نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره چه گفتند؟ (۱)

تهران-ایرنا- هفت نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سومین و آخرین مناظره که با موضوع دغدغه‌های مردم برگزار شد، سعی کردند به جمع‌بندی دیدگاه‌ها و نظرات خود برای حل مشکلات مردم بپردازند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،  سومین و آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری امروز (شنبه- بیست‌ودوم خردادماه) و از ساعت ۱۷ با موضوع «دغدغه‌های مردم» برگزار شد. موضوع مناظره نخست اقتصاد و موضوم دومین مناظره این نامزدها فرهنگ سیاسی و مسائل اجتماعی بود.

قاضی‌زاده هاشمی: منابع کشور به‌ شکل نادرست در حال توزیع است

 امیرحسین قاضی زاده هاشمی نخستین نامزدی که به قید قرعه به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت،  با تاکید بر لزوم ریشه یابی دغدغه ها اظهار داشت: قبلا نشان داده بودم که نحوه توزیع منابع در کشور، نحوه کسب درآمد، عدم توازن سراسر کشور و توزیع بیکاری به چه ترتیبی هست. این موارد، روندهایی است که از سال ۱۳۴۵ تاکنون براساس شاخص و آمار همچنان تکرار می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت افزایش نرخ بیکاری و اشتغال در کشور گفت: بخش‌های تولیدی ما در حال کاهش و بخش خدمات به خصوص کارمندی در حال افزایش است. نحوه توزیع نرخ بیکاری در استان‌ها را می‌بینید که به چه شیوه است.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: موضوع دیگر عدم توازن در بخش آموزش و مسکن است. به طور مثال با اینکه افزایش تولید مسکن داریم اما این امر مربوط به چند استان است. این موضوع باعث شده کم کم یک مهاجرت سراسری شکل گیرد و وضعیت ترکیب جمعیتی کشور تغییر یابد. این مهاجرت سراسری آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق را افزایش می‌دهد و هویت اجتماعی را از بین می‌برد و وضعیت سرمایه اجتماعی کاهش می‌یابد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: دلایل این مسائل روشن است زیرا منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است و مجموعه منابع بانک‌ها، بودجه در جاهای مختلف و نادرست توزیع می‌شود و متاسفانه این ساختارها «استضعاف‌گر» هستند.

قاضی زاده اضافه کرد: مردم این موضوعات را از چشم چه افرادی می بینند؟ آنها این موضوعات را از نحوه مدیریت ناکارآمد و کارنابلد مسوولان می‌بینند که این امر سبب دلزدگی مردم می‌شود. آنها می‌بینند که ما در پنجره طلایی هستیم اما وضعیت کشور به جای رشد، دچار یک انسداد شده است.

وی تاکید کرد: کارنامه همه دولت‌ها در این زمینه روشن است و همه دولت‌ها نقاط مثبت و ضعفی داشتند و اما موضوعات اساسی حل و فصل نشده است و مشکلاتی که در گذشته در مناظرات دوره قبل ذکر می شد الان هم ذکر می‌شود. حتی افت کردیم و مفاهیم متعالی مانند آزادی و امثال آن در مناظرات قبلی ذکر می‌شد و الان این مناظرات مربوط به حداقل معیشت شده است.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: این اختلالات اجتماعی و کاهش سرمایه اجتماعی را مردم از نحوه مدیریت می‌بینند که بی‌اعتمادی به دولت‌ها را شکل داده است. در موضوع کرونا مردم چقدر گرفتار شده‌اند؟ خانواده ای را می‌شناسم که مادر سرپرست خانوار فوت کرده و دو فرزند یتیم دارد و پدر سرپرست خانوار فوت کرده و یک اختلال رفتار و یک نوع سوء تصمیم گیری می‌بینند و بعد هم تقصیرها گردن مردم می‌افتد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مردم بین نان و جان مانده اند و ۶۰ درصد مشاغل ما به صورت روز مزد است و به آنها می‌گوییم که کار نکنید. مردم مجبور هستند برای آنکه از گرسنگی نمیرند، فعالیت کنند. وقتی صحبت می‌شود مورد عتاب و خطاب قرار می‌گیریم.

وی با بیان اینکه در این جمع فردی حاضر نیست عملکرد دولت را بر گردن بگیرد، خطاب به مسوولان گفت: اگر رییس جمهور از دفتر خارج شود و به صدا و سیما بیاید و حاضرم در موضوع کرونا و دیگر موضوعات مناظره کنم. 

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در موضوع گرانی بنزین معلوم نشد چه فردی مسوول است. یک ساختارها و ستادهایی درست شد و پشت آن پنهان می‌شوند و در نهایت مقام معظم رهبری مجبور می شوند وسط کار بیایند زیرا هیچ فردی حاضر نشد تا در این زمینه اظهار تاسف، استعفا یا عذرخواهی کند.

وی گفت: مساله ما درباره دولت، موضوع گرانی، مسکن و برنامه‌های مختلفی است که می‌دانید. برای اصلاح موضوعات برنامه آماده کرده‌ایم. اما مساله اصلی کشور نظام دیوان سالار کشور است که ۷۰ سال است تغییر نکرده و باعث شده روز به روز مردم مستضغعف‌تر شوند. یک عده خاصی که به رانت دولت و سیاست وصل هستند، برخوردارتر می‌شوند و مردم ضعیف‌تر می‌شوند. 

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه باید ساز و کار اداره کشور و طرز تفکر مدیران و نوع نگاه آنها به مردم تغییر کند، تاکید کرد:  اصل ۵۶ قانون اساسی نحوه حاکمیت را اعمال حاکمیت مردم ذکر کرده است. روز به روز مردم را از میدان خارج کردند. حاج قاسم سلیمانی گفته بود که هر جا مردم در عرصه بودند، آن عرصه موفق بوده و هر جا مردم را از عرصه خارج کردیم با شکست روبرو شدیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: پیش بینی کردیم دولت را به مردم واگذار کنیم و منظومه ای را به نام دولت مردم تشکیل دادیم و این واگذاری اختیارات اجرایی طبق اصل ۱۲۷ قانون اساسی به فرمانداران بودجه‌ها تجمیع شده و سرانه به فرمانداری ها و شورای برنامه ریزی شهرستان و اختیار و عزل و نصب مدیران به مردم واگذار شده است. 

وی ادامه داد: اگر یک سوم مردم شهرستان یا مجموعه ای از مدیری ناراحت باشند، دولت موظف است تا او را عزل کند. نظام هرمی تمام اختیارات را از مردم گرفته و فقط در اختیار دولت مرکزی قرار داده است ولی ما این اختیارات را در سراسر کشور توزیع می‌کنیم. از نظر ما همه شهرستان‌ها پایتخت هستند و اختیارات هیات وزیران را دارند. یک ماموریت ملی را به عنوان پایتخت موضوعی به او واگذار کردیم که او مسوول توسعه کل سرزمین ایران باشد و با این روش نظام ۷۰ ساله ای که رو به تبعیض است و این تبعیض ساختاری را از بین می‌بریم.

قاضی زاده هاشمی گفت: مردم عزیز ایران، سپردن درمان و حل مسائل امروز به بانیان وضع موجود مثل سپردن درمان مالاریا به پشه آنوفل یا درمان کرونا به ویروس کرونا است. 

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: دوستان طوری حرف می‌زنند که انگار در مجموعه مدیریتی کشور نبودند و از بیرون آمده اند. در حالی که از سابقه سی تا چهل ساله مدیریتی خود سخن می‌گویند. کمترین سابقه کاری را در این جمع من دارم و حال نماینده منتخب مردم هستم. امروز حرف‌هایی می‌زنند که هشت سال پیش با بیان قوی‌تری از تحریم و موضوعاتی از این دست زده اند. 

وی درباره اختیار فوق العاده رهبری به دولت برای مذاکره خوب و نه مذاکره بد، اظهار کرد: این روندها چهل تا پنجاه ساله است؛ بلد نبودید کشور را اداره کنید و ساختارها استضعاف گر بود.جوانان و زنان کنار گذاشته شده اند. تقصیر کس دیگری است؟ 

تغییر نسل سیاستمداران باید مورد توجه قرار گیرد

قاضی‌زاده هاشمی، راه حل تغییر را تغییر نسل سیاستمداران عنوان و خاطرنشان کرد: امروز زنان و جوانان قوی داریم نه اینکه آنها به ما محتاج باشند ما به آنها احتیاج داریم تا از توانایی آن‌ا استفاده کنیم تا ما را از وضع موجود رها کنند. 

وی با تاکید بر اینکه دغدغه مردم چرایی حل مسائل و مزمن ماندن آن است، یادآور شد: جواب این است که عده ای بجای برداشتن تومور بدخیم و برداشتن پا از گلوی مردم، دولت‌ها را ریاستی و متعلق به طبقه خاص و فرزندان خود کرده اند و فامیل‌ها رفته اند تبارگرایی و قوم گرایی آمده است.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: ۲۰ پروژه دارم اما به عنوان راه حل عرض می‌کنم، تغییر مدل حکمرانی به سمت مردم باید اتفاق بیافتد و جوانانی که دانش آموخته اند و تجربه کسب کرده اند و دنیا را دیده‌اند بر سر کار بیایند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره ساماندهی نظام توزیع و حذف واسطه گری یادآور شد: برای اصلاح امور باید نگاه منظومه ای داشته باشیم. وقتی  از مهار تورم به عنوان ام‌المسائل کشور ذکر می کنیم یعنی اینکه تورم به دلیل از بین بردن تولید باعث بیکاری شده است و تورم سبب فقر و نابرابری شده و به همین دلیل مهاجرت را شکل داده است. تورم باعث جلوگیری از تشکیل خانواده شده و سن ازدواج را بالا برده و هزار مساله دیگر را ایجاد کرده است.  

وی ادامه داد: وقتی به ساختار ایجاد تورم  در کشور نگاه می‌کنیم، تمامی نهادها در ایجاد تورم نقش داشتند و نظام کسر بودجه و حوزه مالی کشور، مساله بانک‌ها و بانک مرکزی، دولتی و خصوصی، موضوع خلق پول و نقدینگی، ویرانگی نظام توزیع و همچنین زیرساخت‌های نادرست در حوزه تولید کشور.  

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: موانع زیادی باعث جلوگیری دسترسی مصرف کننده به کالای ارزان قیمت شده است. با اینکه سالها ارز یارانه ای در اختیار قرار داده ایم و این ارز یارانه ای به نام مردم داده شده و ۳۰ میلیارد دلار در یک فقره متاسفانه به عنوان ارز مداخله ای داده شد که معلوم نشد تکلیف آن چه شد و مجموعه مبدا تا مقصد باید مدیریت شود.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: دولت سلام مجموعه فرآیندها در قالب مدیریت زنجیره را تامین می‌کند و از زمان واردات یا از زمان استحصال آن ماده اولیه تا سفره مردم و صادرات در یک زنجیره کلان پیش بینی می‌کند. به جای آنکه دولت متصدی باشد، دولت مشارکت جو است.  دولتمن کارها را به مردم واگذار و نهاد مدنی ایجاد می‌کند و این نهاد به عنوان شرکت عمومی عمل می‌کند و بخش‌های مختلف تولید را مدیریت می‌کند.  

قاضی زاده هاشمی گفت: دولت در اینجا در سه جا ورود می‌کند. یکی در خرید تضمینی محصولات اساسی و دوم در دادن یارانه به مصرف کننده نهایی و سوم در قیمت تعرفه برای حمایت از تولید داخلی دخالت خواهد کرد. اگر به سمت خود اتحادیه‌ها برویم توانایی اتحادیه‌های موجود در کشور آنقدر است که مجموعه فرایند را مدیریت کنند.  

وی اضافه کرد: در مساله مرغ، تولیدکنندگان مرغ به ما مراجعه کردند. می‌دانید ۲ و نیم برابر ظرفیت مصرف داخلی توان تولید داریم و ما از ابتدا به انتها را مدیریت می‌کنیم. نگران نباشید که چه اتفاقی می‌افتد و حتی ۳۰ درصد زیر قیمت بازار می‌توانیم کالا را به مصرف کننده برسانیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در داستان گوشت این را به خوبی دیدیم، وقتی قیمت ارز را اصلاح کردیم، به جای گران‌تر شدن، ارزان تر شد و فقط یک رانتی داده بودیم و دنبال سلطان‌های مختلف بودیم.

۲۰ برنامه دولت سلام برای اصلاح عمومی کشور

وی خاطرنشان کرد: ۲۰ برنامه دولت سلام برای اصلاح عمومی کشور در نظر گرفته‌ایم. یکی از برنامه‌های جدی این است تا در ۴ سال تورم را به زیر ۵ درصد برسانیم. ۴ و نیم میلیون مسکن تولید کنیم، به طوری که سه دهک اولیه بدون پرداخت  پول اولیه صاحب مسکن شوند و پول ۳۰  ساله برگردانند. کاری کنیم تا در ایران هیچ فردی سوء تغذیه نداشته باشد.  

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: وزارت خانواده تشکیل می‌دهیم و برای ازدواج، پایداری و فرزندآوری و آسیب‌های اجتماعی صندوق اعتبار خانواده قرار دادیم که به هر جوان برای سه موضوع، ازدواج، مسکن و همچنین اشتغال ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار پیش بینی می‌کند. نظام یکپارچه مالیاتی، بیمه ای و حمایتی داریم به جای آنکه چندین دستگاه با اطلاعات مختلف وجود داشته باشد.  

وی افزود: چندین منابع براساس سرانه خانوار خواهد بود. مدل شهر کشوری داریم و تمام اختیارات دولت و بودجه را به شهرستان‌ها واگذار می‌کنیم. مدل نظام شایستگی براساس استانداردهای مشخص و شفاف از سوی مردم عزل و نصب می‌شوند.  طرح قنات ملی ایران را داریم برای اینکه مشکل آب فلات مرکزی ایران حل شود و سهمی از سهام شستا و صندوق دخیره فرهنگیان را به معلمان واگذار و  مساله بورس را حل می‌کنیم.

رییسی: کسانی که زمینه رانت و فساد داشته باشند، جایی در دولت ندارند

همچنین در ادامه این مناظره حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ضمن گرامی‌داشت میلاد حضرت معصومه (س) و دهه کرامت افزود: دغدغه های مردم بسیار است و ما در نشست‌های کارشناسی و نشست‌هایی که با مردم به ویژه در دستگاه قضا و دورانی که در آستان مقدس رضوی داشتم، از نزدیک در جریان خواسته‌ها و مشکلات مردم قرار دارم.

وی ادامه داد:‌ به دلیل ارتباط با مردم برای مهمترین دغدغه‌ها، راهکار داریم و اگر رأی مردم به بنده تعلق بگیرد، برنامه اقتصادی را در سه بخش در نظر گرفته‌ایم.

رئیسی توضیح داد: اصلاح دولت، مبارزه با فساد، ناکارآمدی و تبعیض، حمایت از خانواده‌ها و اقشار محروم، جهش تولید و تقویت کسب و کارها بخش اصلی است که به آنها پرداخته خواهد شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: یکی از مشکلات مردم، مساله فساد است. ما در دستگاه قضایی با مفسدان برخورد کردیم اما برخورد با فساد و بسترهای فسادزا باید در دولت باشد.

وی اضافه کرد:‌ حتما افرادی که آلوده باشند یا کسانی که زمینه رانت و فساد داشته باشند، جایی در دولت ندارند و حتما باید سامانه جامع اطلاعات اقتصادی ایجاد کرد که همه داده‌های اقتصادی را بتواند رصد کند.

رئیسی ادامه داد: از برنامه‌های دیگر، سامانه شفافیت است که همه قراردادها، عملکرد شرکت‌ها و مدیران دولتی را در سامانه ای‌ پشت ویترین قرار دهد.

اصلاح در نظام بانکی یکی از ضرورت‌های کشور است

رئیسی ادامه داد: از برنامه‌های دیگر، سامانه شفافیت است که همه قراردادها، عملکرد شرکت‌ها و مدیران دولتی را در سامانه ای‌ پشت ویترین قرار دهد.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در آستان قدس رضوی، ۳۵ تا۴۰ شرکت را پشت ویترین قرار دادیم؛ این موضوع باعث جلب اعتماد مردم می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه شفافیت باعث افزایش اعتماد عمومی می شود، افزود: ‌در ابتدای ورود به قوه قضاییه یکی از مسائلی که مردم و رسانه‌ها و نمایندگان مجلس مطرح کردند، موضوع حساب در اختیار رئیس قوه قضاییه بود.

رئیسی گفت: تمام تلاشمان را  کردیم تا به مردم گزارش بدهیم تا مردم بدانند منبع درآمد و هزینه این حساب کجاست؟  ما  به مردم گزارش دادیم و این مساله باعث شد تا بگو و مگوها تمام شود.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر موضوع شفافیت افزود: اگر شفافیت اجرا شود، یقین داشته باشید که زمین خواری، قاچاق کالا و مساله فرارهای مالیاتی و بسیاری از این فسادها کنترل می‌شود.

وی اظهار داشت: موضوع دیگر تحول ساختاری و در تحول در نظام بانکی است. متاسفانه امروز بانک‌ها یکی از موانع تولید هستند و این موضوع باید با قدرت حل شود.

رئیسی اضافه کرد: معوقات بانکی می‌تواند صورت نگیرد و  بخش مهمی از معوقات بانکی را  دنبال کردیم ولی اصلاح در نظام بانکی یکی از ضرورت‌های کشور است.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌ اصلاح نظام مالیاتی باید اصلاح شود. بروکراسی زاید و فسادزا در سازمان مالیاتی با ایجاد سامانه هوشمند حل شود.

کاهش ۱۵ درصدی مالیات واحدهای تولیدی با شیب ملایم

وی با تاکید بر واقعی شدن مالیات افزود: واحدهای تولیدی باید کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد داشته باشند البته این میزان کاهش باید با شیب ملایم انجام شود.

رئیسی اظهار داشت: فساد اداری قابل قبول نیست؛ بسیاری از ادارات ما در تراز نظام اسلامی نیستند و باید بسترهای فساد حل و فسادزدایی شود.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من به همه کارکنان دولت در همه بخش‌ها احترام می گذارم اما  نظام اداری باید اصلاح  شود.

وی ادامه داد: ضابطه‌های دست و پا گیر باید حذف شود همچنین بسیاری از نظارت‌های پیشینی باید به نظارت‌های پسینی تبدیل شود.بسیاری از مجوزها کار تولید را با مشکل مواجه می کند؛ مجوز لازم است اما در یک حدی باید باشد.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره حمایت از خانواده ها و اقشار محروم گفت: اولین موضوع، کنترل گرانی و گران‌سازی است.

رئیسی گفت:‌ تورم قابل قبول نیست؛ قیمت گوشت پنج برابر، قیمت خودرو هشت برابر، مسکن هفت برابر است؛ این وضعیت  را  مردم چطور تحمل کنند؟ حتما باید اقدامات  دولت منجر به تورم نیم و تک رقمی حرکت کند.

وی ادامه داد: از جمله اقداماتی که باید انجام شود، مدیریت بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی است. واقعا رفع وابستگی کالاهای اساسی و سفره مردم به نرخ ارز ضروری است و در واقع باید نوعی خودکفایی در سفره مردم انجام شود و این موضوع کاملا قابل انجام است و امکانات و زمینه‌های آن نیز موجود است.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: افزایش نظارت و مقابله با انحرافات بازار باید انجام شود البته این به معنای دخالت در بازار نیست ولی نظارت‌ها باید افزایش یابد.

رئیسی با تاکید بر تامین حداقل معاش مردم به ویژه اقشار ضعیف اظهارداشت: ارائه کارت اعتباری خرید برای سه دهک پایین جامعه اقدامی است که می تواند صورت گیرد.

وی اقدام دیگر جهش تولید و تقویت  کسب و کار اعلام کرد و افزود: اکنون بیش از پنج میلیون بیکار و شبه بیکار داریم یعنی کسانی که از کار ناامید شده‌اند و ایجاد چهار میلیون شغل در چهار سال، دست یافتنی است و در این راه باید برای فعالیت‌های غیرمولد جذابیت‌زدایی و برای فعالیت‌های مولد و هدایت نقدینگی‌ها به سمت تولید جذابیت ایجاد کرد.

برای سفر به خوزستان اجازه ستاد مبارزه با کرونا را داشتیم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در مورد سفر به خوزستان اشاراتی شد، مرجع قانونی در ارتباط با سفر ستاد ملی مبارزه با کروناست از این ستاد اجازه گرفته شد تا وقتی اجازه ندادند انجام نشد، از ستاد مبارزه با کرونا استان هم اجازه گرفته شد، دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم پروتکلی برای این اجتماع نوشت و همه مقدمات لازم انجام شد.

رییسی گفت: ما که به حرف کارشناسی گوش کردیم من چند ماه که می خواستم به اهواز برم، اهواز از استان هایی بود که من به این استان بدهکار بودم. من استان های کشور را در دوره قوه قضاییه رفتم این استان را نرفتم. ما که به حرف گوش کردیم شما چرا اینقدر ناراحت هستید، آن کسانی که به حرف کارشناسی وزارت بهداشت گوش ندادند، حساس نشدید؟ در عید ۹۹ در جلسات کارشناسی آقایان مسوول بهداشت و درمان گفتند باید محدودیت اجرا شود آقای روحانی توجه نکرد و باعث خسارت به کشور شد، این کار در عید ۱۴۰۰ هم انجام شد صدای کارشناسان بلند شد، باعث خسارت به کشور شد و کار به رسانه ها کشید.

وی تاکید کرد: من هر استانی خواستم برم به نظرات وزارت بهداشت توجه  کردم می توانید از وزارت بهداشت بپرسید بخشی که بیشترین همکاری را داشت با آنان ما هستیم در مجموعه خودمان.

رییسی در مورد اسامی که همتی در این مناظره در اختیارش گذاشت گفت: بروید و بررسی کنید ما نسبت به این اسامی که ایشان اسم بردند نسبت به متهم ما رسیدگی کردیم یا خیر، این اسم هایی که ایشان گفتند یک به یک در رسانه ها نیست به ایشان بگویید رسانه ها را نگاه کنند.

وی در مورد مساله اف ای تی اف اظهار داشت: این ذهن خوانی را از کجا کردند که نظر من در این مورد چیست؟ اف ای تی اف قرارداد یا موضوعی است که در موارد عدیده اجرا شده است، اگر منافع ملت در این قرارداد یا هر قراردادی تامین شد ما نظرمان موافق است اگر تامین نشد ما نمی توانیم از منافع ملت بگذریم، نسبت به رفع تحریم ها چرا تبلیغ می کنید قرار بود این قضایا مشکلات مردم را حل کند حداقل به حرف های رییس قبل خود در بانک نگاه کنید که نتیجه این قضیه چه شد گفت هیچ.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما به برجام به عنوان یک قراردادی که با ۹ بند رهبری تایید کردند  مثل همه پایبندیم اما شما نمی توانید برجام را اجرا کنید برجام را یک دولت مقتدر می خواهد اجرا کند اقتدار خارجی امتداد اقتدار داخلی است، شما وقتی جوجه کُشی و صف مرغ دارید نمی‌توانید برجام را اجرا کنید. برجام یک قراردادی است که با شروط خود در کشور تصویب شده است.

رضایی: دو جراحی بزرگ در حکمرانی و اقتصاد ایران ضرورت دارد

محسن رضایی نامزد دیگر سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در مورد دغدغه‌های مردم گفت: دغدغه‌های مردم بیشتر از هفت دغدغه‌ای است که صداوسیما مطرح کرد. همچنین این دغدغه‌ها منظومه‌ای است که کنار هم شکل گرفته است.

وی با طرح این پرسش که چرا این دغدغه هاحل نشده است، ادامه داد: ۵۰ سال است گرانی، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی و معیوب بودن رشد اقتصادی ‌را می بینیم. ایران اقتدار از دست رفته خود را بعد از ۳۰۰ سال به دست آورده و در برخی زمینه‌های دفاعی و امنیتی پیشرفت‌های خارق‌العاده داشته است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: وقتی مردم این دو را کنار هم می بینند احساس می‌کنند یک مشکلی وجود دارد. خود مقام معظم رهبری فرمودند راه‌حل‌ها مشخص است اما چرا مشکلات حل نمی شود که من در این جلسه رونمایی می کنم چرا نمی شود.

وی ادامه داد: وقتی نگاه می کنیم می بینیم چادر مشکی، گوشت، ذرت و اینها هر کدام در اختیار یک عده است. آن طرف تر که می‌رویم آقازاده‌ها و جلوتر که می‌رویم دانه درشت ها را می‌بینیم دولت‌ها و و مدیران کشور در این میان چه می‌کنند؟

رضایی با بیان اینکه  مدیران در جای دیگر درگیر جنگ زرگری بین جناح‌های سیاسی هستند، گفت: ناگهان بحث حجاب مطرح می‌شود، یا اینکه بعضی می‌گویند چرا ایران در سوریه است، یک بار بحث موشک، دیوارکشی و کنسرت مطرح و هر بار یک موضوع درست می شود که عده‌ای مخالف و عده ای موافق هستند جنگ زرگری درست می‌شود و همه در آن سمت هستند امام جامعه می آید آن را پایان می دهد و بعد از مدتی دوباره غائله راه می افتد.

وی اضافه کرد: تاخت و تازی که در سیاست راه افتاده و انحراف میدانی که ایجاد شده اجازه نمی‌دهد انرژی ایران روی عدالت اقتصادی و یارانه های پنهان مصرف شود. باید مسئله را حل کرد.

جراحی در اقتصاد و در حکمرانی

رضایی با طرح این پرسش که آیا رئیس‌جمهور بعدی مانند روسای جمهور گذشته شود و تکرار دولت‌های گذشته را شاهد خواهیم بود، گفت: باید این موضوع را پایان دهیم. برای تحقق این امر به دو جراحی بزرگ یکی اصلاح از درون قدرت و معماری نوین اقتصاد ایران نیاز داریم. اصلاح از درون قدرت یعنی در حکمرانی، قوانین ساختار و رفتارها باید اصلاح انجام شود و در کنار آن اقتصاد ایران باید معماری شود.

رضایی با بیان این که مسئله دوم معماری نوین و اقتصاد ایران است، گفت: اگر این اصلاحات انجام نگیرد، شرایط بهبود پیدا نمی کند. زیرا در غیر این صورت گرانی و تورم ادامه پیدا می کنند. مانند بارش برف روی زمین گرم است، هرچقدر برف باریده شود چون زمین گرم است، زود آب می شود.

وی گفت: برنامه دولت ما این است که با به کارگیری همه اقوام ایرانی، همه شایستگان از اصولگرایان، اصلاح‌طلب، بانوان کشور و از تمام ظرفیت‌ها از اهل سنت، تشیع و دیگر اقلیت ها استفاده شود. دوباره حرکتی مانند انقلاب، بسیج در دفاع مقدس درست کنیم دولت کارآمد ایجاد شود که پاسخگو باشد.

رضایی گفت: این دولت شروع می کند از درون قدرت اصلاحاتی انجام می دهد و وضعیت نهادهای درون قدرت از جمله نهادهای منتسب به رهبری که برای دولت کار می‌کند تا خود دولت و رابطه سه قوه با یکدیگر که برخی اوقات با یکدیگر اختلاف دارند، جلوگیری کند.

اصلاح دیوانسالاری

وی افزود: برخی اوقات سه قوه  مشکلات مردم را فراموش می‌کنند و به دعوا با یکدیگر مشغول می شوند. این دولت برای اصلاح دیوانسالاری برنامه دارد تا اصلاح شود.

رضایی افزود: در مسئله اقتصاد در سه سطح اقتصاد زندگی (خانواده)، اقتصاداستانی و اقتصاد ملی برنامه داریم. یارانه ۴۵۰ هزار تومان را می‌دهم نگران نشوید که منابع را از کجا می دم اگر دزدی نشود، ایراد ندارد. رانت‌ها حذف می شود، مشکلی برای تخصص یارانه  ۴۵۰ هزار تومانی نداریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: برای خانم های خانه دار حقوق در نظر گرفته ایم، برای مسکن  ارزان و کسب و کار خانوادگی در تمام استان‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی با بیان این که اجازه ندادند تمام اسناد را به برنامه بیاورد، گفت: اسناد برخی از استان‌ها را آورده‌ام. برای تمام استان‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم. برای اقتصاد ملی ۱۴  پروژه بسیار بزرگ مسکن، انرژی‌های نو برنامه ریزی شده که در سطح اقتصاد ملی است. اقتصاد زندگی و اقتصاد ملی ایران را باز معماری خواهیم کرد تا این که بتوانیم این نوع مشکلات را که ۵۰ سال است ادامه پیدا کرده پایان دهیم.

عده‌ای نفوذی بر نزاع داخلی سوار شدند

رضایی در بخش دوم صحبت‌هایش که نقد اظهارات بقیه نامزدها بود، با کامل کردن بحث قبلی خود گفت: این نزاع سیاسی ابتدا درونی بود و نفوذی ها سوار آن شدند و امروز عملاً فضای سیاسی کشور را  مدیریت می‌کنند.

وی افزود: بازیگران این صحنه ناآگاه هستند یا آگاهانه دارند وقت کشور را می گیرند و اجازه نمی دهند انرژی و توانایی ملت روی مسائل اصلی متمرکز شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه رهبر بزرگوار انقلاب بارها به این موضوع وارد شده و برای حل موضوع، سیاست‌های اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند، اظهار کرد: متاسفانه هیچکدام تبدیل به قانون نشده؛ این درحالی است که اگر اینها ابلاغ، برنامه ریزی و تبدیل به قانون می شد، اقتصاد خود به خود راه می افتاد.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در بحث مذاکرات با خط مشی نرمش قهرمانانه امکانات فوق العاده به دولت دادند و جانانه از این موضوع حمایت کردند. قرار بود اقدامات دولت به شاهکار بزرگ در رفع تحریم‌ها تبدیل شود اما اتفاقی که افتاد این بود نه تنها تحریم‌های قبلی برطرف نشد بلکه تحریم های بسیار سنگینی به وجود آمد.

رضایی خاطرنشان کرد: این نشان می دهد مسئله اینطور حل نمی‌شود. کشور به جراحی بزرگ نیاز دارد. دولت ما با اقتدار قانون، نظم و آرامش را در جامعه مستقر می کند سیاست های نظام را عملیاتی می کند و حق شما مردم را از گردن کلفت ها می گیرد و به شما می دهد.

ضرورت تعامل داخلی پیش از تعامل با خارج

رضایی با بیان این که خواسته های شما  مردم را با برنامه‌ریزی و با دست خود شما عملیاتی خواهد کرد گفت: این نفوذی‌ها که پشت صحنه هستند و با نمایش  و دعوای زرگری وقت، انرژی، نگاه، دولت ها را به انحراف می‌کشند از پستوها بیرون می آوریم.

وی افزود: نشان می‌دهیم این آلودگی امنیتی کجاست. با انتشار یک نوار نباید فردی کنار رود و نفری دیگری جلو بیاید. مگر می‌شود هدف و برنامه ملت بزرگ را هر کسی را تغییر دهد؟ ما نیاز به اقتدار داریم برای اجرای برنامه من نیاز به جراحی‌های بزرگ است.

رضایی گفت: البته این جراحی‌ها را تنها روی کاغذ نمی توان نوشت و باید اجرا کرد. نیاز به اقتدار دارد البته اقتدار کافی نیست نیاز به  عقلانیت جمعی است، نیاز به گفت‌وگو با مردم و نخبگان داریم.

وی افزود: تا هواپیماها تأخیر می کند، یا مرغ گران می شود وام های میلیاردی بدون ضابطه پرداخت می شود، می‌گویند همین است که هست. مردم باید بیایند و تعامل کنند. اگر نتوانیم تعامل داخلی شروع کنیم، تعامل با خارجی ها بی‌نتیجه است.

از جوانان در دولت خودم استفاده می کنم

رضایی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای ازدواج جوانان و شرایط ازدواج آسان دارید، گفت: جوانان که به آنها فرشتگان نجات ایران می‌گویم، مهمترین سرمایه ملی ما هستند که از انقلاب، دفاع مقدس تاکنون هر جا به آنان اهمیت و به آنان میدان داده ایم مشکلات بزرگی را حل کرده‌اند.

وی افزود: امروز جوانان با مشکلات بزرگی چون بی شغلی، مبهم بودن آینده‌شان، و نداشتن مسکن روبرو هستند و برای ازدواج در سردرگمی به سر می برند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بزرگترین سرمایه ما که امکان نجات کشور هستند، امروز خود به نجات نیاز دارند، گفت: ما نخست در دولت از جوانان استفاده می‌کنیم و دولت اقدام و تحول ترکیبی از تجربه و جوان گرایی خواهد بود. تجربه با استعداد و بالندگی جوانان ترکیب می‌شود و از این طریق هم مشکلات جوانان و هم مشکلات کشور را حل می‌کنیم.

رضایی ادامه داد:  مهمتر از آن، از میان جوانان نسل سوم و چهارم که تجارب به آنها منتقل می‌شود زمامدار تربیت می‌کنیم. برای همین مدرسه تربیت زمامداران آینده را در استان ها درست می کنم. توجه جدی من به جوانان از اداره کشور تا حل مشکلات خود آنان است.

وی با بیان اینکه جوانان برای ازدواج به شغل و مسکن نیاز دارند، گفت: مسکن را با نهضت خانه سازی ایرانیان حل می کنیم. خانه سازی دو بعد تولید و تولیدکنندگان و خریداران مسکن دارد. تولیدکنندگان را به بازار سرمایه و خریداران مسکن یعنی جوانانی که می خواهند ازدواج کنند را به بانک‌ها وصل می‌کنیم.

جلیلی: مشکلات مردم مثل کرونا ناشناخته نیست

سعید جلیلی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سومین مناظره درباره مقابله با تورم، گسترش عدالت، رکود، مقابله با فساد، یارانه‌ها، اشتغال و مسکن اظهار داشت: این هفت دغدغه درستی است. اما دغدغه مردم چیز دیگری است. چرا این موضوعات حل نمی شود؟

وی افزود: این هفت موضوعی که بیان شده است دوستان پاسخ‌هایی را دادند و من هم پاسخ‌هایی دارم. اما دغدغه و مشکلات مردم مانند کرونا نیست که هم مساله و هم پاسخ ناشناخته باشد. سوال این است که چرا وقتی هم مساله و هم مشکلات مشخص است اما چرا حل نمی‌شود؟

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: امروز متوسط نرخ تورم در کشورهای دنیا ۲.۵ درصد است. بیش از صد کشور تورم خود را تا زیر ۵ درصد پایین آورده اند. سوال این است چرا تورم در ایران حل نشده است. پاسخ ها هم که مشخص است که چرا حل نشده است.

وی گفت: درباره مسکن که بیان می‌شود می گویند ما زمین، مصالح و نیروی انسانی داریم پس امکان ساخت مسکن را داریم، چرا حل نشده است؟ دغدغه مردم این است که چرا دولتها عقب هستند؟ ما صحبت از مقام رییس جمهور می کنیم آن هم رییس جمهور ایران یعنی کشوری با این همه ظرفیت‌هایی که دارد و می‌تواند موفق باشد و جهش داشته باشد. ما امروز سوال‌مان این است که چگونه ابتدایی‌ترین موضوعات را حل کنیم؟ به نظر من دغدغه مردم این طور چیزها است. مساله ها که مشخص است در کوچه و بازار اینها را می دانند و با زندگی خود لمس می کنند.

جلیلی افزود: دغدغه این است که چرا این راه حل‌ها پایدار نیست؟ دولت می گوید من ظرف دوسال یا سه سال تورم را کنترل کردم در حالی که تورم مثل باران نیست که بگوییم سال دیگر باران می آید یا نمی‌آید؟ بحث این است که مردم نگرانی دارند که آیا سال دیگر هم تورم پایین خواهد بود یا نه؟ این روند ثابت خواهد بود یا نخواهد بود؟ چند سال خوب می شود و یکدفعه فنر تورم در می رود و گران می شود؟ سوال و دغدغه مردم این است.

این نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: همین هفت موردی را که می گویید دغدغه مردم است و درست هم است. می گویند پس چرا مسایل دیگر به عنوان مسایل اصلی مطرح می شود؟ چرا مسایل دیگر ضریب پیدا می کند؟ چرا مسایل دیگر توی کار می آید و با قدرت بیشتر مطرح می شود؟

وی گفت: رویکرد دولت من این است که هر کدام از این مسایل پاسخ های خاص خود را دارد که برخی درست است و برخی را هم نامزدهای دیگر عنوان کردند. بحث ما این است اگر می خواهید این مسایل را حل کنید نیازمند یک برنامه جدی است. اگر می‌خواهید یک قالی ایرانی هم ببافید، نیازمند یک نقشه جامع هستید تا رج به رج و گره به گره مطابق نقشه بافته شود.

جلیلی افزود: کار رئیس جمهور همین است و با کار وزیر فرق می کند؛ باید به این نقشه اشراف داشته باشد؛ باید به کار وزارتخانه‌های مختلف اشراف داشته باشد. باید مسکن، نظام سلامت و اقتصاد را بشناسد. رئیس جمهور باید بتواند در بزنگاه‌ها تصمیم‌گیری کند و موانع را پشت سر بگذارد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه یک شبه و با سفارش به اندیشکده نوشته نمی‌شود، ادامه داد: رییس جمهور از روزی که مسوولیت را عهده دار می شود زمان را چقدر مغتنم می شمارد؟ یکی از دغدغه های مردم این است که بعد از گذشت چهار یا ۸ سال کاری انجام شده است یا نه؟ اگر منصف باشد نسبت به کم‌کاری خود معذرت‌خواهی می‌کند و اگر نباشد طلبکار هم می‌شود.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رئیس جمهور، رئیس جمهور ایران با همه‌ ظرفیت‌ها است؛ حل یکی دو مساله خیلی حداقلی است. یا ایران را نشناخته یا ظرفیت‌ها را نشناخته است؟ یا اشراف به موضوع ندارد؟ دغدغه مردم این است که آیا رئیس جمهور، تعارفات را کنار خواهد گذاشت یا نخواهد گذاشت؟ آیا دوباره مشغول کارهای نمایشی خواهد شد یا کار واقعی خواهد کرد؟ آیا می‌خواهد مصلحت مردم را پیگیری کند یا اینکه ببیند چه موضوعی را خوششان می آید؟

وی گفت: اگر ما از مسایل و دغدغه های مردم تعریف می کنیم، به این دلیل است که مردم می خواهند نسبت به آینده ای که در ۴ سال دیگر پیش رو دارند، اطمینان داشته باشند. دولت با کارهای جدی، نتیجه‌مند و مبتنی بر برنامه‌های کارشناسی و میدانی می‌تواند مشکلات را حل کند و الا بسیاری از برنامه‌ها مشترک است.

همتی: سود ۳۵۰ هزار میلیارد تومانی کاسبان تحریم در سال

عبدالناصر همتی نیز دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش اول از نیمه نخست سومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری درباره هفت پرسش موجود اظهار داشت: بدون اعاده رشد اقتصادی در حد ۵ درصد نمی شود مشکل بیکاری را حل کرد و شاهد رشد اقتصادی باشیم  و بدون سرمایه گذاری رشد اقتصادی امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه علم اقتصاد می گوید باید محیط سرمایه گذاری امن باشد، اظهار داشت: گرانی وجود ندارد و تورم عامل گرانی است. تحریم در یک دهه گذشته مبادلات اقتصادی ما با دنیا را بر هم زده است. شما یک کشور نشان دهید که بدون مبادلات اقتصادی با جهان رشد داشته است.

همتی با بیان اینکه بدون رشد اقتصادی در کشور، نمی‌توان مشکل بیکاری را حل کرد، تصریح کرد: ظرف چند دهه گذشته میانگین رشد اقتصادی ایران نیم درصد بیشتر نبود. در طول یک دهه گذشته تقریبا می توان گفت سرمایه گذاری شیب منفی نزولی داشته و بدون سرمایه‌گذاری رشد اقتصادی معنا ندارد.

وی ادامه داد: دوستان راجع به یکسری روبنا ها صحبت می کنند. اقتصاد مفاهیم و معادلات خود را دارد. علم اقتصاد به ما می‌گوید باید محیط سرمایه گذاری امن باشد و بر مبنای یک محیط سرمایه گذاری بتوانیم به رشد اقتصادی برسیم و این رشد اقتصادی را می توان در بین مردم عادلانه تقسیم کرد.

همتی عنوان کرد: آقای رئیسی می گویند «گرانی سازی» و باید جلو گرانی سازی را بگیریم. تورم عامل گرانی است. در دنیا مشکل تورم حل شده است و نگرانی وجود ندارد. شما در اروپا ایا دیده‌اید که مبارزه با گرانی وجود داشته باشد؟ چرا قیمت ارز بالا رفت؟ چرا قیمت مسکن بالا رفت؟ خود را به راه دیگری نزنیم جناب آقای رئیسی.

وی ادامه داد: توجه کنید؛ تحریم در یک دهه گذشته مبادلات اقتصادی ما با دنیا را بر هم زده است. چرا این اتفاق افتاده است؟ شما یک کشور در دنیا نشان بدهید که بدون مبادلات اقتصادی جهانی بتوانند پیشرفت کرده باشند و رشد کرده باشند. جناب آقای جلیلی می‌فرماید اگر این هفت مشکل است چرا راجع به موضوعات دیگر حرف می‌زنیم، چیزهای دیگر بسیار مهم است، تحریم بسیار مهم است.

همتی عنوان کرد: من برنامه خاص برای اشتغال جوانان، مسکن جوانان، کنترل تورم اعاده رشد حداقل ۵ درصدی و برگرداندن تورم به دامنه ۸ تا ۱۲ درصد دارم. اما در این هفت دقیقه فرصت نمی شود. باید چند نکته را عرض کنم. همین جریانی که دوستان می‌گویند چرا از آن صحبت نمی‌کنید، من می‌گویم این جریان می‌خواهد بدون دنیا زندگی کنیم.

وی تصریح کرد: بدون دنیا زندگی یعنی چه؟ شما بلد نیستید بدون دنیا زندگی کنید و اگر بلد باشید نتیجه آن می‌شود رشد ۸ درصدی تبدیل به رشد صفر درصدی یا رشد اقتصادی منفی. من می‌گویم هزینه آن را چه کسی می دهد؟ از جیب مردم برمی‌دارند. این هزینه ها را مردم می دهند.

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری عنوان کرد: به مردم بگویید؛ یک کشتی با پرچم جمهوری اسلامی نمی‌تواند روی دریا بفرستیم، پرسپولیس و استقلال نمی تواند پول خود را از AFC بگیرند؛ این تیم‌ها برنده می شوند و نمی توانند پول خود را بگیرند.

هزینه ۱۶ میلیارد دلاری تحریم‌ها بر اقتصاد ایران

همتی عنوان کرد: در مورد تجارت کشور بگویید که به خاطر معادلات محدود کشور سالی ۲۰ درصد هزینه می دهیم و ۱۶ میلیارد دلار هزینه به کشور وارد میکنیم چرا می‌گویید راجع به عوامل دیگر صحبت نکنید جناب آقای رئیسی سوال من این است که حضرتعالی که به عنوان سرگروه این پنج نفر هستند که در مقابل من ایستاده اند بفرماییداگر قدرت دست تندروها بیافتد چه اتفاقی می‌افتد و خیلی راحت می گویم تحریم‌های جدید با اجماع جهانی بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: برجام راه حلی بود که آقای ظریف با راهنمایی و حمایت مقام معظم رهبری پیش روی کشور گذاشت اما شما به مردم بگویید چرا برای مردم نفعی نداشت من می‌گویم به این دلیل که اگر تحریم‌ها نبود کاسبان تحریم سالی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان ضرر می کردند. این ۳۵۰ هزار میلیارد تومان ۶ برابر حقوق پرستاران و معلمان کشور از کنار آن راحت نگذریم.

همتی در ادامه گفت: فکر می‌کنید به همین راحتی وضع مملکت خراب شده و تورم ایجاد شده است به دلیل اینکه دولت کسری بودجه پیدا کرده است. چرا دولت کسری بودجه پیدا کرد برای اینکه سالی ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار درآمد کشور به خاطر تحریم کم شده است چرا باید بگویییم نه اینها نیست خواهش می کنم به این نکات توجه کنید. اینها این کاسبان تحریم برای اینکه پول از دستشان نرود اجازه نمی دهند سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بشود.

وی تصریح کرد: ترامپ و کاسبان تحریم با همدیگر زیر میز مذاکرات زدند من مطمئنم یک دولت عاقل با حمایت و پشتیبانی رهبری به زودی می تواند تحریم ها را بردارد.

خاکریز این جنگ تحمیلی در خانه مردم است

همتی تصریح کرد: آیا می‌خواهید پس از برداشتن تحریم‌ها ایران از منفعت اقتصادی بهره ببرد؟ من فکر می‌کنم شما نمی‌خواهید اصلاً سرمایه وارد کشور شود. الان چند سال است که ما نتوانستیم سرمایه جذب کنیم. شما نمی‌خواهید شغلی برای جوانان ایجاد شود اما مردم می خواهند اما فکر می‌کنم جناب آقای رئیسی و آنهایی که در ستاد شما شبانه روز فعالیت می‌کنند اینها نشستند و مخالف برجام هستند آنها مخالف تصویب اف ای تی اف هستند.

وی ادامه داد: الان این ۵ نفر که در مقابل من نشسته اند جناب آقای رییسی، جلیلی، زاکانی، رضایی و جناب آقای قاضی‌زاده هاشمی اینها نگذاشتند دوسال اف ای تی اف را معطل کردند. می گویند رابطه با خارج نمی‌خواهیم ، بانک ها ارتباط با خارج را نمی خواهند. خب معلوم است وضع کشور این می شود و نرخ ارز بالا میرود.

همتی ادامه داد: می گویند نرخ ارز بالا رود گرانی سازی کالاها اتفاق می‌افتد؛ من هم اقتصاد خوانده ام و هم در سه دهه گذشته مسوولیت اقتصادی داشته ام. من برنامه دارم حتی برای کشورهای همسایه ای حاج قاسم عزیز توانست امنیت آنها را فراهم کند من می‌خواهم روابط اقتصادی گسترش پیدا کند. در سیاست خارجی من عربستان دشمن نیست و امارات دشمن نیست. خودروساز داخلی می‌تواند پیشرفت کند اما باید با خودروساز خارجی رقابت کند این نیست که پراید را به قیمت فورد آمریکایی به مردم بدهند و تحمیل کنند. خاکریز این جنگ تحمیلی در خانه مردم است الان روزی چند نفر به بخاطر داروهای خاص از بین می روند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: آقای رئیسی و همه دوستانی که با اف ای تی اف مخالفت کردید گل به خودی زدید شما با تندروی در زمین ترامپ در این مدت بازی کردید. من خواهش می‌کنم به این نکته توجه کنید تعامل با خارج و دفاع از منافع ملی اصل اساسی برای پیشرفت اقتصادی است.

شما یک دهه کشور را با یک بیانیه خوانی در مذاکرات معطل کردید

نامزد انتخابات ریاست جمهوریدر بخش دوم از نیمه اول سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به جلیلی گفت: شما می‌گویید چرا ما با دو سه کشور مذاکره می‌کنیم؟ شما یک دهه کشور را با یک بیانیه خوانی در مذاکرات معطل کردید و از آن زمان تا کنون ۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور عقب مانده است.

وی افزود: من فکر می‌کنم شما اطلاعی از مسائل بین المللی اطلاع ندارید و می‌گویید بدون توجه به آنها فعالیت کنیم؛ بهترین دوستان ما عراق و چین هستند که پول‌های ما را نمی‌دهند پس چگونه خودمان حل کنیم؟ پول نمی‌دهند و می‌گویند تا مذاکرات به نتیجه نرسد با شما ارتباط برقرار نمی‌کنیم.

همتی گفت: می‌گویید با افتخار می‌توانیم تحریم را دور بزنیم؛ بله این بیکاری‌ها، تورم و معیشت مردم نتیجه کار شماست. شما مدام می‌گویید تعامل خوب است، تعامل با چه کسی؟ دنیا بدون حل مشکل تحریم با شما کار نمی‌کند و الان هم کار نمی‌کند و ۲۰ درصد هزینه‌ای هم که صرف می‌کنیم مربوط به این موضوع است.

وی خطاب به زاکانی گفت: ایشان به عنوان پلیس بد پوششی می‌خواهند چند جمله را بگویند، بخشی تحریف شده مطالب را بیان می‌کنند همانطور که قبلا گفتم به ایشان پاسخ نمی‌دهم.

نامزد انتخابات اظهارداشت: به من می‌گویند شما نماینده دولت هستید، با توجه به اینکه رییس کل بانک مرکزی در هیات دولت رای ندارد و دولت من را از برکنار کرده است برای رد گم کنی می‌گویند نقش بانک مرکزی در بورس که لازم است توضیح دهم.

وی بیان کرد: تا کنون این مطالب را نگفتم تنها به این دلیل که وزیر اقتصاد و برخی رقبا در جامعه بی‌اخلاقی کردند باید پاسخ دهم.

در مورد بورس به رهبری نامه نوشتم

همتی با بیان اینکه برای اولین بار می‌خواهم واقعیت‌هایی در مورد بورس بگویم، افزود: من مدت‌ها قبل از این به رییس جمهوری و رهبر معظم انقلاب نامه خصوصی نوشتم و هشدار دادم که مردم را دعوت نکنید.

وی ضمن اینکه نامه را در مقابل دوربین‌های حاضر در استودیو گرفت، گفت: در نامه به رهبر معظم انقلاب مدت‌ها پیش از ریزش بورس هشدار دادم و ایشان فرمودند که جناب آقای رییس جمهور این هشدار رییس کل مهم است و افراد دیگری نیز آن را مطرح کردند، مقتضی است فکر جدی در این مورد اتخاذ شود.

نامزد انتخابات افزود: اما بعد از آن همه دوباره شروع کردند به دعوت مردم به بورس؛ وزیر اقتصاد گفت مشکلی نیست و حبابی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: عده‌ای چند هزار میلیارد ریال سود بردند، اینها چه کسانی هستند؟ در طول یک سال سه بار رییس بورس تغییر کرد، مقررات تغییر کرد، نوسان را بالا و پایین کردند، حجم مبنا را تغییر دادید، معاملات روزانه را تغییر کرد.

همتی با اشاره به اینکه افراد سیاسی در بورس دخالت کردند، افزود: نائب رییس وقت مجلس در بورس دخالت کرد و لیست به قوه قضائیه ارسال کرد و بعد هم اعلام کرد که ظرف مدت سه روز مسائل را حل می‌کند، اما چه اتفاقی افتاد چرا مسائل را حل نکردید؟

وی گفت: مشکل بورس ربطی به بانک مرکزی ندارد. بالا و پایین رفتن نرخ بهره بین بانکی نیز تنها به دلیل تعلل وزارت اقتصاد در فروش به موقع اوراق بود.

لیست ۱۱ ابربدهکار بانکی روی میز رئیس قوه قضاییه

نامزد انتخابات اظهارداشت: می‌گویند ۱۱ نفری که منابع بانک‌ها را بردند اعلام کنید. اولا این افراد بیش از ۱۰ سال پیش این منابع را اخذ کرد و من در دو سال گذشته محکم ایستادم و ۲۵ هزار میلیارد را از این ۹۰ هزار میلیارد کم کردم.

وی افزود: چون اقای رئیسی اعلام کردند که من این مبلغ را داده‌ام من لیست افراد را به ایشان می‌دهم اگر صلاح دانستند خودشان به مردم اعلام کنند.

همتی سپس برگه‌ای را بر روی میز آقای رئیسی دیگر نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری قرار داد.

زاکانی: تورم را در سال نخست ریاست جمهوری نصف می‌کنم

علیرضا زاکانی هم به عنوان یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ۲۸ خرداد در سومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری درباره برنامه‌های دولت خود برای مبارزه با گرانی و تورم، افزایش عدالت و کاهش فاصله طبقاتی، رفع رکود، ایجاد شفافیت و مقابله با فساد اداری و مالی، ساماندهی یارانه‌ها، مبارزه با بیکاری و ایجاد اشتغال و تامین مسکن، گفت: مساله نخست کشور گرانی و تورم است به ویژه اینکه در حوزه خوراک و پوشاک این موضوع بیشتر تشدید شده است و مردم بیچاره شده‌اند. تورم در سال ۱۳۹۰ به میزان ۱۹ درصد و در سال ۹۲ به میزان ۳۹ درصد و به‌شکل مستمر و نقطه‌ای به حدود ۵۲ درصد رسید و این فاجعه‌ای است که دولت ایجاد کرده است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری به افزایش نقدینگی از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، اشاره کرد:‌ نقدینگی با این شرایط ۶ برابر شده و پایه پولی از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که باید آقای همتی پاسخگو باشند. من حتما در کوتاه مدت نرخ ارز را کنترل کرده و در میان مدت اصلاح ساختار بودجه و شفاف سازی را انجام خواهم داد تا تورم نصف شود.

زاکانی افزود:‌ ناترازی بانک‌ها ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است که باید حجم نقدینگی را به سمت تولید سوق داد و حتماً در سال اول تورم را نصف تورم موجود خواهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره برنامه‌های خود برای عدالت و کاهش فاصله طبقاتی نیز گفت: رقابت بین غارتگران و غارت شدگان است و  تلاشم در این ۴۲ سال این بوده که صدای غارت شدگان باشم.

وی ادامه داد:‌ مفاسد و بی عدالتی در کشور بسیار بالا است و  تلاشم این بوده که با گردن کلفت‌هایی مانند دادستان سابق تهران و وزیر وقت اطلاعات در سال‌های گذشته درگیر شوم، همچنین با وزیر نفت، با معاون رییس جمهوری، ‌ برادر رییس‌جمهوری و سایر گردن کلفت‌ها درگیر شدم و  غیر از این نیز راه چاره برای مبارزه با فساد وجود ندارد. معتقد هستم باید ریشه  فساد را خشک کرد و به مردم وعده می‌دهم در دولت اقدام و اصلاح، ریشه فساد را بخشکانم.

زاکانی با بیان اینکه امروز برابر مفسدان ایستاده‌ام، گفت: راه مبارزه با فساد را بلدم و ریشه فساد را خشک خواهم کرد و  شبکه‌هایی که در دولت، مجلس و دستگاه قضایی در سابق شکل گرفته بود را می‌شناسم و امیدوار هستم که این ریشه را با کمک مردم ریشه کن کنم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برخی واگذاری‌ها در دهه ۷۰، ۸۰ و ۹۰ انجام شده است، گفت:‌ برخی از این واگذاری‌ها به نحوی بوده که ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به سه برادر داده شده است و این مبلغ را از حلقوم این افراد بیرون خواهم کشید و به مردم خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه رکورد اقتصادی به رویکرد غلط دولت بازمی‌گردد، گفت: دولت برای رفع مشکلات به خارج از کشور تکیه کرده بود. ولی در دولتم جهش تولید را میزان قرار خواهم داد و در جهش تولید مقررات زدایی‌ها، ‌ موضوع مجوزها و تامین نیازها،   موضوع مالیات بر تولید، که بلای جان تولید هستند را انجام خواهم داد. همچنین موضوع صادرات و نظام توزیع را سامان خواهم داد که این ۹ خوشه پیشران در دولتم خواهد بود.

زاکانی ادامه داد: شفافیت، مبارزه با فساد اداری، تمرکز زدایی و هویت دادن به شهرستان‌ها را  موضوع کار خود قرار خواهم داد و برنامه ۴۵۱ شهرستان را آماده کردم و برای تمرکز زدایی، ایجاد دولت الکترونیک،  شفاف‌سازی کار جدی انجام خواهیم داد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه تا پایان سال اول، دولت الکترونیک مستقر خواهد شد، گفت:‌ در برنامه‌هایی که در نظر گرفته شده است، رانت در دولت اقدام و اصلاح به هیچ وجه وجود ندارد و آنچه هست برای مردم شفاف خواهد شد.

وی با بیان اینکه ساماندهی یارانه پنهان و آشکار از دیگر برنامه‌هایی است که در دولت اقدام و اصلاح انجام خواهد داد، گفت:‌ در سال ۹۷  سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد و در سال ۹۸ آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که ۸۶ میلیارد دلار یارانه پنهان وجود دارد و این چیزی نیست که به سادگی بتوان آن را مهار کرد. زیرا مصرف انرژی کشور بسیار بالا است و باید آن را مهار کرد. 

زاکانی با بیان اینکه بخشی از جامعه ۱۵ برابر سایر بخش‌های جامعه مصرف انرژی دارند، گفت:‌ یارانه آشکار نیز حدود ۲۵۵ هزار میلیارد تومان از  ۳۳۴ هزار میلیارد تومان است که ۷۹ هزار میلیارد تومان آن برای هزینه است و این مبلغ را به سمت مردم می‌بریم.

وی ادامه داد: در دولت اقدام و اصلاح مردم به جز درد بیماری، درد بی پولی نخواهند داشت و ۷۰ میلیون بن کالای ۴۰ هزار تومانی به صورت ماهانه دریافت خواهند کرد. در واقع یک دهک ۲۵۰ هزار تومان، ‌ یک دهک ۲۰۰  هزار تومان و یک دهک ۱۵۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد و همه این مبالغ در بودجه امسال وجود دارد.

زاکانی اضافه کرد:‌ در بیکاری با تمهیدی که انجام خواهیم داد ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل را طی زمانبندی مشخص به فضل الهی ایجاد خواهیم کرد و در سال اول ۵۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در مسکن نیز یک میلیون مسکن تکلیفی مجلس انجام خواهد شد و بنده علاوه بر این یک میلیون سالانه ۳۰۰ هزار مسکن حمایتی خواهم ساخت و تا پایان سال ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار  مسکن ساخته خواهد شد.

خلاصه مشکلات در سه «نون» 

زاکانی در دومین بخش از فرصت خود در مناظره با بیان اینکه مشکل ما در سه "نون" دیده می‌شود، اظهار کرد: مردم عزیز، مشکل ما سه "نون" «ندانستن، نخواستن و نتوانستن» است و مظهر تام و تمام آن، ‌ دولت و کسانی است که در این دولت کار کرده اند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مشکل ما دروغگویی است، ادامه داد: اگر پینوکیویی در عالم واقع پیدا می‌شد و اگر قرار بود در کسوت این آقایان قرار بگیرد، دماغش باید چند دور، ‌ دور کره زمین می‌چرخید؛ چرا با مردم صادق نیستید؟

زاکانی خطاب به همتی تاکید کرد: آقای همتی آبان ماه ۹۸ اعلام کرد که نرخ بنزین تنها چهار دهم درصد روی اقتصاد تاثیر دارد. البته آقای همتی بعد اعلام کرد که با افزایش قیمت بنزین مخالف بوده است و این موضوع را بدترین اقدام می‌دانست. آقای همتی چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ نامه رسمی شما موجود است.

وی ادامه داد: شما در ۳۱ شهریورماه ۹۸ درخواست کردید قیمت بنزین پنج هزار تومان و قیمت نفت و گاز به هزار تومان برسد تا کسری بودجه دولت جبران شود. با مردم صادق باشید. مردم! بنده اینجا آمده ام تا نگذارم کلاه سرتان برود.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود:  گذشت آن دوره ای که سر مردم کلاه می گذاشتید.  اسرار مملکت را در اختیار صندوق بین المللی پول قرار داده اید و این بزرگترین خیانتی است که به کشور کرده اید؛ همین باعث شد کشور دچار چالش‌های جدی شود. 

زاکانی گفت: به مردم دروغ گفتن خیلی زشت است و شامورتی بازی هم نمی‌توان انجام داد. با بی‌کفایتی، موضوع بنزین را دنبال کردید و بعد آقای رییس جمهوری گفت که من تازه صبح جمعه متوجه شدم، بی کفایتی از این بالاتر؟

وی با بیان اینکه در این ۳۰ سال، ‌خسارت‌های نجومی خورده ایم، اظهار کرد: جناب آقای مهرعلیزاده از دولت اصلاحات حرف می‌زند. آقای مهرعلیزاده؛ کرسنت ۵۳ میلیارد دلار عدم النفع داشت؛ یا اطلاع ندارید و می‌گویید، یا نمی‌دانم کجای کره زمین زندگی کرده اید که آمدید و چنین حرف‌هایی می زنید.

زاکانی با اشاره به حذف کارت سوخت، خاطرنشان کرد: کارت سوخت را برداشتند و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی سه برابر مسکن مهر به کشور ضرر زدند. حرف سیاسی که مشکلی حل نمی کند، اگر خواستید حرف سیاسی زنید ما استاد حرف سیاسی هستیم و به شما یاد بدهیم چه بگویید که گرفتار نشویم.

وی گفت: الان با بانیان وضع موجود مواجه هستیم؛ فردی را از مجلس بیرون کرده ایم و ماهانه ۸۵ میلیون تومان از دولت حقوق گرفته است. آقای همتی چه کسی پاسخ این را می‌دهد؟ ما دلار نجومی، اختلاس نجومی، سکه نجومی، حقوق نجومی، نقدینگی نجومی و پر رویی نجومی می بینیم؛ مگر اینجا کهکشان راه شیری است.

مهرعلیزاده: ریشه مشکلات کشور سیاست‌زدگی است

محسن مهرعلیزاده نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری هم در سومین مناظره نامزدها در پاسخ به هفت سوال مطرح شده خاطرنشان کرد: مهمترین دغدغه من، مساله از بین رفتن اعتماد مردم به مدیران و دولت است. مردم بی‌صداقتی را در رفتار، کردار و گفتار مدیران احساس می‌کنند و بر همین اساس، به مجموعه عملکرد دولت بی‌اعتماد هستند و این بی‌اعتمادی باعث می شود که مردم با دولت همکاری نکنند و کارهای خوب آن‌را هم نبینند و دنبال همکاری با دولت نباشند.

وی با بیان اینکه دغدغه دیگر من عملکرد صداوسیما است، اظهار داشت: کاری شده که مرجعیت رسانه از تهران به لندن انتقال پیدا کرده و الان کمتر از ۱۰ درصد مردم اخبارشان را از رسانه ملی دریافت می‌کنند. صداوسیما فیلم تبلیغاتی بنده را سانسور کرد زیرا در آن از تصویر حضرت امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب، آیت الله طالقانی و شهید بهشتی استفاده شده بود. صداوسیما متاسفانه امروز نماینده اقلیت اقلیت‌ها هم نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ریشه مشکلات امروز عمدتا در سیاست زدگی است. بینش‌ها، روش ها و نگاه ها باید عوض شود و نگاه ارباب-رعیتی باید از بین برود.

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: بعضی‌ها می‌خواهند همه جا بوده و همه کاره باشند و در همه جا دخالت کنند. آنها آنجا که باید باشند، نیستند و آنجا که نباید باشند، هستند. امروز اقتصاد و معیشت ما هم متاسفانه دچار همین فضای سیاست‌زدگی سنگین است. بعضی‌ها هیچ التزامی به قانون و برنامه ندارند. این همه برنامه وجود دارد ولی افسوس که هیچ التزامی به اجرای قانون نیست. مشکل از عملکرد مدیران و ساختارهاست.

اشکنه خوردن و لنگ پوشیدن راه حل نیست

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اشکنه خوردن و لنگ پوشیدن راه حل نیست، خاطرنشان کرد: ما می توانیم بحران ها را کنار بزنیم و مشکلات را حل کنیم، به شرطی که با هم باشیم. جوانان ما امروز در پروژه های سنگین در سطح بین المللی در ناسا و نیورالینک کار می کنند. اگر ما این جوانان را نگه داشته بودم و فراری نمی دادیم، الان این وضعیت را داشتیم.

مهرعلیزاده، شفافیت و صداقت با مردم در کنار معیشت،اشتغال،امنیت شغلی و آزادی های اجتماعی را از دیگر دغدغه های خود عنوان کرد و گفت: اگر شفافیت بود این همه اختلاس و رانت خواری که موجب بی اعتمادی مردم به مدیریت در کشور شده، وجود نداشت. اگر پرونده هایی مثل پرونده های عیسی شریفی که به شهردار وقت وصل بود و الان چهار سال است که خاک می خورد و یک رانت و اختلاس چند هزار میلیاردی را شامل می شود و هیچ کس، کاری به کسی در این پرونده ندارد و پرونده بابک زنجانی و مساله طبری ها ریزتر و دقیق تر بررسی می شد، مردم اعتماد می کردند.

وی با بیان اینکه مردم صداقت و روراستی را می خواهند، خاطرنشان کرد: مردم می پرسند آیا کرونا واقعا خطرناک است و باید در خانه ها بمانند و کسب و کارشان را تعطیل کنند. اگر کرونا خطرناک است خوزستان که چند ماه است وضعیتش قرمز است و روزی بیش از ۱۰۰ نفر از کرونا دارند، می میرند. پریروز آقای رئیسی در خوزستان نمایش و تبلیغات با حضور هزاران نفر راه انداخته است. مردم می پرسند به چه باید اعتماد کنند. خطر کرونا هست یا نیست؟ به این ترتیب آقای رییسی که می خواستند سید محرومان باشند سید مرحومان می شوند. ۱۰ نفر از مدیران سیستم قضایی در فارس واکسن زده اند. مردم می پرسند آیا این واکسن زده ها قانونی و شفاف بوده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش، روز دختر، ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و دهه کرامت و موفقیت های تیم های فوتبال والیبال کشور را به ورزشکاران، دست‌اندرکاران و مردم تبریک گفت و افزود: برنامه دولت زندگی، یک برنامه اقتصاد محور است و یک برنامه اقتصادی اجتماعی است که هم به توسعه اقتصادی می پردازد و هم به تامین اجتماعی و معیشتی مردم می پردازد.

مهرعلیزاده افزود: افزایش تولید، سرمایه‌گذاری، از بین بردن موانع سرمایه‌گذاری، افزایش تولید ناخالص داخلی، کارگران، معلمان، جوانان، ایجاد صندوق درآمد پایدار، صندوق بیمه تکمیلی رایگان، توسعه گردشگری، تنش زدایی در سطح دنیا و ورود به عرصه رقابت های جهانی، پنج برابر کردن یارانه‌های نقدی، واکسیانسیون کرونا تا قبل از اتمام سال، اجرای سه جانبه گرایی در تامین اجتماعی، افزایش حقوق و دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم، واگذاری اختیارات هنر به صنف هنرمندان و همسان سازی حقوق بازنشستگان از جمله این برنامه هاست که در سایت من بارگذاری شده است.

وی در نقد سخنان دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: بحران معیشت، بحران محیط زیست، بحران خانواده، رفاه، حکمرانی خوب، اعتماد اجتماعی و فقدان امید از مهمترین دغدغه های مردم است. چرا این روزها با وجود تاکید مسوولان و تبلیغ صدا و سیما هنور فضا رقابت انتخاباتی در سطح جامعه سرد است و بی روح، این به دلیل بی اعتمادی است. مردم ناامید از وعده‌هایی هستند که از سوی کاندیدا داد می شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: زنان، جوانان و مستعضفین از مفاهیم فراموش شده انقلاب به شمار می‌روند. جوانان از شرایط کنونی به تنگ آمده و به جای قرار گرفتن در کرسی مدیریت، بر روی صندلی مدیریتی بر روی صندلی هواپیما نشسته و کشور را ترک خواهند کرد. آیا در این کشور فرصت برابر برای اقوام مختلف ایرانی ایجاد شده است.

 زبان محلی باید در دانشگاه‌ها و مطبوعات مورد استفاده قرار بگیرد

مهرعلیزاده با اشاره به اهمیت زبان‌های محلی در کشور گفت: زبان محلی باید در دانشگاه و مطبوعات مورد استفاده قرار گیرد. نباید بدون هیچ دلیلی وحدت کشور را خدشه دار کنیم.

دغدغه‌های اهل سنت از دیگر مسائل مطرح در صحبت های مهرعلیزاده بود. وی در این زمینه گفت: چرا باید این گروه از داشتن مراکز تربیتی و عبادتگاه در برخی از مناطق کشور محروم باشند. اهل سنت را بی‌دلیل از مدیریت در کشور بازداشته‌ایم؛ در دولت زندگی به دنبال جبران تبعیض به اهل سنت هستم.

وی با بیان اینکه امروز اشراف‌گری برخی از مسوولان و اختلاس‌های فراوان بذر امید را در کشور خشکانده است گفت: در دولت سلام من به دنبال احیای اعتماد اجتماعی و روح امید در جامعه هستم. می خواهم نقش موثری برای زنان و جوانان در دولت ایجاد کنم. باید از ظرفیت‌های آنان استفاده کنیم. برای همه حاشیه نشین‌های شرق و غرب کشور برنامه داریم.

مهرعلیزاده در پاسخ به نقد زاکانی نیز گفت: شما از دولت اصلاحات تنها کرسنت را برجسته می‌کنید در حالی که چشم خود را بر روی اعتماد عمومی، اصلاحات اجتماعی، تورم تک رقمی و تعامل سازنده با دنیا را بستید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اذعان کرد: در دولت زندگی، من خود را موظف به رفع تبعیض‌های گذشته می‌دانم. منظور من از توجه به محرومان و مستضعفان توجه زیربنایی است و رفع محرومیت را توزیع ثروت و نه توزیع فقر می‌دانم.

مهرعلیزاده در انتها بیان کرد: در مورد صحبت‌های آقای زاکانی عرض می‌کنم که بهتر است به  FATF  توجه کنند تا به دیوارنوردی‌های مختلف و آب در آسیاب ترامپ ریختن دچار نشوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha