نگرانی عمیق از همه گیری گسترده گونه تازه کرونا در جنوب آمریکا

تهران – ایرنا – یک پزشک آمریکایی هشدار داده که ایالت های جنوبی این کشور شاید به علت نرخ پائین واکسیناسیون، تاثیر گونه به شدت مسری و انتشار پذیر ویروس دلتا (هندی) کرونا را در تابستان احساس کنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از تارنمای شبکه سی ان بی سی؛ دکتر "پیتر هوتز" مدیر مرکز ساخت واکسن در بیمارستان کودکان تگزاس، گفت: ما در جنوب آمریکا به ویژه ایالت های لوئیزیانا و می سی سی پی، شاهد واکسیناسیون پایین هستیم به گونه ای که در بسیاری از این ایالت ها، کمتر از ۱۰ درصد بزگسالان، واکسن دریافت کرده اند، بنابراین شاهد آسیب پذیری واقعی هستیم.

داده های مراکز مهار و جلوگیری از بیماری ها نشان می دهد که تاکنون نزدیک به ۳۰ درصد ساکنان بسیاری از ایالت های جنوب شرقی ایالات متحده، واکسن دریافت کرده اند. بررسی تازه ای در انگلیس دریافته که تاثیر واکسن فایزر علیه گونه دلتا که نخستین بار در هند کشف شد، ۸۸ درصد است.

بر اساس داده های مراکز مهار و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده، نرخ واکسیناسیون در نقاط مختلف ایالات متحده متفاوت است، در حالی که بیش از ۵۰ درصد شهروندان بسیاری از ایالت های شمال شرقی به صورت کامل واکسن دریافت کرده اند، این میزان در بسیاری از ایالت های جنوب شرقی نزدیک به ۳۰ درصد برآورد شده است.

آنتونی فوچی مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید واشنگنتن روز سه شنبه بر اهمیت تزریق واکسن برای حفاظت در برابر گونه دلتا تاکید کرد که به گفته او و بر اساس توالی یابی دانشمندان، از لحاظ ژنتیکی، بیش از ۶ درصد ابتلا به ویروس کرونا را در این کشور تشکیل می دهد.

هوتز در گفت و گو با سی ان بی سی افزود: هنوز به رغم هشدارهای سی دی سی در باره شمار بیش از انتظار التهاب و مشکلات قلبی در سن های ۱۶ تا ۲۴ ساله که واکسن کرونا دریافت کرده اند، هنوز هم واکسیناسیون علیه کووید را به بزرگسالان توصیه می کند. من کاملا بر این باور هستم که احتمال همه گیری گسترده و ابتلای شدید ناشی از گونه تازه دلتا، موجب نگرانی بسیار بالاتری هست، بنابراین به شدت به بزرگسالان توصیه می کنم که ۲ واحد واکسن سهمیه خود را دریافت و تزریق کنند.

از آغاز بحران همه گیری گسترده ویروس کرونا تاکنون، بیش از ۳۴ میلیون شهروند ایالات متحده به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این میان بیش از ۶۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان