قاضی‌زاده هاشمی: منابع کشور به‌شکل نادرست در حال توزیع است

تهران- ایرنا- نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است و مجموعه منابع بانک‌ها، بودجه نادرست توزیع می‌شود و متاسفانه این ساختارها زمینه استضعاف‌ هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، امیرحسین قاضی زاده هاشمی روز شنبه در سومین و آخرین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری، گفت: دغدغه‌هایی که اشاره کردید، به درستی دغدغه عموم مردم است اما این دغدغه‌ها لازم است تا ریشه‌یابی و روش اصلاح آن بیان شود. قبلا نشان داده بودم که نحوه توزیع منابع در کشور، نحوه درآمد، عدم توازن سراسر کشو، نحوه توزیع بیکاری به چه ترتیب هست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: این موارد روندهایی است که از سال ۱۳۴۵ تاکنون براساس شاخص و آمار همچنان تکرار می‌شود. وضعیت افزایش نرخ بیکاری در سراسر کشور و وضعیتی که در حوزه اشتغال اتفاق می‌افتد. بخش‌های تولیدی ما در حال کاهش و  بخش خدمات بخصوص کارمندی در حال افزایش است. نحوه توزیع نرخ بیکاری در استان‌ها را می‌بینید که به چه شیوه است.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: موضوعاتی که عدم توازن در بخش آموزش و مسکن است و به طور مثال با اینکه افزایش تولید مسکن داریم اما این امر محصول چند استان است و این باعث شده کم کم یک مهاجرت سراسری شکل گیرد و وضعیت ترکیب جمعیتی کشور تغییر یابد. این مهاجرت سراسری آسیب‌های جتماعی مانند طلاق را افزایش می‌دهد و هویت اجتماعی از بین می‌رود و وضعیت سرمایه اجتماعی کاهش می‌یابد.  

منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است

وی اضافه کرد: دلایل آن روشن است زیرا منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است و مجموعه منابع بانک‌ها، بودجه و جاهای مختلف نادرست توزیع می‌شود و متاسفانه این ساختارها استضعاف‌گر هستند.

قاضی زاده اضافه کرد: مردم این موضوعات را از چشم چه افرادی می بینند، آنها این موضوعات را از نحوه مدیریت ناکارآمد و کارنابلد مسوولان می‌بینند که این امر سبب دلزدگی مردم می‌شود. آنها می‌بینند که ما در پنجره طلایی هستیم اما وضعیت کشور به جای رشد، دچار یک انسداد شده است.  

وی تاکید کرد: کارنامه همه دولت‌ها در این زمینه روشن است و همه دولت‌ها نقاط مثبت و ضعفی داشتند و اما موضوعات اساسی حل و فصل نشده است و مشکلاتی که در گذشته در مناظرات دوره قبل ذکر می شد الان هم ذکر می‌شود. حتی افت کردیم و مفاهیم متعالی مانند آزادی و امثال آن در آنجا ذکر می‌شد و الان حداقل معیشت شده است.  

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: این اختلالات اجتماعی و کاهش سرمایه اجتماعی را مردم از نحوه مدیریت می‌بینند و بی‌اعتمادی به دولت‌ها را شکل داده است. در موضوع کرونا مردم چقدر گرفتار شده‌اند؟ خانواده ای را می‌شناسم که مادر سرپرست خانوار فوت کرده و دو فرزند یتیم دارد و پدر سرپرست خانوار فوت کرده و  یک اختلال رفتار و  یک نوع سوء تصمیم گیری می‌بینند و بعد هم تقصیرها گردن مردم می‌افتد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مردم بین نان و جان مانده اند و ۶۰ درصد مشاغل ما به صورت روز مزد است و به آنها می‌گوییم که کار نکن. مردم مجبور هستند برای آنکه از گرسنگی نمیرند، فعالیت کنند. وقتی صحبت می‌شود مورد عتاب و خطاب قرار می‌گیریم. خطاب به مسوولان  عرض می‌کنم و در این جمع فردی حاضر نیست عملکرد دولت را بر گردن بگیرد، وی از دفتر خارج شود و به صدا و سیما بیاید و حاضرم در موضوع کرونا و دیگر موضوع ها مناظره کنم.  

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در موضوع گرانی بنزین معلوم نشد چه فردی مسوول است و یک ساختارها و ستادهایی درست شد و پشت آن پنهان می‌شوند و در نهایت مقام معظم رهبری مجبور می شود تا وسط کار بیاید زیرا هیچ فردی حاضر نشد تا در این زمینه اظهار تاسف یا استعفا یا عذرخواهی کند.

وی گفت: مساله ما در داستان دولت موضوع گرانی، مسکن و برنامه‌های مختلفی است که می‌دانید برای اصلاح موضوعات برای شما آماده کردیم. اما مساله اصلی نظام دیوان سالار کشور است که ۷۰ ساله تغییر نکرده و باعث شده روز به روز مردم مستضعف‌تر شوند یک عده خاصی که به رانت دولت و سیاست وصل هستند، برخوردار شوند و مردم ضعیف‌تر شوند.  

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: باید ساز و کار اداره کشور تغییر کند و طرز تفکر مدیران و نوع نگاه آنها به مردم تغییر کند. اصل ۵۶ قانون اساسی نحوه حاکمیت را اعمال حاکمیت مردم ذکر کرده است. روز به روز مردم را از میدان خارج کردند. حاج قاسم سلیمانی گفته بود که هر جا مردم در عرصه بودند، آن عرصه موفق بوده و هر جا مردم را از عرصه خارج کردیم با شکست روبرو شدیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: پیش بینی کردیم دولت را به مردم واگذار کنیم و منظومه ای را به نام دولت مردم تشکیل دادیم و این واگذاری اختیارات اجرایی طبق اصل ۱۲۷ قانون اساسی به فرمانداران بودجه‌ها تجمیع شده و سرانه به فرمانداری ها و شورای برنامه ریزی شهرستان و اختیار و عزل و نصب مدیران به مردم واگذار شده است.  

وی ادامه داد: اگر یک سوم مردم شهرستان یا مجموعه ای از مدیری ناراحت باشند، دولت موظف هست تا او را عزل کند. نظام هرمی تمام اختیارات را از مردم گرفته و فقط در اختیار دولت مرکزی قرار داده را در سراسر کشور توزیع می‌کنیم.  از نظر ما همه شهرستان‌ها پایتخت هستند و اختیارات هیات وزیران را دارند.  یک ماموریت ملی را به عنوان پایتخت موضوعی  به او واگذار کردیم که او مسوول توسعه کل سرزمین ایران باشد و با این روش نظام ۷۰ ساله ای که رو به تبعیض است، این تبعیض ساختاری را از بین می‌بریم.

قاضی زاده هاشمی گفت: مردم عزیز ایران، سپردن درمان و حل مسائل امروز به بانیان وضع موجود مثل سپردن درمان مالاریا به پشه آنوفل یا درمان کرونا به ویروس کرونا است.  

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: دوستان طوری حرف می‌زنند که انگار در مجموعه مدیریتی کشور نبودند و از بیرون آمده اند. در حالیکه از سابقه سی تا چهل ساله مدیریتی خود سخن می‌گویند. کمترین سابقه کاری را در این جمع من دارم و حال نماینده منتخب مردم هستم. امروز حرفهایی می‌زنند که هشت سال پیش با بیان قوی‌تری از تحریم و موضوعاتی از این دست زده اند.  

وی درباره اختیار فوق العاده رهبری به دولت برای مذاکره خوب و نه مذاکره بد، اظهار کرد: این روندها چهل تا پنجاه ساله است؛ بلد نبودید کشور را اداره کنید و ساختارها استضعاف گر بود و جوانان و زنان کنار گذاشته شده اند تقصیر کس دیگری است؟  

راه حل تغییر نسل سیاستمداران است

قاضی‌زاده هاشمی، راه حل تغییر را تغییر نسل سیاستمداران عنوان و خاطرنشان کرد: امروز زنان و جوانان قوی داریم نه اینکه آن‌ها به ما محتاج باشند ما به آن‌ها احتیاج داریم تا از توانایی آن‌ها استفاده کنیم تا ما را از وضع موجود رها کنند.  

وی با تاکید بر اینکه دغدغه مردم چرایی حل مسائل و مزمن ماندن آن است، یادآور شد: جواب این است که عده ای بجای برداشتن تومور بدخیم و برداشتن پا از گلوی مردم، دولت‌ها را ریاستی و متعلق به طبقه خاص و فرزندان خود کرده اند و فامیل‌ها رفته اند تبارگرایی و قوم گرایی آمده است.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد:  ۲۰ پروژه دارم اما به عنوان راه حل عرض می‌کنم تغییر مدل حکمرانی به سمت مردم باید اتفاق بیافتد و جوانانی که دانش آموخته اند و تجربه کسب کرده اند و دنیا را دیده‌اند بر سر کار بیایند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره ساماندهی نظام توزیع و حذف واسطه گری یادآور شد: برای اصلاح امور باید نگاه منظومه ای داشته باشیم. وقتی  از مهار تورم به عنوان ام‌المسائل کشور ذکر می کنیم یعنی اینکه تورم به دلیل از بین بردن تولید باعث بیکاری شده است و تورم سبب فقر و نابرابری شده و به همین دلیل مهاجرت را شکل داده است. تورم باعث جلوگیری از تشکیل خانواده شده و سن ازدواج را بالا برده و هزار مساله دیگر را ایجاد کرده است.  

وی ادامه داد: وقتی به ساختار ایجاد تورم  در کشور نگاه می‌کنیم، تمامی نهادها در ایجاد تورم نقش داشتند و نظام کسر بودجه و حوزه مالی کشور، مساله بانک‌ها و بانک مرکزی، دولتی و خصوصی، موضوع خلق پول و نقدینگی، ویرانگی نظام توزیع و همچنین زیرساخت‌های نادرست در حوزه تولید کشور.  

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: موانع زیادی باعث جلوگیری دسترسی مصرف کننده به کالای ارزان قیمت شده است. با اینکه سالها ارز یارانه ای در اختیار قرار داده ایم و این ارز یارانه ای به نام مردم داده شده و ۳۰ میلیارد دلار در یک فقره متاسفانه به عنوان ارز مداخله ای داده شد که معلوم نشد تکلیف آن چه شد و مجموعه مبدا تا مقصد باید مدیریت شود.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: دولت سلام مجموعه فرآیندها در قالب مدیریت زنجیره را تامین می‌کند و از زمان واردات یا از زمان استحصال آن ماده اولیه تا سفره مردم و صادرات در یک زنجیره کلان پیش بینی می‌کند. به جای آنکه دولت متصدی باشد، دولت مشارکت جو است.  دولتمن کارها را به مردم واگذار و نهاد مدنی ایجاد می‌کند و این نهاد به عنوان شرکت عمومی عمل می‌کند و بخش‌های مختلف تولید را مدیریت می‌کند.  

قاضی زاده هاشمی گفت: دولت در اینجا در سه جا ورود می‌کند. یکی در خرید تضمینی محصولات اساسی و دوم در دادن یارانه به مصرف کننده نهایی و سوم در قیمت تعرفه برای حمایت از تولید داخلی دخالت خواهد کرد. اگر به سمت خود اتحادیه‌ها برویم توانایی اتحادیه‌های موجود در کشور آنقدر است که مجموعه فرایند را مدیریت کنند.  

وی اضافه کرد: در مساله مرغ، تولیدکنندگان مرغ به ما مراجعه کردند. می‌دانید ۲ و نیم برابر ظرفیت مصرف داخلی توان تولید داریم و ما از ابتدا به انتها را مدیریت می‌کنیم. نگران نباشید که چه اتفاقی می‌افتد و حتی ۳۰ درصد زیر قیمت بازار می‌توانیم کالا را به مصرف کننده برسانیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در داستان گوشت این را به خوبی دیدیم، وقتی قیمت ارز را اصلاح کردیم، به جای گران‌تر شدن، ارزان تر شد و فقط یک رانتی داده بودیم و دنبال سلطان‌های مختلف بودیم.

۲۰ برنامه دولت سلام برای اصلاح عمومی کشور

وی خاطرنشان کرد: ۲۰ برنامه دولت سلام برای اصلاح عمومی کشور در نظر گرفته‌ایم. یکی از برنامه‌های جدی این است تا در ۴ سال تورم را به زیر ۵ درصد برسانیم. ۴ و نیم میلیون مسکن تولید کنیم، به طوری که سه دهک اولیه بدون پرداخت  پول اولیه صاحب مسکن شوند و پول ۳۰  ساله برگردانند. کاری کنیم تا در ایران هیچ فردی سوء تغذیه نداشته باشد.  

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: وزارت خانواده تشکیل می‌دهیم و برای ازدواج، پایداری و فرزندآوری و آسیب‌های اجتماعی صندوق اعتبار خانواده قرار دادیم که به هر جوان برای سه موضوع، ازدواج، مسکن و همچنین اشتغال ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار پیش بینی می‌کند. نظام یکپارچه مالیاتی، بیمه ای و حمایتی داریم به جای آنکه چندین دستگاه با اطلاعات مختلف وجود داشته باشد.  

وی افزود: چندین منابع براساس سرانه خانوار خواهد بود. مدل شهر کشوری داریم و تمام اختیارات دولت و بودجه را به شهرستان‌ها واگذار می‌کنیم. مدل نظام شایستگی براساس استانداردهای مشخص و شفاف از سوی مردم عزل و نصب می‌شوند.  طرح قنات ملی ایران را داریم برای اینکه مشکل آب فلات مرکزی ایران حل شود و سهمی از سهام شستا و صندوق دخیره فرهنگیان را به معلمان واگذار و  مساله بورس را حل می‌کنیم.

قاضی زاده هاشمی در ادامه مناظره افزود: قضیه بورس را به لطف الهی با استقرار دولت سلام حل خواهیم کرد. ضمن اینکه در دولت سلام، برای اشتغال سریع برنامه داریم تا نیمی از افراد جویای کار ظرف دو سال اشتغال یابند.  

خدمات درمانی برای افراد بالای ۷۰ سال در دولت سلام رایگان است

وی افزود: در دولت سلام، خدمات درمانی افراد بالای هفتاد سال در مراکز دولتی رایگان خواهد شد. همچنین در دیپلماسی عمومی و اقتصادی بنا داریم وزیر خارجه ای با سابقه و تاجر بین المللی انتصاب کنیم.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره تغییر سیستم آموزش پرورش هم توضیح داد: در دولت سلام، آموزش و پرورش نوین جایگزین آموزش و پرورش فعلی خواهد شد تا عمر فرزندان هدر نرود. همچنین کنکور را حذف خواهیم کرد و با کمک نیروهای مسلح مساله سربازی حل خواهد شد.  

قاضی زاده هاشمی، موضوع فضای مجازی را مساله‌ای حکمرانی دانست که نباید به انحراف و حاشیه برود و خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم شفافیت و مبارزه با فساد داشته باشیم و پول و بانک را کنترل کنیم و مشاغل استارتاپی توسعه دهیم باید فضای مجازی گسترش یابد و نباید فضای مجازی را محدود کرد چرا که در همه حوزه‌ها اثر دارد.

دولت سلام پاسدار حقوق همه است حتی کسانی که رای نمی‌دهند

وی یادآور شد: دولت سلام پاسدار حقوق همه است حتی کسانی که رای نمی دهند یا با مشارکت به دیگری رای می دهند. دولت سلام به دنبال تحقق حقوق معلمان، کشاورزان، سربازان، نیازمندان و تحقق رتبه بندی معلمان خواهد بود.  

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: گاهی اوقات مردم به ما می‌گویند آرزو می‌کنیم یک روز بیدار شویم و ببینیم همه هشت سال خواب بود، مردم عزیز این کابوس در حال اتمام است و باید کاری کنیم که تکرار نشود و برای رسیدن به این مسیر تلاش کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: دولت سلام، دولت جوانان می‌آید تا بند «غ» را جایگزین بند «پ» کند. «غ» یعنی غیرت و اگر یک جو غیرت بود، دختران ما بی جهیزیه نمی‌ماندند. اگر یک جو غیرت بود از هنرمند فقط برای سیاست استفاده نمی شد. اگر یک جو غیرت بود، ورزشکار ما دستفروش نمی‌شد. اگر یک جو غیرت بود، در بورس جیب مردم زده نمی‌شد. اگر یک جو غیرت بود و مسوولی فرزندش در خارج از کشور بود، خودش از مسوولیتش کناره گیری می کرد.  

وی افزود: غیرت یعنی همه مردم ایران باید سر سفره انقلاب بنشینند و دولت سلام با غیرتش برای همه مردم ثبات و آرامش می‌آورد. غیرت همان است که وقتی پیکرش که مظهر غیرت است به کشور برگشت، همه ایران و جهان برای او ایستاد. غیرت یعنی جوان لر دستفروشی که دروازه بان جهانی شد. غیرت یعنی اینکه چند روز قبل جوان ترکی در بازی والیبال غیرممکن را ممکن کرد.  

قاضی‌زاده هاشمی گفت: جوانان گام دومی با غیرتشان محال‌ها را امکان پذیر خواهند کرد. مردم اگر یک جو غیرت ببینند مانند حاج قاسم پاسدار و دوستدار خواهند بود. اگر امروز مردم دلگیرند، ر چون در مسوولان غیرت و دلسوزی ندیدند. دولت سلام دولت جوانان و زنان غیور است که با غیرت خود غیرمتصورها را قابل تصور می کنند. پدران و مادران عزیز فرزندان شما آمدند و یوسف ها بزرگ شدند تا ایران را آباد کنند و به آنها اعتماد کنید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha