۱۹ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۴۱
کد خبرنگار: 2485
کد خبر: 84360015
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آیت‌الله اختری: باید برای آزادی منطقه جولان تلاش کنیم

تهران- ایرنا- رییس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری گفت: باید برای آزادی منطقه جولان و دیگر مناطق اشغال شده فلسطین تلاش بیشتری کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، همزمان با سالگرد اشغال جولان توسط رژیم صهیونیستی در مراسمی با حضور رییس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین، سفرای فلسطین و سوریه در تهران و وزیر دفاع پیشین و مشاور نظامی مقام معظم رهبری از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسراییل»  رونمایی شد.

آیت الله محمد حسن اختری در این نشست که در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: آزادی کل سرزمین فلسطین و برافراشته شدن پرچم فلسطین در سراسر سرزمین‌های اشغالی و آزادسازی قبله اول مسلمانان را از پیشگاه خداوند متعال خواستاریم و موفقیت‌ها و پیروزی‌های مردم فلسطین و مقاومت فلسطین را هم تبریک می‌گوییم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارهابه سستی و زبونی و ضعف رژیم اشغالگر قدس و حامیانش اشاره فرمودند، گفت: امروز بر همگان آشکار شده که رژیم صهیونیستی در سراشیبی سقوط قرار گرفته و وضعیت بسیار سستی در داخل سیاستمداران و مسئولان رژیم غاصب صهیونیستی پیش آمده و آنها در سختی بسیار زیادی و زبونی بسیار زیادی به سر می‌برند.

رییس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری افزود: امیدواریم نتانیاهو هم مثل ترامپ و دیگر جنایتکاران رژیم اشغالگر قدس به زباله‌دانی تاریخ بروند که این بشارت دیگری بر موفقیت و پیروزی فلسطینیان و علامتی از تحقق پیروزی نهایی و آزادی قدس شریف است.

 آیت الله اختری اضافه کرد: ملت ایران هم در ماه مبارک رمضان و هم پس از آن در اجتماعاتی که برگزار کردند تنفر و انزجار خود از رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطینیان را نشان دادند.

وی در ادامه منطقه جولان را منطقه ای بسیار حساس خواند و گفت: دیدبانی و جاسوسی اسرائیل از آن منطقه تا داخل دمشق تحت پوشش قرار می‌گیرد. اگر منطقه جولان از رژیم صهیونیستی گرفته شود حداقل ۴۰ کیلومتر باید عقب‌نشینی کند و دیگر منطقه امنی نخواهد داشت.

اختری خاطرنشان کرد: گفت و گوهای سوریه بر سر منطقه جولان برهم خورد. پیشنهاداتی از جمله اداره مشترک این منطقه و استقرار نیروهای حافظ صلح مطرح شد که البته رژیم صهیونیستی هیچ یک را نپذیرفت زیرا این رژیم حاضر است همه چیز را از دست بدهد ولی جولان را از دست ندهد لذا ترامپ هم در جنایت اخیر خود روی این منطقه انجام داد. بر اساس قطعنامه ۴۲ و قطعنامه‌های دیگر این منطقه برای سوریه است ولی صهیونیست‌ها این منطقه را پس نداده است، باید برای آزادی منطقه جولان مانند دیگر مناطق فلسطین تلاش شود.

سوریه بهای سنگینی برای حمایت از فلسطین داده است

صلاح الزواوی سفیر فلسطین در تهران هم در این جلسه اظهار کرد: آنچه را که شما برادران در جنگ اخیر غزه انجام دادید، نه پیروزی حماس، نه پیروزی جهاد اسلامی و نه پیروزی مقاومت است بلکه برای اولین بار پیروزی تمام امت اسلامی است.

وی افزود: این اولین بار بود که فلسطین به این شکل به عرصه آمد و تمام اینها به برکت این نظام اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) است که جمهوری اسلامی را بنا نهادند و رهبری این کشور را به آیت الله خامنه‌ای سپردند که این راه را ادامه دادند که به برکت ایشان و نظام اسلامی ایران دستاوردهای بسیاری را به دست آوردیم که این نظام مبتنی بر دو پایه ایجاد وحدت اسلامی در میان امت اسلامی و آزادی فلسطین استوار است.

سفیر فلسطین در تهران خاطرنشان کرد: کسانی که می‌خواهند برای وحدت اسلامی تلاش کنند باید پشت سر این نظام باشند تا فلسطین آزاد شود ما همیشه پشت سر مقام معظم رهبری هستیم و انشاالله روزی خواهد رسید پشت سرشان در قدس شریف نماز خواهیم خواند.

زواوی گفت: سوریه دوقلوی فلسطین است تاریخ این کشور از گذشته تاکنون با مسئله فلسطین مرتبط بوده است شیخ قسام سوری بود که به فلسطین آمد،  جنگید و شهید شدند به همین دلیل با سوریه یک روح در دو بدن هستیم سوریه بهای گزافی برای مواضع تاریخی در مورد فلسطین پرداخته است در گذشته جوانان فلسطینی به دمشق می رفتند و آموزش می‌دیدند و برای جنگ به فلسطین بر می‌گشتند.

صلاح الزواوی نقش و جایگاه ایران و مقام معظم رهبری را مورد ستایش قرار داد و بیان کرد: ایشان یک لحظه هم سوریه را تنها نگذاشتند زیرا درک کردند که سوریه بهای گزافی برای حمایت از فلسطین می‌دهد و به همین دلیل از سوریه دفاع کردند انتخاب بشار اسد به عنوان رییس جمهوری سوریه را تبریک می‌گویم اسد در این خط سیاسی و آزادی فلسطین باقی ماند

وی افزود: حرکت خود را در تاریخ ۱۹۶۵/۰۱/۰۱ با حمایت سوریه آغاز کردیم به دلیل مواضع سوریه در مورد فلسطین، روستا و شهری در سوریه نبود که مورد حمله بمب‌های صهیونیست‌ها قرار نگرفته باشد و شهدای بسیاری را تقدیم کردند مطمئنا سوریه همیشه پیروز خواهد بود و تاکید می‌کنم خداوند سوریه و مبارزین سوریه و صابرین را تنها نمی‌گذارد آنها پیروز شدند فلسطین هم پیروز خواهد شد، این مسیری که طی می‌کنیم بخشی از مکتب و اندیشه حضرت امام خمینی(ره) است هر کس در این مسیر باشد مطمئناً در مسیر جهاد و شهادت حرکت می‌کند.

الزواوی درود و رحمت به حضرت امام خمینی(ره)، شهید سلیمانی، شهید فخری‌زاده و حجت‌الاسلام والمسلمین محتشمی‌پور فرستاد.

عزت جولان، عزت غزه و قدس است

شفیق دیوب سفیر سوریه در تهران نیز در ادامه با بیان اینکه زمان انتشار کتاب اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای»  از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: در سالگرد اشغال جولان سوریه این کتاب منتشر شده همچنین ده روز دیگر سالگرد جلوگیری رژیم صهیونیستی به عنوان نیروی اشغالگر از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در جولان است.

وی منطقه جولان را بسیار با اهمیت دانست و گفت: در دور قبلی گفت و گوها با رژیم صهیونیستی برای ۱۰ متر مربع از جولان همه مذاکرات با شکست مواجه شد و در آن جلسه تاکید شد که هر مقدار از جولان سوریه به اندازه همه جولان و حتی به اندازه دمشق اهمیت دارد عزت غزه مانند عزت جولان، عزت جولان مانند عزت غزه، عزت جولان مانند عزت مزارع شبعا و عزت جولان مانند عزت قدس است.

سفیر سوریه در تهران افزود: این نشست نشان دهنده اهمیت و سمبولیک بودن جولان است و نشان دهنده دستاوردهای عظیم سوریه و لبنان به ویژه در نبرد شمشیر قدس است که نقطه عطف و تحول بسیار مهم در مبارزه با رژیم صهیونیستی بود که انشاالله این رژیم از بین خواهد رفت.

وی ادامه داد: سوریه بسیار خوب و در سلامت کامل است و انشاالله با حمایت حامیان به ویژه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای و حمایت‌های محور مقاومت بر تروریست هم پیروز خواهد شد و مطمئن هستم که با حمایت از محور مقاومت به این راه ادامه خواهیم داد و برای آزادی جولان و فلسطین و همه خاکی که توسط رژیم صهیونیستی و دشمنان اشغال شده، تلاش خواهیم کرد.

سفیر سوریه در تهران همچنین گفت: سوریه به مسیر خود ادامه خواهد داد همواره حامی مسئله فلسطین بوده و به هر بهایی به این حمایت ادامه خواهد داد و از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای تشکر می‌کنم که در ۱۰ سال گذشته بسیار به سوریه کمک کردند و حمایت کردند.

سردار دهقان وزیر دفاع پیشین و مشاور نظامی مقام معظم رهبری نیز در این جلسه اظهار کرد: حضرت امام (ره) با طرح مسئله قدس به عنوان موضوع اسلامی آن را از محدوده دنیای عرب خارج کرد و به یک موضوع اسلامی برای همه دنیا تبدیل کرد امروز فلسطین یک موضوع عربی و یا محدود به دنیای اسلام نیست بلکه موضوع انسانی، بشری و جهانی است.

وی افزود: در مسیر مقاومت افراد بسیاری زحمت کشیدند آیت الله اختری از افرادی هستند که نقش بی بدیلی را در بازه زمانی خاصی در جهت تقویت و تحکیم مبادی مقاومت از نظر ساختاری و نظری داشتند، مرحوم شیخ‌الاسلام هم پرسوزترین فرد در مسئله فلسطین بوده است که تلاش بسیاری کردند. مرحوم محتشمی‌پور هم در سامان بخشی اولیه حوزه مقاومت نقش داشتند، آنچه هم امروز مقاومت در منطقه دارد ثمره تلاش‌های شهید سلیمانی در زمان مسئولیت نیروی قدس انجام دادند.

سردار دهقان گفت: جولان جز سرزمین‌های سوریه است اما ذات جولان، فلسطینی است به این معنا که صهیونیست‌هایی که به نام سرزمین موعود با هدایت و همکاری فلسطینیان، سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کردند در ادامه به دنبال نیل تا فرات بودند و نفوذ و سلطه خود را بر جهان اسلام تحمیل کنند.

وزیر دفاع پیشین  در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: چرا رژیم صهیونیستی را مشروع نمی‌دانیم؟ چون مشروعیت یک نظام سیاسی مربوط به سرزمین مادری و حضور جمعیتی به نام «ملت»  است که این سرزمین متعلق به صهیونیست‌ها نیست و ملتی هم نداشته است  امروز صهیونیست‌ها توانستند تحت اعمال سلطه سلاح طی سنوات گذشته خود را در این سرزمین نگه دارند انقلاب اسلامی فضای متفاوتی را فراهم کرد ما از آغاز حضورصهیونیست‌ها در سرزمین‌ها یاشغالی، باید بپذیریم نظام سیاسی سوریه همواره خط مقدم مقابله با اشغالگری صهیونیست‌ها بوده و هزینه‌هایی را برای یک امر حیاتی پرداخت کرد.

وی افزود: جولان از منظر ژئوپولوتیک، سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، گردشگری، منابع آب و ... برای بقا و تداوم یک نظام سیاسی را دارد صهیونیست‌ها همواره با اشغال سرزمین‌های عربی در حول و حوش این سرزمین به دنبال ایجاد یک کمربند امنیتی برای خود بوده‌اند.

سردار دهقان همچنین گفت: امروز مقاومت به نقطه ای از اوج قدرت رسیده است که نظام و رژیم صهیونیست‌ها را به حضیض قدرت رسانده و اسرائیلی‌ها با بحران هویتی مواجه هستند و همه ابزار نظامی که برای سرکوب و تخریب به‌کار می‌گرفتند خاصیتش را از دست داده است.

در پایان این مراسم از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای رژیم صهیونیستی»  رونمایی شد.

این کتاب به وسیله علی شاکر تألیف و به زبان عربی ترجمه شده و با پشتیبانی کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین (وابسته به نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران)  و جنبش مقاومت اسلامی نجباء و به وسیله «انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)» به زیور طبع آراسته شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha