منابع سدها ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قصرشیرین را آبی می‌کند

قصرشیرین- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: بهره‌برداری از منابع آبی سدهای این شهرستان ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار داده و به آبی تبدیل می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «حشمت‌الله رضایی» روز چهارشنبه در جلسه حفاظت از منابع آبی قصرشیرین در سرسرای اجتماعات فرمانداری، افزود: با توجه به موقعیت خاص شهرستان و وجود سه سد و و ۲ رودخانه وضعیت خاصی از نظر آبی در قصرشیرین ایجاد شده که باید مدیریت مصرف آن بهینه شود.

وی اظهار داشت:  بهره برداری از سه سد بزرگ تنگ حمام، زاگرس و شرف شاه سومار شهرستان ۱۰ هزار هکتار اراضی دیم را به آبی تبدیل می کند که تحولی بزرگ در بخش کشاورزی منطقه است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: هم اکنون سه هزار و ۵۰۰ هکتار شبکه زیر دست سدها اجرا شده و به بهره برداری برای کشاورزی رسیده است.

رضایی اضافه کرد: عملیات اجرایی یک هزار و ۷۵۰ هکتار از شبکه های پایاب سد شرفشاه سومار در دست اجرا است و هم اکنون با تدابیر جهاد کشاورزی بخشی از منابع آبی این شبکه برای کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی گفت: با پیش بینی های بودجه ای و منابع اعتباری که دولت برای سال ۱۴۰۰ لحاظ کرده بهره برداری از این ظرفیت ها تحولی بزرگ در بخش کشاورزی شهرستان ایجاد می کند.

او افزود: با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و خشکسالی ایجاد شده باید مدیریت مصرف آب بهینه شود و نظارت بیشتری بر برداشت از بستر رودخانه های شهرستان و همچنین حفر چاه لحاظ شود.

۱۹حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان وجود دارد

معاون فرماندار قصرشیرین در ادامه گفت: در شهرستان ۶ حلقه چاه مجاز داریم که از این تعدادچهار حلقه آن غیر فعال است و همچنین ۱۹ حلقه چاه غیر مجاز داریم که با بازرسی های به عمل آمده به دستگاه قضا معرفی شده اند.

او اظهار داشت: مجوز ایجاد چاه در شهرستان مربوط به سال های گذشته است و در این زمینه هیچ گونه مجوز جدیدی صادر نخواهد شد.

معاون فرماندار قصرشیرین در ادامه گفت: شهرستان ما مرزی است و باید در زمین آب های مرزی طبق معاهده های بین المللی رفتار کنیم و با حفظ منابع آبی و با توجه به کاهش بارندگی باید نیاز آبی شهرستان را مدیریت نماییم.

هم اکنون قصرشیرین ۳۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد و محصولات باغی این شهرستان در کشور نمونه است که بخش زیادی از آن نیز قابلیت صادرات دارد.

محصولات تولیدی لیموشیرین، خرما و انگور قصرشیرین به عنوان نوبرانه در کشور سرآمد است که علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار در این منطقه مرزی، درآمد بسیار خوبی را نیز برای باغداران به همراه دارد.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha