ایجاد ۲۵۰ روستا بازار تا پایان سال جاری

تهران - ایرنا - معاون فنی و بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از راه‌اندازی ۱۴۵ روستا بازار در کشور خبرداد و گفت: این تعداد تا پایان سال جاری به ۲۵۰ روستا بازار افزایش خواهد یافت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « مرتضی معتمد » افزود: ایجاد، توسعه و تقویت زنجیره ارزش محصولات کشاورزی باید در اولویت سیاست‏‌های حمایتی و اجرایی سازمان قرار گیرد تا با مشارکت تشکل‌های بخش کشاورزی و حذف واسطه‎‌های غیرضروری، ساختار بازار محصولات کشاورزی اصلاح شود.

معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهارداشت: در راستای اهداف و وظایف قانونی سازمان تعاون روستایی که با نظارت، هدایت و حمایت سازمانی توسط تعاونی های تحت پوشش محقق می‌شود، فروشگاه‌های مصرف و مراکز عرضه محصولات کشاورزی در شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی روستایی همواره سعی در خدمت رسانی و توزیع محصولات کشاورزی و کالاهای مصرفی مورد نیاز اعضا دارند.

وی ادامه داد: نحوه و نوع این خدمات در مقاطع مختلف و بسته به شرایط جامعه دچار تغییراتی شد که در این راستا سازمان تعاون روستایی همواره در جهت بهینه سازی این خدمات تلاش می کند.

معتمد تصریح کرد: این فروشگاه‌ها و مراکز عرضه، همانند پلی میان تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و مصرف کنندگان بوده که در شرایط حساس و بحرانی اقدام به توزیع محصولات کشاورزی و مایحتاج ضروری مردم می کنند و در این راستا می توان این فروشگاه ها و مراکز عرضه را بازوی توانمند و کمکی در زمینه اجرای سیاستهای کنترلی دولت و وزارت متبوع معرفی کرد.

معاون فنی و بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن ارزیابی وضعیت موجود بیان داشت: در فرآیند انتقال محصولات کشاورزی از تولیدکننده تا مصرف کننده نهایی لایه‌های مختلفی از واسطه‌ها در زنجیره عرضه محصولات کشاورزی وجود دارند که بسیاری از این واسطه‌ها بدون خلق ارزش یا ارائه خدمات اقتصادی مؤثر با افزایش قیمت نهایی به ضرر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان عمل می‌کنند، لذا ایجاد، توسعه و تقویت زنجیره ارزش محصولات کشاورزی باید در اولویت سیاست‏‌های حمایتی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قرار گیرد تا با مشارکت تشکل های بخش کشاورزی و حذف واسطه‎های غیرضروری، ساختار بازار محصولات کشاورزی اصلاح شود.

این مقام مسئول همچنین عنوان کرد: این مهم با ایجاد روستا بازارها در کنار فروشگاه های مصرف که در آن کشاورزان و تشکل های بخش کشاورزی بتوانند محصولات خود را با حذف واسطه های غیرضرور به دست مصرفکنندگان نهایی برسانند محقق خواهد شد.

وی ضمن اشاره به فروشگاه های مصرف در حال فعالیت خاطر نشان کرد: در حال حاضر مجموعا یک هزار و ۷۳۸ فروشگاه مصرف فعال در امر تهیه و توزیع کالاهای اساسی و مصرفی مورد نیاز روستاییان فعالیت می کنند.

معتمد در ادامه بر اهمیت روستا بازارها تاکید و اظهار کرد: سازمان تعاون روستایی در راستای خرید محصولات کشاورزی تولیدی توسط کشاورزان، ۱۴۵ روستا بازار را راه اندازی کرده که این تعداد تا پایان سال به ۲۵۰ روستا بازار ارتقاء خواهد یافت که ایجاد ۵۲۴ روستا بازار نیز در اینده نزدیک در دستور کار این سازمان قرار دارد.

معاون فنی و بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن بیان برنامه های سازمان در ارتقاء سطح فروشگاه ها و مراکز عرضه محصولات کشاورزی گفت: سازمان تعاون روستایی بنا دارد در جهت نیل به اهداف و چشم اندازهای سازمان، در راستای خدمات رسانی هرچه بهتر به اعضا و جامعه روستایی کشور و در جهت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، با اتکا به زیرساخت‌های موجود و در اختیار داشتن ۳۰ برند محصولات تولیدی شبکه به همراه کارخانجات و کارگاه های متعدد صنایع تبدیلی و تکمیلی، اقدام به راه اندازی مراکز خرید، نگهداری و عرضه محصولات و شبکه حمل و نقل متعلق به تعاونی ها به منظور تامین نیاز مصرف کنندگان با اولویت کشاورزان تحت پوشش شبکه کند.

معتمد در خاتمه یادآور شد: در جهت دستیابی به این هدف، ایجاد و توسعه مراکز خرید و جمع آوری محصولات کشاورزی به منظور تحقق تجارت بین شبکه ای و تامین کالاهای مورد نیاز در فروشگاه ها و روستابازارها بطور جدی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

به گزارش ایرنا، سامانه روستا بازار شرایطی را ایجاد می کند، تا روستاییان بتوانند بدون واسطه محصولات خود را به دست مشتریان خود در اقصی نقاط کشور برسانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha