فائقی: موفقیت‌های ورزشی می‌تواند الگوی توسعه و پیشرفت دولت‌ها باشد

تهران- ایرنا- معاون اسبق سازمان تربیت بدنی با انتقاد از برنامه هفت داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: در حالی ورزش به عنوان یک مساله کلان در مناظره‌های انتخابات به فراموشی سپرده شده که این مهم می‌تواند الگویی برای دولتمردان در توسعه باشد.

«سعید فائقی» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارزیابی موضوعات مختلف مطرح شده در مناظره‌های انتخاباتی اظهار داشت:‌ اگر ۲ مناظره برگزار شده بین نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مورد بررسی قرار گیرد بدون شک کارشناسان تایید خواهند کرد که سوالات کلی و جهت دهنده است. در مناظره دوم که به مسائل اجتماعی و فرهنگی مرتبط بود خیلی کم به ورزش پرداخته شد در حالی که ورزش بخش عمده و یکی از مسائل کلان کشور به شمار می‌رود. البته صحبت هر مساله کلان باید همراه با تصمیم‌گیری‌های کلانی نیز باشد.

وی ادامه داد: ورزش ایران با وجود کسب افتخارات زیاد، همیشه مظلوم واقع شده و در دولت‌ها توجهی زیادی به آن نمی‌شود و  مصداق این ادعا بودجه وزارت ورزش و مجموعه‌های زیر نظر آن است. شیوه انتخاب مدیران ورزشی نیز مشکل دارد. در برخی از دولت ها کسانی که پستی برای آنان باقی نخواهد ماند به ورزش فرستاده می‌شوند و این باعث شده تا مدیران از جنس ورزش نباشند. البته مدیران بسیار خوبی نیز در ورزش داریم.

معاون اسبق سازمان تربیت بدنی این را هم گفت: تنها به کار گیری مدیریت در ورزش نیست بلکه جانشین‌پروری در مدیریت یکی از مهمترین اصول توسعه پایدار به شمار می‌رود. ما در این زمینه عملکرد مناسبی نداریم زیرا مدیریت ورزش تحت تاثیر برخی از تصمیم‌گیری‌ها جانبدرانه است. ورزش در مدیریت کلان کشور فرع نیست بلکه یکی از مسائل کلان به شمار می‌رود. ورزش الگو بخش است و در این زمینه باید از این کنش به عنوان یک الگو برای حکمرانی استفاده کنیم.

وی با انتقاد از شیوه بیان و سبک مناظره‌ها عنوان کرد: هفت نامزد انتخاباتی به جای کلی گویی و زدن برخی اتهامات، باید از الگوی کشورداری صحبت کنند؛  از ورزش الگو گیرند نه اینکه ورزش به حلقه مفقوده برنامه‌های آنان تبدیل شود. در برخی از دولت‌ها الگو پذیری از ورزش نه تنها به فراموشی سپرده شد بلکه با ورود سیاسیون و انتخاب‌های جانبدارنه، ورزش به حاشیه رفت.

فائقی در توضیح الگو بخش بودن ورزش و افتخارات آن افزود: وقتی از الگو بخشی ورزش صحبت می کنم ادعا نیست بلکه واقعیت است. ورزش ایران در سال‌های گذشته با فقر امکانات و زیرساخت ها افتخارات زیادی را کسب کرده و در المپیک‌ها به جمع ۱۵ کشور برتر رسیده است. در والیبال اکنون جایگاه ایران کجاست؟ فوتبال ما در جام جهانی چگونه بازی کرد؟ کشتی و وزنه‌برداری در جهان شناخته شده هستند. چرا با فقر امکانات چندین دوره قوی‌ترین مرد وزنه‌برداری جهان و المپیک از آن ایران بود. این‌ها الگو هستند. اما چرا اقتصاد ما با وجود معادن، ذخایر و ظرفیت‌های موجود به این شکل درآمده است.  

وی در پایان تصریح کرد: ورزش در جهان به یک صنعت تبدیل شده و می‌تواند در بسیاری از تعاملات نقش آفرینی کند. درآمد میزبان‌های جام جهانی و المپیک از ورزش نشان دهنده بعد اقتصادی این مساله است. در لیگ‌های معتبر دنیا چه سرمایه‌گذاری‌هایی انجام می شود. دیپلماسی ورزشی نیز در جریان است و به بخشی از دیپلماسی عمومی تبدیل شده است. باید قدردان این ظرفیت‌ها باشیم. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha