذایی قطعا دچار مشکل می‌شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خطاب به مدیران آب و خاک استان‌ها گفت: انتظار این است که تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در این بخش همانند اجرای سدهای معیشتی زمان‌بر و فرسایشی نشود و با رعایت نکات فنی به سرعت نسبت به تکمیل این پروژه‌ها اقدام شود هر چند که در اجرای پروژه‌ها نباید کیفیت را فدای کمیت کرد و نظارت بر انجام پروژه‌ها در مرحله مطالعات و اجرا باید مدنظر قرار گیرد.

اکبری ضمن تاکید بر استفاده از منابع انسانی و امکانات موجود در استان‌ها برای نظارت بر پروژه‌ها افزود: نظارت و مدیریت بر پروژه‌ها باید قوی‌تر شود و در انتخاب نیروهای راهبردی از افراد توانمند و متخصص استفاده شود.

وی گفت: در خصوص نوآوری در سامانه‌های نوین آبیاری و هوشمندسازی سیستم‌ها باید برنامه اجرایی داشته باشیم و این موضوع لازم است در اولویت قرار گیرد.

وی با تاکید بر مدیریت آبیاری در بحث سامانه‌های تحت فشار و یا کم‌فشار افزود: آموزش در همه سطوح (مدیران ، کارشناسان و بهره‌برداران) ، بازنگری در تعیین صلاحیت شرکت‌های طراحی و اجرا ، ظرفیت‌سازی نیروی انسانی، اصلاح شاخص‌های توزیع اعتبار و حمایت از خلاقیت‌ها و روش‌های بومی از جمله مواردی است که در اجرای طرح‌های آبیاری نوین باید مدنظر قرار بگیرد.

وی از استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های موفق در اجرای طرح‌های آبیاری نوین نام برد و گفت: علاوه بر اجرای این طرح در سطح وسیعی از اراضی کشاورزی این استان در سال‌های گذشته در حال حاضر در ۱۵ هزار هکتار از اراضی زراعی استان سامانه آبیاری نوین تحت در دست اجرا است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: با اجرای قانون جدید اجرای طرح‌های آبیاری نوین پس از این ۸۵ درصد از هزینه‌های اجرای این‌گونه طرح‌ها از سوی دولت تامین و تنها ۱۵ درصد هزینه از محل آورده کشاورزان و بهره‌برداران طرح تامین خواهد شد.

وی با اشاره به رها شدن سدهای معیشتی کشاورزی در مناطق مختلف استان اردبیل اظهارکرد: با هدف کمک به تکمیل عملیات اجرایی ۹ سد معیشتی واقع در شهرستان‌های خلخال و کوثر ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار در اختیار استان قرار می‌گیرد تا این اعتبار با اولویت تکمیل ۲ پروزه سد معیشتی در کوثر و همچنین هفت پروژه نیمه‌کاره سد کشاورزی خلخال هزینه شود.

در سفر امروز معاون وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان‌های خلخال وکوثر ۲ سد معیشتی نیمه‌کاره در کوثر و هفت پروژه احداث سد معیشتی کشاورزی خلخال مورد بازدید قرار گرفت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha