حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از دانش‌بنیان‌های فعال حوزه پرورش ماهی

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بااشاره به عقب ماندگی کشور در استفاده از فناوری های شیلات گفت: از شرکت‌هایی که در زمینه تامین زنجیره پرورش ماهی در قفس با توجه به شرایط بومی کشور کار کنند حمایت خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری که امروز شنبه در مراسم رونمایی از ۴ طرح فناورانه حوزه آب سخن می گفت افزود: در حوزه شیلات دیر شروع کردیم و عقبیم حال با وزارت جهاد کشاورزی درصدد همکاری به منظور جبران این عقب ماندگی‌ها هستیم.

وی با اشاره به توسعه پرورش ماهی در قفس در کشور گفت: این حوزه دارای زنجیره ای از پرورش بچه ماهی تا ایجاد سامانه‌هایی برای پرورش ماهی در میان دریا است و توسعه فناوری‌های این زنجیره جزو برنامه‌های جدی ما است.

ستاری با تاکیدبر اینکه تعداد شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه کم است یادآور شد: معاونت علمی برای حمایت از شرکت‌های این حوزه در راستای تامین زنجیره پرورش ماهی در قفس حمایت می کند، با توجه به شرایط دریای خزر و خلیج فارس باید سامانه بومی خودمان را در این زمینه توسعه دهیم که متاسفانه اکنون این زنجیره کامل نیست.

وی اظهار داشت: ایران داری ظرفیت‌های بالایی در حوزه علم و فناوری است از رو نیاز داریم تا با کمک محققان هم فناوری‌هایی را در حوزه‌های کاهش مصرف و هم شناسایی منابع جدید آبی در کشور توسعه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه آب فناوری‌های بسیاری بروز کرده است اما کشور ما در این حوزه کمی عقب مانده است، ادامه داد: ایران به لحاظ آب و هوایی و شرایط جغرافیایی اکوسیستم خاصی دارد دسترسی به دریای خزر در شمال و سواحل آبی در جنوبی کشور از مزیت‌های ما است  ولی هیچ گاه از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نکرده ایم.

ستاری یکی از اقدامات قابل تقدیر محققان را در حوزه شیرین سازی آب دانست و یادآور شد: ماموریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این نیست که کارهای روتین دنیا را در کشور پیاده کند بلکه باید بر اساس نیازهای کشور، راهکارهای فناورانه بومی ارائه دهد.

معاون رییس جمهوری اهمیت اجرای پروژه شیرین سازی آب در بوشهر از سوی  یکی از شرکت های دانش بنیان داخلی را به اندازه توسعه فناوری‌های نفتی دانست و یادآور شد: این طرح که با همکاری وزارت نیرو اجرایی شد در دنیا نظیر ندارد، طرح با هزینه کمتر اجرایی شد، هر چند برخی محدودیت‌ها در آن مشاهده می شود ولی باید از مزایای آن بهره برداری کامل شود.

ستاری با اشاره به روند جهانی که سرریز فناوری‌های نظامی وارد بخش خصوصی می‌شود، اظهارداشت: در حال حاضر تکنولوژی های زیادی داریم که به حوزه نظامی ورود کرده اند، در ایران در حال حاضر سرریز فناوری‌های بخش خصوصی در حوزه‌هایی چون ICT  و بیوتکنولوژی وارد حوزه‌های نظامی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha