۱۰۰ پروژه کشاورزی در کردستان به بهره برداری می رسد

سنندج- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از افتتاح ۱۰۰ پروژه کشاورزی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در این استان خبرداد و گفت: برای افتتاح این تعداد پروژه بیش از ۴۵۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

به گزارش ایرنا، محمد فرید سپری روز شنبه در نشستی با خبرنگاران استان اظهار داشت: ۷۲ پروژه در بخش آب و خاک، ۲۰ پروژه در بخش بهبود تولیدات دامی، پنج پروژه در بخش تولیدات گیاهی و سه پروژه هم در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی در هفته جهاد کشاورزی در استان به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به اینکه با بهره برداری از این پروژه ها برای ۶۲ نفر اشتغال و برای ۱۶۹ نفر تثبیت شغل شده است، اضافه کرد: برای افتتاح این پروژه ها ۴۵۸ میلیارد و ۱۲۸ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه استقلال هر کشوری وابسته به امنیت غذایی آن است، گفت: با حفظ و تقویت منابع موجود می توان شاهد ارتقای امنیت بالایی در تامین امنیت غذایی باشیم. 

سپری یادآور شد: سال ۱۳۹۹، ۷۱۰ پروژه با اشتغالزایی یک هزار و ۸۴ نفر و سرمایه‌گذاری چهار هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال و اعطای ۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال تسهیلات به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه  ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی و ۳۰ درصد اشتغال کردستان مربوط به بخش کشاورزی است، یادآور شد: تولید سالانه انواع محصولات کشاورزی استان در پایان سال ۱۳۹۹ به سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید و این مهم باوجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور محقق شده که نشان از تاب آوری بخش کشاورزی در شرایط سخت است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه تولید سالانه محصولات بخش زراعی استان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن، باغات ۴۰۰ هزار تن و طیور هم بیش از ۳۸۵ هزار تن است، یادآور شد: کردستان در تولید گوشت مرغ رتبه هشتم کشور، تولید گندم رتبه دوم تا چهارم، سیب زمینی رتبه پنجم و در تولید نخود هم رتبه چهارم را در بین همه استان‌ها دارد.

سپری میزان اراضی مجهز به آبیاری تحت فشار در استان را ۵۸ هزار و ۶۴۶ هکتار اعلام کرد و گفت: از سال ۱۳۹۴ تاکنون سالانه ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای مجهز کردن اراضی کشاورزی به شیوه‌های آبیاری نوین در کردستان هزینه شده و هم اکنون میزان اراضی مجهز به این نوع آبیاری ۲ برابر میانگین کشوری است.

اجرای سه طرح پیشران کشاورزی در کردستان

وی به سه طرح پیشران در حال اجرا در استان اشاره کرد و اظهار داشت: طرح تبدیل ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم به آبی، تولید ۱۳ هزار تن گوشت قرمز و توسعه ۵۰ هزار هکتاری باغات سه طرح پیشران بخش کشاورزی استان است که با قیمت روز در صورت اتمام این پروژه‌ها بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به تولید ناخالص داخلی استان افزوده خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اضافه کرد: از ۱۰۰ هکتار تا پایان سال ۱۳۹۷ ، اجرای این پروژه در ۱۶ هزار و ۷۱۰ هکتار شروع و سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال هم هزینه شد و به دلیل مسائلی ۲ سال ادامه این طرح متوقف و سال گذشته ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار به آن تزریق شد و امسال هم یک هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال دیگر برای ادامه آن اختصاص پیدا کرده است.

سپری میزان صادرات محصولات کشاورزی از مرزهای استان را ۸۶۶ هزار تن اعلام کرد و گفت: ارزش این میزان صادرات ۳۶۰ میلیون دلار بوده است و در مجموع  ۵۲ درصد از کل صادرات انجام شده در مرز  باشماق و سیرانبند بانه مربوط به محصولات کشاورزی است.

وی یادآور شد: کلیات مربوط به احداث پایانه تخصصی صادرات محصولات کشاورزی مصوب شده است و با راه اندازی این پایانه محصولات کشاورزی در مرز باشماق بدون توقف به خارج از کشور صادر می‌شود و این مهم هم در تسهیل و روانسازی روند صادرات و هم کاهش قابل توجه ضایعات این محصولات بسیار تاثیرگذار است.

خشکسالی بیش از ۶ هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی کردستان وارد کرد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم در این نشست با اشاره به اینکه از نیمه نخست فروردین امسال خسارت سرمازدگی به بخش کشاورزی استان وارد شد، اظهار داشت: میزان خسارت وارد شده به دلیل سرمازدگی به بخش کشاورزی استان ۵۶۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

خلیل فعله‌گری با بیان اینکه کمبود بارندگی طی سال جاری در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است، افزود: بر اساس برآورد انجام شده خشکسالی هم بیش از ۶ هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاداتی مبنی بر حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان خسارت دیده استان به وزارت جهاد کشاورزی داده شده است، یادآور شد: پرداخت تسهیلات کم بهره ، امهال تسهیلات و پرداخت اعتبارات تملکی به پروژه‌های زیرساختی از جمله پیشنهادات ما برای حمایت از کشاورزان خسارت دیده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: طبق قانون جریمه تسهیلات پرداخت شده به کشاورزان از سال ۱۳۹۴ تاکنون بخشیده می‌شود که حدود ۹ هزار و ۲۴۷ نفر در استان مشمول آن شدند و پرونده سه هزار و ۵۰۰ نفر دیگر هم در دست بررسی است.

۲۱ الی ۲۷ خرداد به نام هفته جهاد کشاورزی در تقویم کشورمان نامگذاری شده است که علاوه بر افتتاح پروژه‌های کشاورزی در این ایام نشست با تشکل های بخش کشاورزی، حضور در برنامه شبکه برکت، جلسه با نظام صنفی، دیدار با نماینده ولی فقیه و خانواده شهدا از جمله برنامه های سازمان جهاد کشاورزی کردستان به مناسبت این هفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha