مهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشت

بندرعباس- ایرنا- بهره برداری از چندین پروژه بزرگ نیروگاهی با دستور رییس جمهوری،آغاز تبلیغات داوطلبان شوراها ،توزیع یک هزار و ۱۱۴ میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی، پیش بینی یک هزار و ۵۶۶ شعبه اخذ رأی،مشخص شدن حریفان تیم فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس از جمله مهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته گذشته است.

هرمزگان در هفته گذشته (۱۵ تا ۲۱ خردادماه) شاهد رخدادها و انتشار اخبار مختلفی در حوزه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، فرهنگی و دیگر بخش ها بود که در این گزارش برخی از مهمترین آنها مرور می شود.

سیاسی

رییس ستاد انتخابات هرمزگان گفت: تبلیغات هشت هزار و ۳۳۵ داوطلب ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از امروز در سراسر استان آغاز شد.

علی رئوفی هفته گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد هفت هزار و ۶۳۸ نفر داوطلب روستایی و ۶۹۷ نفر داوطلب شهری هستند که تایید صلاحیت نهایی شدند.

نماز عبادی سیاسی جمعه، به دلیل وضعیت شیوع کرونا و قرمز بودن وضعیت شهرستان بندرعباس مرکز استان هرمزگان و پنج شهرستان دیگر با تایید نظر نماینده مقام معظم رهبری در استان برگزار نشد.

اقتصادی

عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک پنجشنبه گذشته با حضور وزیر نیرو، استاندار هرمزگان و نماینده وزارت انرژی کشور روسیه و با دستور رییس جمهوری آغاز شد.

وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک اظهار داشت: نیروگاه سیریک ۴واحد بخاری ۳۵۰مگاوات و کل توان نامی خروجی نیروگاه ۱۴۰۰مگاوات با راندمان ناخالص ۴۶درصدی و بویلر از نوع Super Critical یکبار گذر با سوخت اصلی گاز است.

رضا اردکانیان ادامه داد:  این نیروگاه  در زمینی به مساحت تقریبی ۲۰۰ هکتار احداث می‌شود و مبلغ قرارداد که یک میلیارد و ۴۰۶ میلیون یورو است که ۸۵ درصد از محل واحد اعتباری و ۱۵ درصد معادل ۲۱۱ میلیون یورو سهم کارفرماست.

واحد ۲ گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام با ظرفیت تولید ۳۰۷ مگاوات برق در همین روز با دستور رییس جمهوری به عنوان یکی از طرح های پویش هر هفته _الف _ب _ ایران در بندرعباس افتتاح شد.

این نیروگاه با سرمایه‌گذاری ۳۵۵ میلیون یورو و ۷۰۰ میلیارد تومان، اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: ۱۸۰۰ مگاوات برق در هشت سال گذشته با ایجاد نیروگاه‌ها و واحدهای جدید نیروگاهی، به ظرفیت تولید برق هرمزگان افزوده شد.

محسن طرزطلب روز پنجشنبه گذشته در محل احداث نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک اظهار داشت: چهار واحد گازی در نیروگاه ایسین در سال‌های ۹۲ و ۹۳ وارد مدار تولید شد و نیروگاه گازی هرمز، ۲ واحد نیروگاه گازی قشم، ۲ واحد نیروگاه هنگام نیز بخش دیگری از ظرفیت های جدید است.

استاندار هرمزگان از توزیع یک هزار و ۱۱۴ میلیارد تومان از مجموع اعتبار تملک دارایی استان خبر داد و گفت: شهرستان های بندرعباس، میناب، بندرلنگه و بشاگرد بیشترین سهم اعتباری را به خود اختصاص دادند و شهرستان بشاگرد به دلیل وسعت طرح های محرومیت زدایی در رده چهارم توزیع اعتبار قرار دارد.

فریدون همتی چهارشنبه شب گذشته با اشاره به مصوبات نشست اخیر شورای برنامه ریزی و توسعه هرمزگان، مجموع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان در سال جاری را ۲ هزار و ۳۸۸میلیارد تومان اعلام کرد .

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان گفت: با همراهی بازرگانان و صادرکنندگان استان ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات در هرمزگان به کشور بازگشته که قابل تحسین است.

ایرج حیدری سه شنبه شب گذشته در نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی هرمزگان با اشاره به قرار گرفتن استان در بین استان های برتر تحقق تعهدات ارزی حاصل از صادرات، افزود: با تلاش های صورت گرفته، هرمزگان در بین ۱۰ استان برتر کشور در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات قرار گرفته که اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر برای افزایش درآمدهای ارزی کشور است.

عملیات اجرایی خط انتقال آب به مجتمع غرب جاسک پنجشنبه شب گذشته با حضور استاندار هرمزگان و مدیرعامل آب و فاضلاب استان آغاز شد.

مدیر شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در این مراسم گفت: خط انتقال آبرسانی به مجتمع غرب جاسک در مرحله نخست با اعتبار ۲۵۰میلیارد ریال اجرا می شود.
امین قصمی ادامه داد: با اجرای این طرح آبرسانی، امکان تامین آب روستاهای یاد شده از تصفیه خانه آب جاسک امکان‌پذیر خواهد بود.

 عملیات اجرایی طرح آبرسانی از دشت تلنگ به شهرستان سیریک نیز هفته گذشته با حضور جمعی از مسوولان آغاز شد که این طرح با هدف افزایش ظرفیت تولید و کاهش تنش آبی در این شهرستان اجرایی شده است.

عملیات این طرح شامل اجرای ۲۶ کیلومتر خط انتقال، حفر دو حلقه چاه به ظرفیت ۶۰لیتر در ثانیه (در دشت تلِنگ) و احداث یک باب مخزن با حجم دو هزار مترمکعب است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: افزون بر ۵۰۰ هزار تن انواع کالاهای اساسی غیر کانتینری از طریق ۱۳ فروند کشتی تا نیمه خردادماه سال جاری در بندر شهید رجایی تخلیه شد.

علی رضا محمدی کرجی ران روز شنبه گذشته به رسانه ها اعلام کرد: این میزان کالا بدون احتساب کالاهای اساسی که از ابتدای سال تا روز گذشته ۱۴ خردادماه وارد بندر شهید رجایی شده، کانتینری بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با پایش وضعیت منابع آبی گفت: احداث آب شیرین کن ها و انتقال آب به شهرها وروستاها اولویت آبفا در برون رفت از وضعیت بحران آبی و شرایط سخت خشکسالی در این استان است.

امین قصمی روز دوشنبه گذشته با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: از همان ابتدای مسوولیت، بنا را برحل مسأله آب هرمزگان گذاشتم که یکی از این برنامه‌ها، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای شیرین سازی آب دریا بود.

مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: سردخانه ۲۵۰ تنی شیلات این استان درتنب بزرگ از توابع شهرستان بوموسی درهفته دولت امسال افتتاح و راه‌اندازی می‌شود.

عبدالرسول دریایی هفته گذشته در بازدید از روند احداث سردخانه ۲۵۰ تنی شیلات درتنب بزرگ افزود: راه‌اندازی این سردخانه در راستای رفع موانع تولید نقش به‌سزایی در توان صید و ارتقای شاخص‌های کیفی صید صیادان منطقه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی میناب گفت : برداشت رطب نوبرانه آل مهتری از سطح ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از نخلستان های این شهرستان آغاز شد.

عباس مویدی شنبه گذشته اعلام کرد: امسال ۶۲ هزار تن انواع رطب از نخلستان‌های بخش مرکزی، بندزرک، توکهور و هشتبندی و سندرک میناب برداشت شود که نسبت به پارسال تغییری ندارد.

قضایی، نظامی، انتظامی، دفاعی

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: با توسعه زیرساخت‌های لازم، امکان استفاده از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای ملاقات مجازی با زندانیان با استفاده از "سامانه سهراب" در این استان فراهم شده است.

علی صالحی هفته گذشته به رسانه ها اعلام کرد: این اقدام در راستای شعار "قوه قضاییه هوشمند در تراز انقلاب اسلامی" انجام شده و خانواده زندانیان می‌توانند از طریق مراجعه به دفاتر تعیین شده در این خصوص اقدام کنند.

 رییس پلیس راهنمایی و رانندگی هرمزگان با اشاره به اجرای طرح ویژه ترخیص خودروهای توقیفی رسوب شده در پارکینگ های استان، گفت: هم اکنون ۲ هزار و ۱۷۰ خودرو در استان توقیف هستند.

سرهنگ مجید صالح پور روز جمعه گذشته در این خصوص به رسانه ها اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده مدت زمان اجرای این طرح ۶۰ روز و شامل خودروهایی است که قبل از ۲۹ اسفند سال ۹۹ توقیف شده اند.

اجتماعی

هفته گذشته وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بسیار صعودی بوده و بخش اعظم شهرستان ها در وضعیت قرمز قرار گرفتند و شمار فوتی ها و مبتلایان و بستری ها کرونا نیز در طول هفته گذشته در مقایسه با هفته قبل تر بیش از ۲۰ درصد افزایش داشت و شهرستان های میناب، بندرعباس، بندرلنگه و رودان با کمبود تخت بیمارستانی برای بستری مبتلایان به کرونا مواجه شدند.

جانشین رییس ستاد استانی مقابله با کرونا در هرمزگان گفت: باتوجه به وضعیت قرمز اغلب مناطق استان، درخواست تعطیلی سه روزه تمامی اداره‌ها و دستگاه های اجرایی به ستاد ملی مقابله با کرونا داده شده که در صورت موافقت اطلاع رسانی می‌شود.

علی رئوفی یکشنبه شب گذشته در نشست فوق‌العاده ستاد مقابله با کرونا در شهرستان بندرعباس افزود: متاسفانه درپی سیر صعودی آمار مبتلایان و بستری ها ظرفیت تخت‌های بیمارستانی استان به حد اشباع رسیده است که امکان خدمات رسانی مطلوب به بیماران را با مشکل روبرو می‌کند.

آب آشامیدنی شهروندان بندرخمیر به دلیل شکستگی خط لوله انتقال از بندرعباس به مدت ۴۸ ساعت دچار قطعی و افت فشار شد که عملیات تعمیر و رفع شکستگی به دلیل باتلاقی بودن رودخانه به کندی صورت گرفت.

فرهنگی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان گفت: ساماندهی ۵۰۰ قلم شیء تاریخی در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس شامل ظروف سفالی، ظروف سنگی و شیشه‌ای ساماندهی آغاز شده است.

سهراب بناوند دوشنبه گذشته اعلام کرد: این اشیاء شامل مربوط به دوره پیش‌ازتاریخ، تاریخی و اسلامی می‌شوند که برای ساماندهی آنها ۲۴۰ میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان با اشاره به پایان یافتن کارگاه‌های مجازی بهاری کانون گفت: در این فصل افزون بر ۶۰۰ عضو کودک و نوجوان در کارگاه‌های آموزش تخصصی شرکت کردند.

پروین پشتکوهی هفته گذشته اعلام کرد: این دوره‌های مجازی در گروه‌های مختلف کودک و نوجوان و بزرگسال در رشته‌های متنوعی از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی زیر نظر انجمن‌های تخصصی کانون برگزار شد.

پیکر مطهر شهید گمنام دوران دفاع مقدس که شنبه گذشته وارد بندرعباس شده بود، صبح روز یکشنبه در مجموعه یگان حفاظت هواپیمایی فرودگاه بین‌المللی این شهر آرام گرفت.

مسوول امور شهدای گمنام اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هرمزگان در مراسم تدفین این شهید اظهار داشت: پیکر این شهید گمنام در سال ۹۷ تفحس شده بود که روند شناسایی آن زمان‌بر شد.

سجاد امیریان در گفت وگو با ایرنا افزود: این شهید گمنام ۲۰ ساله در عملیات محرم و منطقه شرهانی در اثر متلاشی شدن پیکر در آبان سال ۶۱ به شهادت رسیده است.

محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: از سال گذشته تاکنون تعداد صنایع آلاینده استان از ۱۲واحد به ۲۶واحد افزایش یافته است.

حبیب مسیحی تازیانی روز سه شنبه گذشته در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست افزود: نیروگاه برق بندرعباس (معروف به توانیر)  نیز از ۱۰ سال گذشته تاکنون همچنان آلاینده ترین صنعت استان است.

ورزشی

تیم شهرداری بندرعباس چهارشنبه گذشته در هفته بیست و دوم لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه های کشور در میزبانی یا تیم ایران جوان بوشهر درورزشگاه خلیج فارس بندرعباس به تساوی یک بر یک دست یافتند.

تیم فوتسال آیندگان هرمزگان سه شنبه گذشته در هفته دوم مرحله پایانی لیگ دسته اول فوتسال باشگاه های کشور در مصاف با پاس قوامین تهران با نتیجه چهار بر سه به پیروزی دست یافت.

هفته گذشته پس از قرعه کشی لیگ برتر فوتبال ساحلی باشگاه های کشور ، اسامی چهار تیم حرف و هم گروه شهرداری بندرعباس که نماینده هرمزگان در این رقابت هاست ، مشخص شد.

این دوره از رقابت های لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور با حضور ۱۰ تیم در دو گروه برگزار می شود که تیم فوتبال شهرداری بندرعباس در گروه ب با تیم های آبفا اردکان، دریانوردان بوشهر، مقاومت گلساپوش یزد و شهریار ساری هم گروه است.

معاون امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان هرمزگان گفت: به دلیل شیوع بالای کرونای انگلیسی و وضعیت فوق‌العاده حاکم بر استان، تمام اماکن ورزشی اعم از دولتی و خصوصی تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند.

مظفر خادمی روز دوشنبه گذشته با اعلام این خبر به رسانه ها اظهار داشت: تعطیلی اماکن ورزشی در ستاد مقابله با کرونا مصوب شده و این اداره کل نیز به منظور حفظ سلامت ورزشکاران در این وضعیت کرونایی، تابع تصمیمات ستاد مقابله با کرونا است.

یکشنبه گذشته اکبر رستمی پس از کناره گیری شهاب جهانگیری از مربیگری تیم فوتبال خلیج فارس هدایت این تیم را در لیگ سه کشور برعهده گرفت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha