برگزاری تجمعات انتخاباتی شرایط کرونا را سخت‌تر می‌کند

ایلام - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نسبت به تجمعات انتخاباتی هشدار داد و گفت: فعالیت نامزدهای انتخابات شورای شهر و روستا همانند فضای مناظره ای ریاست جمهوری باید به دور از هرگونه تجمع باشد چرا که ادامه این روند شرایط کرونا را سخت تر می کند.

دکتر جمیل صادقی فر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همانگونه که برای انتخابات ریاست جمهوری فضای مناظره ای در صدا و سیما صورت می گیرد انتخابات شورای شهر و روستا نیز باید از طریق فضا و کانال های مجازی دنبال و تا حد امکان از تجمع پرهیز شود.

وی افزود: تجمع نامزدهای انتخاباتی نباید در تکایا، حسینیه ها و سالن های ورزشی که مسقف هستند صورت گیرد چرا که دستورالعمل ستاد ملی نیز بر این موارد تاکید کرده است.

صادقی فر ادامه داد: نامزدها می توانند در فضای باز با رعایت پروتکل های بهداشتی و ظرفیت محدود نفرات، برنامه های خود را برگزار کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تدابیر لازم برای برگزاری یک انتخابات بدور از خطری که سلامت مردم را تهدید می کند اندیشیده شده است و مشکل خاصی در این خصوص نداریم.

صادقی فر تصریح کرد: نیروهای دانشگاه علوم پزشکی در همه شعبه ها هم بصورت ثابت و نیز بصورت سیار حضور خواهند داشت و به شکل منظم بر همه شعبه ها نظارت می کنند و در صورت وجود مشکل تذکر لازم داده می شود.

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بین مردم و اصناف بسیار کاهش یافته است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بین اصناف و مردم  بشدت کاهش یافته است و پس از عبور از قله پیک به نظر می رسد شاهد عادی انگاری بالایی در اکثر استان های کشور از جمله ایلام هستیم.

وی تاکید کرد: جایی که ما در برهه های زمانی در هفته های گذشته بهترین وضعیت رعایت پروتکل ها در کشور را داشتیم اما اکنون جزو استان هایی هستیم که رعایت دستور العمل ها در آن  کاهش یافته است.

دکتر صادقی فر گفت: با توجه به تجربه بیش از یک سال مقابله با کرونا هر زمانی که وضعیت بیماری در استان بد می شود همه وارد فاز رعایت می شوند و زمانی که وضعیت بیماری کنترل می شود، رها می شود.

وی با بیان اینکه نقش مردم در کنترل بیماری بسیار مهم است، افزود: رعایت پروتکل ها کاهش یافته و در بهترین حالت، متوسط استفاده از ماسک در استان ۶۰ تا ۶۵ درصد و در شهر ایلام که دارای بیشترین جمعیت استان است ۵۰ درصد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: در بهترین حالت نیمی از مردم بر اساس ارزیابی های میدانی ما از ماسک استفاده نمی کنند که می تواند خطرناک باشد و این عدم استفاده از ماسک بین سنین مختلف است.

صادقی فر ادامه داد: در گذشته بیشترین عدم رعایت بین نوجوانان بود اما اکنون بزرگسالان، سالمندان، گروه های ادرای و غیر اداری، اصناف و بازاریان رعایت نمی کنند.

صادقی فر تصریح کرد: با توجه به وضعیت ناپایدار در استان های جنوب کشور از جمله هرمزگان که اکثر شهرهای آن در وضعیت قرمز قرار دارند و گونه های جهش یافته هندی و آفریقایی شناسایی شده در صورت عدم رعایت امکان ورود این نوع ویروس به ایلام نیز وجود دارد.

وی تاکید کرد: مردم باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا زمانی که بتوانیم واکسیناسیون را به میزان بیشتری انجام دهیم و امیدواریم در روزها و هفته های آینده با ورود واکسن ایرانی بتوانیم تعداد بیشتری از جمعیت هدف استان واکسینه شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha