۲۶ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۴
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84359626
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاهی  به انتخابات ریاست جمهوری در فیلیپین

تهران-ایرنا- انتخابات ریاست جمهوری در  فیلیپین به صورت مستقیم برگزار می شود و هر نامزدی که بیشترین رای را کسب کند از سی ام ژوئن به عنوان رئیس جمهوری این کشور جنوب شرق آسیا فعالیت خود را آغاز می کند.

به  گزارش ایرنا،انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای یک دوره شش  ساله در نخستین و یا دومین دوشنبه ماه می برگزار می شود.آرا نامزدها پس از تایید شورای جمع آوری رای در هر شهر و استان به کنگره و در نهایت به رئیس مجلس سنا منتقل می شود.

رئیس جمهور فیلیپین اختیار نظارت بر تمام بخشهای اجرایی، ادارات و دفاتر دولتی را دارد. این شامل بازسازی، پیکربندی مجدد و انتصابات مقامات مربوطه می‌باشد. 
در طول انتخابات هر رای دهنده می‌تواند به دو نامزد مورد نظر خود برای ریاست جمهوری و معاون وی رای دهد. رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور ممکن است از احزاب مختلف باشند. اگر دو یا چند نامزد با تعداد مساوی و بالاترین آرا ظاهر شوند، یکی از آن‌ها توسط سنا و مجلس نمایندگان انتخاب می‌شود. 

قانون اساسی فیلیپین که از سال ۱۹۳۵ تاکنون اجرا شده است کمترین شرایط را برای نامزدی یک فرد در تلاش برای دستیابی به کرسی ریاست جمهوری در نظر گرفته است، اما در هر دوره تنها چند تن نامزد در دست گرفتن قدرت قوه مجریه فیلیپین می شوند.

در بخش دوم ماده هفتم قانون اساسی فیلیپین آمده است فردی که متولد فیلیپین باشد، سواد خواندن و نوشتن داشته باشد، در روز انتخابات دستکم ۴۰ ساله باشد، به عنوان رای دهنده ثبت نام کرده باشد و ۱۰ سال منتهی به انتخابات ساکن این کشور باشد می تواند نامزد این پست شود.
این شرایط که باید توسط کنگره فیلیپین تایید شود، همچنین برای فردی که قرار است به عنوان معاون رئیس جمهوری در انتخابات برگزیده شود، ضرورت دارد.
قانون اساسی فیلیپین همچنین انتخاب مجدد فردی که برای یک دوره سکان هدایت ریاست جمهوری را بر عهده داشته و یا بیش از چهار سال عهده دار این پست بوده، برای دوره دوم ممنوع کرده است.
براساس مقررات کمیسیون انتخابات فیلیپین، اگر حزبی نامزدی را برای ریاست جمهوری معرفی کند تنها در سه حالت می تواند برای وی یک جایگزین معرفی نماید. اگر نامزد معرفی شده فوت کند، کنار بکشد و یا توسط کمیسیون انتخابات فاقد صلاحیت معرفی شود، حزب توانایی معرفی فرد چایگزین را دارد.
انتخابات این کشور جنوب شرق آسیا هر ۶ سال برگزار می شود و آرای جمع آوری شده پس از تایید شورای جمع آوری آراء در هر شهر و استان به کنگره و در نهایت به رئیس مجلس سنا منتقل می شود.
پس از دریافت مجموع آراء، رئیس مجلس سنا باید صورتجلسه آراء جمع آوری شده را در کمتر از ۳۰ روز پس از برگزاری انتخابات در نشست عمومی مشترک کنگره باز کند تا صحت اصالت آراء و جمع آوری آنها بر اساس قانون این کشور مورد تصویب قرار گیرد.
پس از انجام این اقدامات، فردی که بیشترین آراء را از آن خود کرده باشد، به عنوان رئیس جمهور معرفی می شود، اما در مواردی که ۲ فرد به بیشترین آراء دست یافته باشند، رئیس جمهوری از طریق رای گیری از اعضاء هر دو مجلس این کشور انتخاب می شود.
برخلاف دیگر کشور حوزه جنوب شرق آسیا، اندونزی که انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار می شود و احزاب نقش بسیار مهمی در به قدرت رسیدن رئیس جمهوری دارند، اما این وضعیت در فیلیپین به شکل دیگری است.
از مجموع ۱۰ کشور حوزه جنوب شرق آسیا، فیلیپین و اندونزی دارای حکومت جمهوری و انتخابات ریاست جمهوری هستند و سایر کشورهای منطقه دارای نظام مشروطه پادشاهی بوده که در آنها نخست وزیر قدرت اصلی را در اختیار دارد و رئیس جمهور و یا نخست وزیر را مجلس انتخاب می کنند.
ساختار احزاب در فیلیپین از استحکام زیادی برخوردار نیست و به جزء حزب حاکم سایر احزاب اغلب دارای دفتر مرکزی نیستند و به جز در دوران انتخابات، حقوقی به کارمندان خود پرداخت نمی کنند.
ضعف احزاب در فیلیپین به گونه ای است که حتی در دوران بین دو انتخابات نیز جلسات لازم به دلیل وجود نداشتن دفتر مرکزی در خانه و یا دفتر کار رئیس حزب برگزار می شود.
'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فعلی این کشور که از اواسط سال گذشته به عنوان شانزدهمین رئیس جمهور برگزیده شد، از 'حزب دموکراتیک فیلیپین – قدرت مردم' به این پست دست یافته است.

انتخابات در فیلیپین انواع مختلفی دارد. انتخابات ریاست جمهوری، معاون رئیس جمهور، مجلس نمایندگان، فرمانداران و معاونین آن‌ها، شهرداران و معاونین آن‌ها، اعضای شورای شهر و شورای جوانان در مراحل مختلف و به مدت زمان متفاوت برگزار می‌شوند. 

انتخابات سال ۲۰۲۲
انتخابات ریاست جمهوری و معاون ریاست جمهوری فیلیپین به عنوان بخشی از انتخابات عمومی، قرار است روز دوشنبه ۹ مه سال ۲۰۲۲ برگزار شود. این هفدهمین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری در فیلیپین از سال ۱۹۳۵است. 
رئیس جمهور فعلی فیلیپین،  رودریگو دوترته طبق قانون اساسی سال ۱۹۸۷ این کشور فاقد صلاحیت برای انتخاب مجدد است. سمت‌های رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور جداگانه انتخاب می‌شوند، بنابراین دو نامزد برنده می‌توانند از احزاب سیاسی مختلف باشند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha