اردکانیان: ۴۹ طرح بزرگ وزارت نیرو در سال جاری به بهره برداری رسید

بندرعباس - ایرنا - وزیر نیرو گفت: ۴۹ طرح بزرگ با سرمایه گذاری ۱۳ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان از ابتدای سال جاری تا کنون در کشور به بهره برداری رسیده است.

رضا اردکانیان روز پنجشبه در آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک اظهار داشت: براساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال جاری ۲۹۰ طرح دیگر در بخش‌های آب و برق و فاضلاب بهره برداری می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: گرمای زودرس و اوج بار مصرف برق، سال گذشته در ۲۴ خرداد بود و سال قبل از آن در تیرماه بود که امسال  اردیبهشت ماه شاهد آن بودیم و شرایط را کمی دشوار کرد.

وی اضافه کرد: هفته آینده هم پیش‌بینی گرمای قابل ملاحظه و افزایش مصرف شده که این شرایط سخت را با همراهی، همدلی و همت مردم و مشارکت صنایع بزرگ آسان خواهیم کرد.

نیروگاه سیریک با ضوابط زیست محیطی مطابقت دارد

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در کنار دریا واقع شده و با ضوابط زیست محیطی تطابق دارد و می‌توان در صورت لزوم از سوخت‌های جایگزین برای آن استفاده کرد.

نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک حدود ۴۰ ماه دیگر آماده بهره برداری می‌شود که اولین واحد ان سال ۱۴۰۳ وارد مدار می‌شود و برای پایداری برق در جنوب و شرق کشور اهمیت دارد.

وی ادامه داد: اهمیت نیروگاه سیریک به حدی است که از رئیس جمهوری اجازه خواستم در اینجا حاضر باشم و به قول همزبان‌های تاجیکی سنگ اساس این طرح را با هم بگذاریم.

وزیر نیرو به سابقه مسوولیت خود در کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی ایران و روسیه و همچنین تلاش‌ها برای راه‌اندازی نیروگاه سیریک پرداخت و یادآور شد: مسوولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را در پاییز سال ۹۷ برعهده گرفتم و اولین اجلاس کمیسیون مشترک،با همکاری نزدیک وزیر انرژی روسیه در آخر بهار سال ۹۸ یعنی کمتر از ۶ ماه بعد در تهران و اصفهان با حضور مقام‌های دولتی و بخش خصوصی روسیه و ناحیه قفقاز شمالی برگزار شد.

اردکانیان اشاره کرد: طرح‌های متعددی از جمله گشایش اعتبار برای طرح نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک به دلایلی متوقف شده بود که در کمیسیون های مشترک، مورد بحث قرار گرفت و امروز بعد از صدور ضمانت نامه‌های بانکی و گشایش اعتبار اسنادی این طرح، مراسم آغاز عملیات اجرایی رسمی با حضور نمایندگان دستگاه کارفرمایی و کمیسیون مشترک و پیمانکار از کشور روسیه و شرکا و همکاران و پیمانکاران ایرانی برگزار شد.

وزیر نیرو با اشاره به همکاری‌های ۲ جانبه ایران و روسیه اظهار داشت: امید می‌رود گام بلندی در توسعه روابط اقتصادی بین ۲ کشور بزرگ منطقه برداشته بشود و مسیر روشنی پس از پیوستن جمهوری اسلامی ایران به موافقت نامه اقتصادی اوراسیا در توسعه و آبادانی و صلح و ثبات این منطقه برداشته بشود.
اردکانیان اشاره کرد: کار بزرگی تا کنون انجام شده و به طور معمول گام اول حساس، کار بزرگ و پیچیده و سنگین است و همانگونه که با مقام‌های روسیه توافق شده طرح‌های بعدی این مجموعه شامل برقی کردن راه آهن اینچه برون گرمسار، راه آهن زاهدان بیرجند و همچنین نیروگاه برق آبی گتوند علیا و واگن‌های مترو برای کلانشهرهای ایران همه یکی پس از دیگری اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha