انتخابات پارلمانی الجزایر بر اساس سامانه رای گیری جدید برگزار می شود

تهران – ایرنا – افراد حائز شرایط رای دادن در انتخابات پارلمانی الجزایر امروز (شنبه) رهسپار مراکز رای گیری می شوند تا بر اساس سامانه جدید رای گیری از میان فهرست نامزدهای احزاب و مستقل نمایندگان موردنظر خود را برگزینند.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی الجزیره، در این انتخابات بیش از ۲۲ هزار نامزد جهت دستیابی به ۴۰۷ کرسی در مجلس مردمی ملی الجزایر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

این رقابت کنندگان به ۲ هزار و ۲۸۸ فهرست انتخاباتی تعلق دارند که در این میان یک هزار و ۸۰ فهرست متعلق به فهرست نامزدهای مستقل الجزایر است در حالی که شمار زنان نامزد شده در این دوره مجلس مردمی الجزایر به ۵ هزار و ۷۴۴ زن می رسد.

"عبدالمجید تبون" رئیس جمهور الجزایر در ۱۲ مارس گذشته ( ۲۲ اسفند ۹۹ ) به دنبال انحلال پارلمان این کشور در اوائل همان ماه خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور شد. این اولین انتخابات پارلمانی الجزایر است که پس از اعتراضات مردمی شکل گرفته در فوریه ۲۰۱۹ علیه رژیم عبدالعزیز بوتفلیقه در دوران ریاست جمهوری عبدالمجید تبون برگزار می شود.

تبون پنجشنبه گذشته قول داد تا صندوق های رای سرنوشت انتخابات را رقم بزنند. این در حالی است که کمیته ملی مستقل ناظر انتخابات تقریبا یک هفته پیش تعهد داد تا از آراء مردم حراست کند.

این انتخابات سومین انتخاباتی است که زیر نظر کمیته مستقل انتخابات در الجزایر برگزار می شود و قبل از آن انتخابات ریاست جمهوری در دسامبر ۲۰۱۹ و همه پرسی اصلاح قانون اساسی در نوامبر ۲۰۲۰ برگزار گردیده است.

انتخابات پار لمانی الجزایر امروز بر اساس سامانه جدید انتخاباتی برگزار می شود و طی آن رای دهنده نمی تواند به بیش از یک فهرست رای دهد و همچنین نمی تواند به فهرست خاص و یا کاندیداهایی از فهرست های دیگر رای دهد.

حوزه های انتخابیه در ساعت هشت صبح به وقت الجزایر فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و ساعت هفت عصر امروز به وقت محلی به کار خود پایان خواهند داد؛  البته امکان تمدید فرآیند رای گیری وجود دارد.

به گفته کمیته ملی مستقل نظارت بر انتخابات الجزایر بیش از نیم میلیون نفر در سازماندهی فرآیند رای گیری مشارکت دارند.

وزارت دادگستری الجزایر چندی پیش بر تشدید مجازات افراد کارشکن در فرآیند رای گیری تاکید کرد.

از سوی دیگر مقامات الجزایر سپیده دم امروز (شنبه) یک فعال سیاسی مخالف به نام " کریم طابو" را آزاد کردند. وی پنجشنبه گذشته توسط نیروهای پلیس بازداشت شده بود.

کریم طابو در حالی آزاد شد که بیش از ۲۲ میلیون رای دهنده الجزایری امروز شنبه آماده مشارکت در انتخابات هستند. این اولین انتخابات پارلمانی پس از شعله ور شدن جنبش مردمی در این کشور به شمار می رود که به پنجمین دوره ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه پایان داد.

بوتفلیقه دوم آوریل ۲۰۱۹ در پی تظاهرات گسترده مردم که نسبت به فساد گسترده در کشور اعتراض داشتند و خواهان تغییرات اساسی در امور حکومت بودند و با دخالت ارتش الجزایر از قدرت کناره گیری کرد و به این ترتیب الجزایر وارد یک مرحله جدید از حیات سیاسی خود شد که می توان از آن به عنوان جمهوری پنجم در این کشور یاد کرد.

الجزایر در حالی شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی است که علاوه بر مواجهه با تنش های سیاسی داخلی با مشکلات دیگری نظیر کاهش شدید بهای نفت، رکود اقتصادی و پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا  مواجه است.

از آنجایی که اقتصاد الجزایر به فروش نفت وابسته است، کاهش صادرات و نیز کاهش بهای نفت، اقتصاد این کشور را بشدت تحت تاثیر قرار داده و این در حالی است که الجزایر همچنان درگیر یک رقابت تسلیحاتی با مراکش همسایه غربی خود است و در شرق نیز با داشتن یکهزار کیلومتر مرز مشترک با کشور بحران زده لیبی، قطعا نمی تواند از نابسامانی های این بحران منطقه ای بی تاثیر بماند.

الجزایر در شرایطی نخستین گام ها را در مسیر جمهوری پنجم برداشته که با مشکلات عدیده ای در ابعاد داخلی، مشکلات اقتصادی و روابط خارجی مواجه است؛ مسیری که با شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی و نیز تحولات سیاسی منطقه شمال آفریقا به نظر نمی رسد چندان هموار باشد.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha