۲۲ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۴
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84361507
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید زردآلو در خلخال ۵۰ درصد کاهش یافت

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: امسال با برداشت ۷۵۰ تن انواع زردآلو از باغ‌های میوه این شهرستان پیش‌بینی می‌شود که در مقایسه با میزان تولید سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته باشد.

محمدشاد خاطر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آغاز برداشت زردآلو از باغ‌های میوه مناطق نیمه‌گرمسیری بخش خورش‌رستم این شهرستان خبرداد و افزود: با توجه به سرمازدگی بهار امسال محصول زردآلو در باغ‌های روستاهای نمهیل و برندق خورش‌رستم و قطب تولید این نوع میوه ،مجموع محصول تولیدی زردآلوی در خلخال ۵۰ درصد در مقایسه با یک هزار و ۵۰۰ تن محصول تولیدی سال قبل کاهش خواهد داشت.

او اظهارکرد: از مجموع ۴۷۳ هکتار باغ زردآلو واقع در مناطق نیمه‌گرمسیری خورش‌رستم و شاهرود این شهرستان ۳۵۵ هکتار باغ بارور بوده که با توجه به میانگین عملکرد ۶.۵ تنی محصول در هر هکتار مجموع تولید سالانه این محصول هزار و ۵۰۰ تن بود که  سرمازدگی دیررس بهار امسال روند تولید تاثیرگذار بوده است .

وی گفت: زردآلوی تولیدی این شهرستان به دلیل تلاش تولیدکنندگان برای تولید ارگانیک محصول و استفاده نکردن باغداران از انواع کودها و سموم شیمیایی از رنگ و طعم خاصی برخوردار بوده و همواره مورد توجه خریداران است.

شادخاطر افزود: انواع زردآلوی ارقام بومی و اصلاح شده در این شهرستان تولید می‌شود که می‌توان به نوع الله‌کرم، حسین‌خانی، شکری، سلطانی، گرد شیرین، اجی اریک، آق اریک و ارقام شاپ شاپ مهم‌ترین رقم‌های بومی شهرستان اشاره کرد.

وی بیان کرد: کاهش ۵۰ درصدی محصول امسال زردآلو در مقایسه با سال گذشته تاثیر مستقیمی با توجه قیمت مناسب این میوه در بازار پیش‌بینی می‌شود رقم مناسبی از محل فروش زردآلو عاید باغداران و تولیدکنندگان این میوه در سال جاری شود.

از مجموع ۴۵ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی خلخال بیش از هفت هزار هکتار به ایجاد باغ‌های میوه اختصاص یافته و انواع میوه‌های مناطق سردسیری همچون سیب و گلابی پاییزه ، میوه‌های مناطق نیمه‌گرمسیری مانند زردآلو، آلبالو، گیلاس، گردو، به، هلو و شلیل در این باغ‌ها تولید می‌شود.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha