هزار و ۱۷۱ هکتار اراضی ملی اصفهان رفع تصرف شد

کاشان - ایرنا - مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: ۲۴۱ فقره پرونده تصرف اراضی ملی به مساحت یکهزار و ۱۷۱ هکتار سال ۱۳۹۹ در این استان رفع تصرف شد.

محمد علی کاظمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۶۱۰ فقره پرونده تخریب و تصرف با مساحت چهار هزار هکتار در سال گذشته تشکیل شد که پس از اجرای احکام قضایی و خلع ید ۲۴۱ فقره پرونده به مساحت یکهزار و ۱۷۱ هکتار رفع تصرف شد.

وی با بیان اینکه این تصرف‌ها به‌طور عمده در مکان‌های باارزش‌تر و اطراف شهرها صورت گرفته بود، ادامه داد: طبق رای قضایی در هماهنگی با دادستان، اجرای احکام و نیروی انتظامی این تصرف‌ها به منابع طبیعی بازگردانده شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان با بیان اینکه از ابتدای امسال نیز ۶۹ فقره پرونده تصرفی به مساحت ۲۲۶ هکتار تشکیل شده است، اظهار داشت: ۳۴ مورد از این تعداد پرونده اراضی تصرفی به مساحت ۲۶۴ هکتار رفع تصرف یا خلع ید شد.

کاظمی با تاکید بر اینکه حفاظت از اراضی ملی وظیفه اصلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است گفت: ۴۹ نفر نیروهای رسمی، پیمانی و قرارداد معین در قالب نیروهای یگان حفاظت این اداره کل در سطح استان فعالیت می‌کنند.

وی با یادآوری حضور نیروهای دارای قرارداد در قالب گشت‌های مراقبت در سطح استان اصفهان با اشاره به انعقاد ۲۲ قرار داد تیم گشت در قالب یک قرارداد برای هر شهرستان ادامه داد: نزدیک به ۷۱ نفر نیروی گشت در سطح استان فعالیت می‌کنند.

وقوع ۱۰۱ حریق مراتع 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان درباره وقوع حریق مراتع نیز با توجه به دمای بالای هوا، گرمای امسال و زودتر خشک‌شدن علوفه تصریح کرد: امسال به طور قطع، احتمال افزایش حریق نسبت به قبل بیشتر خواهد بود که تدابیر لازم از قبل پیش‌بینی شده‌ است.

هزار و ۱۷۱ هکتار اراضی ملی اصفهان رفع تصرف شد

کاظمی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۰۱ مورد حریق به مساحت ۴۳۰ هکتار در مراتع کنترل شد، اظهار داشت: وقوع آتش‌سوزی مراتع سهوی یا عمدی است که عمده بررسی‌ها حریق سهوی را نشان می‌دهد.

وی، علت‌های حریق را به‌دلیل روشن کردن آتش از سوی گردشگران، اشخاص یا بهره‌برداران در عرصه‌های منابع طبیعی و خوب خاموش نکردن آتش عنوان و اضافه کرد: یکی دیگر از دلایل آتش‌سوزی مراتع کار کشاورزی است که باقی‌مانده محصول را می‌سوزاند یا آتش از باغ‌ها به مراتع و جنگل‌ها سرایت می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان استقرار گروه‌های اطفای حریق و مجهز به وسایل آن را در سطح استان تاکید کرد و افزود: این تیم‌ها به محض اطلاع از حریق برای کنترل و مهار آن ورود پیدا می‌کنند.

کاظمی، وجود هفت مورد حریق به مساحت ۲۶ هکتار را از ابتدای امسال تاکنون یادآور شد و گفت: تلاش برای تجهیز گروه‌ها با اجرای مانور اطفای حریق انجام شده است.

آماده‌باش کد ۱۵۰۴ امداد جنگل

وی با اشاره به آماده باش کد رایگان ۱۵۰۴ امداد جنگل که آماده دریافت پیام‌ها و گزارش‌های مردمی در زمینه جنگل و مرتع است، خاطر نشان کرد: در سال جاری تاکنون حریق فقط در سمیرم و فریدونشهر استان اصفهان وجود داشته است.

کاظمی، بیشترین حریق را در سمیرم عنوان کرد و گفت: شهرستان‌های بحرانی در این حوزه سمیرم، فریدونشهر، بویین، فریدن و چادگان است.

وی اضافه کرد: شهرستان‌های کاشان، آران بیدگل و نطنز حریق خیلی محدود دارد و سالی یکی دو مورد بیشتر حریق ندارد چرا که ماموران گشت به موقع به مراتع رسیدگی می‌کنند و مشکلی وجود ندارد.

قاچاق چوب در فریدونشهر و سمیرم

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان درباره قاچاق چوب نیز با اشاره به اینکه عمده قاچاق چوب در شهرستان‌های فریدونشهر و سمیرم است و داخل استان خیلی مشکلی وجود ندارد، گفت: به‌طور عمده چوب از استان‌های زاگرسی و مجاور وارد اصفهان می‌شود که در ۲ مورد قابل برخورد است.

کاظمی افزود: یکی برخورد با خودروهای حمل چوب است که از انتقال آن با کامیون به سمت سواری و سواری‌های شخصی رفتند و در صندوق عقب حتی روی صندلی‌های جلو چوب حمل می‌کنند که از ورود این موارد توسط نیروی انتظامی و گشت‌های منابعی طبیعی با صدور پرونده رفع تخلف به جرم حمل ممانعت می‌شود.

وی با تاکید بر اجرای سیاست بازدارندگی منابع طبیعی افزون بر نظارت و ممانعت از تخلف گفت: با رویکرد بازدارندگی در سه شهرستان نجف‌آباد، خمینی‌شهر و فلاورجان که بیشترین حمل کوره‌های زغال را دارد با دستور دادستان انبارهای نگهداری چوب و مکان‌ کوره‌های زغال بازرسی می‌شود و در صورتیکه چوب جنگلی را آنجا تبدیل کنند منابع طبیعی مانع آنان شده و افزون بر ضبط چوب به نفع دولت برای متخلف پرونده تنظیم می‌شود.

به گفته وی، به هیچ‌وجه اجازه تبدیل و خرید چوب باغی یا جنگلی در کوره‌ها و داخل شهر داده نمی‌شود.

کشف ۱۳۶ فقره پرونده قاچاق چوب

کاظمی از کشف ۱۳۶ فقره پرونده قاچاق چوب نزدیک به ۵۶۵ هزار کیلوگرم در سال ۹۹ خبر داد و افزود: ۳۴ هزار و ۶۸۰ کیلوگرم زغال نیز کشف و به نفع دولت ضبط شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان درباره اجرای طرح زراعت چوب سازمان نیز با توجه به ممانعت از قطع درختان جنگل‌های شمال اظهار داشت: اگر متقاضی در اراضی مستثنیات در اراضی ملی وجود داشته باشد بر پایه ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری زمین برای زراعت چوب در اختیارشان گذاشته می‌شود.

اجرای ۳۷۰ هکتار جنگل‌کاری

وی اظهار داشت: اجرای نزدیک ۳۷۰ هکتار جنگل‌کاری در قالب طرح زراعت چوب را که عمده آن به وسعت ۲۰۰ هکتار در شهر کاشان است تاکید کرد و گفت: طرح ۲۰۰ هکتاری کاشان با استفاده از پساب در حال اجرا است.

کاظمی با اشاره به توزیع نهال رایگان منابع طبیعی و اعطای تسهیلات به بهره‌برداران طرح زراعت چوب تصریح کرد: بقیه شهرستان ها نیز بر اساس میزان آبی که دارند و پساب خریداری شده می‌توانند طرح‌زراعت چوب را با دریافت نهال رایگان و گونه‌های سازگار با کم‌آبی اجرا کنند.

به گفته وی، با توجه به اینکه طرح بلند مدت زراعت چوب بعد از پنج سال بازدهی دارد توصیه ما اینست که بهره‌برداران در کنار کشت و زراعت یا کشت‌های دیگر زراعت چوب را هم داشته باشند، چرا که چوب از چند سال گذشته به‌دلیل ممنوعیت قطع درختان شمال ارزش اقتصادی آن زیاد شده و طرفدار پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا، نگاهی به وضعیت عرصه های طبیعی اصفهان حاکیست که این خطه با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن  را معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) دربرگرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان به طور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارند.

سرانه جنگل در این منطقه کمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح به نسبت کم، گونه‌های خوب و متنوع (۳۵ گونه درختی ودرختچه ای) در آن رشد می‌کنند.

این استان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی به شمار می‌رود.

استان اصفهان واقع در مرکز کشور اقلیم خشک و نیمه خشک دارد و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل می‌دهد که بطور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha