طرح‌های فصلی فروش کتاب بهترین فرصت توزیع یارانه مستقیم است

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: طرح‌های فصلی فروش کتاب می‌تواند به اقتصاد نشر و تامین کتاب‌های مورد نظر افراد کمک کند، همچنین بهترین فرصت است تا معاونت فرهنگی وزارتخانه بخشی از یارانه‌ها را به سمت یارانه‌ مستقیم ببرد.

ابراهیم حیدری در خصوص برگزاری طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) بیان کرد: این طرح‌ها در دوره‌های مختلف تاثیرگذار بوده است. در یک دوره‌ای عنوان می‌شد که کتاب می‌تواند اوقات فراغت را پر کند، به مخاطب اطلاعات بدهد و جایگزین خیلی از امکانات و ابزارهای رسانه‌ای باشد و امروز با توجه به وضعیت کنونی راهی به‌جز فضای مجازی برای قالب‌های جدید زندگی وجود ندارد.

 انتشار اکنون اطلاعات به شکل‌های مختلف انجام می‌شود و یکی از این راه‌ها تغییر شکل کتابخوانی در فضای مجازی است و معتقدم اگر کرونا مضرات زیادی داشت اما در حوزه کتابخوانی توانست به ما کمک کند.

حیدری با اشاره به مجموعه اقداماتی که در خانه کتاب و ادبیات ایران و معاونت فرهنگی در این مدت انجام شد، توضیح داد: مجموعه اقدامات ما نشان می‌دهد فعالیت‌ها در این مدت و فروش کتاب در طرح‌های فصلی فروش کتاب و نمایشگاه مجازی کتاب نشان‌دهنده این بود که این باور و انتخاب درست بوده است.

طرح‌های فصلی فروش کتاب بهترین فرصت توزیع یارانه مستقیم است

همچنان باور داریم بحث طرح‌های فصلی فروش کتاب که امسال اولین دوره خود را در سال ۱۴۰۰ تجربه می‌کند، می‌تواند به اقتصاد نشر و تامین کتاب‌های مورد نظر افراد کمک کند و بهترین فرصتی است که معاونت فرهنگی می‌تواند بخشی از یارانه‌های خود را به سمت این یارانه‌های مستقیم ببرد.

ابراهیم حیدری در پایان با بیان اینکه در طرح‌های فصلی فروش کتاب همه افراد می‌توانند از این یارانه‌ها بهره‌مند شوند، گفت: خوشبختانه جای رانت و مفسده‌ای در این طرح‌ها وجود ندارد. پیش‌بینی یارانه‌ در این طرح‌ها یکی از بهترین اقدامات این سال‌ها بوده که سال به سال بهتر برگزار می‌شود و موجب شده یارانه‌ها هدفمند به مخاطبان داده شود.

طرح‌های فصلی فروش کتاب

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت کنند.

در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. پاییزه کتاب ۹۹، پانزدهمین دوره از طرح‌های فصلی فروش کتاب، با هدف حمایت از کتابفروشان در آبان ماه برگزار شد.

این طرح ها از جمله مزیت هایی است که کتابفروشان حضور آن را در ایام رکود فروش کتاب در همه‌گیری کووید ۱۹ ضروری می دانند.

طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ از ۱۷ خردادماه جاری در کتابفروشی‌های سراسر کشور آغاز و به مدت یک هفته ادامه می یابد. تاکنون بیش از ۱۶ طرح فصلی کتاب برگزار شده که درآخرین دوره ۹۳۶ کتابفروشی از سراسر کشور در این طرح مشارکت فعال داشته اند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha