۱۹ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۳۴
کد خبرنگار: 2666
کد خبر: 84360264
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

همتی: مشکلات مردم با تداوم تقابل و تحریم حل نمی شود

ایلام - ایرنا - نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مشکلات مردم با تداوم تقابل و تحریم‌ها حل نمی‌شود، برای افزایش صادرات و واردات، سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و فعالیت نظام بانکی باید برنامه‌ریزی کرد تا در دنیا به رشد اقتصادی قابل‌ملاحظه‌ای دست یافت .

به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی در گفت و گوی تلویزیونی با مردم ایلام شرایط کشور را سخت دانست و افزود: شرایط کشور به‌گونه‌ای است که ما نیاز به اقدامات جدی و ضروری برای اصلاح امور اقتصادی داریم.

وی یادآور شد: نظرسنجی‌های انجام‌شده نشان دهنده این است که بیش‌ از ۷۰ درصد دغدغه شما مسائل معیشتی و اقتصادی بوده و بنابراین دولت آینده نمی‌تواند دولتی غیراقتصادی باشد برهمین اساس در دولت آینده نیاز به پیشگیری از اشتباهات گذشته مشهود بوده و در غیر اینصورت ممکن است با گذر زمان فرصت را از دست بدهیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: معتقد هستم نیاز داریم در کشور ریل اقتصاد را تغییر داده و حکمرانی اقتصادی که پیشرفت اشتباهی داشته است را اصلاح‌ کنیم تا به روندی مطلوب برای اقتصاد کشور دست یابیم.

همتی یکی از راه های برون رفت از مشکلات اقتصادی را تقویت تولید دانست و گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، کاهش سرمایه‌گذاری در کشور و همچنین کاهش رشد تولیدات تاکید دارم که رشد سه دهه گذشته اقتصاد کشور در شان و منزلت مردم بزرگ ایران نیست، مردم به‌خوبی می‌دانند که اصل و توسعه اشتغال به رشد تولید وابسته‌است به‌همین خاطر باید موانع رشد تولید برداشته و از آن حمایت شود .

وی ادامه داد: اما چگونه می‌توان شاهد کنترل تورم مزمن ساختاری بود که در سه دهه گذشته به‌طور متوسط ۲۰ درصد بوده و اخیراً به‌خاطر فشار حداکثری و تحریم‌های ظالمانه آمریکا افزایش‌ یافته است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما نیاز داریم تورم را مهار کنیم که اگر این کار انجام نپذیرد باعث می‌شود سفره بخش بزرگی از مردم که در دهک های پایین هستند کوچکتر و بخش کوچکی که شامل دو دهک بالا هستند بزرگ‌تر شود .

همتی یادآور شد: ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند با توجه به این‌که شما رییس بانک مرکزی بوده‌اید چرا تا به‌ حال این امر امکان‌پذیر نبوده‌ است و این کارها را انجام نداده‌اید، جواب را این‌گونه باید داد به دو دلیل اول بخش تحریم‌ها و دوم اختیارات بانک مرکزی، از آنجا که بانک مرکزی یک سازمان است نیازمند همکاری با مجموعه های دیگر است چرا که بانک مرکزی به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل‌ و فصل کند بنابراین قدرت و اختیارات فراتر از بانک مرکزی نیاز است تا بر مشکلات قائل شود .

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من این وظیفه را بر خود دانستنم که بگویم با وجود اینکه دیگر نامزدها برای بنده محترم هستند اما این توان و بینش اقتصادی را ندارند که اقتصاد را نجات دهند و مطمئن هستم با برنامه‌هایی که دارم و شناختی که از خود بر مردم ارائه خواهم داد قضاوت آن‌ها حتما درست خواهد بود چراکه مردم ایران نشان دادند هیچ‌گاه تصمیم اشتباه نمی‌گیرند.

همتی با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات اظهار داشت: شرکت مردم در انتخابات یکی از مهم‌ترین مسائل روز است رقابت من با پنج نامزد دیگر نیست بلکه با قهر با صندوق است باید مردم را به پای صندوق‌های رای کشاند آنها نشان داده اند هیچ‌وقت اشتباه نکرده و این مشهود است خرد جمعی تصمیم اشتباه نمی‌گیرد .

وی تاکید کرد: ۲۸ خرداد حماسه‌ای در راه است که باعث افتخار کشور ما خواهد شد و تقویت استقلال و قدرت منطقه‌ای کشور را به رخ جهانیان خواهد کشاند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به اهمیت سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: سیاست خارجی بسیار مهم است ،باید منافع ملی را اجرا کرد ، سیاست خارجی باید این منافع را حفظ و تقویت کند.

همتی افزود: در ارتباط با شرق با محوریت چین و روسیه و تعامل با غرب با احترام و آفریقا و آمریکای لاتین می‌توان روابط و سیاست خارجی را توسعه داد.

وی سرمایه گذاری را از برنامه های مهم دولت آینده دانست و گفت: ازآنجاکه سرمایه‌گذاری سنگ زیربنای توسعه هر کشور است اما امروزه سرمایه اجتماعی در کشور ضعیف ‌شده است، سرمایه اجتماعی هر کشور اعتماد بین مردم اعتماد بین دولت و مردم مردم و حاکمیت است امروزه این سرمایه لطمه خورده و اعتماد مردم به دولت کاهش پیدا کرده‌است .

وی تاکید کرد: سرمایه اجتماعی در کشور نباید از بین رود باید این اتفاق را ریشه‌یابی کرد و در جهت توسعه آن کوشید، دولت باید کالای عمومی باشد این کالا می‌تواند اتوبان، ریل‌گذاری اینترنت، بسترسازی در زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به نقش مهم زنان و جوانان در جامعه اشاره کرد وگفت: جایگاه جوانان باید در جامعه احیا شود و برای بالا بردن انگیزه ماندن و زندگی جوانان در کشور و جلوگیری از خروج آنها از کشور باید با ایجاد فضای سیاسی اجتماعی جذاب تلاش کرد.

همتی ادامه داد: اگر من سکان دوات را در دست بگیرم به جامعه زنان و حضور آنها در عرصه های مختلف نگاه ویژه ای خواهم داشت به طوری که ۳۰ درصد مشاغل کشور در اختیار زنان و ۵۰ درصد کابینه دولت در اختیار زنان و جوانان قرار خواهم داد،زیرا معتقد هستم باید با دفاع از حقوق زنان با توجه به اعتقادات دینی و مذهبی مقام آنها را ارج نهاد.

وی تاکید کرد: توجه اصلی ما در دولت آینده بر محور تولیدات به عنوان مقوله ای مهم خواهد بود، باید موانع موجود سر راه سرمایه گذاری برداشته شود، ما باید تمام فضای کسب و کار را برای توسعه تولید بکار ببندیم چرا که کشور ما از لحاظ فضای کسب و کار در دنیا دارای رتبه ای پایین است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: استان های ما می توانند در حوزه روابط تجارت خارجی نقش کلیدی را داشته باشند، توسعه صادرات غیر نفتی باعث رونق اقتصادی و اشتغالزایی در استان ها خواهد شد.

همتی افزود: باید انسداد داخلی را از بین ببریم چرا که این خود مانع توسعه است و باید به طور جد این مهم ‌را احیا کرد.

وی بیان کرد: باید به سمتی حرکت کنیم ‌که اقتصاد بر سیاست حاکم شود چرا که در غیر این صورت ناکارآمدی ها ادامه داشته و تخصیص بهینه نخواهیم داشت و همچنان مداخلات دولت در اقتصاد به همین روال سابق پیش می رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha