تصمیم جمهوری اسلامی ایران اقدام جدی در حوزه مناطق آزاد است

زاهدان- ایرنا- مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور گفت: ضرورت‌های ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور آشکار است از اینرو جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته  که در این حوزه اقدامات جدی را انجام دهد.

به گزارش ایرنا حمیدرضا مومنی روز جمعه در نشست بررسی مسائل منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه اظهارداشت: اعتقاد داریم که موضوع و ضرورت ایجاد مناطق آزاد خوب شناخته شده اما خوب اجرا نشده است.
وی با بیان اینکه این خوب اجرا نشدن یعنی در داخل کشور ایجاد مناطق آزاد بیشتر واسطه‌ای و ارتباطی‌ است و از یک رفتار منطقی اقتصادی برخوردار نیست ادامه داد: در منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه محدودیت زمین داریم و هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم باید در همین ۳۸۰ هکتار زمین انجام شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه موضوع استانداردسازی‌ واگذاری‌ها باید مد نظر باشد زیرا هر فعالیت اقتصادی که می‌خواهد انجام گیرد یکسری استانداردهای لازم باید داشته باشد افزود: ظرفیت، میزان تولید و مسائل ایمنی از جمله این استانداردهاست.
وی با بیان اینکه توانمندی مالی سرمایه‌گذار تا پایان پروژه، اهلیت فنی و زمان اجرای پروژه در مناطق آزاد دارای اهمیت است خاطرنشان کرد: روان‌سازی و شفافیت در اجرای پروژه این مناطق آزاد دارای اهمیت است.
استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: پاکستان تقریبا از ۵۰ میلیارد دلار تجاریش یک و نیم میلیارد دلار سهم کشور ما است این درحالیست که توافق ما با پاکستان پنج میلیارد بوده و هنوز فاصله زیاد داریم و  اگر در این  زمینه نتوانستیم به نقطه مطلوب برسیم مقصر مسوولان کشور نبودند بلکه مقصر ما بودیم که در این استان بوده‌ایم.
احمدعلی موهبتی با بیان اینکه این اختلافات ما را به این روز رسانده که امروز خیلی فاصله‌مان عقب است افزود: از آستارا تا خرمشهر ۲۰مرز رسمی وجود دارد که حدود ۲ هزار کیلومتر را شامل می‌شود از بندر ترکمن تا چابهار حدود سه هزار کیلومتر است که قبل از راه‌اندازی مرز ریمدان و پیشین تنها هفت مرز رسمی وجود داشت بلاخره جمعیت ۲۲۰ میلیون نفری پاکستان باید لحاظ شود. 
وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به یک جایی برسیم با روش‌های علمی و جامع باید به سمت جلو حرکت کنیم اظهارداشت: منطقه میرجاوه بسیار نقطه مستعدی است. 

به گزارش ایرنا مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور صبح روز/ پنجشنبه/ در سفر ۲ ‌روزه به سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه بین المللی زاهدان شد.

حمیدرضا مومنی مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور در سفر ۲ ‌روزه به سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه زاهدان شد و مورد استقبال احمدعلی موهبتی استاندار این استان، عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و سایر مسوولان قرار گرفت.

وی در این سفر از سایت صنعتی و محدوده منطقه آزاد سیستان واقع در شهر رامشار، پایانه مرزی میلک و محدوده منطقه آزاد سیستان در مرز جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اسلامی افغانستان و همچنین امروز جمعه از منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه و اقداماتی که در این بخش صورت گرفته دیدن کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha