رسانه ها پیشتاز در شور انتخاباتی البرز

کرج - ایرنا- رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی در کشور نقش ارزنده ای در ایجاد شور و نشاط اجتماعی دارند که در این بین خبرنگاران و اصحاب رسانه البرز در قالب چند وجهی مانند مکتوب، شنیداری ، دیداری و فضای مجازی البرز پیشتاز در شور انتخاباتی استان شده اند.

در حالی به روزهای برگزاری یکی از بزرگ ترین آزمون های پیش روی ملت نزدیک می شویم که این روزها شهرها و محلات رنگ و بوی انتخاباتی به خود گرفته و هر کسی در توان و وسع خود در تلاش است تا سهم خود را در تعیین سرنوشت این مرز و بوم به خوبی ایفا نمایند.

از اصناف گرفته، تا معلمان، بازاریان، دانش آموزان و حتی زنان خانه دار که همگی و همگی محفل داغ این روزهایشان انتخابات و از سوی دیگر انتخاب اصلح با هدف رفتن به سوی آینده ای توام با توسعه و پیشرفت برای ایرانی آباد هستند.

در این بین از مهم ترین اقشاری که می توان به جرات نام برد که از ماه های گذشته در تکاپو هستند تا با دعوت مردم به مشارکت در انتخابات، بیان دیدگاه ها نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و شفاف سازی واقعیت ها نقش خود را در این راه به خوبی ایفا نمایند اصحاب رسانه و مطبوعات هستند.

رسانه ها در پر تلاش ترین روزهای حیاتی سال ۱۴۰۰ به صورت جدی پای کار آمده اند تا بیان درستی ها و روشن سازی آنها، غبار زشتی ها را زدوده و آینده ای پر از امید را برای مردم ترسیم نمایند.

در بین استان های کشور، البرز سرزمین ایران کوچک یکی از استان های فعال در این عرصه است که جنب و جوش انتخاباتی طی یک ماه اخیر در آن به اوج خود رسیده جدا از بداخلاقی های انتخاباتی که در فضای مجازی و عمدتا توسط عده ای خبرنگار نما شاهد خودنمایی آن هستیم، اما به حق فعالان این عرصه با تمام توان پای کار آمده و عمده ترین هدف خود را در این راه فراهم کردن زمینه هایی برای حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش روی می دانند.

از مجموع ۱۸۱ رسانه‌ دارای مجوز که دفتر مرکزی آنها در استان البرز واقع شده، ۹۷ رسانه شامل هفت روزنامه، ۱۶ هفته‌نامه، پنج دوهفته نامه، ۲۵ ماهنامه، پنج  دوماهنامه، ۳۴ فصلنامه و چهار دوفصلنامه به صورت چاپی منتشر می‌شود.

استان البرز همچنین دارای ۶۶ پایگاه خبری الکترونیک - برخط است و سه  هفته نامه، ۶ ماهنامه، هفت فصلنامه و یک مورد ۲فصلنامه و یک مورد سالنامه الکترونیک - غیربرخط نیز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت دارند.

با داشتن چنین ظرفیتی این استان در روزهای نزدیک به برگزاری انتخابات با شفاف سازی رسانه ای توانسته تا حد زیادی از حاشیه ها فاصله و هدف اصلی بر مشارکت حداکثری گذاشته شود.

مدیران رسانه ای و فعالان عرصه خبر این استان بر این باور هستند که نمی توان منکر مشکلات شد اما وجود مشکلات دلیلی بر نیامدن بر پای صندوق های رای نیست و تمام سعی ما به خصوص طی ماه های اخیر این بوده که با نشان دادن راه درست به مردم آنها را به مشارکت حداکثری فرابخوانیم.

 عبدالرحمان کمالی سردبیر روزنامه البرز فردا در گفت وگویی با ایرنا گفت: انتخابات یکی از بزرگ ترین رویدادها است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور برگزار می شود که حضور مردم در این انتخابات موجب پشتوانه و استحکام دولت هایی بوده که با رای مردم در نظام مقدس جمهوری اسلامی فعالیت داشته اند.

وی اضافه کرد: اینکه مردم بتوانند در انتخابات شرکت و خودشان را به عنوان یکی از تاثیرگذاران در سرنوشت شان نشان بدهند موجب می شود تا دولت هایی که بر سر کار می آیند قدرت چانه زنی و مذاکره با دنیا را با پشتوانه ای بهتر داشته باشند.

کمالی با بیان اینکه مشارکت مردم در انتخابات موجب می شود که کشور به سمت رشد و پیشرفت برود عنوان کرد: امروز کشور در مرحله حساسی قرار دارد و تحت تحریم های شدید بین المللی است اما با این وجود مردم برای ادامه روند پیشرفت کشور که در سال های گذشته اتفاق افتاده و به تعبیر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب هستیم رشد و تعالی کشور را به همراه خواهد داشت.

سردبیر روزنامه پیام آشنا نیز در این رابطه گفت: همگی به اهمیت شرکت در انتخابات به خوبی واقف هستند در این بین آن چیزی که با گذر زمان برای محقق شدن هر چه بیشتر آن بایستی تلاش کرد نهادینه کردن این مهم برای نسل های جوان به خصوص رای اولی ها است.

باهره حیدری افزود: در گذشته وقتی متولدان دهه های ۶۰ و ۷۰ به سن رای می رسیدند با ذوق و شوقی عجیب پا به عرصه می گذاشتند مساله مهمی که این روزها کمتر شاهد چنین ذوقی میان رای اولی ها هستیم.

وی با بیان اینکه این مساله حاصل کم توجهی نهادهای مربوطه است اظهار داشت: به همین منظور می طلبد که در سال های آتی و برای نسل های بعدی برنامه هایی مدون شود تا بلوغ سیاسی برای جوانان تعریف و اهمیت حضور موثر در این عرصه برایشان به خوبی تبیین شود.

حیدری با اشاره به اهمیت شرکت در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: به هر ایرانی واجب است که بداند چرا رای می دهد و به چه کسی باید رای بدهد، در این بین از اهمیت انتخاب اصلح که بگذریم لازم است به اهمیت مدیریت شهرها که محل زندگی اکثرمان است نیز توجه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شوراهای شهر نقش مهم و موثری در تصمیم گیری ها برای شهر دارد اظهار داشت: این مساله خود به تنهایی کافی است تا افراد با دقت نظر اعضای این شورا را انتخاب کنند.

سید محمد ساداتی مدیر  دفتر خبرگزاری تسنیم استان البرز نیز در این خصوص به ایرنا گفت: در خصوص انتخابات مساله ای که این روزها خیلی جلب توجه می کند، فضا سازی رسانه های وابسته به رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی و دیگر کشورها است که تمام اخبار را به کنار گذاشته و بیشتر رویکردشان پرداختن به انتخابات ایران شده است.

وی اضافه کرد: تلاش می کنند تا از اقصی نقاط ایران و از طریق فضای مجازی یک سری کلیپ ها به صورت ساختگی و یا برش زده پیدا کرده و منتشر کنند و بسیار جالب است که این روزها چرا دلسوز ما شده اند.

ساداتی گفت: این وضعیت نشان می دهد که سرمایه گذاری با پول کلانی با این هدف که مشارکت مردم در این انتخابات کاهش داشته باشد از سوی این رسانه های وابسته در حال انجام است.

وی با بیان اینکه انتخابات برای رسانه های معاند با نظام و ملت ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است خاطر نشان کرد: در این بین برخی در فضای مجازی فضا سازی کرده و با برخی آمار غلط و سیاه نمایی در خصوص عملکرد برخی از نامزدهای ریاست جمهوری اقدام می کنند این در حالی است که مردم امروز آگاه تر شده و تحت تاثیر این فضاسازی ها قرار نمی گیرند.

ساداتی ادامه داد: امیدواریم که مردم با حضور پرشور خود در انتخابات تمام نقشه ها و دسیسه های آنهایی که چشم دیدن پیشرفت و توسعه این مملکت را ندارند نقش بر آب خواهند کرد.

نسترن کیوان پور مدیر مسوول پایگاه خبری هزار و یک شهر نیز گفت: انتقادها و گلایه های مردم به حق است اما مردم این را نیز باید بدانند که اگر افراد متعهد، متخصص، باتجربه و دلسوز را برای هم انتخابات ریاست جمهوری و هم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب نکنند هزینه های زیادی برای همه در بر خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در بحث مربوط به شورای شهر شما یک بار حق انتخاب دارید و پس از آن چهار سال این افراد را به عنوان نماینده تان برای کوچک ترین تا بزرگ ترین مسایل شهر تصمیم خواهند گرفت.

کیوان پور گفت: به همین منظور بهتر نیست که در این مقطع حساس با آینده نگری، انتخاب صحیحی انجام و افراد  لایق و شایسته که در کنار رزومه تخصصی و تحصیلی غنی، تجارب ارزشمندی نیز در حوزه مدیریت شهری دارند به شوراهای اسلامی شهر و روستا بفرستید؟.

وی ادامه داد: مطمین باشید که ثمره انتخاب آگاهانه به نفع شهرتان خواهد بود.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بیست و هشتم خرداد برگزار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha