نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره چه گفتند؟ (۲)

تهران-ایرنا- نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دور دوم، سومین مناظره‌های انتخاباتی که با موضوع دغدغه‌های مردم برگزار شد، دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره حل مهم ترین مشکلات کشور بیان کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سومین و آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری امروز (شنبه- بیست‌ودوم خردادماه) و از ساعت ۱۷ با موضوع «دغدغه‌های مردم» برگزار شد. موضوع مناظره نخست اقتصاد و موضوم دومین مناظره این نامزدها فرهنگ سیاسی و مسائل اجتماعی بود.

قاضی‌زاده: برای اصلاح امور باید نگاه منظومه‌ای داشت

«امیرحسین قاضی زاده هاشمی» نخستین نامزدی بود که به قید قرعه در دور دوم مناظره به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت.

وی در پاسخ به پرسشی درباره «نابسامانی نظام توزیع و مقابله با واسطه گری» گفت: برای اصلاح امور باید نگاه منظومه ای داشته باشیم. وقتی ما از مهار تورم به عنوان ام المسائل کشور ذکر می کنیم به این دلیل است که تورم با از بین بردن تولید باعث، فقر و نابرابری شده و مهاجرت را شکل داده است. تورم مانع از تشکیل خانواده شده، سن ازدواج را بالا برده و هزار مساله دیگر ایجاد کرده است.

قاضی‌زاده با اشاره به اینکه تمامی نهادها در ایجاد تورم نقش داشتند؛ گفت: نظام کسر بودجه و حوزه مالی کشور، مساله بانک ها و بانک مرکزی، دولتی و خصوصی، موضوع خلق پول و نقدینگی، ویرانگی نظام توزیع و همچنین زیرساخت های نامناسب در حوزه تولید کشور از جمله این موارد است. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه مجموعه مبدا تا مقصد باید مدیریت شود؛ عنوان کرد: موارد زیادی مانع رساندن کالای ارزان قیمت به دست مصرف کننده شده است. سال ها ارز یارانه ای به نام مردم داده شد، تنها در یک فقره ۳۰ میلیارد دلار به عنوان ارز مداخله ای داده شد که تکلیف آن معلوم نشد.

وی خاطرنشان کرد: دولت سلام مجموعه فرآیندها را در قالب مدیریت زنجیره تامین می بیند. از زمان واردات تا زمان استحصال آن ماده اولیه تا سفره مردم و صادرات در یک زنجیره کلان پیش بینی می کند و به جای آنکه دولت متصدی باشد، مشارکت جو خواهد بود. این دولت کارها را به مردم واگذار کرده، نهاد مدنی درست می کند و این نهاد به عنوان شرکت عمومی عمل می کند و بخش های مختلف تولید را مدیریت می کند. 

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه دولت در سه جا ورود می کند؛ توضیح داد: یک در خرید تضمینی محصولات اساسی، دوم در دادن یارانه به مصرف کننده نهایی و سوم در قیمت تعرفه در حمایت از تولید داخل دخالت خواهد کرد. اگر به سمت خود اتحادیه ها برویم، توانایی اتحادیه های موجود در کشو آن قدر است که مجموعه فرایند را مدیریت کنند. 

وی اضافه کرد: تولید کنندگان مرغ به ما مراجعه کردند و گفتند بگذارید از ابتدا تا انتها را خودمان مدیریت کنیم و نهایتا ۳۰ درصد زیر قیمت کالا را به دست مصرف کننده می‌رسانیم. در مورد قیمت گوشت هم شاهد بودیم بعد از حذف ارز گوشت ارزان‌تر شد و فقط یک رانتی داده بودیم و دنبال سلطان های مختلف بودیم. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در دولت سلام ۲۰ برنامه برای اصلاح عمومی کشور در نظر گرفتیم؛ یکی از برنامه های جدی این است که در طی ۴ سال تورم را به زیر ۵ درصد برسانیم. ۴ و نیم میلیون مسکن تولید کنیم، به طوری که سه دهک بدون پرداخت پول اولیه صاحب مسکن شوند و پول را ۳۰  ساله برگردانند. باید کاری کنیم تا در ایران هیچ فردی سوء تغذیه نداشته باشد. 

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: وزارت خانواده تشکیل می دهیم و برای ازدواج، پایداری و فرزندآوری و آسیب های اجتماعی صندوق اعتبار خانواده در نظر داریم که به هر جوان برای سه موضوع، ازدواج، مسکن و همچنین اشتغال ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار پیش بینی می کند. به جای چندین دستگاه با اطلاعات مختلف نظام یکپارچه مالیاتی، بیمه ای و حمایتی ایجاد خواهیم کرد. 

وی افزود: توزیع منابع بر اساس سرانه خانوار خواهد بود و اختیارات دولت و بودجه را به شهرستان ها واگذار می کنیم. مدل نظام شایستگی براساس استانداردهای مشخص و شفاف اعلام شده و افراد با نظر مردم منصوب و معزول می شوند. همچنین طرح قنات ملی ایران برای حل مشکل آب فلات مرکزی ایران را در نظر داریم و سهمی از سهام شستا و صندوق ذخیره فرهنگیان را به معلمان واگذار می کنیم و مساله بورس را حل می کنیم.

قاضی زاده هاشمی در ادامه مناظره افزود: مشکل بورس را به لطف الهی با استقرار دولت سلام حل خواهیم کرد. ضمن اینکه در دولت سلام، برای اشتغال سریع برنامه داریم تا نیمی از افراد جویای کار ظرف دو سال اشتغال یابند. 

خدمات درمانی برای افراد بالای ۷۰ سال در دولت سلام رایگان است

وی افزود: در دولت سلام، خدمات درمانی افراد بالای هفتاد سال در مراکز دولتی رایگان خواهد شد. همچنین در دیپلماسی عمومی و اقتصادی بنا داریم وزیر خارجه ای با سابقه و تاجر بین المللی انتصاب کنیم. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره تغییر سیستم آموزش پرورش هم توضیح داد: در دولت سلام، آموزش و پرورش نوین جایگزین آموزش و پرورش فعلی خواهد شد تا عمر فرزندان هدر نرود. همچنین کنکور را حذف خواهیم کرد و با کمک نیروهای مسلح، مساله سربازی حل خواهد شد. 

قاضی زاده هاشمی، موضوع فضای مجازی را مساله‌ای حکمرانی دانست که نباید به انحراف و حاشیه برود و خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم شفافیت و مبارزه با فساد داشته باشیم و پول و بانک را کنترل کنیم و مشاغل استارتاپی توسعه دهیم باید فضای مجازی گسترش یابد و نباید فضای مجازی را محدود کرد چرا که در همه حوزه‌ها اثر دارد.

دولت سلام پاسدار حقوق همه است حتی کسانی که رای نمی‌دهند

وی یادآور شد: دولت سلام پاسدار حقوق همه است حتی کسانی که رای نمی دهند یا با مشارکت به دیگری رای می دهند. دولت سلام به دنبال تحقق حقوق معلمان، کشاورزان، سربازان، نیازمندان و تحقق رتبه بندی معلمان خواهد بود. 

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: گاهی اوقات مردم به ما می‌گویند آرزو می‌کنیم یک روز بیدار شویم و ببینیم همه هشت سال خواب بود، مردم عزیز این کابوس در حال اتمام است و باید کاری کنیم که تکرار نشود و برای رسیدن به این مسیر تلاش کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: دولت سلام، دولت جوانان می‌آید تا بند «غ» را جایگزین بند «پ» کند. «غ» یعنی غیرت و اگر یک جو غیرت بود، دختران ما بی جهیزیه نمی‌ماندند. اگر یک جو غیرت بود از هنرمند فقط برای سیاست استفاده نمی شد. اگر یک جو غیرت بود، ورزشکار ما دستفروش نمی‌شد. اگر یک جو غیرت بود، در بورس جیب مردم زده نمی‌شد. اگر یک جو غیرت بود و مسوولی فرزندش در خارج از کشور بود، خودش از مسوولیتش کناره گیری می کرد. 

وی افزود: غیرت یعنی همه مردم ایران باید سر سفره انقلاب بنشینند و دولت سلام با غیرتش برای همه مردم ثبات و آرامش می‌آورد. غیرت همان است که وقتی پیکرش که مظهر غیرت است به کشور برگشت، همه ایران و جهان برای او ایستاد. غیرت یعنی جوان لر دستفروشی که دروازه بان جهانی شد. غیرت یعنی اینکه چند روز قبل جوان ترکی در بازی والیبال غیرممکن را ممکن کرد. 

قاضی‌زاده هاشمی گفت: جوانان گام دومی با غیرتشان محال‌ها را امکان پذیر خواهند کرد. مردم اگر یک جو غیرت ببینند مانند حاج قاسم پاسدار و دوستدار خواهند بود. اگر امروز مردم دلگیرند، چون در مسوولان غیرت و دلسوزی ندیدند. دولت سلام دولت جوانان و زنان غیور است که با غیرت خود غیرمتصورها را قابل تصور می کنند. پدران و مادران عزیز فرزندان شما آمدند و یوسف ها بزرگ شدند تا ایران را آباد کنند و به آنها اعتماد کنید.

رییسی: در سطوح بسیاری تعارض منافع وجود دارد

حجت الاسلام «سید ابراهیم رییسی» در دور دوم مناظره سوم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های خود برای دوران پسا کرونا گفت: ابتدا باید خدمات ارزشمند پزشکان، پرستاران و کادر درمانی همچنین وزارتخانه را درخط مقدم ارج نهاد اما علی رغم این زحمات در نظام سلامت مشکلاتی وجود دارد؛ مردم بسیاری در دوران کرونا دچار آسیب شدند، کسب و کارهای بسیاری در دوران کرونا آسیب دید و مشکلات جدی اقتصادی در این رابطه پیش آمد.

وی با بیان اینکه تعارض منافع را باید به حداقل برسانیم یا منتفی کنیم، گفت: در نظام سلامت و در بسیاری سطوح تعارض منافع وجود دارد؛ مثلا فردی مسئول مسکن می شود اما خودش هم جزو پیمانکاران است، بنابرایین نمی تواند تصمیم درستی برای مردم بگیرد یا فردی که درباره مدارس تصمیم می گیرد که خود او صاحب مدرسه یا موسسه غیرانتفاعی است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به موضوع رفع مساله انحصار و دسترسی به متخصصان افزود: برخی مردم برای دسترسی به متخصصان از شهرستان‌ها به تهران می آیند، باید دسترسی به پزشکان متخصص را آسان کنیم.

وی با اشاره به ۱۶ ماه درگیری کشور با کرونا گفت: کسب و کارهای بسیاری در قضیه کرونا آسیب دیده‌اند؛ حوزه گردشگری،مستاجران و کاسبان دچار خسارت و آسیب شده‌اند.

رییسی اظهار داشت: ‌کرونا در کشور معضل ایجاد و مردم را  نگران کرده است، مردم باید احساس کنند که فکر اساسی از جانب دولت برای حل این معضلات وجود دارد و این اقدامات مقطعی نیست.

وی با اشاره اقدامات سازمان بازرسی کل کشور، گفت: در حوزه جلوگیری از خسارت و زیان  مردم همچنین در زمینه اقدامات درمانی سازمان بازرسی بررسی‌های جدی انجام داده است.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود:‌ بررسی‌ها حاکی از آن است که در برخی موارد با بی‌تدبیری‌هایی مواجه هستیم که اگر این بی‌تدبیری‌ها نبود خسارات مردم هم در حوزه درمان و هم در زمینه کسب و کار کمتر می‌شد.

رییسی با اشاره به لیست بدهکاران بانکی که همتی در بخش قبلی در اختیار وی قرار داد، گفت:‌ مردمی که اکنون این برنامه را می بینند سوال نمی کنند که اگر ایشان مسئولیت داشت این لیست را ارائه بدهد چرا  قبل از این نداده و الان در این مناظره این لیست را می‌دهد و اگر نباید ارائه می داد، چرا  اینجا این کار را انجام می دهد؟

وی ادامه داد:‌ مانند لیستی که در رابطه با ارزهای ناشی از صادرات ارائه شد و گفتند مقدار آن ۲۷ میلیارد دلار است. هفت میلیارد دلار را اعلام کردند و بقیه را اعلام نمی‌کردند؛ در مصاحبه ای گفتیم چرا بقیه را اعلام  نمی‌کنید که در یک جلسه مجمع، بقیه را اعلام کردند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ‌این لیست جالب است؛ از بدهی‌های ۱۰۰دلار و ۵۰۰ دلاری تا بقیه را در لیستی ارائه دادند در حالی که قرار بود کسانی که بیشترین سهم از صادرات را  داشته‌اند، معرفی شوند.

رییسی گفت:‌ بسیاری از این موارد را نباید قضایی کرد بلکه دولت باید با تهاتر مسائل را حل کند. این اقدامان نوعی بی تدبیری و آزار مردم و برخورد قضائی است. آقایان هم رای و هم اعتماد از مردم می‌خواهند، چطور مردم می‌توانند اعتماد کنند؟

در زمان من در قوه قضاییه هیچ فیلتری انجام نشده است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: خوب شد که من اینجا هستم که انتقاد کنید. آقایان چیزی در این جلسه نگفتند کلا من را خطاب قرار دادند که البته برای من بد نشد در جلسه مناظره باید از برنامه بگویید از اول تا آخر این حرف‌ها را می زنید، مردم من و شما را می شناسند، مردم به شما اقبال ندارند؛ به عملکردتان نگاه کنید به داخل مردم بروید و ببینید مردم از عملکرد چه کسانی ناراضی هستند؟ مساله پیچیده ای نیست، همان عده ای که می‌گویند پای صندوق نمی آیند، از آنان هم سوال کردم آنها از دولت ناراحت هستند. این دولت با مردم، جوانان و تولیدکنندگان چه کرده است؟

رییسی افزود: در ارتباط با فضای مجازی مردم می‌دانند من قول صادق دارم. نگاهشان به من این است که صادقانه حرف می‌زنم، هیچ فیلتری در قوه قضاییه در زمان من انجام نشده است. من گفتم دسترسی به اینترنت برای همه حتی فقرا آزاد بشود. چرا فضاسازی می‌کنید؟ اگر تصمیم گرفتید دو قطبی ایجاد کنید، که این قضیه با شماها راه نمی‌افتد. این یک مقداری دور از انصاف است.

وی تاکید کرد: هیچ روزنامه ای در زمان من بسته نشد و هیچ رسانه ای در زمان من محدود نشد.

رییسی در بخش پایانی مناظره امروز درباره قیمت بنزین گفت:‌ در اجرای افزایش قیمت بنزین بسیار بی‌تدبیری شد؛ در مورد اینکه مقصر و مسئول کیست، گزارش دبیرخانه شورا و گزارش عالی رتبه قضایی در این خصوص وجود دارد و در نهایت اولین پاسخگو در این قضیه باید آقای روحانی باشد.

مدت ها قبل عفو متهمان آبان ماه را دادیم

وی درباره عفو متهمان آبان ماه گفت:‌ ما مدت‌ها قبل عفو دادیم و همه کسانی که در این رابطه بودند خدمت مقام معظم رهبری مطرح شد و غیر از کسانی که موضوع خاص داشتند یا با خارج در ارتباط بودند، ایشان عفو فرمودند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:‌ اولین نکته درباره موفقیت ریاست جمهوری موضوع جهت گیری است و باید دید دولت جدید چه جهت‌گیری دارد.

رئیسی تصریح کرد:‌جهت گیری ما عدالت است و دولت باید بتواند از همه ظرفیت های کشور و نیروهای انسانی کارآمد در کشور استفاده کند و قدرت اجماع‌سازی داشته باشد همچنین یک قدرت اجرایی قوی داشته باشد.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌ برنامه‌های توسعه بسیار است اما دولت به این برنامه‌ها عمل نکرده است؛ برنامه برای دولت و رئیس جمهور بسیار مهم است همچنین کارنامه هم موید برنامه است والا برنامه بدون کارنامه امری شعاری است.

وی با تاکید بر داشتن سابقه و کارنامه اضافه کرد:‌ وقتی گفته می‌شود کاری باید انجام شود باید نشانه‌هایی داشته باشد که قبلا کارهایی انجام شده است.

رئیسی افزود: مردم بدانند رئیس جمهور، رئیس همه مردم است و نگاه یکسان دارد. هر ایرانی حقوق تضمین شده دارد؛ اهل سنت، شیعه، معلم، بازنشسته، کارگر، کشاورز، زن، مرد در هر اقلیم ها با هر  گویش فرقی ندارند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌ دولت وظیفه دارد در مقابل مردم مکلف است و مردم حق به گردن دولت دارند در واقع ما خود را نسبت به مردم مکلف می‌دانیم.

مهرعلیزاده: نقش سهامداران عمده در بورس باید به حداقل برسد

«محسن مهرعلیزاده» در دور دوم مناظره سوم درباره با بیان اینکه بورس یکی از بهترین بازارهای ممکن برای جذب سرمایه‌گذاری است، خاطرنشان کرد: دلیل اهمیت بورس این است که وقتی پول در آن جمع می شود به سمت تولید حرکت می کند. یکی از مشکلات اساسی کشور ما مساله رونق تولید است که این موضوع با بردن نقدینگی به این حوزه می تواند تحقق یابد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری به تحولات بورس در سال گذشته اشاره کرد و افزود: فروردین سال گذشته به دلایل غیرکارشناسی، دولت در بازار بورس دخالت کرد و صاحبان سهام عمده که معمولا نقش تعیین کننده در قیمت سهام خودشان دارند، در یک هماهنگی با یکدیگر و دولت وارد معرکه شدند و مردم را به سرمایه گذاری در بورس تشویق کردند. آمدن پول مردم به بورس موجب نشد که پول به سمت تولید برود اما قیمت سهام شرکت ها به صورت حبابی چندین برابر شد که این موضوع به منتفع شدن سهامداران عمده منجر شد. بعد که حباب ها ترکید و قیمت‌ها واقعی شاهد متضرر شدن مردم بودیم و این موضوع به یک بحران تبدیل و در نتیجه دولت مجبور شد ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی را برای جبران خسارت مردم به ریال تبدیل و به بورس تزریق کند. 

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: همه این اقدامات اشتباه بود و بورس را باید به خود بورسی‌ها می سپردند. دخالت دولت و دولت ها در بورس همواره در دوران شکست بازار اتفاق می افتد و شکست بازار زمانی است که اتفاق خاصی مثل بحران چند سال پیش آمریکا اتفاق افتد که در این مورد، دولت برای نجات بانک ها از ورشکستگی به آنها کمک کرد.

وی با بیان اینکه نقش سهامداران عمده باید در بورس به حداقل برسد، گفت: اگر  ۷۰ تا ۷۵ درصد اقتصاد را که دست دولت است کم کنیم و سهامداران عمده وابسته به دستگاه‌های بزرگ، نهادها، و دستگاه های مختلف نظامی و غیرنظامی در بورس دخالت نکنند، قطعا وضعیت مطلوبی پیدا خواهد کرد و استقلال بورس در چارچوب قواعد شناخته شده بین المللی تنها راه آن است. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری به اهمیت ارتباط با اقتصادهای بزرگ جهان اشاره کرد و گفت: تولید ناخالص داخلی کشور ما ۵۰۰ میلیون دلار در سال است. این رقم برای آمریکا ۲۲هزار میلیارد دلار، برای چین ۱۶هزار میلیارد دلار و برای اتحادیه اروپا ۱۲هزار میلیارد دلار است که مجموعا ۵۰ هزار میلیارد دلار می شود. به این ترتیب، تولید ناخالص داخلی این سه مجموعه، صدبرابر تولید ناخالص داخلی ماست. ما می خواهیم روی تولید سرمایه گذاری کنیم و به بازارهای بین المللی و منطقه ای صادر کنیم و این کار خوبی است و ما می توانیم صادرات را ۵۰ میلیارد دلار افزایش دهیم ولی اینها مستلزم این است که با دنیا یک رابطه خوب برقرار کنیم. اقتصاد ما دچار سیاست زدگی شده و سیاست بر اقتصاد ما حاکم شده است. سیاست خارجی ما و مساله تحریم و اف.ای.تی.اف و سایر موارد حتما باید در اختیار اقتصاد قرار بگیرد و حل شود.

اقتصاد از سیطره سیاست خارج شود مسائل حل می‌شود

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره مساله اقتصاد و ارتباط آن با سیاست گفت: اگر اقتصاد از سیطره  سیاست خارج شود بدون شک مسائل حل می‌شود. با دیوار نوردی‌ها و با این قبیل کارها و معطل کردن مساله FATF و در جریان مذاکرات هزار مشکل ایجاد کردن کشور ما به جایی رسیده که هرچه را در می آوریم، می‌خوریم.

وی با اشاره به میزان درآمد مردم گفت: متوسط درآمد مردم در سال ۶ هزار دلار است و با این شرایط هر مقدار پول دست مردم باشد، برای تامین نیازها صرف خواهد شد و سرمایه‌گذاری ایجاد نمی‌شود. ما هفت میلیون ایرانی در خارج از کشور داریم که ۵ میلیون نفر از آنان متخصص یا دارا هستند باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

"سرمایه گذاری بخش مهم توسعه است"، مهرعلیزاده در این زمینه گفت: ما باید فضای امن برای سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم. سرمایه از کشورهای اطراف جذب نخواهد شد. سرمایه را باید از کره‌چین‌، ژاپن، هند و غرب جذب کنیم. تا زمانی که بخواهیم در جهان ماجراجویی کنیم اوضاع همین است که هست.

‌آقای رییسی دستور لغو فیلترینگ را بدهد

وی با انتقاد از سخن برخی از نامزدها افزود: آقای رییسی که اکنون با مردم مهربان شدند دستور لغو فیلترینگ را بدهند زیرا خود اعلام کرد که در فضای مجازی فعالیت دارد. او باید درخواست عفو برای دستگیر شدگان آبان ۹۸ داشته باشد و این درخواست را به مقام معظم رهبری ارائه کند.

نتیجه انتخابات می‌تواند غیر از خواست انحصارطلبان باشد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، این بخش از سخنانش را با جمله «به نام خداوندی که انسان را آزاد آفرید» آغاز کرد و گفت: ۶ روز دیگر انتخابات انجام می شود؛ انتخاباتی که می تواند با نتیجه ای از پیش تعیین شده به پایان برسد و یا با معجزه ای، نتیجه ای غیر از خواست انحصارطلبان را رقم بزند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: قرار بود جمهوریت جمهوری اسلامی حفظ شود و مردم در راس امور باشند و بیان اندیشه محدود نشود. از تمام سلایق در انتخابات حضور داشته باشند. با رفع رانت و تبعیض و تحقق عدالت، همه آحاد ملت ایران فرصت برابر داشته باشند. مردم در اینکه چه می پوشند و چه می خورند و چه می اندیشند و در یک کلام در انتخاب سبک زندگی آزاد باشند.

وی با بیان اینکه «می دانم امروز با این قرار بودها فاصله داریم»، افزود: لیکن امروز دو راه پیش روی ماست. راه نخست اینکه با صندوق رای قهر کنیم و در این انتخابات شرکت نکنیم. راه دوم، اینکه با امید به آینده درخشان و برای عزت ایران و ایرانیان و نیز برای خط بطلان کشیدن بر این صحنه آرایی خطرناک، برای جلوگیری از به خطر افتادن ایرانمان در آینده بر سر صندوق ها حاضر شویم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با یادآوری این موضوع که در خرداد ۷۶ نیز ابروباد و مه و خورشید و فلک برای انتخاب یک فرد به میدان آمده بودند، گفت: لیکن قدرت خاص شما مردم عرصه دیگری را رقم زد و تشکیل دولت اصلاحات به عنوان کارآمدترین دولت پس از پیروزی انقلاب را به ارمغان آورد.

مهرعلیزاده تصریح کرد: مردم، قدرت در دست شماست و بین شادی و نشاط یا اندوه و ناامیدی و برقراری عدالت یا تبعیض و ظلم قدرت انتخاب دارید. مردم ایران، شرکت کردن یا نکردن در انتخابات حق شماست. لیکن شرکت نکردن، محروم ساختن خود از حق خویشتن است. بیایید با استفاده از این حق قانونی خود به زندگی سلامی دوباره کنیم و با رای به دولت زندگی ایرانی، بسازیم برازنده ایرانی. بیایید همه با هم و در کنار هم برای حکمرانی خوب و ایرانی آباد و آزاد و مستقل تلاش کنیم. اینبار لحظه انتخابات، لحظه تغییر قرن است.

رضایی: از جوانان در دولت خودم استفاده می کنم

محسن رضایی در دور دوم مناظره در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای ازدواج جوانان و شرایط ازدواج آسان دارید، گفت: جوانان در کشور ما که به آنها فرشتگان نجات ایران می‌گویم، مهمترین سرمایه ملی ما هستند که از انقلاب، دفاع مقدس تاکنون هر جا به آنان اهمیت و به آنان میدان دادیم مشکلات بزرگی را حل کردند. وی افزود: امروز جوانان با مشکلات بزرگی چون بیکاری، مبهم بودن آینده‌ و نداشتن مسکن روبرو هستند و برای ازدواج در یک سردرگمی به سر می برند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بزرگترین سرمایه ما که امکان نجات کشور هستند، امروز خود به نجات نیاز دارند، گفت: ما نخست در دولت از جوانان استفاده می‌کنیم و دولت اقدام و تحول ترکیبی از تجربه و جوان گرایی خواهد بود. تجربه با استعداد و بالندگی جوانان ترکیب می‌شود و از این طریق هم مشکلات جوانان و هم مشکلات کشور را حل می‌کنیم.

وی ادامه داد: از میان جوانان نسل سوم و چهارم که تجارب به آنها منتقل می‌شود زمامدار تربیت می‌کنیم. برای همین مدرسه تربیت زمامداران آینده را در استان ها درست می کنم. توجه جدی من به جوانان از اداره کشور تا حل مشکلات خود آنان است.

رضایی با بیان اینکه جوانان برای ازدواج نخست شغل و مسکن نیاز دارند، گفت: مسکن را در نهضت خانه سازی ایرانیان حل می کنیم. خانه سازی دو بعد تولید و تولیدکنندگان و خریداران مسکن دارد. تولیدکنندگان را به بازار سرمایه و خریداران مسکن یعنی جوانانی که می خواهند ازدواج کنند را به بانک‌ها وصل می‌کنیم.

اعطای زمین رایگان به جوانان

رضایی با بیان اینکه همه بانک‌ها موظف خواهند شد به هر زوج جوان با ۱۰ درصد آورده ۹۰ درصد وام مسکن بدهند، گفت: زمان بازپرداخت این وام هم ۴۰ تا ۵۰ طول خواهد کشید. همچنین زمین رایگان از طرف دولت به آنها می‌دهیم و با طولانی کردن قسط آنها می توانند اقساط را پرداخت کنند.

وی با اشاره به وجود ۱۶۵ هزار جوان فوق لیسانس و دکترای بیکار گفت: آنها را عضو سامانه جمع‌سپاری خواهیم کرد که در تشخیص مصلحت نظام تنظیم شده است. بنده از فردای دولت این گروه بندی جوانان را انجام خواهم داد. نیازهای وزارتخانه‌ها به آن جوانان برای انجام کار پژوهشی به آنها داده می‌شود و به آنها حقوق پرداخت خواهد شد. هنگامی که استعداد شناسی شدند وارد کسب و کار در همان وزارتخانه می‌شوند.

آمریکا را وادار می‌کنیم به تعهداتش عمل کند

وی با اشاره به این که دولت ما حتماً مساله برجام را جدی خواهد گرفت، گفت: با یک دیپلماسی واقعی و نه دیپلماسی  کاغذی و التماسی جلو می‌ریم. آمریکا را وادار می کنیم به تعهداتش عمل کند، اما نکته مهم این است که ما کشور را معطل مذاکرات نخواهیم گذاشت.

 وی گفت: به آمریکا می فهمانیم امکان اداره کشور را داریم، همچنان که در زمان جنگ روی پای خودمان ایستاده بودیم و با کمک مردم سرزمین خودمان را آزاد کردیم.

وی گفت: آن زمان آمریکایی‌ها دنبال ما خواهد آمد و می‌گویند مذاکرات را انجام دهیم. مذاکرات بسیار مهم است اما در میدان فعالیت کردن نیز مهم است. برجام یک تعهد بین المللی است و رهبری آن را تایید کردند. ما دنبال  عملی شدن تعهدات در برجام خواهیم بود.

هشت سال آینده را هشت سال سرنوشت نامیدم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در نقد به اظهارات دیگر نامزدها گفت: برنامه جزو مدیریت است. اینطور نیست که برنامه را بنویسند و به مدیر سنجاق کند. مدیر باید خود برنامه داشته باشد و با کمک ستاد آن را نهایی می کند؛ یعنی مدیر باید خود ایده بدهد در غیر اینصورت همین هایی می شود که در این دولت ها مشاهده کرده‌ایم.

وی افزود: نکته دیگر اینکه هر کسی می‌خواهد مجموعه‌ای را در سطح کوچک یا بزرگ مدیریت کند باید هم مشکلات فعلی را ببیند هم تصویری از چشم انداز آینده داشته باشد. دوستان ما باید ببیند بگویند در هشت سال آینده اوضاع را چگونه می‌بینند و برای مشکلات آینده و مشکلات فعلی چه راهکارهایی را در پیش می‌گیرند.

رضایی با بیان اینکه ۸ سال آینده را جزو مهم‌ترین دوران جمهوری اسلامی می‌داند و آن را هشت سال سرنوشت نامیده، گفت: در هشت سال آینده از یک طرف با تهدیدهای بزرگ و از طرفی دیگر با فرصت های بزرگ روبرو هستیم.

از فرصت‌های هشت سال آینده استفاده کنیم

رضایی با اشاره به این که  اگر دولت های گذشته تکرار شوند ایران با خطرات بزرگ مواجه خواهد شد، گفت: اما اگر فرصت های هشت سال آینده استفاده کنیم روی بلندترین قله منطقه خواهیم ایستاد و پیشرفت خواهیم کرد.

وی با اشاره به  آینده پژوهی و آینده نگری گفت: اگر این پیش بینی ها  نباشد روزمرگی به وجود خواهد آمد. روزمرگی یکی از ویژگی‌های دولت‌های گذشته  بوده است. در این سال ها  مسئله جمعیت، محیط زیست، کاهش آب های زیرزمینی پیش بینی نشد و با این دیدگاه  فناوری‌های نوین که در جهان به وجود آمده را نمی توانم در اختیار داشته باشیم.

 وی گفت: در دولت های گذشته، همواره برنامه ها با نگاه به گذشته بوده است در حالیکه مدیریت کشور نگاه به گذشته و آینده و حوادث آینده نیاز دارد. در غیر این صورت کشور با مشکلات زیادی مواجه می‌شود و نمی‌تواند از فرصت‌های طلایی استفاده کنند. در شرایط کنونی کشور نباید یک ثانیه و یک دقیقه را از دست دهیم.

منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی مشخص است

رضایی در دور پایانی آخرین مناظره تلویزیونی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هشت سال آینده ۸ سال بسیار مهم و تعیین‌کننده هم برای مردم، هم ایران ما و هم نظام جمهوری اسلامی ایران می دانیم. عقب ماندگی از ترکیه برای ما یک ننگ است. وضعیت معیشتی شما مردم برای ما حقیقتا یک ننگ است.

وی افزود: دولت ما مصمم است با برنامه‌ریزی برای عبور ایران از شرایط دشوار سال پیش برویم، با اقتدار عمل می‌کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید براینکه  قول‌هایی که می‌دهیم را ۱۰۰ درصد عمل می کنیم، گفت:  منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی مشخص است. حقوق زنان خانه‌دار که با مشقت فرزندان آینده را تربیت می کنند، جدی است. کسب و کار خانگی را در سطح کشور گسترش می‌دهم.

وی مساله بعدی را مسکن ارزان و با بازپرداخت ۴۰ و ۵۰ ساله دانست و درباره سهام ملی نفت گفت: ۳۰ درصد از این سهام را به شما مردم می‌دهم و با این کار کفایت زندگی را حل می‌کنیم. هرچند به این قضیه قانع نیستم و ادامه می‌دهم. مساله بعدی ما ایالتی کردن اقتصاد است و اختیارات اجرایی را از مرکز به استان‌ها می دهم.

رضایی گفت: در دولت بنده، اختیارات را از مرکز گرفته و به استان‌ها می‌دهم بر اساس قانون اساسی سپرده ها در همان استان ها سرمایه‌گذاری می‌شود و شرکت‌ها ملزم می شوند ارزش افزوده شان‌ را در همان استان ها پرداخت کنند. همه ایران را ایران بدانیم نه اینکه تنها به تهران توجه کنیم.

وی گفت: در دولت آینده من از تمام اقوام اهل تشیع، تسنن، اقوام ایرانی و اقلیت‌ها در آن حضور خواهند داشت. مسئله دیگر، پروژه های ملی در سراسر کشور است که شامل ۱۴ پروژه ملی خواهد بود. همه آن پروژه ها در چهار یا هشت سال به نتیجه خواهد رسید.

رضایی گفت: به مردم می گویم، اگر بنده نتوانم به وعده هایم عمل کنم زودتر اعتراف می کنم و کنار می روم. رای شما نه پوشش نه روکش است. بلکه رویش است. از مردم می خواهم به آینده کشور کمک کنند. مسئله دیگر مسئله همسان سازی حقوق بازنشستگان ساماندهی نیروی های شرکتی در دولت من است.

همتی: زنان باید  خط مقدم برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور باشند

«عبدالناصر همتی» در دور دوم مناظره وی در پاسخ به این سوال که چگونه و با چه روش هایی می خواهید تعادل را به ویژه برای زنان خانه‌دار و سرپرست خانوار به هم خورده است برقرار کنید، تصریح کرد: بخش زنان و فعالیت های آنان بسیار مهم است و باید به آن توجه کنیم ۵۰ درصد جامعه زنان هستند اما به آن اندازه ای که باید به آن ها توجه نمی‌شود.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از زنان تحصیلکرده هستند و نیاز به کار دارند، دولت اول باید زمینه محیط و امنیت اجتماعی لازم را فراهم کند و دوم فرصت برابر به آنها بدهد تا در اجتماع مشارکت داشته باشند چه شغل بدست بیاورند، چه فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی کنند. مشکل ما این است که تعداد اشتغال و فرصت شغلی که برای آنها ایجاد می‌کنیم برابر نیست و حتی فرصت شغلی ۳۰ درصد نیز فراهم نیست. یکی از سیاست های مهم ایجاد این برابری است. 

همتی تصریح کرد: زنان تحصیل کرده برای کار آفرینی مشکل جدی دارند که برای حل آن ها حتماً مایکروفاینانس و وام‌هایی راه‌اندازی می‌کنیم تا زنان به خود اشتغالی برسند و بانوان کارآفرین از آن استفاده کنند. زنان سرپرست بسیار مشکل دارند و بخش بزرگی از آنها از دهک های پایین هستند. در طرح مورد نظر من، به هر خانوار سه دهک پایین یک میلیون تومان داده خواهد شد که از طریق هدفمند کردن یارانه ها اضافه می شود. زنان باید  خط مقدم برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور باشند.

اجازه بدهید کشور نفس بکشد

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: یکی اینکه جناب آقای رئیسی فرمودند این را چرا الان به من می دهید، جناب آقای رئیسی قبلاً این را داده ام  و در قوه قضاییه پرونده آنها هستند و برخی پرونده‌های آنها به دلایلی که خود اطلاع دارید پیش نمی‌رود زیرا آن روز فرمودید چرا اینها را اعلام نمی کنید و گفتید آنها در زمان شما بودند باید می گفتم که اینها در زمان من نبوده و برای گذشته است.

وی ادامه داد: الان اگر صلاح می دانید اسامی آنها را اعلام کنید زیرا از من توقع دارند تا اسامی را اعلام کنم.جناب آقای جلیلی واقعاً شوخی می‌کنند می‌گویند ۲۰۰ کشور نمی‌دانند و فقط من می‌دانم اف‌ای‌تی‌اف چیست. اینکه شما می‌گویید نیست.  جناب آقای جلیلی من خواهش می کنم فقط شما و کره شمالی می گویید که اف ای تی اف به درد نمی‌خورد، یعنی ۲۰۰ کشور نمی فهمند و شما فکر می کنید ۲۰۰ کشور عقل ندارند.

همتی عنوان کرد: اف ای تی اف برای جلوگیری از پولشویی و فعالیت‌های تروریسمی است. چرا کاری می‌کنید که تاجرهای ما را در دنیا به عنوان تروریسم و پولشو معرفی کنند. خواهش می کنم از این موضع پایین بیاید و اجازه بدهید کشور نفس بکشد.

وی تصریح کرد: چند نکته وجود دارد واقعا فرصت تبلیغات نداشتم زیرا همین یک هفته کار تبلیغاتی را شروع کردیم. جناب آقای رئیسی دو سال است که در حال تبلیغ هستند . چند نکته است  که از ایشان سوال می‌کنم. آقای رئیسی در جلسات قبل یک حرف رمزی زدید و از اینترنت امن صحبت کردید. من از مردم سوال دارم شما می‌دانید اینترنت امن یعنی چه؟ یعنی استفاده از اینستاگرام بسته شود و شما برای فعالیت در اینستاگرام و برای هر نوع کسب و کاری دنبال مجوز از آقایون باشید. یعنی چند میلیون شغل از بین برود و تعارف را کنار گذاشتند و می‌گویند اینترنت را باید طبقه بندی کنیم. یعنی چه طبقه بندی؟

وی ادامه داد: شما در مورد طبقه بندی اینترنت صحبت کردید که این یعنی اینترنت را جیره‌بندی کنید و به یک عده بیشتر بدهید و به یک عده کمتر بدهید. ما نباید مردم را صغیر فرض کنیم.  اینجا کره شمالی نیست آقای رئیسی.

دوستان آقای طبری کجا هستند

همتی تصریح کرد:  چرا هر روز آقای آذری جهرمی این وزیر شجاع ما را به دادگاه احضار می‌کنند چرا نماینده های شما در کمیته فیلترینگ رای به بسته شدن اینستاگرام دادند وقتی شما می‌گویید با فیلترینگ مخالفید به معنای آن است که طبری بگوید آن زمین‌ها و ویلاها در لواسان دوستان او به او داده اند. آقای رییسی دوستان آقای طبری کجا هستند و چرا هنوز آزاد هستند.

وی ادامه داد: جوری از زنان و حقوق شان می گوید که انگار مردم نمی دانند و بالاخره سوابق شما چیست. در کمیسیون انتصابات قضات به ترفیع قضات زن ترتیب اثر داده نشد. شما بگویید نسبت شما با افکار جناب آقای علم الهدی امام جمعه مشهد چیست؟ دقیق بفرمایید مخالف افکار ایشان در حوزه زنان هستید یا خیر؟ الان زنان در دادگاه ها چه مقدار زیر فشار هستند؟ شما حتی در مناظره قبلا نگفتید مخالف گشت ارشاد هستید الان صریحا بگویید موافق یا مخالف گشت ارشاد هستید.

اجازه ندهید نگاه ارباب رعیتی در کشور حاکم شود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم از نیمه دوم سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این مناظرات جای روستائیان بی‌صدا خالی است. البته زمانی که مشاور آقای رئیسی که شهر به شهر برایشان تبلیغ می‌کند و آقای جلیلی ترک موتورشان می‌نشیند به روستائیان توهین می‌کند، چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم.

وی افزود: نگاه مشاور آقای رئیسی به روستائیان، نگاهی بود که اقای رئیسی جلسه پیش به کارمندان داشتند. گویی روستائی و کارمندان واژه تحقیرآمیز است.

همتی تاکید کرد: مردم اجازه ندهید نگاه ارباب رعیتی در کشور حاکم شود، ملت ما انقلاب کرد که این نگاه‌ها نباشد.

وی گفت: مردم روستا از شما گندم را به قیمت مناسب نمی‌خرند چون بودجه آن را تیم دوستان مجلسی به رانت‌خوارها دارند.

این نامزد انتخابات ادامه داد: من برنامه جامعی برای روستا و اقتصاد روستا دارم. در این برنامه تضمین می‌کنم گندم شما و محصول کشاورزی شما را به نرخ روز بخرم نه نرخ تحمیلی که رایج است.

وی افزود: انبارهای گسترده در سراسر کشور برای نگهداری محصولات کشاورزی و عرضه آن در بورس کالا راه می‌اندازم تا مجبور نشوید محصول خود را با قیمت پایین به دلالان بفروشید.

اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

همتی خطاب به رئیسی گفت: ایشان چند روز پیش گفتند که بانک مرکزی نمی‌تواند نرخ سود را پایین بیاورد ولی من ابزار قوه قضائیه می‌توانم، باید پرسید چرا تا کنون کاهش ندادید؟ دیگر اینکه اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست، چنانچه سود بانکی را در شرایط تورم کم کنیم پیرزن و پیرمرد بازنشسته که سرمایه خود را در بانک گذاشته‌اند و از سود آن امورات خود را سپری می‌کنند، چگونه باید زندگی کنند؟ راجع به این مسائل باید فکر اساسی کرد و ریشه آن تورم است که باید آن را بخشکانیم.

وی افزود: حکمرانی اقتصادی نامناسب است، اینگونه اقتصاد و کشور را مثل زندان نمی‌توان اداره کرد، کشور پیچیدگی‌های زیادی دارد.

این نامزد انتخابات خطاب به قاضی زاده هاشمی گفت: شما جلسه پیش گفتید که به زنان بیشتر احترام می‌گذارم و رئیس ستادم یک خانم است، باید بگویم خانمی که در ستاد شما است همان فردی است که گفته بود بیل گیتس با واکسن کرونا می‌خواهد ۱۵ درصد جمعیت جهان را از بین ببرد؟ آیا با این تفکر می‌خواهید کشور را اداره کنید؟

وی ادامه داد: من از بهترین متخصصان و مدیران کشور و تجربه‌های موفق جهان برای اداره و حل مساله کرونا دعوت خواهم کرد و واکسیناسیون همگانی و رایگان را در سراسر کشور تا پایان امسال انجام خواهم داد. سامانه شفاف کرونا در ماه اول آغاز به کار دولت راه‌اندازی می‌شود.

نامزد انتخابات گفت: من با دست خالی با ترامپ جنگیدم، اما به روی خود نمی‌آورند چون باید تخریب کنند.

وی افزود: من می‌دانستم اگر وارد صحنه انتخابات شوم تخریب‌ها صد برابر می‌شود؛ اما با خود گفتم ممکن است هیچ وقت نتوانم خود را ببخشم بنابراین دو ساعت مانده به پایان ثبت‌نام در صحنه حاضر شدم.

همتی گفت: آقای روحانی رییس جمهور خوبی بود در دوران تعامل، آن سال‌ها را به خاطر بیاورید. اما هیچ‌کس نمی‌دانست که ایشان در دوران جنگ اقتصادی چگونه عمل خواهد کرد؟ هیچ کس ترامپ و کارهایش را پیش‌بینی نمی‌کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: روحانی نتوانست در دوران جنگ اقتصادی آن طور که باید عمل کند. تیم ناهماهنگ اقتصادی،‌اعتماد به افرادی که صلاح ایشان را نمی‌خواستند در کنار همین گروه آقایانی که اینجا نشستند، تخریب‌ها و سنگ‌اندازی‌هایشان.

وقتی مردم خشمگین هستند رییس جمهور نباید بخندد

همتی گفت: باید قبول کنیم وقتی مردم خشمگین هستند رییس جمهور نباید بخندد و بگوید من هم صبح جمعه خبردار شدم.

وی اظهار داشت: مردم سه سال است که آقایان بذر یاس و ناامیدی در جامعه می‌کارند، به شما القا می‌کنند که رای شما اهمیتی ندارد. دشمن خارجی و تندروهای داخلی از رای شما می‌ترسند چون بازی آنها خراب می‌شود.

همتی افزود: شما مردم برای این صندوق رای، خون دادید. با جوانان ما چه کار کردند که در ۱۲ سال شعارشان از «رای من کو» تبدیل شد به «رای بی رای».

وی تصریح کرد: ما در انتخابات خود اشتباه کردیم اما باعث نمی‌شود وقتی زمین خوردیم دیگر بلند نشویم.

نامزد انتخابات گفت: بیایید دوباره با هم یار دبستانی را بخوانیم. خوشحال باشید. من قول می‌دهم کشور را از این پیچ خطرناک رد کنم و کشور را به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل کنم. نمی‌گذارم کسی به خاطر معیشت شرمنده خانواده خود شود این کاری است که من بلدم.

وی افزود: از تاج زاده و جنیدی تا صفایی و فراهانی، از فردوسی پور و دایی تا آذری جهرمی، از طیب نیا و پزشکیان تا  کرباسچی و فرجی دانا، از مسجد جامعی و ظفرقندی تا محمد جواد ظریف همه می‌توانند کنار من باشند. ما ایرانی بهتر داشته باشیم.

همتی گفت: من هیچ ترسی ندارم، نه برادرانم فاسد هستند، نه همسر و نه دخترانم، من به هیچ کس باج نداده و نخواهم داد. به من اعتماد کنید.

وی اظهار داشت: روز رای گیری بزنید زیر میز، نگذارید ۲۸ خرداد تبدیل به ۲۸ مرداد شود. قدرت خود را به همه کسانی که نمی‌خواهند خوشحالی شما را ببینند نشان دهید. به همه کسانی که می‌گویند اگر مشکل دارید جمع کنید بروید. ایران وطن ماست اینجا ایران ماست.

جلیلی: برق در کشور نه تنها نباید قطع شود بلکه باید صادر هم بکنیم

«سعید جلیلی» دیگر نامزد انتخابات در دور دوم مناظره گفت: بیکاری، گرانی و مسکن باید رفع شود و این با یک نگاه روزمره حل نمی شود. جهش برای کشور مهم و ضروری است، دولت باید قبل از استقرار، مطالعات خود را انجام داده باشد و بررسی ها را پیش از در دستور کار خود قرار داده باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: برق در کشور نه تنها نباید قطع شود بلکه باید صادر هم بکنیم. هر روستا باید سلول جهش کشور باشد و این حرکت باید از همین روستاها آغاز شود. ۲۷ درصد جمعیت ما در روستاها زندگی می کنند و باید یک نگاه حداکثری به این مساله داشت تا کشور جهش پیدا کند.

جلیلی گفت: وقتی صحبت از جهش می کنیم برای آن برنامه داریم، برای اشتغال تک تک دستگاه ها ماموریت از قبل تعریف شده خواهند داشت و نباید به گونه ای رفتار کرد که کشور معطل بماند. 

وی یادآور شد: مسایل را غلط بیان نکنید، می فرمایند ۲۰۰ کشور عضو FATF است شما هم هستید تازه با آن ها برنامه اقدام هم امضا کردید، از ۴۱ بند ۳۹ بند را اجرا کردید شما حتی این ها را هم نمی دانید. به جای آن که از آنها طلب داشته باشید از داخل طلب دارید؟ 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ۴۹ دستگاه وظیفه دارند برای روستاها کار کنند این اهانت به روستایی است؟ من این را نمی فهمم! اگر فردی می گوید من ۴ فرزند بیکار دارم چه راحلی وجود دارد، این با یک برنامه روزمره قابل حل نیست یا اگر بگوییم باید بررسی کنیم، نمی شود. باید از روز ابتدایی دولت این برنامه با قدرت آغاز شود.

امضای کنوانسیون‌ها هیچ فایده‌ای برای کشور ندارد

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جهموری افزود: راجع به FATF با قاطعیت می‌گویم که لازم نیست که بدانیم به نفع منافع کشور ما است یا نیست؟ امضای کنوانسیون‌ها هیچ فایده‌ای برای کشور ندارد و حاضرم با هرکسی در این قضیه مناظره و بحث کنم چرا؟ برای این که خود بیانیه FATF می‌گوید که اگر این را امضا کنید باید گام بعدی را برای شما تعریف کنم. خود بیانیه FATF می‌گوید که این ۳۹ کاری هم که کردید ۱۶ مورد آن را قبول کرده‌ام، چرا به مردم مساله را غلط می‌گوییم برای این است که نمی‌دانید. البته من خوشبینانه می‌گویم.

وی گفت: رییس جمهور باید بداند و قاطع تصمیم بگیرد. برجام سند طلبکاری ملت ایران است نه سند بدهکاری؟ ما هزینه برجام را داده‌ایم. امروز باید طلبکار باشیم. وقتی ۱۵ بار می‌گویید ایران به تعهدات خود عمل کرده است نتیجه آن چه شد؟‌ نباید هر روز به سرمایه ملت برویم دوباره هزینه کنیم. بحث این است که چه کسی می‌تواند این مسیرها را درست پیش ببرد؟ وقتی که هم به مسایل جهانی و هم مسایل داخلی آگاه باشد.

جلیلی افزود: من به عنوان کسی که  از پایین ترین سطح به عنوان کارشناسی وارد دستگاه دولتی شدم و در این مسیر رشد کردم و معاون و رییس شدم می‌دانم در این مسیر چه جریانی وجود دارد؟ یک دستور رییس جمهور وقتی به پایین می‌رسد چه فرجامی پیدا می کند؟ چگونه یک کارشناس می تواند یک کار را معطل کند؟ چگونه در سطح بالا آن هماهنگی‌ها نباشد کار پیش نمی‌رود؟

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جهموری تاکید کرد: اگر مردم ایران می خواهند امروز رییس جمهور انتخاب کنند رییس جمهور هم باید به مسایل جهانی واقف باشد و بداند که سیاست خارجی چهارسال آینده باید سیاست خارجی اقتصاد محور باشد. سیاست خارجی که برای آن ماموریت تعریف شود و در صادرات کشور نقش داشته باشد و برای آن راه حل داشته باشد. اگر نه یک  بهانه کافی است که کار نکنید. شما باید بهانه‌ها را بردارید.

وی افزود: من این را به ملت ایران می گویم هیچ بهانه ای نمی تواند نه به لحاظ این که چه کسی در آمریکا انتخاب شد و فلان کنوانسیون چه بود مانع اقتصاد کشور شود. نباید به کسانی که بخواهند تصمیمی گرفته شود و نمی گذارند آن تصمیم محقق شود به هیچ بهانه ای اجازه داد.

جلیلی خاطر نشان کرد: اگر ما امروز صحبت از بیکاری، گرانی و مسکن می کنیم این مساله باید رفع شود و این با یک نگاه روزمره حل نمی شود. جهش برای کشور مهم و ضروری است، دولت باید قبل از استقرار مطالعات خود را انجام داده باشد و بررسی ها را پیش از در دستور کار خود قرار داده باشد.

۲۷ درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: برق در کشور نباید قطع شود بلکه باید صادر هم بکنیم. هر روستا باید سلول جهش کشور باشد و این حرکت باید از همین روستاها آغاز شود. ۲۷ درصد جمعیت ما در روستاها زندگی می کنند و باید یک نگاه حداکثری به این مساله داشت تا کشور جهش پیدا کند.

جلیلی گفت: وقتی صحبت از جهش می‌کنیم برای آن برنامه داریم، برای اشتغال تک تک دستگاه‌ها ماموریت از قبل تعریف شده خواهند داشت و نباید به گونه ای رفتار کرد که کشور معطل بماند.

وی یادآور شد: مسایل را غلط بیان نکنید، می‌فرمایند ۲۰۰ کشور عضو FATF است مگر نمی‌دانید شما هم هستید تازه با آن‌ها برنامه اقدام هم امضا کردید ۴۱ بند ۳۹ بند را اجرا کردید شما حتی این ها را هم نمی‌دانید. به جای آن که از آنها طلب داشته باشید از داخل طلب دارید؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ۴۹ دستگاه وظیفه دارند برای روستاها کار کنند این اهانت به روستایی است؟ من این را نمی فهمم! اگر فردی می گوید من ۴ فرزند بیکار دارم چه راحلی وجود دارد، این با یک برنامه روزمره قابل حل نیست یا اگر بگوییم باید بررسی کنیم، نمی شود. باید از روز ابتدایی دولت این برنامه با قدرت آغاز شود.

جلیلی در سخنان پایانی خود گفت: ایران با همه ظرفیت هایش به ما می‌گوید چهارسال آینده باید چهارسال جهش باشد و این جهش یک جهاد بزرگ و تلاش سترگ می‌خواهد. رئیس جمهوری باید بداند رئیس همه جمهور است. همه مردم را باید در بر بگیرد و هم حقوق آنها را  نه بخشی از حقوق آنها را. رئیسی که باید بداند در راس  دستگاهی قرار بگیرد که در بدنه آن چه خبر است و در راس آن و در راس دستگاه‌ها چه خبر است؟ باید بداند که او را بازی ندهند؟

 نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: رئیس‌جمهوری که بتواند محیط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را خوب بفهمد تا با اندک موضوعی و بهانه‌ای کار را تعطیل نکند. ۸ سال است که سایه به سایه در حد توان مسائل کشور را دنبال کردیم. اگر کار خوبی بود تایید کردیم و اگر کار ناقص بود سعی کردیم به تکمیل آن کمک کنیم.

جلیلی با بیان این که کارنامه ما امروز روشن است گفت: در همه موضوعات سعی کردیم برای اداره کشور یک برنامه واقعی قابل اجرا که به ما نوید جهش را می‌دهد نوشته‌ایم. نباید مسائل را تقلیل داد. نباید دچار تعارفات شد. ما فکر می‌کنیم که رویکردها باید از اینکه حل آب خوردن کشور را هم به دیگران نسبت دهند و منتظر دیگران باشند به جهش کشور ارتقا پیدا کند. مستقل از همه جناح‌ها و بازی‌های سیاسی و مستقل از هرگونه حرکت و تعارفی که در این مسیر خدشه ایجاد کند.

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در پایان به سخنان حضرت علی (ع) اشاره کرد و گفت: خدایا تو خود شاهدی آنچه از جانب ما صورت گرفت نه تلاشی بود برای کسب قدرت و نه زیاد کردن ثروت بلکه می‌خواهیم نشانه‌های دین تو را برگردانیم. اصلاح واقعی را انجام دهیم تا بندگان ستمدیده تو احساس آرامش و امنیت کنند و دین تو برپا شود.

وی افزود: امروز ما در محضر خدا در محضر امام و شهدا و در محضر شما مردم صادقانه آنچه را که در این هشت سال به آن رسیدیم و فکر می‌کنیم برای آینده کشور می‌تواند یک برنامه درست باشد را به شما تقدیم کنیم. معتقدیم برای تحقق آن نیازمند حضور تک تک شما در پای صندوق‌های رای هستیم.

جهش نیاز به جهاد بزرگ و تلاش سترگ دارد

جلیلی در سخنان پایانی خود گفت: ایران با همه ظرفیت هایش به ما می‌گوید چهارسال آینده باید چهارسال جهش باشد و این جهش یک جهاد بزرگ و تلاش سترگ می‌خواهد. رئیس جمهوری باید بداند رئیس همه جمهور است. همه مردم را باید در بر بگیرد و هم حقوق آنها را  نه بخشی از حقوق آنها را. رئیسی که باید بداند در راس  دستگاهی قرار بگیرد که در بدنه آن چه خبر است و در راس آن و در راس دستگاه‌ها چه خبر است؟ باید بداند که او را بازی ندهند؟

 نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: رئیس‌جمهوری که بتواند محیط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را خوب بفهمد تا با اندک موضوعی و بهانه‌ای کار را تعطیل نکند. ۸ سال است که سایه به سایه در حد توان مسائل کشور را دنبال کردیم. اگر کار خوبی بود تایید کردیم و اگر کار ناقص بود سعی کردیم به تکمیل آن کمک کنیم.

جلیلی با بیان این که کارنامه ما امروز روشن است گفت: در همه موضوعات سعی کردیم برای اداره کشور یک برنامه واقعی قابل اجرا که به ما نوید جهش را می‌دهد نوشته‌ایم. نباید مسائل را تقلیل داد. نباید دچار تعارفات شد. ما فکر می‌کنیم که رویکردها باید از اینکه حل آب خوردن کشور را هم به دیگران نسبت دهند و منتظر دیگران باشند به جهش کشور ارتقا پیدا کند. مستقل از همه جناح‌ها و بازی‌های سیاسی و مستقل از هرگونه حرکت و تعارفی که در این مسیر خدشه ایجاد کند.

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در پایان به سخنان حضرت علی (ع) اشاره کرد و گفت: خدایا تو خود شاهدی آنچه از جانب ما صورت گرفت نه تلاشی بود برای کسب قدرت و نه زیاد کردن ثروت بلکه می‌خواهیم نشانه‌های دین تو را  برگردانیم. اصلاح واقعی را انجام دهیم تا بندگان ستمدیده تو احساس آرامش و امنیت کنند و دین تو برپا شود.

وی افزود: امروز ما در محضر خدا در محضر امام و شهدا و در محضر شما مردم صادقانه آنچه را که در این هشت سال به آن رسیدیم و فکر می‌کنیم برای آینده کشور می‌تواند یک برنامه درست باشد را به شما تقدیم کنیم. معتقدیم برای تحقق آن نیازمند حضور تک تک شما در پای صندوق‌های رای هستیم.

زاکانی: در داخل کشور توانمندی‌هایی بی نظیری در خصوص تولید وجود دارد

«علیرضا زاکانی» نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دور دوم مناظره درباره برنامه بی اثر کردن و برداشتن تحریم‌های ظالمانه گفت: نخستین کار اصلاح رویکرد غلط دولت کنونی است. ما به پتانسیل داخلی تکیه کرده و از همه فرصت های منطقه ای و جهانی نیز استفاده خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در داخل کشور توانمندی‌هایی بی نظیری در خصوص تولید وجود دارد که این امکان را برای ما فراهم می‌کند که به عنوان نمونه در حوزه مسکن  با ۱۳۰ هزار هکتار بافت فرسوده و سکونت‎ گاه‌های غیررسمی و بهود آنها فضای جدید به وجود آوریم. 

وی با اشاره به بهبود زیرساخت‌های ریلی با توجه به کریدور جنوب به شمال که سالانه ۳۰ هزار میلیارد را برای کشور آورده دارد، اظهارداشت:‌ بخش نفت، گاز و پتروشیمی نیز بالای ۴۰ میلیارد دلار آورده برای کشور دارد و باید برای این موضوع صنایع پایین دستی فعال شوند. ۸.۱ میلیون تن ظرفیت خالی در حوزه پلیمری و ۱۰ میلیون تن در بخش شیمیایی وجود دارد.

زاکانی با اشاره به موضوع اشتغال و منابع گفت:‌ فناوری های نوین و معدن از دیگر مباحثی است که باید به آن پرداخته شود. در حوزه معدن از رتبه ۷ دنیا به رتبه ۲۰ دنیا رسیدیم به این دلیل که کار دست کسانی بود که بلد نبودند، نخواستند یا نتوانستند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه رویکردش توجه به تولید داخل خواهد بود، اظهار داشت: در این رویکرد هرچه در راستای تولید است مورد توجه قرار می گیرد و در حوزه کشاورزی و روستایی محور اصلی برای ما است. همچنین صنایع دریایی و دیگر بخش ها از جمله مواردی است که رویکرد نسبت به آن تغییر می کند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مشکل ما دروغگویی است، ادامه داد: اگر پینوکیویی در عالم واقع پیدا می‌شد و اگر قرار بود در کسوت این آقایان قرار بگیرد، دماغش باید چند دور، ‌دور کره زمین می‌چرخید؛ چرا با مردم صادق نیستید؟

زاکانی خطاب به همتی تاکید کرد: آقای همتی آبان ماه ۹۸ اعلام کرد که نرخ بنزین تنها چهار دهم درصد روی اقتصاد تاثیر دارد. البته آقای همتی بعد اعلام کرد که با افزایش قیمت بنزین مخالف بوده است و این موضوع را بدترین اقدام می‌دانست. آقای همتی چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ نامه رسمی شما موجود است.

وی ادامه داد: شما در شهریورماه ۹۸ درخواست کردید قیمت بنزین پنج هزار تومان و قیمت نفت و گاز به هزار تومان برسد تا کسری بودجه دولت جبران شود. با مردم صادق باشید. مردم! بنده اینجا آمده ام تا نگذارم کلاه سرتان برود.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: گذشت آن دوره ای که سر مردم کلاه می گذاشتید. اسرار مملکت را در اختیار صندوق بین المللی پول قرار داده اید و این بزرگترین خیانتی است که به کشور کرده اید؛ همین باعث شد کشور دچار چالش‌های جدی شود. 

زاکانی گفت: به مردم دروغ گفتن خیلی زشت است و شامورتی بازی هم نمی‌توان انجام داد. با بی‌کفایتی، موضوع بنزین را دنبال کردید و بعد آقای رییس جمهوری گفت که من تازه صبح جمعه متوجه شدم، بی کفایتی از این بالاتر؟

کرسنت ۵۳ میلیارد دلار عدم النفع داشت

وی با بیان اینکه در این ۳۰ سال، ‌خسارت‌های نجومی خورده ایم، اظهار کرد: جناب آقای مهرعلیزاده از دولت اصلاحات حرف می‌زند. آقای مهرعلیزاده؛ کرسنت ۵۳ میلیارد دلار عدم النفع داشت؛ یا اطلاع ندارید و می‌گویید، یا نمی‌دانم کجای کره زمین زندگی کرده اید که آمدید و چنین حرف‌هایی می زنید.

زاکانی با اشاره به حذف کارت سوخت، خاطرنشان کرد: کارت سوخت را برداشتند و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی سه برابر مسکن مهر به کشور ضرر زدند. حرف سیاسی که مشکلی حل نمی کند، اگر خواستید حرف سیاسی زنید ما استاد حرف سیاسی هستیم و به شما یاد بدهیم چه بگویید که گرفتار نشویم.

وی گفت: الان با بانیان وضع موجود مواجه هستیم؛ فردی را از مجلس بیرون کرده ایم و ماهانه ۸۵ میلیون تومان از دولت حقوق گرفته است. آقای همتی چه کسی پاسخ این را می‌دهد؟ ما دلار نجومی، اختلاس نجومی، سکه نجومی، حقوق نجومی، نقدینگی نجومی و پررویی نجومی می‌بینیم؛ مگر اینجا کهکشان راه شیری است.

در ادامه زاکانی در پاسخ به مجری برنامه مبنی بر اینکه برای بی اثر تحریم‌ها و برداشتن تحریم‌های ظالمانه چه برنامه ای دارید تا امورات کشور به تحریم‌ها گره نخورد، گفت: نخستین کاری که انجام خواهیم داد، رویکرد غلط دولت را به رویکرد درست تغییر خواهیم داد. ما به پتانسیل داخلی تکیه خواهیم کرد و از همه فرصت‌های منطقه ای و جهانی نیز استفاده خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در داخل کشور توانمندی‌هایی بی نظیری در خصوص تولید وجود دارد که این امکان را برای ما فراهم می‌کند که به عنوان نمونه در حوزه مسکن  با ۱۳۰ هزار هکتار بافت فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بهبود آنها فضای جدید بوجود آوریم. 

وی با اشاره به بهبود زیرساخت‌های ریلی با توجه به کریدور جنوب به شمال که سالانه ۳۰ هزار میلیارد را برای کشور آورده دارد، اظهار کرد:‌ در بخش نفت، گاز و پتروشیمی نیز بالای ۴۰ میلیارد دلار آورده برای کشور دارد و باید برای این موضوع صنایع پایین دستی فعال شوند و ۸.۱ میلیون تن  ظرفیت خالی در حوزه پلیمری و ۱۰ میلیون تن در بخش شیمیایی وجود دارد.

زاکانی با اشاره به موضوع اشتغال و منابع گفت:‌ فناوری‌های نوین و معدن از دیگر مباحثی است که باید به آن پرداخته شود. اکنون در حوزه معدن از رتبه ۷ دنیا به رتبه ۲۰ دنیا رسیدیم.  به این دلیل که کار دست کسانی بود که بلد نبودند، نخواستند یا نتوانستند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه رویکردش توجه به تولید داخل خواهد بود، اظهار کرد: در این رویکرد هرچه در راستای تولید است مورد توجه قرار می‌گیرد و در حوزه کشاورزی و روستایی محور اصلی برای ما است. همچنین صنایع دریایی و دیگر بخش ها از جمله مواردی است که رویکرد نسبت به آن تغییر می‌کند.

سهم ایران از صادرات به اوراسیا فاجعه است

زاکانی با تاکید بر اینکه از ظرفیت منطقه و جهان نهایت استفاده خواهد شد، گفت:‌ منطقه ما در سال ۹۸  حدود هزار و ۱۴۳ میلیارد  دلار واردات داشته  که سهم ما ۲۳ هزار میلیارد دلار بوده است. در منطقه اوراسیا نیز یعنی، روسیه، بلاروس، قزاقستان و ارمنستان ۳۷۰ میلیارد دلار واردات داشتند و سهم ایران ۶۰۰ میلیون دلار بوده که این فاجعه است.

وی ادامه داد: اگر دوست عزیز ما که علاقه ندارد با من بحث کند چون به او گفته بودند که با من بحث نکند، یک حرف درست زد و گفت همه چیز آقای روحانی خوب است ولی اقتصاد بلد نیست. این موضوع را من هم قبول دارم زیرا اگر آقای روحانی اقتصاد بلد بود که شما را به عنوان رییس بانک مرکزی انتخاب نمی‌کرد تا شفاف و مشخص فاجعه بیافرینید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید با تبادل مالی دوطرفه این موضوع را حل کنیم. اگر بخواهیم با دلار تبادل مالی کنیم، اف ای تی اف یک روز بر روی گلوگاه ما می‌نشیند. اما اگر با پول دو طرف کشورها تبادل کنیم،  اف ای تی اف بی تاثیر خواهد شد و ما تحت فشار قرار نمی‌گیریم. اما دوستان نمی خواهند کار کنند.

زاکانی تاکید کرد: مانده بودم که چگونه با این دولت برخورد کنم که به همه اطرافش توهین می‌کند. فهمیدم این موضوع مسری است و به او هم سرایت کرده و اسم پلیس بد را بر روی من گذاشت. آنها افرادی هستند که جزء توهین کار خود را پیش نمی‌برند.

وی خاطرنشان کرد: آمده‌ام که مردم در صف کالا تحقیر نشوند و مردم در قرارگاه مردم خراب نشوند. آمده‌ام تا فریاد اعتراض مردمی باشم که گرانی را تحمل می‌کنند که عده‌ای نور چشمی با ارز ۴۲۰۰ تومانی که ایشان ابداع کردند،  واردات انجام دهند.   آمده‌ام تا صدای مردم سیستان و بلوچستان باشم.

ریشه فساد را در کشور می‌خشکانم

زاکانی در سومین بخش از مناظره اظهار کرد: امام علی(ع) فرمودند که حکومت امانت است، ‌ طعمه نیست. امام (ره) فرمودند فرق رژیم طاغوت با ما این است که ما باید خدمت کنیم. اگر دنبال منافع خودمان باشیم، همان طاغوت هستیم. اگر انقلاب نبود هیچ کدام از ما اینجا نبودیم نبودیم و در جایگاهی بودیم که متناسب با شرایط امروز ما نیست.

وی با بیان اینکه حق نداریم مثل سناتورها کنار هم بنشینیم و فقط حرف‌های کلی بزنیم، افزود: حق نداریم بی‌برنامه کار کنیم و حق نداریم بی‌برنامه اشتباه کنیم، حق نداریم در استخر شنای آنها، شنا و در فضای آنها تنفس کنیم.

زاکانی گفت: اگر این شد، ‌ما از مردم جدا شدیم و امام (ره) فرمودند آن روز، ‌روز مرگ ما است. اگر افتخار پیدا کنم و در خدمت‌تان باشم، ریشه فساد را در کشور می‌خشکانم.

جنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کردند

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه فساد مقدم بر هر چیزی بلای جان است، تاکید کرد: ریشه دروغ را می کَنم. فرمودند که من را از بانک مرکزی اخراج کرده اند، اما آقای واعظی گفتند خلاف گفته اند. گفتم هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در یک فرصت غیرعادی در سال ۹۸ از بانک صادرات به بانک پاسارگاد منتقل شده است، گفتند نه آقای دژپسند اعلام کرد.

زاکانی گفت: الان گفتم که او در تاریخ شهریورماه ۹۸ بنزین پنج هزار تومان و نفت و گاز هزار تومان را توصیه کردند، می گوید خلاف گویی کرده ام؛ در حالی که این عین امضای خودش است و نامه رسمی هم وجود دارد. من آمده ام با دروغ مقابله کنم.

وی افزود: صحبت از فیلترینگ و این حرف ها می کنند؛ شما پیام‌های زیر اینستاگرام خودت را بسته بودید و تازه باز کردید، جرأت ندارید با مردم روبرو شوید. مردم عزیز! کسی که همه تست ها را درست می زند، معلوم است که تست های غلط را می داند؛ تست های این دولت غلط است و عامدانه این کار را انجام می دهد.

زاکانی با بیان اینکه جنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کرده اند، گفت: صبح جمعه به ریش مردم خندیدند و با کفش در چادرهای زلزله زدگان رفتند. ما رفتیم، آنها هم رفتند اما چرا با کفش وارد چادر زلزله زده شدند؟ با ماشین خارجی به کارخانه خودروسازی ایرانی رفتند.

وی خاطرنشان کرد: هر کدام از این موانع و مشکلات‌ در کشور متعدد است. باید دست به دست هم بدهیم. ریشه ناکارآمدی تفکر غلطی است که ۴۰ سال اختاپوس در کشور ما خیمه زده و از انقلاب مصرف کرده و هیچ خدمتی به مردم نکرده است.

زاکانی سخنان خود با تاکید بر اینکه این زمان وقت قیام بر علیه برخی از مسوولان کشور است، درباره کارهایی که انجام می‌دهد، گفت: بنده شایسته سالاری را در این کشور مهیا خواهم کرد، ‌ با شما صداقت خواهم داشت، فقر مطلق را یکساله ریشه کن خواهم کرد، سلامت را به سمت و سوی شما خواهم رساند تا غیر از درد بیماری درد بی پولی نداشته باشید.

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری افزود:‌  نظارت مردم بر مسوولان نظام را افزایش داده و در کشور تمرکز زدایی می‌کنم. در شهرستان‌ها محور تحول و حرکت را قرار می‌دهم. روستاها را آباد می‌کنیم و مهاجرت معکوس را به روستاها مهیا خواهیم کرد. امروز به شما قول می‌دهم که با برنامه‌هایی که نزدیک به ۱۰ سال آماده کرده و به شورای نگهبان داده‌ایم و با همه وجود به آن باور داریم، عملیاتی خواهیم کرد و  تمام ظرفیت‌های تعلیق شده کشوررا باز خواهیم گرداند.

وی ادامه داد: کاری خواهم کرد که اقوام و مذاهب به نحو احسن از همه امکانات استفاده کنند. قول می‌دهم که قانون اساسی را اجرا کرده و توجه کنم که از اصل ۱۰ و ۲۱ ناظر به خانواده و زنان، ‌ اصل ۸ و ۲۸ ناظر به آزادی‌های مدنی، اصل ۲۸ ناظر به اشتغال، اصل ۲۹ ناظر به تامین اجتماعی، ‌ اصل ۳۰ ناظر به آموزش عالی کشور و تعلیم و تربیت و اصل ۳۱ ناظر به مسکن صیانت کرده و سبب تحول آنها شوم.

زاکانی اضافه کرد:  با مقررات زدایی مبارزه می‌کنیم  و ریشه اعتیاد را در مدت چهار سال خشک خواهیم کرد. همچنین بیمه زنان خانوار و سرپرست خانواده خانوار و زوج‌های نابارور را اجرایی خواهیم کرد.

وی درباره کارهایی که انجام نخواهد داد، گفت:‌ به مردم دروغ نخواهیم گفت، ‌از محل تورم دولت را اداره نمی‌کنیم، امکانات بانکی را آزاد نمی‌گذاریم، به واردکنندگان کالاهای مصرفی رانت نمی‌دهیم. گردش مدیران را جابجا نمی کنیم و شایستگان را جای آنها خواهیم گذاشت. بستگان و فامیل خود را سر کار نمی‌آوریم. مردم را تحقیر نمی‌کنیم. مشکلات داخلی را به خارج از کشور وابسته نمی‌کنیم. قدر دانشمندان را می دانیم و دیپلماسی اقتصادی را پیش خواهیم گرفت و قانون را در کشور پیاده می‌کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha