«تماشاگه»؛ درهم‌تنیدگی روزگار کهن و معاصر

تهران-ایرنا- نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «تماشاگه» توالی تکراری وقایع تاریخی را به هم می‌ریزد، روزگار کهن و معاصر را در هم می‌تند و در نهایت با عینیت یافتن پاره‌ای از نقش‌ها، امکان غلبه خیال بر واقعیت فراهم می‌شود.  

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، نمایشگاه گروهی نقاشی های پریسا حجازی و منیژه حجازی با عنوان تماشاگه جمعه ۲۱ خرداد در گالری «پروژه‌های آران» آغاز به کار کرد.

در این مجموعه آثار، ارتباط بین عناصر محسوس و واقعی به گونه ای به تصویر در می آید که موقعیت غیر واقعی در این تجربه مشترک، توالی تکراری وقایع تاریخی را به هم می ریزد و  روزگار کهن و معاصر در هم تنیده می شوند.

ارتباط بین عناصر محسوس و واقعی به گونه ای به تصویر در می آید که موقعیت غیر واقعی آفریده شده در این آثار، الهام بخش معانی نمادین باشند.

در بیانیه این نمایشگاه نوشته شده است: نیروهای اسرار آمیز؛ آدم ها، حیوانات، گیاهان و اشیا را از همه سو در بر می گیرند. در این دنیای وهم آلود و در دل داستان های دلهره انگیز، عجیب ترین حوادث عادی و طبیعی جلوه می کنند. هراس از پوچی و بیهودگی زندگی مادی، باعث تغییر می‌شود تا نهایتا دامنه حافظه تصویری و تخیل گسترش یابد. نمایاندن فضایی کابوس مانند و تهدید آمیز، شک در واقعیت را بوجود می آورد و با تصویر کشیدن امور محال، حقیقتی مشوش و در هم پیچیده به تصویر در می آید.

 در این جهان، هیچ چیز طبیعی و قطعی نیست و هر چیزی که مشروع به نظر می رسد می تواند نابجا باشد و به سرعت هویت خود را از دست دهد. در این آثار، دنیای انسان خاکی که خواهان جاودانگی است در تقابل با دنیای اسطوره ای که از بی زمانی به تنگ آمده و مرگ را جستجو می کند قرار می گیرند.

رویایی از رخدادهای بی زمان در یک سرزمین ناشناخته که  ضمن ساده کردن واقعیت های تو در تو، جنبه ای غیر واقعی و تغییر پذیر به شرایط اجتماعی می دهد. شخصیت ها هم محصول نگاه هنرمند به محیط و زمانه خود می باشند، زاییده تخیل و گاهی وام گرفته از تصاویر و روایت های قدیمی، همه در مسیر ستایش زندگی و تلاش برای بیان دردهای بشری و در نهایت عینیت یافتن پاره ای از نقش ها که امکان غلبه خیال بر واقعیت را فراهم می آورد.  پریسا و منیژه حجاری آفریده شده و الهام بخش معانی نمادین هستند. هراس از پوچی و بیهودگی زندگی مادی، باعث تغییر می شود تا نهایتا دامنه حافظه تصویری و تخیل گسترش یابد.

در ادامه این بیانیه آمده است: نمایاندن فضایی کابوس مانند و تهدید آمیز، شک در واقعیت را بوجود می آورد و با تصویر کشیدن امور محال، حقیقتی مشوش و در هم پیچیده به تصویر در می آید. در این جهان، هیچ چیز طبیعی و قطعی نیست و هر چیزی که مشروع به نظر می رسد می تواند نابجا باشد و به سرعت هویت خود را از دست دهد. در این آثار، دنیای انسان خاکی که خواهان جاودانگی است در تقابل با دنیای اسطوره ای که از بی زمانی به تنگ آمده و مرگ را جستجو می کند قرار می گیرند.

 شخصیت ها هم محصول نگاه هنرمند به محیط و زمانه خود هستند، زاییده تخیل و گاهی وام گرفته از تصاویر و روایت های قدیمی، همه در مسیر ستایش زندگی و تلاش برای بیان دردهای بشری و در نهایت عینیت یافتن پاره ای از نقش ها که امکان غلبه خیال بر واقعیت را فراهم می آورد.   

پیش از این نمایشگاه، عکس های نغمه قاسملو  در گالری پروژه های آران به نمایش در آمده بود.

نمایشگاه گروهی نقاشی های پریسا حجازی و منیژه حجازی با عنوان تماشاگه تا جمعه ۴ تیر در پروژه‌های آران به نشانی تهران، خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر پلاک ۵ ادامه دارد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha