اجرای ۴۰ پروژه فناورانه حوزه آب درسال جاری با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان

تهران- ایرنا- دبیرکارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تعریف و اجرای ۴۰ پروژه فناورانه حوزه آب توسط شرکت های دانش بنیان فعال در این بخش در سال جاری با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، نادرقلی ابراهیمی روز شنبه در مراسم رونمایی از چهار پروژه فناورانه حوزه آب که با حضور سورنا ستاری معاون علمی وفناوری رییس جمهور به صورت آنلاین برگزار شد، افزود: در حال حاضر ۲۲۱ شرکت دانش بنیان به حوزه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست ورود کرده‌اند و تاکنون ۳۲۴ محصول به تولید رسیده است.

وی ادامه داد: از سال ۹۷ تا ۹۹ بیش از ۸۰ طرح فناورانه در این زمینه اجرایی شده که بیش از یک هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال برای این پروژه‌ها اعتبار اختصاص یافته و در جهت تولیدات دانش بنیان، اشتغال و توسعه فناوری گام های اساسی برداشته شده است.

ابراهیمی با بیان اینکه در سال جاری نیز ۴۰ پروژه با اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال تعریف و در دست اجرا است، بیان کرد: یکی از طرح‌های کارگروه، اجرای برنامه‌هایی برای دست یابی به روش های نوین شناسایی و استحصال آب است. برای این کار هم اقداماتی مانند «انجام مطالعات اکتشافی آب های ژرف در مناطق اولویت دار کشور»، «شناسایی چشمه های آب شیرین در مناطق ساحلی» و «روش های نوین استحصال و شناسایی و تعیین تراز آبخوان های معلق» اجرایی شده است.

وی ادامه داد: «توسعه فناوری کاربرد محصولات کامپوزیتی در صنعت حفاری، ایجاد فناوری تولید پمپ درون‌چاهی (ESP)» و بومی‌سازی آن، ایجاد فناوری تولید دکل حفاری عمیق متناسب با منابع آب»، «ایجاد ناحیه نوآوری در زمینه شناسایی منابع آب های ژرفی» و «اجرای طرح های پایلوت در زمینه نمک زدایی، انرژی زمین گرمایی، پرورش انواع گونه های گیاهی و جانوری در ناحیه نوآوری» از دیگر اقدامات این حوزه است.  

توسعه فناوری مهار کانون‌های گرد و غبار و تپه‌های شنی باکمک دانش بنیان ها

دبیرکارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دیگر اولویت کارگروه در این چند سال توسعه فناوری مهار کانون های گرد و غبار و تپه های شنی بوده است.

وی تاکید کرد: این کار نیز با حمایت از «تولید انواع مالچ های غیر نفتی و سازگار با محیط زیست»، «توسعه فناوری تولید بتن های سبک ساختمانی با استفاده از ماسه بادی»، «توسعه شورورزی با هدف تثبیت کانون های گرد و غبار در استان خوزستان- جفیر»، «توسعه انواع روش های فناورانه در تثبیت کانون های گرد و غبار در منطقه هندیجان استان خوزستان» اجرایی شده است.

ابراهیمی اولویت بعدی کارگروه را توسعه فناوری های حوزه گلخانه با هدف افزایش بهره وری آب و ارتقای کیفیت محصولات بیان کرد و افزود: این هدف با حمایت از برنامه «طراحی و ساخت گلخانه های دریایی، طراحی و ساخت گلخانه های آب و انرژی (واترژی)»، «احداث گلخانه با سیستم تهویه، سرمایش و گرمایش زیرزمینی»، «توسعه فناوری سامانه های فرآوری و بازچرخانی زه‌آب گلخانه های هیدروپونیک» و «تولید دستگاه های مانیتورینگ آنلاین و سیستم های مانیتورینگ هوشمند» به نتیجه رسیده است.

توسعه فناوری نمک زدایی و تصفیه آب به همت دانش بنیان ها در کشور

وی توسعه فناوری نمک زدایی و تصفیه آب را از دیگر برنامه‌های اولویت دار کارگروه عنوان کرد و گفت: در این حوزه نیز برنامه‌هایی مانند «توسعه فناوری نمک زدایی آب بدون پساب (ZLD)»، «تجاری سازی فناوری الکترودیالیز برای نمک‌زدایی آب،‌ تجاری سازی فناوری غشای سرامیکی سیلیکون کارباید»، «توسعه فناوری تولید غشای میکروفیلتر و الترا فیلتر»، «تجاری سازی پمپ های فشار قوی برای اّب شیرین کن ها»، «توسعه فناوری غشای اسمز معکوس و مخازن تحت فشار» و «توسعه فناوری CDI برای تصفیه آب» عملیاتی شده است.

ابراهیمی ادامه داد: توسعه بازار زنجیره ارزش پرورش آبزیان در قفس های دریایی و محیط های مداربسته در اولویت قرار گرفته است. برای پیشبرد آن نیز اقدامات مختلفی، از جمله «تجاری سازی و توسعه بازار براکت های قفس»، «توسعه فناوری تجاری سازی تورهای قفس»، «توسعه فناوری تجهیزات لازم برای مدیریت و پایش مزارع پرورش ماهی در قفس» و «توسعه فناوری روش های نوین مولدسازی، تکثیر و پرورش آبزیان دریایی» پیگیری و اجرا شده است.

حمایت از طراحی سامانه های هوشمند مدیریت مصرف آب

دبیرکارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت از طراحی و تولید سامانه های هوشمند و روش های فناورانه مدیریت مصرف آب در مزراع کشاورزی را ماموریت دیگر این کارگروه دانست و گفت: از جمله اقدامات این حوزه نیز می توان از «توسعه فناوری مرتبط با ابزارهای اندازه گیری رطوبت و مولفه های آب و خاک»، «توسعه سیستم های مدیریت هوشمند کاربرد آب در مزرعه» و «ارزیابی خودکار کنترل جریان آب برای مدیریت هوشمندانه آبیاری موجی» بیان کرد.

ابراهیمی تاکید کرد: توسعه فناوری فرآوری و ایجاد ارزش افزوده انواع پسماندها را نیز طی این چند سال مدنظر داشتیم. کاری که با اقداماتی مانند «راه اندازی خط بازیافت پسماندهای الکترونیک و استحصال فلزات گرانبها»، «توسعه کارخانه تولید غذای دام از سرشاخه های نیشکر با ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال»، «تولید بستر کشت هیدروپونیک از ضایعات درختان خرما» و «تولید انواع اوراق فشرده چوبی از ضایعات کشاورزی» به نتیجه رسیده است.

توسعه روش های نوین کشاورزی حفاظتی از دیگر اولویت های معاونت علمی

وی ادامه داد: توسعه روش های نوین کشاورزی حفاظتی به منظور مدیریت پایدار خاک و آب از دیگر تلاش های کارگروه است. این هدف با «توسعه فناوری طراحی و ساخت ماشین آلات کشت مستقیم»، «انجام مطالعات و تدوین انواع الگوهای کشت متناوب» و «اجرای کشاورزی حفاظتی در مزارع کشاورزی با اولویت مزارع دیم در حداقل ۲۰۰ هکتار» به نتیجه رسیده است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حوزه آب در ادامه بیان کرد: اجرای پروژه های کوچک مقیاس با هدف افزایش بهره وری آب در اراضی بیابانی و ایجاد اشتغال در مناطق کم‌برخوردار نیز در اولویت اجرا قرار گرفته است.

وی همچنین گفت: حمایت از «تولید ارقام مقاوم به خشکی و کم آب بر و انواع لاین های گیاهی و جانوری، نهاده ها و بذور»، «توسعه محصولات زراعی و باغی پر بازده»، «توسعه فناوری استخرهای پرورش ماهی کوچک مقیاس»، «توسعه فناوری طراحی و ساخت گلخانه‌های کوچک مقیاس و ارتقای بهره‌وری اّب و افزایش تولید انگور یاقوتی» از جمله اقداماتی است که اجرایی شده است.

ابراهیمی یادآور شد: در حال حاضر ۱۷ پروژه استخر پرورش ماهی کوچک مقیاس بهره برداری شده است که هر خانوار حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان برداشت داشته اند.

وی همچنین در خصوص غشای سیلیکونی نیز گفت: این محصول کاملا وارداتی است. در کنار استفاده از غشای پلیمری از غشای سرامیکی نیز استفاده می کنیم که رقم بالای واردات را دارد. در حال حاضر این غشا در کشور تولید شده است.

چهار طرح فناورانه شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در حوزه آب، امروز شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی و به بهره‌برداری رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha