طرح‌های فصلی کتاب چرخه اقتصاد نشر را تقویت می‌کند

تهران- ایرنا- مدیر انتشارات ورجاوند با اشاره به اینکه طرح‌های فصلی کتاب چرخه اقتصاد نشر را تقویت می‌کند، گفت: بدون شک افزایش زمان اجرای طرح‌های فصلی فروش کتاب به نفع مخاطب و جامعه نشر خواهد بود.

هما نیابتی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، در خصوص برگزاری طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) اظهار کرد: تامین نقدینگی کتابفروشان یکی از مزایای این طرح‌ها است؛ با توجه به چک‌های دو تا سه ماهه ناشران و موزعان، همچنین هزینه‌هایی که یک ناشر برای تولید یک کتاب انجام می‌دهد نتایج این طرح‌ها کمی دیر به ناشران می‌رسد.

هر کاری که به گردش چرخه اقتصادی نشر کمک کند در نهایت به کمک ناشر هم می‌آید اما در طرح‌های فصلی فروش کتاب بیشترین توجه به سمت کتابفروشان است هر چند شاید برخی کتاب‌های ناشر بیشتر فروخته شود.

این مدیر انتشاراتی در ادامه بر ضرورت افزایش زمان اجرای طرح‌های فصلی فروش کتاب تاکید کرد و گفت: به‌نظرم به جای اینکه این طرح‌ها در مدت یک هفته برگزار شود حداقل دو هفته زمان به آن اختصاص بدهند تا اثرگذاری بیشتری در چرخه صنعت نشر داشته باشد و اهالی این حوزه از آن نفع بیشتری ببرند.

یارانه‌ها اکنون در حوزه نشر باید به سمت ناشران و همچنین مخاطبان بچرخد و اجرای طرح‌های فصلی فروش کتاب فرصت مناسب و خوبی برای هزینه‌کرد مناسبی است تا بسیاری از افراد جامعه از آن بهره‌مند شوند.

نیابتی در ادامه همچنین به افزایش قیمت کتاب در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: با توجه به بالا رفتن قیمت پشت جلد مخاطبان توان خرید محدودتری دارند و اگر زمان و میزان اعتبار طرح‌ها فصلی فروش کتاب افزایش و رشد داشته باشد اثرگذارتر است شاید در طولانی‌مدت به ناشر هم کمک کند.

طرح‌های فصلی فروش کتاب

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت کنند.

در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. پاییزه کتاب ۹۹، پانزدهمین دوره از طرح‌های فصلی فروش کتاب، با هدف حمایت از کتابفروشان در آبان ماه برگزار شد.

این طرح ها از جمله مزیت هایی است که کتابفروشان حضور آن را در ایام رکود فروش کتاب در همه‌گیری کووید ۱۹ ضروری می دانند.

طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ از ۱۷ خردادماه جاری در کتابفروشی‌های سراسر کشور آغاز و به مدت یک هفته ادامه می یابد. تاکنون بیش از ۱۶ طرح فصلی کتاب برگزار شده که درآخرین دوره ۹۳۶ کتابفروشی از سراسر کشور در این طرح مشارکت فعال داشته اند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha