جای خالی پیوست‌های زیست‌محیطی در تبلیغات نامزدهای شورای شهر

ساری - ایرنا - برخی از نامزدهای شورای شهر در مازندران گذشته از تخلف آشکار از مقررات مصرح تبلیغات انتخاباتی ، بی‌توجه به حفاظت از محیط‌زیست حتی پوسترها و بنرهای تبلیغاتی خود را روی تنه درختان می‌چسبانند.

به گزارش ایرنا ، اگر چه طبق صدر بند هشت ماده ۶۲ قانون انتخابات شوراها « الصاق هرگونه آثار تبلیغاتی نامزدها بر روی علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوی بیمارستان، تابلوی مدارس و سایر مؤسسات آموزشی و تابلوهای منصوبه در معابر عمومی توسط بخش دولتی و وابسته به دولت » از مصادیق تخلفات انتخاباتی محسوب شود ، ولی  طی زمانی که از تبلیغات رسمی برای نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر گذشته ، برخی از آنان در شهرهای مازندران از همان ساعات نخستین شهر را عکسباران کردند و از هر چیزی که می‌بینند ؛ از پل‌های عابر پیاده گرفته تا پست‌های برق، صندوق پست، صندوق صدقات و پست تلفن؛ از همه اینها یا بنر تبلیغاتی آویزان کرده‌اند یا پوستر چسبانده‌اند.

همچنین طبق ماده ۶۲ قانون انتخابات شوراها « انجام تبلیغات بر روی تأسیسات دولتی و صندوق‌های پست، باجه‌های تلفن، پست‌های برق و تلفن، تابلوها و املاک بخش خصوصی ( مگر با رضایت مالکان یا متصرفان ) و هرگونه تابلوی راهنما » ممنوع است ، ولی ظاهرا برخی از نامزدها در مازندران حتی یک بار قانون را مرور نکرده اند.

اگرچه دیوارنویسی یک روش قدیمی در شیوه تبلیغات محسوب می شود و آن هم طبق بند ۲ ماده ۶۲ که می گوید « هر گونه پلاکارد با ابعاد بیشتر از ۷۰×۱۰۰ سانتی متر (جز در محل ستاد تبلیغاتی ) و همچنین دیوار نویسی، راه اندازی کاروان‌های تبلیغاتی و استفاده از بلندگو خارج از محل سخنرانی و یا ستاد تبلیغاتی انتخاباتی » تخلف تبلیغاتی است ، اما برخی نامزدها هنوز از این شیوه قدیمی استفاده کرده و دیوارنویسی می‌کنند.

با این وصف ، چسباندن پوستر روی تنه درختان یا آویزان کردن به شاخه های آن از تخلفات زیست محیطی است که طی همین مدت صدای برخی از شهروندان مازندران را بویژه در شهر ساری درآورده است و از این گله دارند که چگونه در سکوت همگانی ، درختان بلند قامتی که چهره زیبایی به شهر داده‌اند ، با پوستر تبلیغاتی برخی نامزدهای شورای شهر، منگنه‌کوب شده‌ است.

ساری ؛ مشتی نمونه خروار

هر یک از نامزدهای شورای شهر ساری که تعدادشان بیش از ۲۰۰ نفر اعلام شده است ، با شعارهای متفاوتی وارد کارزار انتخابات شده‌اند ، اما از شعار تا عمل فاصله زیادی است. شاید بتوان گفت در شهر ساری نامزدهای دوستدار محیط زیست که شعار و عمل آنها یکی باشد به انگشتان یک دست نرسد.

با توجه به وضعیت کرونا و لزوم فعالیت در فضای مجازی، نامزدهای انتخابات شورای شهر می‌توانستند بخش اعظم فعالیت خود را به فضای مجازی اختصاص دهند. ضمن اینکه در چاپ پوستر، کاغذ کمتری مصرف می‌شد و شاهد این حجم از آسیب گسترده در چسباندن پوسترهای تبلیغاتی به درختان سطح شهر نبودیم.

کاندیداهایی که با شعار "شهر زیبا"، "طبیب توسعه شهر"، "رای به یاد ماندنی" و مانند اینها وارد انتخابات شده‌اند ، از زمان رسمی شروع تبلیغات، اقدامی برای زیبایی شهر انجام نداده‌اند تا چراغ راهی برای مردم در انتخاب کاندیدای اصلح باشند.

این روزها در فضای مجازی برخی کاربران با اظهار جملاتی مانند «کسی که به درخت احترام نگذارد به من و شما هم احترام نمی‌گذارد» ، « کسی که قانون را از اکنون رعایت نمی‌کند امیدی نیست پس از ورود به شورا، قانون را رعایت کند » یا « درختان شهر در تسخیر برخی نامزدهای انتخابات شورا هستند و زبانی برای دفاع از خود ندارند ، نمی‌توانند بگویند بر تنه اشان پوستر نچسبانند» ، در حال واکنش نشان دادن به تخلفات تبلیغات انتخاباتی نامزدهای شورای های شهر هستند..

شاید کاندیداهای انتخابات شورای شهر، درباره تبلیغات انتخاباتی توجیه نیستند، شاید نمی‌دانند بنر و پوستر را چگونه و کجا باید بچسبانند، شاید با پاک کردن صورت مساله، تقصیر را از گردن خود برداشته و بگویند اعضای ستاد این تخلفات را مرتکب شده‌اند؛ اما کسی نمی‌تواند بگوید که نمی‌دانست باید از تخریب محیط زیست دست بردارد و به حفاظت از آن بپردازد.

این تخلفات زیست محیطی در حالی اتفاق افتاد که هنوز هفته محیط زیست تمام نشده بود. ۱۶ تا ۲۲ خرداد هفته محیط زیست نام دارد. بسیاری از نامزدهای شورای شهر یک هفته قبل، آغاز هفته محیط زیست را تبریک گفته بودند. حفاظت از محیط زیست نباید به صدور پیام تبریک و توییت زدن و پست و استوری خلاصه شود، در رفتار باید از درختان حفاظت کنیم، درختان قلب شهر هستند و آسیب به درخت، آسیب به جان آدمی است.

جای خالی پیوست‌های زیست‌محیطی در تبلیغات نامزدهای شورای شهر

بی‌توجهی بزرگ به محیط زیست

یک شهروند ساروی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: حجم زیادی از پوسترهای تبلیغاتی برخی نامزدهای انتخابات شورا به درختان شهر آویزان شده و به نظرم این علاوه بر اینکه تخلف قانونی است، یک بی‌توجهی بزرگ به محیط زیست است.

زهرا قیامی با اشاره به اینکه به کاندیداهایی رای می‌دهد که به محیط زیست احترام بگذارد، افزود: نباید کسی که می‌خواهد در جایگاه قانونی نماینده مردم در پارلمان شهری قرار گیرد ، خود مرتکب بی قانونی شود.

وی با بیان اینکه با دیدن پوسترهایی که با چسب به درختان چسبانده شده‌اند بسیار متاثر شده است ، گفت: آسیب به درختان نه فقط آسیب به محیط زیست ، بلکه نوعی ضرر رساندن به جان انسان‌هاست.

شهروند دیگری که با دیدن رفتار برخی کاندیداها با درختان، سرش را به نشانه تاسف تکان می داد به خبرنگار ایرنا گفت : نمی‌دانم این درخت چند ساله است، شاید ۵۰ سال یا بیشتر؛ اما چه اهمیتی دارد درخت چند ساله باشد، واژه درخت مقدس است چون به بشریت خدمت می‌کند.

اکبر احمدی با اشاره به اینکه هر جای شهر را که نگاه کنید بنر چسبانده‌اند، افزود : اما این سئوال مطرح است که آیا نامزدهای انتخابات شورای شهر، چنین اجازه‌ای داشتند و یا مرتکب تخلف شده‌اند؟

وی با تاکید بر لزوم برخورد مرجع قانونی با این افراد، خاطرنشان کرد: به نظرم بهتر است فرمانداری یا استانداری که مجریان برگزاری انتخابات هستند و هیات های نظرات با ابزار قانونی، این افراد را از ادامه حضور در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدا خارج کنند و بدانند که رفتار آنها تبعات دارد.

سود عده‌ای در تبلیغات کاغذی است

یک فعال محیط زیست هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره بی‌توجهی برخی نامزدهای انتخابات شورای شهر نسبت به محیط زیست در تبلیغات انتخاباتی، اظهار کرد: جدای از این که چسب و رزین، فرآیند زیستی درخت را سخت می‌کند ، با چاپ حجم بسیار زیادی از پوسترها مواجه هستیم که برای این پوسترها، کاغذ مصرف شده، کاغذی که روزی درخت بوده و قطع شده تا به کاغذ تبدیل شود.

سهیل اولادزاد با بیان اینکه بسترهای دیگری برای تبلیغات نامزدهای انتخابات وجود دارد ، اما گویا سود عده‌ای فقط در تبلیغات کاغذی است، افزود : مردم امروز آگاه‌تر از این هستند کسانی را وارد پارلمان شهری کنند که نسبت به تخریب فضای شهری و محیط زیست اقدام کرده‌اند. سیمای بصری شهر بر روح و روان مردم اثرگذار است.

وی گفت : متاسفانه در برخی جاها ما شاهد این هستیم که ستادهای نامزدها شاخ و برگ درختان را هرس کرده‌اند که بنر تبلیغاتی کاندیدای مورد نظرشان دیده شود. اینها کسانی هستند که با شعار توسعه شهر وارد عرصه انتخابات شده‌اند در حالی که رفتار آنها نه تنها به سمت توسعه شهر نیست بلکه آسیب‌زا است.

اولادزاد با بیان اینکه برخی کاندیداها در اقدامی ناشایست و به دور از قانون، پوسترها و بنرهای تبلیغاتی خود را به درختان چسبانده‌اند، تصریح کرد: نمی‌دانم نظارتی بر این رفتار وجود دارد و با این کاندیداها که قوانین تبلیغات را رعایت نمی‌کنند برخوردی می‌شود یا نه.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی می‌تواند بستر مناسبی برای مناظره، گفت و گو، برگزاری میزگرد و ارائه برنامه نامزدهای انتخابات باشد، ادامه داد: بهتر است از فضای تبلیغات کاغذی فاصله بگیریم و به سمت بستری رویم که آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.

این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: دوست داشتم بعد از نهادینه شدن این حجم از مفاهیم محیط زیستی، برخی کاندیداها به رفتار متخلفان این عرصه اعتراض کنند ، اما به نظر می‌رسد با وجود این همه مفاهیم، ذهنیت‌ها تغییری نکرده است.

وی گفت: این حجم از بی‌توجهی به محیط زیست در تبلیغات انتخاباتی اغلب از سوی برخی نامزدهای انتخابات شورای شهر دیده می‌شود و در تبلیغات کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، این بی‌نظمی خیلی دیده نمی‌شود.

جای خالی پیوست‌های زیست‌محیطی در تبلیغات نامزدهای شورای شهر

ضدتبلیغ

رئیس ستاد انتخابات مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت: همه نامزدهای انتخابات باید برنامه تبلیغاتی خود را در چهارچوب قانون انجام دهند؛ چنانچه غیر از این باشد نشان می‌دهد توجه آنها به قانون، ضعیف است و این مسائل در ذهن مردم تاثیرگذاری مثبت یا منفی خواهد داشت.

حسین حسن‌نژاد با اشاره به اینکه آسیب به محیط زیست در تبلیغات انتخاباتی، یک ضد تبلیغ برای افرادی است که پوسترهای تبلیغاتی خود را به درختان می‌چسبانند، افزود: بهتر است کاندیداها به عنوان شهروند قانون‌مدار این مسائل را رعایت کنند تا به عنوان کسی که قانون را رعایت می‌کند در اذهان مردم باقی بمانند.

فرماندار ساری هم در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه ستاد امحا نسبت به جمع‌آوری بنرها و پوسترهای اینچنینی، اقدام کرده و برای این تخلفات تشکیل پرونده می‌شود، اظهار کرد: این پرونده‌ها به شعبه ویژه انتخابات ارسال می‌شوند.

عباسعلی رضایی در پاسخ به این سئوال که آیا ممکن است تخلف در زمینه رعایت نکردن قوانین تبلیغات انتخاباتی، باعث عدم احراز صلاحیت یک نامزد انتخابات شود یا خیر، افزود : این مساله به نوع تخلف بستگی دارد.

هدف همه ما افزایش مشارکت مردم در انتخابات است اما پیوست زیست محیطی این مشارکت نباید به فراموشی سپرده شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha