خوشه فرش همدان موجب ساماندهی فعالان این هنر صنعت می‌شود

همدان-ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به راه اندازی خوشه فرش در استان، گفت: این اقدام به عنوان یک گام اساسی برای ساماندهی فعالان عرصه فرش و قالی، منجر به بهبود و تسهیل روند تولید و صادرات دست بافته های استان به عنوان یک هنر صنعت بومی و درآمدزا خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «حمیدرضا متین» روز چهارشنبه در کمیته فرش استان همدان که با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران برگزار شد، اظهار داشت: ایجاد خوشه صنعتی فرش استان همدان دی ماه سال گذشته کلید خورد و اکنون به مرحله راه اندازی رسیده است.

وی با بیان اینکه ۲۲ برنامه کارشناسی شده ذیل این خوشه برای جامعه هدف تعریف شده است، افزود: خوشه فرش استان همدان با تکیه بر تجربه موفق در خوشه کشمش، مبل منبت و سفال، ایجاد و فعال شده است.

متین خاطرنشان کرد: البته بروز مشکلات اقتصادی ناشی از شرایط تحریم موجب شد آنگونه که باید نتوانیم از هنر صنعت فرش دستباف حمایت کنیم که امیدواریم با برنامه ریزی دقیق ضمن جبران کمبودها، زمینه مناسب برای توسعه و رونق این هنرصنعت را فراهم کنیم.

او استان همدان را در عرصه فرش نخبه پرور دانست و گفت: به رغم وجود سرمایه های انسانی ماهر با کسب موفقیت در توسعه و رونق بخشی بازار فرش دستباف فاصله داریم که برنامه ریزی دقیق برای تحقق و دستیابی به این مهم در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان صمت استان همدان از مسئولان کشوری به خصوص مرکز ملی فرش خواست، تخصیص اعتبار برای آموزش و ارتقای سطح کیفی کار بافندگان و طراحان فرش دستباف استان را مورد توجه ویژه قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: تمام رشته های مرتبط با فرش اعم از پشم چینی، ریسندگی، رنگرزی، طراحی نقشه و بافندگی نیازمند حمایت جدی و رسیدگی مستمر هستند.

متین تصریح کرد: علاوه بر خوشه فرش، انجمن فرش استان همدان نیز به تازگی تشکیل شده و مشغول سامان بخشیدن به اعضا و تدوین برنامه و راهبردهای خود است. 

استان همدان دارای افزون بر ۵۰ هزار بافنده در مناطق روستایی و شهری است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha