بهبود جایگاه صنایع دستی در سبد اقتصاد استان مرکزی ضروری است

اراک - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: این استان علاوه بر سرمایه اقصادی غنی در حوزه صنعت و کشاورزی در عرصه صنایع دستی و گردشگری نیز مزیت برجسته دارد و باید با برنامه هدفمند جایگاه آن را در درآمدزایی، اشتغال و بهبود سبد اقتصادی استان بهبود داد.

«مصطفی مرزبان» روز چهارشنبه در حاشیه گشایش هفتمین فروشگاه صنایع دستی اراک در سرای کتاب‌فروشان  بازار تاریخی این کلانشهر، افزود: راه‌اندازی کارگاه‌های اغلب رشته‌های صنایع دستی نسبت به کارآفرینی صنعتی و کشاورزی سرمایه کمتری نیاز دارد و محصول تولیدی نیز ضمن اینکه اثری هنری و حاوی پیام‌های فرهنگی است در زمینه مواد اولیه آن در بیشتر موارد همخوانی با طبیعت دارد و ارزش افزوده بالا ایجاد می‌کند.

وی توضیح داد: دایر شدن فروشگاه صنایع دستی در بازار اراک با عرضه آثار بیش از ۱۵ هنرمند در رشته‌ دست بافت‌های سنتی، قلمزنی آثار چوبی، جاجیم و گلیم بهمراه شده که کمک بزرگی در عرضه و فروش محصولات تولیدی است و باید این سیاست با شیوه‌های نوین و جذاب در جای جای استان دنبال شود.
 مرزبان افزود: به مناسب ۲۰ خرداد ماه (روز جهانی صنایع دستی) کارگاه تولیدی صنایع دستی هنرکده نفیس در مشهد میقان نیز با ۱۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری راه‌اندازی شد که  برای ۱۵ نفر فرصت اشتغال فراهم کرده است و امسال در سایه برنامه هدفمند تقویت بهبود جایگاه این حوزه در اقتصاد استان دنبال می‌شود.

وی اظهار داشت: محوریت فعالیت  کارگاه صنایع دستی مشهد میقان تولید مصنوعات چوبی است که در ۲ بخش تولید آثار چوبی و  بسته‌بندی مناسب برای عرضه در بازار هدف اقدام می‌کند.

۳۴۸ رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱۰ رشته در استان مرکزی فعال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha