آمادگی شاخص بورس برای بازگشت به مدار صعودی

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار اکنون سرشار از اخبار مثبت مانند نزدیکی به فصل مجامع شرکت‌ها، تثبیت نرخ دلار، امیدواری به مهار کرونا و افزایش تقاضای جهانی در حوزه کامودیتی‌ها (مواد معدنی وپایه)است که قرار گرفتن این مسایل در کنار یکدیگر نویدبخش آمادگی بازار برای صعودی دوباره است.

«طاهره جهانی»  امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند پرنوسان این روزهای معاملات بورس اشاره کرد و افزود: از ابتدای خرداد ماه شاهد معاملاتی روان و منطقی تری در کلیت بازار هستیم که بخشی از این واکنش را می توان ناشی از نگاه روانشناسی بازار به عدم کاهش نرخ دلار به کمتر از ٢٠ هزار تومان و تثبیت موقت آن در محدوده قیمتی ٢٠ تا ۲۵ هزار تومان دانست.

وی اظهار داشت: دلیل این اتفاق در بازار ارز به موضوع تعویق نتایج مذاکرات و ابهامات موجود در این زمینه بر می گردد و هنوز تا دستیابی به نتیجه نهایی، فاصله داریم.  

 جهانی با بیان اینکه در چند ماهه نخست سال ۹۹ شاهد یک نوع «بیش واکنشی» در بازار بودیم که علت این موضوع هم به پیش بینی فعالان بازار در زمینه تورم انتظاری از نیمه دوم سال ٩٩ باز می گردد، گفت: در نیمه نخست سال ۹۹ دعوت مسوولان و وعده حمایت پایدار از این بازار باعث ورود جمع زیادی از سرمایه گذاران به این بازار شد که بخش زیادی از این افراد از دانش کافی برای سرمایه گذاری در بازار برخوردار نبودند؛ بنابراین با رشد غافلگیرکننده ای که شاخص بورس در این دوره تجربه کرد انتظار اصلاح بازار وجود داشت.  

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در زمانی که بازار شروع به ریزش کرد، چشم امید سهامداران به تصمیماتی بود که هر هفته با حضور مسوولان ارشد کشور برگزار می‌شد و چشم اهالی بازار در انتظار انتشار خبر خوشی مانند تخفیف نرخ خوراک پالایشی ها، ملزم کردن شرکت ها به تهیه بازارگردان و ... بود تا شاید بتواند بار دیگر بازار را به روزهای اوج بازگرداند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با وجود تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای عالی بورس، اما این بازار نتواست ضرر و زیان‌های خود را جبران کند و در واقع به دلیل بی اعتمادی حاکم بر بازار علاوه بر طولانی شدن فرآیند اصلاح، نوعی «بیش واکنشی» به اخبار بد و «کم واکنشی» به اخبار خوب حاکم شد.

وی اظهار داشت: شرایط کنونی بازار نیز مملو از اخبار مثبتی مانند نزدیکی به فصل مجامع شرکت ها، عدم کاهش نرخ دلار و تثبیت موقت آن، تورم بالای اردیبهشت و فروردین، بحث پیشرفت خوب واکسیناسیون در دنیا و افزایش تقاضای جهانی خصوصا در حوزه کامودیتی ها است که قرار گرفتن همه این خوش بینی ها کنار یکدیگر نویدبخش آمادگی بازار برای صعودی دوباره است و فقط بازگشت اعتماد و شفافیت به بازار است که به مرور می تواند دوباره وضعیت بازار را به حالت تعادل نزدیک کند.

راهکارهای بهبود معاملات بورس

وی به راهکارهای بهبود وضعیت بازار سهام اشاره و تاکید کرد: بازار سرمایه بازاری است که در دنیا آن را بازاری با رقابت کامل می دانند، اگر قرار بر این است که اقتصاد ایران نیز همسو با اقتصاد جهانی گام بردارد باید به طور حتم دو شرط پرهیز از قیمت گذاری دستوری و افزایش هرچه بیشتر شفافیت بازار حفظ شود و مورد توجه قرار گیرد.

جهانی تاکید کرد: باید جذابیت هایی در بازار سرمایه ایجاد شود که مردم فقط با اکتفا به دعوت مسوولان وارد این بازار نشوند بلکه از طریق کسب تحلیل و دانش به سمت این بازار هدایت شوند و از این طریق با کسب بازدهی های معقول سرمایه های خود را در این بازار ماندگار کنند.  

تاثیر واریز نقدینگی از صندوق توسعه ملی به بازار

این کارشناس بازار سرمایه به واریز یک درصد نقدینگی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار و تاثیر آن بر روند بازار سهام اشاره کرد و افزود: تزریق منابع جدید به بازار سرمایه یکی از ۱۰ مصوبه حمایتی اخیر سازمان بورس بود که طبق آن قرار شد مبلغی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود و آخرین اخبار از ادامه این روند حکایت دارد.  

جهانی با بیان اینکه اکنون ارزش معاملات با ارقامی که بازار در اوج خود به سر می برد فاصله چشمگیری دارد، گفت: در روزهای اصلاح سنگین بازار شاهد خروج ادامه دار نقدینگی از بازار بودیم؛ بنابراین انتظار می رود تزریق نقدینگی روند بازار را به سمت مسیر صعودی تغییر دهد، زیرا می تواند بخشی از صف های فروش را جمع آوری کرده و روند متعادل تری را به خود بگیرد.

تاثیر تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در بورس

وی در ادامه به تاثیر تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در بورس اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه، هدایت سرمایه‌ها به بازارهای مولد ازجمله بازار سرمایه است که به طور قطع این مصوبه تأثیر بسزایی در توسعه هر چه بیشتر بورس، اقتصاد و بازارهای مولد خواهد داشت.  

جهانی اظهار داشت: این سیاست در کشورهای پیشرفته دنیا سالهاست که در حال اجرا است، سیاست مذکور در صورت رفع برخی از مشکلات موجود می تواند بر کلیت معاملات بازار اثربخش باشد.
 
تاثیر مثبت احیای برجام بر بورس

وی با بیان اینکه در چند هفته اخیر انعکاس های مثبتی از بحث بازگشت به برجام و مباحث مربوط به توافقات و لغو تحریم ها به گوش می رسد که این خبر می تواند دو اثر کوتاه مدت و بلند مدت در معاملات بازار داشته باشد، افزود: اثر کوتاه مدت این اتفاق می تواند ناشی از  کاهش قیمت دلار باشد که با توجه به وضعیت حاکم می توان اعلام کرد این اثر در شرایط کنونی بازار ما پیش خور شده است.

جهانی به اثر بلندمدت مذاکرات وین اشاره کرد و گفت: با موفقیت در مذاکرات وین شاهد افزایش صادرات، کاهش هزینه های تولید و انتقال تکنولوژی جدید به بازار خواهیم بود که این موضوع زمینه کاهش درجه نااطمینانی در بازار را فراهم می کند؛ بنابراین برآیند اثر توافق بر سر برجام در کل به نفع بازار سرمایه تمام می شود و نگرانی در این خصوص، بی‌مورد خواهد بود.

به گزارش ایرنا،  شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، ۱۹ خرداد ‌ماه) با سه‌هزار واحد افزایش به عدد یک‌میلیون و ۱۵۱ هزار واحد رسید و کمتر از یک درصد رشد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha