۲۲ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۶
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84363167
۰ نفر

برچسب‌ها

شمار کشته‌های آتش سوزی در یک بیمارستان کنگو به ۵۰ نفر رسید

تهران - ایرنا - ارتش جمهوری دمکراتیک کنگو اعلام کرد که شمار کشته شدگان غیر نظامی در بیمارستانی که از سوی شورشیان موسوم به «ائتلاف نیروهای دموکراتیک​» به آتش کشیده شد، به ۵۰ نفر رسید.

به گزارش ایرنا، این خبر امروز - شنبه - در حالی اعلام می‌شود که افراد مسلح در دو حمله دوشنبه گذشته به روستاهای تشابی و دوغا واقع در استان ایتوری کنگو ، ۵۵ غیر نظامی را قتل عام کردند.

ائتلاف نیروهای دمکراتیک، شبه نظامیان اوگاندایی هستند که از سال ۱۹۹۵ پایگاه خود را در شرق کنگو ایجاد کرده‌اند. طبق آمار ردیاب امنیتی کیوو، این گروه که از سوی رئیس جمهوری کنگو و آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود از سال ۲۰۱۷ تاکنون بیش از ۱۲۰۰ غیر نظامی را تنها در منطقه بنی در کشور کنگو کشته است.

با وجود اقدام‌های عملیاتی ارتش کنگو علیه این گروه در منطقه، ارتش این کشور تاکنون نتوانسته مانع قتل عام غیر نظامیان در کنگو شود.
 

شمار کشته‌های آتش سوزی در یک بیمارستان کنگو به ۵۰ نفر رسید

رادیو بین‌المللی فرانسه امروز - شنبه - اعلام کرد که افراد مسلح روز دوشنبه گذشته هفتم ژوئن به بیمارستان «بوگا - ‌Boga» در استان ایتوری - که بیش از یک ماه است در محاصره افراد مسلح قرار دارد - حمله کردند و موجب ناامنی شدند. این بیمارستان به آتش کشیده و منجر به مرگ ۵۰ غیر نظامی شد.

به گفته «  Frédérick Lai Manantsoa - فردریک لای مانانتسوا» رئیس ماموریت ویژه پزشکان بدون مرز در بوگا، این بیمارستان که خدمات رسانی به ۹۰ هزار نفر به آن وابسته بود هم‌اینک غیر قابل استفاده است.

او می‌گوید بخشی از بیمارستان سوخته و تمام داروهای موجود در آن نیز به سرقت رفته است.

شمار کشته‌های آتش سوزی در یک بیمارستان کنگو به ۵۰ نفر رسید

اقدام‌های خشونت‌آمیز در استان‌های ایتوری و کیوو شمالی در کشور کنگو در سال میلادی جاری صدها کشته بر جا گذاشته و بیش از یک و نیم میلیون نفر را آواره کرده است.

حدود ۴۰ روز پیش، رئیس جمهوری کنگو برای پایان دادن به اقدام‌های خشونت‌بار گروه‌های مسلح در کشتار غیر نظامیان در دو استان شرقی این کشور یعنی «ایتوری»(Ituri ) و «کیوو شمالی»(North Kivu) اعلام حکومت نظامی کرد.

حدد ۱۲۲ گروه مسلح کوچک و بزرگ در منطقه غنی از مواد معدنی شرق کنگو فعالیت دارند که بر جای مانده از جنگ‌های منطقه‌ای در دهه ۱۹۹۰ هستند.

«صندوق کودکان ملل متحد» (یونیسف) چندی پیش اعلام کرد که گروه‌های شبه نظامی در کشور آفریقایی کنگو ، سه میلیون کودک آواره در این کشور را تهدید می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha