۱۹ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۲۱
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84360248
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دیدار مقامات دولتی افغانستان با طالبان در دوحه

تهران-ایرنا- مقامات دولتی افغانستان روز سه شنبه برای بررسی روند صلح در افغانستان با مذاکره کنندگان گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از "رویترز"، سهیل شاهین سخنگوی طالبان روز چهارشنبه در حساب توییتری خود اعلام کرد که مقامات ارشد دولت افغانستان و طالبان به همراه چند نفر از مذاکره کنندگان آن‌ها روز گذشته در دوحه با یکدیگر دیدار کردند. 
وی افزود: آن‌ها در مورد موضوعات در دستور کار، تسریع مذاکرات صلح افغانستان و دستیابی به تفاهم متقابل در این زمینه گفت و گو کردند. 
این اولین دیدار و مذاکره طرف‌های افغان با یکدیگر در یک ماه گذشته و پس از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای نظامی خود از این کشور تا یازده سپتامبر (۲۰ شهریور) است. 
تصمیم جدید آمریکا برای طولانی‌تر کردن روند خروج نیروهای خود از افغانستان با انتقاد طالبان مواجه شده است. این گروه اعلام کرده است در یک کنفراس مهم صلح افغانستان که قرار است در ترکیه برگزار شود شرکت نخواهد کرد. 
مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان از ماه سپتامبر سال گذشته با هدف یافتن راهی برای پایان چندین دهه جنگ آغاز شد. اما این مذاکرات پس از افزایش خشونت‌ها در حین خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، متوقف شد. 
عمران خان نخست وزیر پاکستان هفته گذشته اعلام کرد که کشورش برای دستیابی به راه حل سیاسی در افغانستان قبل از خروج نیروهای خارجی تلاش می‌کند تا خطر جنگ داخلی در همسایه غربی خود را کاهش دهد.

دیدار مقامات قطری با نماینده ویژه آمریکا و طالبان
وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که مطلق ابن ماجد القحطانی نماینده ویژه این کشور در مبارزه با تروریسم و حل اختلاف روز چهارشنبه با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و عبدل حکیم شیخ رئیس هیات طالبان در مذاکرات صلح افغانستان دیدار کرده است.
به گزارش ایرنا، به نقل از "اسپوتنیک"، سهیل شاهین سخنگوی گروه طالبان روز چهارشنبه اعلام کرده بود که تیم مذاکره کننده این گروه با مقامات دولتی افغانستان در دوحه قطر دیدار کرده است.  
در بیانیه وزارت خارجه قطر آمده است: مطلق ابن ماجد القحطانی نماینده ویژه قطر در مبارزه با تروریسم و حل اختلاف روز چهارشنبه با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و هیات همراه او که هم اکنون در قطر حضور دارند و همچنین عبدل حکیم شیخ رئیس هیات طالبان در مذاکرات صلح افغانستان، دیدار و گفت و گو کرد.  
وزارت خارجه قطر افزود: قحطانی در طول دیدار خود با مقام گروه طالبان وضعیت صلح در افغانستان را بررسی کرد.  
مذاکرات صلح بین کابل و طالبان در پایتخت قطر از ماه سپتامبر سال گذشته با هدف یافتن راهی جهت پایان چندین دهه جنگ در افغانستان آغاز شد.  
اما این مذاکرات پس از افزایش خشونت‌ها در افغانستان در میان خروج نیروهای آمریکایی از این کشور متوقف شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha