دانشجویان موتور محرکه شورآفرینی در انتخابات هستند

تهران- ایرنا- رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه دانشجویان موتور محرکه شورآفرینی در انتخابات هستند، گفت: مشارکت در انتخابات از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تعیین کننده مسیر آینده کشور در یک دوره چهار ساله است.

به گزارش گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی در گفت و گویی در خصوص موضوع انتخابات اظهار داشت: موضوع انتخابات یک موضوع درهم تنیده با مردم و با مشارکت کنندگان است. در بین مجموعه های انتخاب گر هم جوان‌ها یک نقش و یک وزن جدی دارند. در هرم جمعیتی کشور ما نیز بخش مهم آن بخش جوان کشور است چراکه جامعه ما به عنوان یکی از جوان ترین جوامع مطرح است.

وی افزود: موضوع دیگر تاثیر جمعیت جوان در افزایش مشارکت مردم است و طبیعتاً بخش های دانشجویی در قالب های متفاوت در تشکل ها که به عنوان گروه های علمی و نخبه به حساب می آیند، در این فضا تاثیرگذار هستند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی اظهار داشت: موضوع مشارکت از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از مهمترین عرصه های بروز مشارکت، انتخابات است که مردم در معرض انتخاب آزادانه، یک آرمان، رویکرد یا مسیر را انتخاب می کنند و آن انتخاب به نوعی تعیین کننده مسیر آینده کشور در یک دوره حداقل چهار ساله است.

وی تصریح کرد: معمولاً رای اولی ها شوق و انگیزه شان برای شرکت در انتخابات بیش از سایر اقشار است و در واقع اولین فرصت انتخاب گر بودن و اولین فرصت اثرگذاری در سپهر سیاسی اجتماعی کشور شیرینی خاصی دارد. قاعدتاً رای اولی ها جوان های ۱۸ و ۱۹ ساله کشور هستند که در این دوره انتخاباتی به سن رای دادن رسیده اند و این انتخابات جشن تکلیف سیاسی برای آنها به حساب می‌آید.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها یادآور شد: این جوانان عزیز شوق بالایی دارند؛ هم در رسیدن به انتخاب مطلوب اثرگذار بوده و هم دعوت کننده دیگران برای انتخاب مناسب هستند.

حجت الاسلام رستمی با اشاره به نقش جوانان در انتخابات عنوان کرد: معمولاً در هر دوره از انتخابات، بخش دانشجویی و جوانان، موتور محرک شورآفرینی در فضای عمومی کشور بوده اند ولی امسال به دلیل تعطیلی دانشگاه ها، مشکلاتی به وجود آمد. واقعیت این است که بخش‌های فرهنگی و سیاسی دانشگاه‌ها با برنامه های حضوری و ارتباطات چهره به چهره ارتباط زیادی دارد و به واسطه تعطیلی‌ دانشگاه در فضای حضوری رونق کمی را در این بخش در فعالیت‌های دانشگاهی شاهد بودیم و دانشجویان فعال از این جهت دچار محدودیت ها و مشکلاتی شدند.

وی اظهار داشت: آن چیزی که الان در فضای دانشگاهی اتفاق می‌افتد، مجموعه تشکل‌های دانشجویی است که به عنوان بخش سیاسی دانشگاه‌ها به صورت جدی فعال هستند و عمدتاً در فضاهای مجازی یا در قالب های موجود مثل نرم‌افزارها و پیام رسان های مجازی که وجود دارد، در قالب کرسی های آزاداندیشی و مناظره به گفتگو می پردازند و طبیعتا این فعالیت‌ها در چند روز آینده به صورت جدی تر پیگیری می شود.

نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود: بخش جوان، بخش جدی جمعیتی کشور ما و موتور حرکت دهنده به سمت قله ها و آرمان ها و عبوردهنده کشور از مسائل و مشکلات است.

حجت الاسلام رستمی گفت: آن چیزی که کشور را از مشکلات در ابتدای انقلاب عبور داد، وارد شدن جوان ها به پذیرش مسئولیت های مختلف بود و آن چیزی که در جنگ و دفاع مقدس مظلومانه ملت ما را از شرایط فشارهای بین المللی و سقوط شهرهای کشور به یک پیروزی بزرگ در هشت سال دفاع مقدس رساند، حضور جوان ها بود.

وی افزود: آمار فرماندهان جوان ما در دفاع و میانگین سنی شهدا و رزمندگان ما در دفاع مقدس این را ثابت می‌کند. بعد از آن هم هر جایی که کشور ما دچار مسئله و بحرانی بوده، جریان جوان مومن، مشکلات را حل کرده است. حال برای اینکه این نیرو و این استعداد و این ظرفیت بزرگ هرز نرود و سرشکسته و ناامید نشود، کارگزاران، برنامه‌ریزان و حاکمیت مسئولیت بزرگی دارند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی اظهار داشت: امروز جوانان ما مشکلات زیادی دارند. به طور مثال یکی از بحران‌های موجود، بحث جمعیت است که یک راهکار این است که ما ابتدا برای ورود به مرحله فرزندآوری یعنی نسبت به سن ازدواج یک تحلیل داشته باشیم. هر ماه و سالی که جوان ها دیرتر وارد ازدواج می شوند، بحث فرزندآوری و جایگزینی جمعیت دچار مشکل می‌شود.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها یادآور شد: در آخرین پایش های دانشجویی که به صورت علمی در یک گستره جمعیتی وسیع از بین دانشجویان صورت گرفته است، اکثریت دانشجویان معتقد به ازدواج در سنین دانشجویی هستند و مخالف بالا رفتن سن ازدواج هستند؛ اما در عمل می بینیم که سن ازدواج بالا می رود زیرا امکان ازدواج برای جوانان ما در حال حاضر فراهم نیست و مشکلاتی مانند اشتغال و مسائل معیشتی و مسکن به عنوان یک مسئله جدی پیش روی جوانان ما است و برای حل این مشکلات آن مجموعه که موظف است مجموعه قوه اجرایی کشور است.

وی اظهار داشت: این نکته را هم اینجا بگویم که جوانان باید به صحبت های کاندیدا توجه کنند و در برنامه ها دقت کنند که کدام کاندیدا به ازدواج به عنوان یک نیاز برای جوانان توجه دارد، راهکار ارائه می‌دهد و دلسوزانه دنبال حل آن است.

حجت الاسلام رستمی گفت: جریان رسانه‌ای جریان اثرگذاری در افکار عمومی است و خیلی وقت ها ممکن است مردم را از مسئله اصلی غافل کند و به مسائل فرعی توجه دهد. حضرت علی (ع) در روایتی که خوب است آن را معیاری برای ارزیابی افکار گروه ها و جریان ها قرار بدهیم، می فرمایند: از نشانه های زوال و سقوط یک جامعه این است که آن گروه نسبت به مسائل اصلی بی توجه باشد و به مسائل فرعی توجه کند و انسان های برتر در هر حوزه عقب گذاشته شوند و انسان های ناشایست در اولویت قرار بگیرند.

وی ادامه داد: چنین جامعه‌ای در حال زوال است؛ ما باید این کلام حضرت را در ارزیابی دیدگاه های کاندیداها معیار قرار دهیم و ببینیم کاندیدایی که برنامه های خودش را ارائه می دهد، چه مسائلی را به عنوان مسئله اولویت دار مطرح می‌کند و مهم ترین مسائلی که بیان می کند چیست؟

نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد: کسانی که انتخاب می‌کنند شما مردم هستید؛ چه کسانی که در انتخابات شرکت کنند و چه کسانی که انتخاب نمی‌کنند! بالاخره یکی از این هفت نفر مسئولیت اجرا و اداره کشور را به عهده خواهد گرفت؛ بنابراین حتماً آگاهانه و با دقت و با حضور حداکثری و موثر در فضای انتخابات وارد میدان شویم.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha