۲۲ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۳
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84363694
۰ نفر

برچسب‌ها

دولت جدید مالی در کنترل نیروهای نظامی

تهران - ایرنا - "آسیمی گویتا" سرکرده کودتاچیان مالی که دو رییس جمهوری پیشین این کشور را در ۹ ماه اخیر سرنگون و هفته پیش به عنوان رییس جمهوری موقت سوگند یاد کرد، در حالی دولت جدید خود را منصوب کرد که در کابینه او چندین وزارت‌خانه اصلی از جمله دفاع، امنیت و آتی ملی به نیروهای مسلح واگذار شده است.

به گزارش ایرنا، گویتا روز دوشنبه اعلام کرده بود که تا زمان برگزاری انتخابات دموکراتیک بر دولت انتقالی نظارت می کند. فرمانده ۳۸ ساله نیروهای ویژه مالی ماه گذشته پس از سقوط "باه نداو" توسط دادگاه قانون اساسی این کشور به عنوان رییس جمهوری مالی معرفی شد.

بر اساس حکمی که در تلویزیون دولتی مالی قرائت شد، گویتا در عرض چند ساعت چوگوئل مایگا رهبر مخالفان و وزیر سابق دولت مالی را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد.

به گزارش امروز (شنبه)  فرانس ۲۴، کابینه جدید مالی ۲۸ عضو دارد که شامل ۲۵ وزیر و سه معاون وزیر است.

در این تیم، چندین وزارتخانه اصلی مانند دفاع، امنیت و آشتی ملی که در کودتای ۲۰۲۰ مشارکت داشتند، به ارتش باز می‌گردند.

بر اساس فرمان ریاست جمهوری مالی، «سادیو کامارا - Sadio Camara» از رهبران کودتای اوت ۲۰۲۰ این کشور که برکناری او توسط "باه نداو" از دلایل اصلی فشار سرهنگ گویتا برای کودتا بود، امور دفاعی را در دولت جدید به عهده می‌گیرد.

همچنین «اسماعیل وگوئه - Ismaël Wagué» از دیگر رهبران کودتای اوت ۲۰۲۰ مالی عهده‌دار مسوولیت وزارت آشتی ملی در دولت جدید این کشور شده است.

فرانسه که از ارتش مالی، چاد، موریتانی، نیجر و بورکینافاسو در جنگ با شبه‌نظامیان در منطقه ساحل حمایت کرده، در پی کودتای ۲۴ مه (۳ خرداد) سرهنگ گویتا، رابطه نظامی خود را با این کشور به حالت تعلیق درآورده و اعلام کرده تا زمانی که برای بازگشت این کشور به حکومت غیرنظامی ضمانتی دریافت نکند این رابطه را از سر نخواهد گرفت.

به دنبال وقوع کودتای ارتش مالی علیه دولت این کشور، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکوواس) هم این کشور را به اعمال تحریم تهدید کرده است. پیشتر، اتحادیه آفریقا هم عضویت مالی را در این اتحادیه به تعلیق در آورده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha