طرح ترویج فرهنگ تولید و مصرف محصولات گواهی‌شده در مراغه اجرا می‌شود

مراغه - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت: طرح ترویج فرهنگ تولید و مصرف محصولات گواهی‌شده  با تاکید بر توان‌افزایی زنان روستایی به صورت پایلوت در این شهرستان اجرا می‌شود.

اسماعیل کریمی اصل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح برای اولین بار به صورت پایلوت در چهار شهرستان آذربایجان شرقی از جمله مراغه اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: در این راستا، طرح تولید محصول قارچ خوراکی در سطح ٢٠٠ مترمربع با سه دوره کشت و تخمین تولید سالانه ١٢ تن به صورت پایلوت در روستای دیورزم این شهرستان عملیاتی می شود.

کریمی اصل اضافه کرد: هم اکنون این شهرستان دارای هفت صندوق اعتبارات خرد زنان فعال بوده و طرح تولید محصول گواهی شده و استاندارد نیز با اولویت اجرایی توسط صندوق اعتباری زنان توسط صندوق فدک پرنیان به عنوان واحد اصلی طرح و ١٩ واحد تابعه اعضای صندوق اجرا می شود.  

وی گفت:  ایجاد باغچه سلامت خانگی نیز در جهت پیشبرد اهداف این طرح بوده و در چهار روستا به تعداد ٦ باغچه با هدف فرهنگ سازی تولید و مصرف محصول سالم توسط زنان روستایی انجام می شود.

کریمی اصل افزود: در این طرح، تحویل بذر رایگان و توصیه های فنی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی انجام یافته و حدود ١٥٠ نفر از زنان روستایی از آموزش های این طرح بهره می برند.

وی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح، فرهنگ سازی در جهت تولید و مصرف محصولات گواهی شده و استاندارد،  مدیریت منابع آب و خاک و کمک به پایداری منابع و محافظت از آن برای نسل های آینده است.

وی اضافه کرد: همچنین ترویج روش ها و فنون جدید کشاورزی در راستای افزایش بهره وری و زمینه سازی در جهت بهبود کیفیت زندگی و سطح معیشت خانوار روستایی و عشایری و فراهم نمودن زمینه ایجاد و توسعه کسب و کار برای خانوارهای روستایی و عشایری تولید محصولات گواهی شده مهم ترین اهداف این طرح کشاورزی است.

شهرستان مراغه با تولید بیش از ۶۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی از قطب های تولید محصولات باغی و زراعی در شمالغرب کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha