۳ استان بهره‌مند از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی و تولید برق

استان‌ها- ایرنا- مردم استان‌های ایلام، کرمانشاه و هرمزگان امروز (۲۰ خردادماه) در قالب پویش #هر هفته الف_ب_ایران شاهد افتتاح و یا آغاز عملیات اجرایی بزرگترین پروژه‌های تولید برق و آبرسانی با دستور رییس جمهوری از طریق ارتباط تصویری بودند.

آغازعملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار سیریک با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات در میناب، افتتاح واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام در بندرعباس، آبگیری سد مخزنی کنجانچم در ایلام، افتتاح ۲ هزار و ۷۵۰ هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی طرح گرمسیری در ایلام و افتتاح ۴ هزار و پنجاه هکتار شبکه اصلی و زهکشی طرح گرمسیری در سرپل ذهاب طرح‌های هستند که امروز افتتاح شد.

طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین‌های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.

با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان‌های کرمانشاه و ایلام قرار می‌گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین‌های دیم شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می‌شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.

در ادامه به جزئیات و میزان سرمایه گذاری برای هر یک از این طرح ها اشاره می شود:

۳ استان بهره‌مند از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی و تولید برق

ایلام

عملیات آبگیری سد کنجانچم مهران از جمله طرح هایی است که امروز در مراسمی به صورت ویدئو کنفرانس به دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری و جمعی از مسئولان کشوری و استانی آغاز شد.

این مراسم با حضور مشاور وزیر و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، استاندار ایلام و جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار و این سد به طور رسمی وارد چرخه اقتصادی کشور شد.

سد کنجانچم از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع ۸۶ متر و با طول تاج ۲ هزار و ۶۰۰ متر طراحی و اجرا شده است.

این سد با حجم مخزن ۸۵ میلیون متر مکعب بخشی از طرح بزرگ سامانه گرمسیری است که تنظیم کننده آب نابهنگام انتقالی از سامانه خواهد بود.

بنا به گفته مسوولان استانی برای آبگیری سد کنجانچم ۴۰۵ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری سرمایه گذاری شده است.

سد کنجانچم در ۳۰ کیلومتری شهر مهران و روی رودخانه فرعی گلال ملک احداث شده است.

 مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این آیین گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۶ سد مرزی به بهره‌برداری رسیده که از این تعداد ۳۱ سد در هشت سال گذشته افتتاح شده است.

محمد حاج رسولی ها اظهار داشت: از مجموع ۵۶ سد مخزنی افتتاحی تا کنون ۳۱ سد در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید ایجاد و احداث شده است.

وی افزود: در استان ایلام و قبل از سال ۹۲ تنها سد چم‌گردلان وجود داشت که سال گذشته و با حضور رییس جمهوری سد گلال در شهرستان چوار نیز به بهره برداری رسید و تعداد سدهای مخزنی استان در دولت تدبیر و امید به چهار مورد افزایش یافت.

مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تاکید کرد: سد کنجانچم‌ مهران در ۲۲ کیلومتری شهر مرزی مهران در واقع حلقه تکمیلی دیگری از طرح سامانه گرمسیری است که علاوه بر تامین آب کشاورزی در مصارف آب شرب و صنعت نیز تخصیص داده شده است.

حاج رسولی ها با اشاره به مشخصات سد کنجانچم مهران گفت: این سد از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع ۸۶ متر و با طول تاج ۲ هزار و ۶۰۰ متر طراحی و اجرا شده است.

وی اضافه کرد: این سد با حجم مخزن ۸۵ میلیون متر مکعب بخشی از طرح بزرگ سامانه گرمسیری است که تنظیم کننده آب نابهنگام انتقالی از سامانه خواهد بود.

مشاور وزیر نیرو و معاون مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: برای آبگیری سد کنجانچم ۴۰۵ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری سرمایه گذاری شده است.

وی بیان کرد: سد کنجانچم در ۳۰ کیلومتری شهر مهران و بر روی رودخانه فرعی گلال ملک احداث شده است که به میزان‌ چهار هزار و ۲۵۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی امروز تکمیل و به بهره برداری رسید.

وی بیان کرد: ۲ هزار و ۷۵۰ هکتار از این‌ میزان امسال و مابقی نیز سال گذشته تکمیل شده است که امروز به طور کامل وارد مدار بهره برداری قرار گرفت.

وی اعتبار هزینه شده برای اجرای پروره آبیاری و زهکشی پایین دست سد کنجانچم را سه هزار میلیارد ریال بیان کرد.

۳ استان بهره‌مند از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی و تولید برق

کرمانشاه

امروز همچنین چهار هزار و ۵۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی زیرمجموعه طرح گرمسیری در شهرستان مرزی سرپل‌ذهاب استان کرمانشاه با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران درباره این طرح ها گفت:‌ با افتتاح چهار هزار و ۵۰ هکتار شبکه آبیاری طرح گرمسیری در استان کرمانشاه مجموع شبکه‌های افتتاح شده این طرح در استان به ۱۷ هزار و ۲۱۰ هکتار می‌رسد.

سید حسن رضوی افزود: کل تعهد وزارت نیرو در استان کرمانشاه در سامانه گرمسیری ۲۳ هزار و ۱۹۴ هکتار است که تاکنون ۸۵ درصد آن افتتاح شده است.

وی اعتبار مورد نیاز تکمیل مابقی طرح در استان را ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اگر این پول را دولت بر اساس قولی که داده، تامین کند تا یک سال دیگر ۱۰۰ درصد تعهدات وزارت نیرو در سامانه گرمسیری استان کرمانشاه به اتمام می رسد.

وی البته سهم استان کرمانشاه از سامانه گرمسیری را ۳۴ هزار و ۴۰۰ هکتار در قالب توسعه، سرمایه گذاری و بهبود اعلام کرد و گفت: برای ۱۱ هزار هکتار فراخوان انجام شده و سرمایه گذار نیز پای کار است اما مشکل تخصیص آب داریم.

رضوی به برنامه آبگیری سد کنجانچم ایلام نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه پنجاه و ششمین سدی است که در دولت های یازدهم و دوازدهم آبگیری می شود و تامین آب زمین های زراعی ایلام را در پروژه بزرگ گرمسیری بر عهده دارد.

وی توضیح داد:‌ حجم مخزن این سد حدود ۸۴ میلیون متر مکعب است و  آبگیری آن مقدمه ای برای شارژ کردن شبکه های آبیاری در ۲ استان ایلام و کرمانشاه در پروژه گرمسیری است.

به گفته رضوی در مجموع  ۵۳ هزار هکتار بهبود و توسعه شبکه های آبیاری در طرح گرمسیری در استان های ایلام و کرمانشاه تعریف شده  است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران سهم استان ایلام از طرح گرمسیری را ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار اعلام کرد و افزود: همراه با آبگیری سد کنجانچم، چهار هزار و ۲۵۰ هکتار شبکه زیر دست سد نیز در این استان افتتاح شد.

رضوی ابراز امیدواری کرد شبکه های باقی مانده در استان ایلام نیز در صورت تامین اعتبار تا ۲ سال آینده به بهره برداری برسد.

سرمایه گذاری هفت هزار میلیارد تومانی در طرح گرمسیری

وی با اشاره به سرمایه گذاری عظیم هفت هزار میلیارد تومانی در طرح گرمسیری و عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب به این طرح تاکید کرد: همه تلاش خود را با کمک دست اندر کاران وزارت نیرو و استانداران کرمانشاه ، ایلام و خوزستان می کنیم تا با سرمایه گذاری های عظیمی که انجام شده طرح به بهره برداری برسد و کام مردم را شیرین کند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در ادامه در خصوص وضعیت منابع آبی استان کرمانشاه نیز بیان داشت: به تبعیت از شرایط کم آبی کل کشور، کرمانشاه نیز ۵۰ درصد کاهش بارندگی داشته و آوردهای ما نیز در سامانه گرمسیری تا ۵۵ درصد کاهش داشته است.

رضوی گفت: با  برنامه های ترویج و الگوی کشتی که با کمک وزارت جهاد کشاورزی در نتیجه پیش بینی شرایط کم آبی انجام شده است، امیدواریم با همراهی کشاورزها امسال را با کمترین مشکل پشت سر بگذاریم.

۳ استان بهره‌مند از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبرسانی و تولید برق

هرمزگان

در ادامه افتتاح طرح های هفته پویش #هر هفته الف_ ب_ایران امروز عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک با حضور وزیر نیرو، استاندار هرمزگان و نماینده وزارت انرژی کشور روسیه و با دستور رییس جمهوری آغاز شد.

وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک اظهار داشت: نیروگاه سیریک ۴واحد بخاری ۳۵۰مگاوات و کل توان نامی خروجی نیروگاه ۱۴۰۰مگاوات با راندمان ناخالص ۴۶درصدی و بویلر از نوع Super Critical یکبار گذر با سوخت اصلی گاز است.

رضا اردکانیان ادامه داد:  این نیروگاه  در زمینی به مساحت تقریبی ۲۰۰ هکتار احداث می‌شود و مبلغ قرارداد که یک میلیارد و ۴۰۶ میلیون یورو است که ۸۵ درصد از محل واحد اعتباری و ۱۵ درصد معادل ۲۱۱ میلیون یورو سهم کافرماست.

وزیر نیرو افزود: مدت زمان اجرای طرح ۵۵ ماه از امروز است اما از برنامه اجرایی جلوتر هستیم و بخشی از تجهیز کارگاهی و عملیات اجرایی و ۳۰۰ هزار متر مکعب خاکبرداری انجام شده است.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: گفته بودیم در این دولت ۵۷ سد ایجاد می‌کنیم که پنجاه و ششمین سد امروز افتتاح می‌شود و امیدواریم تا پایان دولت بتوان ۵۸ سد افتتاح کرد.

وی خاطر نشان کرد: به طور متوسط در این دولت هر پنجاه روز یک سد در مناطق مرزی کشور به مدار آمده است درحالی که قبل از انقلاب تنها یک سد مرزی به نام ارس احداث شده بود.

وی اشاره کرد: بعد از انقلاب اسلامی، ۵۶ سد مرزی به بهره برداری رسیده که نیمی از آن سهم دولت تدبیر و امید است و  امروز نیز در شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی، ۶۸۰۰ هکتار شبکه در استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی هم در سخنانی گفت: ۱۸۰۰ مگاوات برق در هشت سال گذشته با ایجاد نیروگاه‌ها و واحدهای جدید نیروگاهی، به ظرفیت تولید برق هرمزگان افزوده شد.

محسن طرزطلب اظهار داشت: چهار واحد گازی در نیروگاه ایسین در سال‌های ۹۲ و ۹۳ وارد مدار تولید شد و نیروگاه گازی هرمز، ۲ واحد نیروگاه گازی قشم، ۲ واحد نیروگاه هنگام نیز بخش دیگری از ظرفیت های جدید است.

وی ادامه داد:‌ اکنون نزدیک به ۱۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید غیر از نیروگاه سیریک درحال اجراست که توان تولید برق استان را به  سه هزار و ۳۰۰ مگاوات افزایش می دهد.

وی اضافه کرد: یک واحد نیروگاه کوچک ۴۲ مگاواتی در جاسک ایجاد می‌شود که قرارداد آن در حال انعقاد بوده و پیمانکار آن انتخاب شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: برای جاسک مجوزی جهت سرمایه گذار داخلی و خارجی صادر شده که اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود و سرمایه گذار به جدیت کار را دنبال می‌کند.

وی اضافه کرد: امروز عملیات اجرایی بخش بخار نیروگاه هنگام نیز به ظرفیت ۲۹۲ مگاوات آغاز می شود و بخش بخار نیروگاه قشم هم درحال اجراست

امروز همچنین واحد ۲ گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام با ظرفیت تولید ۳۰۷ مگاوات برق با دستور رییس جمهوری به عنوان یکی از طرح های پویش #هر هفته _الف _ب _ ایران در بندرعباس افتتاح شد.

معاون برق و انرژی وزارت نیرو در ارتباط ویدیو کنفرانسی با رییس جمهوری اظهار داشت:  این نیروگاه با سرمایه‌گذاری ۳۵۵ میلیون یورو و ۷۰۰ میلیارد تومان، اجرایی شده است.

همایون حائری ادامه داد: نیروگاه های سیکل ترکیبی کلاس F برترین نیروگاه‌ها در سطح دنیا هستند که  بهره‌وری بالا و فناوری پیشرفته ای دارند و  براساس قرارداد، همزمان با احداث این نیروگاه انتقال فناوری توربین‌های نیروگاه‌های کلاس F به کشور نیز انجام می‌شود.

این مقام مسوول گفت: این قرارداد با ظرفیت پنج هزار مگاوات و در هشت ساختگاه تعریف شده که نیروگاه هنگام به عنوان نخستین مجموعه آن در استان هرمزگان و در مجاورت نیروگاه بخار بندرعباس احداث شد. 

ظرفیت اسمی نیروگاه های استان در زمان حاضر ۳۹۱۷ مگاوات است که با اتصال واحد گازی دوم نیروگاه کلاس F هنگام به شبکه برق سراسری، این مقدار به ۴۲۲۴ مگاوات خواهد رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha