ساخت کتابخانه مرکزی جهرم در اولویت قرار می‌گیرد

شیراز- ایرنا- فرماندار جهرم ساخت کتابخانه مرکزی این شهرستان را از ضروریات دانست و گفت: با کمک نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنیم این کار را با جانمایی مناسب زمین در اولویت قرار دهیم.

مهدی شفیعیان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم افزود:اگر قرار باشد فرهنگ کتاب و کتابخوانی را درجامعه نهادینه کنیم باید مسائل در هم تنیده اجتماع را بهتر مدیریت کنیم.

وی ادامه داد:‌اگر بتوانیم فضا را به سمتی ببریم که مردم به آرامش روحی برسند، قطعا می توانیم در این حوزه عملکرد بهتری داشته باشیم؛ کتاب و کتابخوانی از اولویت های اصلی هر جامعه ای باید باشد و آگاهی بخشی در جامعه می تواند بخش عمده ای از مشکلات را از بین ببرد.

فرماندار ویژه جهرم ضمن اشاره به مهجور واقع شدن کتاب و کتابخوانی، عنوان کرد: کتاب و کتابخوانی آن جایگاهی را که باید در زندگی مردم داشته باشد ندارد و هر کسی به دلایل مختلف از آن دور شده است.

 کتابخانه سیار، مشکلات کتابخوانی در روستاهای جهرم را حل می کند
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس نیز در این نشست ضمن اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی کتابخانه سیار عنوان کرد: در شهرستان هایی مثل جهرم که دارای جمعیت روستایی زیادی هستند و امکان اینکه در هر روستا به صورت مجزا کتابخانه احداث شود، وجود ندارد، تهیه و تجهیز یک کتابخانه سیار می تواند راه گشا باشد؛ زیرا می تواند با برنامه ریزی مناسب چندین روستا را پوشش دهد.

روح الله منوچهری ادامه داد: کتابخانه سیار از جمله طرح هایی است که هم زود به ثمر می نشیند و هم مردم از خدمات آن بهره مند می شوند. راه اندازی کتابخانه سیار نیازمند مشارکت شهرستان است.

وی ضمن اشاره به قدمت و پیشینه تاریخی و فرهنگی شهرستان جهرم به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای استان فارس، به قدیمی ترین کتابخانه جهرم اشاره و عنوان کرد: کتابخانه میرزانصیر جهرمی پنجاه سال پیش تاسیس شده است که در نوع خود قابل تحسین است، چراکه در آن زمان خیلی از مراکز استان ها کتابخانه نداشتند و این نشان دهنده اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در بین مردم این شهر بوده است.
منوچهری ادامه داد: تا قبل از شیوع بیماری کرونا شاخص های کتابخوانی وضعیت بهتری داشت اما کرونا باعث شد شیوه خدمات ارائه شده توسط کتابخانه ها تغییر کند.
وی ضمن اشاره به عدم تعطیلی خدمات کتابخانه ها در ایام شیوع کرونا، اضافه کرد: در ایام شیوع کرونا، کتابخانه و کتابداری تعطیل نبود و کتابخانه ها با برگزاری کارگاه های آموزشی مجازی، راه اندازی میز مرجع مجازی برای پژوهشگران و دانشجویان ارتباط خود را با اعضا حفظ کردند و خدمات فرهنگی و ترویجی خود را استمرار بخشیدند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس مهم ترین منبع درآمدی کتابخانه را نیم درصد درآمد شهرداری ها دانست و گفت: اعتبارات کتابخانه ها با سایر ادارات متفاوت است و اگر شهرداری ها با رعایت قانون و به موقع سهم کتابخانه ها را پرداخت کنند، کتابخانه های عمومی توسعه مییابد و مردم از خدمات آن بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه سرانه زیربنای کتابخانه های عمومی در شهر جهرم چندان مطلوب نیست، گفت: دو کتابخانه عمومی در شهر جهرم مشکلاتی دارد؛ ساختمان کتابخانه میرزانصیر جهرمی فرسوده است و کتابخانه فاطمه الزهرا نیز ساختمان مستقل ندارد و فضای کتابخانه ای در این شهر جوابگوی نیاز نیست.
برگزاری جشن نیم قرن خدمات کتابخانه میرزا نصیر جهرمی،الزام شهرداری های جهرم، قطب آباد و دوزه برای پرداخت اعتبارات قانونی کتابخانه های عمومی، پیگیری احداث کتابخانه مرکزی جهرم، مشارکت در پروژه کتابخانه سیار، حل مشکلات تجهیزاتی کتابخانه ها و مشارکت برای به روز رسانی منابع کتابخانه ها از جمله مصوبات این جلسه بود.

جهرم حدود ۱۹۳ کیلومتر با شیراز فاصله دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha