واگذاری داروهای مخدر به داروخانه‌ها خلاف قانون است

تهران - ایرنا - ستاد مبارزه با مواد مخدر طی نامه ای به رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت توزیع و عرضه داروهای تحت کنترل را توسط داروخانه ها خلاف قانون و خواستار لغو سریع ابلاغیه فوق گردید.

به گزارش روز شنبه ایرنا از  کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور، امیرحسین یاوری معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر  کشور طی نامه ای به مورخ ۱۴۰۰/۳/۱۷ به رئیس سازمان و غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان لغو ابلاغیه توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها را خواستار شد.

در بخشی از متن نامه خطاب به دکتر شانه ساز معاون وزیر بهداشت آمده است: با توجه به توافق ارکان حاکمیت ( دفتر مقام معظم رهبری، نهاد ریاست جمهوری، کمیته درمان و دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر، کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، سازمان نظام پزشکی و دیگر ارکان) بر حل آسان و مسالمت آمیز این مسئله، اقدام ناهماهنگ سازمان غذا و دارو در آستانه برگزاری انتخابات مهم ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و همچنین انتخابات سازمان نظام پزشکی نگران کننده خواهد بود، لذا برای رفع این نگرانی ها با قید فوریت نسبت به لغو ابلاغیه فوق اقدام گردد.

در رابطه با ابلاغیه فوق توسط سازمان غذا و دارو ، روز سه شنبه ۱۸ خردادماه جمع کثیری از درمانگران حوزه اعتیاد با تجمع در مقابل این سازمان مخالفت خود را با تبعات واگذاری و توزیع داروهای آگونیست مخدر به داروخانه ها اعلام کردند.

افراد شرکت کننده در این تجمع ابلاغیه فوق را کاملاً مخالف با مصوبات وابلاغیه های نهادهای بالادستی از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر و مصوبات هفتاد و پنجمین جلسه کمیته درمان آن ستاد مبنی بر ممنوعیت مطلق عرضه داروهای آگونیست در داروخانه ها دانستند و اعتراض شدید خود را به اقدامات فراقانونی سازمان غذا و دارو اعلام کردند . 

در پی این اعتراض و پس از مذاکرات نمایندگان معترضان با مسئولین سازمان غذا و دارو توافق شد درمانگران تا روز یکشنبه آینده منتظر اقدام مسئولین در لغو نامه مذکور باشند و درمانگران تاکید کردند چنانچه ابلاغیه خلاف نظامات اداری لغو نشود روز یکشنبه مجددا تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.

علی رغم همه ی اتفاقات مزبور، سازمان غذا و دارو بر توزیع دارو توسط داروخانه ها تاکید دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha