۲۰ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۲
کد خبرنگار: 3015
کد خبر: 84360498
۰ نفر

برچسب‌ها

پایان خوش مذاکرات وین

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ در وین به نقطه بسیار حساسی رسیده و به زودی خروجی قابل قبولی برای این مذاکرات صورت خواهد گرفت...در این مذاکرات هیات ایرانی تلاش دارد تا هیچگونه نکته مبهمی در خروجی مذاکرات وین باقی نماند.

روزنامه آرمان ملی ۲۰ خرداد یادداشتی به قلم حسن هانی‌زاده تحلیلگر مسایل بین‌الملل منتشر کرد و نوشت: به نظر می‌رسد که روند مذاکرات با توجه به تغییراتی که در کاخ سفید صورت گرفته به خوبی در حال رسیدن به یک نقطه برد- برد خواهد بود و شرایط به گونه‌ای رقم خواهد شد که تیم مذاکره‌کننده ایرانی دست بالایی در این مذاکرات داشته باشد. هرچند که این مذاکرات در طول دو ماه گذشته وارد یک حوزه فنی و حقوقی شده اما به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها طی هفته‌های اخیر به‌رغم اینکه در مذاکرات حضور مستقیمی ندارند، اما نرمش بیشتری از خود نشان داده‌اند.

تیم مذاکره‌کننده آمریکایی که به صورت غیرمستقیم روند مذاکرات وین را پیگیری می‌کند، تلاش دارد تا به برجام بازگردد و بخشی از تحریم‌های اعمال شده در دوران دونالد ترامپ را لغو کند. اگر چنین اتفاقی در طول دو هفته آینده رخ بدهد، قطعا فضای داخلی ایران به لحاظ اقتصادی وارد مرحله جدیدی خواهد شد. از سوی دیگر اظهارنظر مقامات روسی و خوش‌بینی آنان به روند مذاکرات نشان می‌دهد که این مذاکره به یک مرحله کاملا دقیق و مناسبی رسیده و ممکن است به‌زودی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برای امضای توافقنامه نهایی عازم وین شود.

در چنین شرایطی پایان خوشی برای مذاکرات وین پیش‌بینی می‌شود که این امر می‌تواند در تعاملات همه‌جانبه ایران با جامعه جهانی تاثیر مثبتی باقی بگذارد. از طرفی در اینکه وزارت خارجه به عنوان خط شکن عرصه‌های سیاسی در طول هشت سال گذشته عمل کرد، هیچگونه تردیدی وجود ندارد. برجام اگرچه با یکسری مشکلات مواجه شد اما دستاوردهای سیاسی مثبتی برای ایران داشته. خروج ایران از بند هفت منشور سازمان ملل و احکام صادرشده از سوی دادگاه لاهه که به سود ایران بوده، نشان می‌دهد که دستگاه دیپلماسی به وظیفه خود در تعامل با جامعه جهانی با حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی کاملا با جدیت عمل کرده و توانسته درواقع فضای جامعه جهانی را به نفع ایران تغییر دهد.

لذا دستاوردهای برجام می‌تواند در آینده اثرات بسیار مثبتی بر عرصه‌های تعامل ایران با جامعه جهانی داشته باشد هرچند که در طول دوران حاکمیت دونالد ترامپ بر کاخ سفید ایران با چالش‌های جدی مواجه بوده اما تغییراتی که در کاخ سفید رخ داد، می‌تواند فضا را برای ایران مناسب‌تر کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha