زاکانی: تمرکززُدایی، کشور را مُتحول می‌کند

اصفهان-ایرنا- نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تمرکززُدایی و توجه جدی به شهرستان‌ها و خَلق و توزیع عادلانه ثروت، کشور را مُتحول می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا زاکانی، عصر روز پنجشنبه در گفت و گو با شبکه استانی اصفهان افزود: قدرت، ثروت و خودباختگی در مقابل بیگانگان، ما را گرفتار مافیای هفت سر کرده است که باید همت کنیم و آن را درهم بشکنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت آینده باید اقدامات اصلاحی جدی و همه‌جانبه را در راس امور قرار بدهد در این راه باید از تجربه چهار دهه گذشته انقلاب بهره ببرد.

زاکانی، تحول در مدیریت اقتصاد و حرکت در مسیر تولید و جهش آن را نخستین برنامه دولت خود عنوان کرد و افزود: در این راستا، توجه به شهرستان‌ها و ظرفیت‌های آنها بر اساس آمایش سرزمین و پیشران‌های صنعتی را در پیش خواهیم گرفت.

وی افزود: شعار «هر خانه، یک کارگاه» در سطح خُرد، کوچک و متوسط را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که متن جامعه بصورت ملموس برای تولید قیام کند و تحول ایجاد شود.

زاکانی که بر این باور است در سال‌های گذشته کاهش قدرت پول ملی، تورم، بیکاری، فقر، فساد و اعتیاد بدلیل بی‌برنامگی در حوزه اقتصاد رُخ داده است، ادامه داد: در ابتدای این مسیر، دولت نخست باید از خود آغاز کند که تمرکززُدایی و تفویض قدرت به شهرستان‌ها، گام مهم این چشم‌انداز محسوب می‌شود.

به گفته وی، شهرستان‌ها باید کانون مُعین برنامه‌ریزی، هزینه کرد امکانات و برخوردار از اختیارات اجرایی شوند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این موضوع فصل اشتراک همه برنامه‌های توسعه کشور است، به این معنا که کشور ۲۰ سال چشم انتظار توزیع قدرت و تمرکززُدایی بوده در حالی که به آن بی‌توجهی شده است.

زاکانی، حرکت بر اساس آمایش سرزمین و پیشران‌های اقتصادی هر منطقه را راهکار اجرای این تصمیم برشمرد و افزود: اکنون مجموع بودجه استان‌ها ۱۰ درصد، بودجه وزاتخانه‌ها ۱۲ درصد اما اعتبار پروژه‌های ملی و استانی که از قبل تعیین می‌شود افزون بر ۷۰ درصد است که با استقلال، پیشرفت و توسعه شهرستان‌ها منافات دارد.

وی با بیان اینکه با تمرکززُدایی، شهرستان‌ها به کانون اصلی تحول، تخصیص بودجه و اختیارات اجرایی تبدیل می‌شوند، افزود: به این ترتیب بیش از ۴۳۰ شهرستان بطور عادلانه در مسیر سازندگی گام برمی‌دارند و کشور متحول خواهد شد.   

زاکانی با بیان اینکه آمایش سرزمین و اختصاص ماموریت‌های خاص به هر شهرستان در مسیر توسعه، جدی و الزامی است، افزود: هرم نُخبگان شهرستان‌ها را ایجاد می‌کنیم و آنان را به یاری می‌طلبیم تا در تصمیم‌گیری‌ها، اجرا و نظارت بر امور سهیم شوند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: با وجود اینکه بیش از ۶ درصد از امکانات دنیا در ایران است، اما ما مسوولان و برخی عناصر، کاهل و دچار غفلت شده‌ایم، چرا که سرمایه‌ها و ظرفیت‌های کشور را نمی‌شناسیم و از آنها بهره نمی‌بریم.

وی در توضیح این مطلب افزود: به عنوان مثال در بخش کاوش معدن با وجود ظرفیت‌های غنی آن، شرایط به سمتی رفت که از رُتبه هفت جهان به جایگاه بیستم سقوط کردیم.

زاکانی به فشارهای اقتصادی بر زندگی مردم نیز اشاره و بیان کرد: باید شرایطی ایجاد شود که حداقل‌های معیشتی برای عموم مردم و امکانات یک زندگی آبرومندانه و در شان آنها فراهم شود.

وی گفت: اشتغال، مسکن، تامین اجتماعی و آموزش از بخش‌هایی است که مغفول مانده و باید کاستی‌های آن جبران شود.

زاکانی با انتقاد از فرایند طولانی اخذ مجوز برای راه‌اندازی کسب و کارهای مختلف افزود: این فرایند باید کوتاه و تنها در یک مرحله و با شفافیت و بدون اعمال سلیقه اخذ شود.

به گفته وی، با برنامه‌ریزی، استفاده از فناوری، تجمیع اطلاعات و در نهایت تحقق کامل دولت الکترونیک، رفع این موانع پیچیده امکانپذیر است.

زاکانی معتقد است، مسوولان کشور باید از عناصر و نیروهای شایسته و خدوم انتخاب شوند و ظرفیت‌های ملی نباید با جناح بازی پایمال شود.

وی افزود: توجه به خلق و توزیع عادلانه ثروت، موضوع بسیار مهمی است، فرایند خانه‌دار شدن مردم نباید اینگونه طولانی و گران باشد، این ننگ است و باید شرایط به نفع مردم متحول شود.

زاکانی افزود: ریشه تبعیض، بیکاری و فساد را باید کَند و مقابله با مفاسد و تحقق شایسته‌سالاری نیازمند فرهنگسازی و آموزش است.

به گفته این نامزد انتخاباتی، تعلیم و تربیت و نظام آموزش و زیر مجموعه‌های مختلف آن باید متحول شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به برنامه های خود در حوزه سلامت نیز اشاره کرد و گفت: در این بخش دهک‌های مختلف جامعه تقسیم بندی شده اند، بهداشت برای همه رایگان خواهد بود و برای خدمات سرپایی، بستری، بیمارهای خاص و صعب‌العلاج برنامه‌ریزی دقیقی انجام داده‌ایم تا بیمار غیر از رنج بیماریش، دغدغه دیگری نداشته باشد.

وی حاکمیت مردمسالاری دینی را مبنای برنامه‌های خود در حوزه سیاسی عنوان کرد و افزود: نباید از بالا به مردم نگاه کنیم، مردم بدانند دولت نوکر و خادم آنهاست و باید برای رفع آلام آنان و پیشبرد اهداف انقلاب بکوشد.

زاکانی تصریح کرد: اصل مردم سالاری دینی باید پذیرش صددرصدی داشته باشد تا با مدیریت جهادی و تفکر انقلابی به پیشرفت منتهی شود.

وی افزود: با نهادسازی نوین بدنبال آن هستیم که عموم مردم بر دولت و کارکردهای آن نظارت کنند، چرا که معتقدیم امر به معروف مردم به مسوولان، بالاترین سطح این فریضه است و صدای مردم علیه بدی‌ها، کاستی‌ها و پلشتی‌ها  باید شنیده شود.

نامزد انتخابات ریاست جهوری به تجارب و تلاش‌های خود در مبارزه با مافیای فساد نیز اشاره و بیان کرد: همانگونه که دوران "بزن در رو" تمام شده است، اکنون هم می‌گوییم دوران "بخور در رو" هم برای مُفسدان به پایان رسیده که البته ظهور و بروز آن نیازمند همدلی و انسجام ملی است.

زاکانی افزود: باید حق انقلاب را در سراسر جهان دنبال کنیم و ظرفیت‌های منطقه و جهان را در راستای توسعه ایران بکار بگیریم.

وی افزود: با تکیه بر جوانان و میدان دادن به اقوام و اقلیت های مذهبی، در کنار توجه به داشته‌ها می‌توان چهره کشور را تغییر داد.

زاکانی، آزادی به معنای درست آن و عدالت را به مثابه بزرگترین پیام انقلاب به جهانیان عنوان کرد و افزود: ترکیب این دو با معنویت، راه گمشده بشر را در زمانه تاریک فعلی فراروی جهان پدیدار کرد.

وی اضافه کرد: اعتراض به استبداد، و پرخاش و مبارزه با استکبار از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که بخوبی نمود پیدا کرده است.

زاکانی  گفت: امروز کشور شرایط و چهره دیگری را در مقایسه با قبل از انقلاب تجربه می کند، اگرچه کاستی‌ها و نقص‌ها و مشکلات را نیز باید دید.

وی افزود: اکنون مهمترین تکلیف نیروهای انقلابی، تحقق آرمان‌های انقلاب از طریق الگو قراردادن ایران و تمدن نوین اسلامی برای جهانیان است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جهوری تاکید کرد: با مشارکت بالای مردم و انتخاب دولت شایسته، زمینه تحول فراگیر در ایران فراهم خواهد شد.

به گزارش ایرنا، انتخابات سیزدهمین دوره رییس جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهری، روستایی و عشایری  و میاندوره‌ای پنجمین دوره خُبرگان رهبری و یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بطور همزمان ۲۸ خرداد امسال برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha