تابستان کرونایی در راه مازندران گردشگرپذیر
ساحل دارایی محمودآباد در تاریخ ۲۰ خرداد

ساری - ایرنا - طی روزهای اخیر افزایش حضور مسافران در شهرهای ساحلی مازندران با وجود ممنوعیت‌ها ورود خودروهای غیربومی و کاهش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناطق گردشگرپذیر ، خطر تابستان کرونایی همراه با موجی جدید از شیوع کرونا را در این استان برجسته کرده است.

به گزارش ایرنا، استان مازندران از زمان ورود ویروس کرونا در کشور تاکنون به واسطه تردد مسافران همواره نگرانی زیادی داشته است ، نگرانی هایی که با ورود استان به امواج پی در پی و به فاصله زمانی یکسان محقق شده بود.

طی ۱۶ ماه اخیر مازندران چهار موج همه گیری را تجربه کرده است . حضور پرشمار مسافران در کنار عادی انگاری مردم بومی استان مهم ترین عامل این امواج کشنده بود که بارها با واکنش و انتقاد رسانه ها و مسئولان بهداشت و درمان مواجه شد.

مازندرانی که همواره سفر به آن تشویق می شد ، این بار بر خلاف همیشه مسئولان استانی و کشوری بارها از مردم خواستند به این استان سفر نکنند ، ولی همواره با وجود اعمال محدودیت ها ، شهروندان شاهد حضور پرتعداد مسافران در سواحل و مناطق گردشگر پذیر بودند و این پرسش بی پاسخ مانده است که چگونه ورود این تعداد پرحجم غیربومیان به استان با وجود اعمال محدودیت ها امکان پذیر است؟

البته با در نظر گرفتن مدت طولانی حضور کرونا در میان مردم و اینکه حدود ۳۰ درصد اشتغال و اقتصاد استان در بخش خدمات و گردشگر است، در شرایط رنگ بندی کرونایی مطلوب ، بر سفر مدیریت شده همراه با رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید شده است ، اما گویا این مساله مورد غفلت مسافران و گردشگران قرار می گیرد. 

در حال حاضر نیز با نزدیک شدن به فصل تابستان ، مازندران و به خصوص شهرهای ساحلی آن آسیب پذیرتر از همیشه در مقابل ویروس کرونا قرار گرفته اند. سال گذشته نیز  در پی عادی انگاری های آستانه تابستان ، موج دوم و بزرگ ترین موج کرونایی در استان طی ماه تیر آغاز شده بود و در مرداد به اوج خود رسید. 

تابستان کرونایی در راه مازندران گردشگرپذیر

در حال حاضر هم با قرار گرفتن در آستانه تابستان ، باز هم بازدید از سواحل و مناطق جنگلی استان به وضوع نشان می دهد که شمار زیادی از مسافران و گردشگران با کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و برقراری دورهمی گردشگرانه و همچنین تجمع چندین نفره در مناطق ساحلی  ، جولان می دهند ، وضعیتی که طبق نظر مسئولان بهداشت و درمان می تواند آتش زیر خاکستر موج دیگری از همه گیری ویروس کرونا را شعله ور کند.

برای اثبات این مدعا کافی است سری به کوچه های شهر ساحلی محمودآباد بزنید ؛ در کوچه پس کوچه های این شهر  با وجود اعلام ممنوعیت ، شاهد پارک خودروهای پلاک های غیر بومی به وفور خواهید بود. حتی با وجود ممنوعیت برپایی چادر در خیابان ها و پارک ها ، این اماکن مملو از چادر هایی است که مسافران و گردشگران با خیال راحت برپا کرده اند و پس از گشت و گذار در سواحل و جنگل در آنها بیتوته می کنند.

البته این عدم رعایت تنها شامل حال مسافران نمی شود ، بلکه افراد بومی نیز نه تنها از ماسک استفاده نمی‌کنند ، بلکه حتی با وجود ممنوعیت ، به مسافران خدماتی همچون اجاره قایق ، جت اسکی ، چهارچرخ و اسب ارائه می دهند و تفریحات دریایی نیز کما فی السابق در ساحل دریا درحال انجام است.

تابستان کرونایی در راه مازندران گردشگرپذیر

مازندران و پیک پنجم کرونا

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با ابراز نگرانی از این که عادی‌انگاری کرونایی در جامعه حاکم شده است ، هشدار داد : با ادامه این وضعیت و فاصله‌گیری از رعایت پروتکل‌های بهداشتی ، مازندران طی هفته‌های آینده با موج پنجم شیوع کرونا مواجه خواهد شد.

دکتر سیمین بابایی ضمن هشدار نسبت به عادی انگاری کرونایی ، افزود : متاسفانه رفتار فعلی مردم هیچ همخوانی با شرایط کرونایی ندارد و مردم گویا به زندگی عادی قبل از شیوع کرونا بازگشته اند.

وی تجمعات در سواحل مازندران را با شروع  فصل تابستان و همچنین رفتن به ییلاقات به صورت گروهی از نگرانی های جدی دانشگاه علوم پزشکی و کادر درمان عنوان کرد و گفت :  اگر وضعیت دورهمی ها و تجمعات در اماکن تفریحی و چادر خوابی ها در استان به همین روال ادامه داشته باشد ، طی دو هفته آینده مازندران وارد موج پنجم کرونا خواهد شد.

دکتر بابایی همچنین از کاهش ۲۰ درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در استان خبر داد و گفت : رعایت پروتکل های بهداشتی ، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در استان به  زیر ۵۰ درصد رسیده است که  این موضوع بسیار نگران کننده است.

مازندران به عنوان گردشگر پذیر ترین استان کشور همه ساله در ایام تعطیل میزبان مسافران و گردشگران از اقصی و نقاط کشور است به طوری که حتی شیوع کرونا نیز نتوانسته است از ورود آنان به این خطه سرسبز جلوگیری کند .

 براساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال حاضر ۳۶۲ بیمار کرونایی در مراکز درمانی این استان بستری هستند که حدود ۵۰ نفر بیشتر از هفته گذشته است. 

تابستان کرونایی در راه مازندران گردشگرپذیر

ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی ادامه دارد

رفتارهای عادی انگارانه مسافران و حضورشان بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح مناطق شهری و بین مردم استان در حالی است که سرپرست پلیس راه مازندران چند روز پیش در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفته بود که طبق تصمیم ستاد مقابله با کرونای استان ، اعمال محدودیت تردد خودروهای غیربومی به این استان همچنان به قوت خود باقی است.

سرهنگ هادی عبادی افزود : تنها آن دسته از خودروهای غیربومی اجازه ورود به مازندران را دارند که دارای مجوز رسمی از فرمانداری مبدا حرکت باشند.

وی گفت که ماموران پلیس علاوه بر مبادی اصلی ورودی استان در محورهای هراز، کندوان، سوادکوه ، کیاسر و گلوگاه و در مجموع در ۵۷ نقطه ورودی استان مستقر هستند و اجازه ورود به خودروهای غیر بومی را به هیچ وجه نمی‌دهند.

سرپرست پلیس راه مازندران افزود : گشت‌های کنترل پلیس راه استان در محدوده تونل کندوان محور چالوس ، محدوده پلور در محور هراز، ورودی شهر پل سفیدسوادکوه ، سه راهی تلمادره محور ساری - سمنان و ورودی گیلان به مازندران در رامسر مستقر هستند و به خودروهای غیربومی فاقد مجوز لازم به هیچ عنوان اجازه ورود به استان را نخواهند داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha