بهبود کیفیت لوله‌های آب‌رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات

تهران- ایرنا- یک شرکت فناور برای بهبود مقاومت به کرنش خزشی در لوله‌های پلی‌اتیلنی (PE-۸۰)، لوله آب‌رسانی حاوی نانو ذرات تولید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پلی‌اتیلن یکی از پرکاربردترین پلیمرها است که به‌دلیل مزایای متعددی از جمله قابل دسترس بودن، فرایندپذیری راحت، مقاومت شیمیایی آلی، خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب، قیمت مناسب، قابلیت کاربرد در زمینه‌های مختلف سهم زیادی را در صنایع پلاستیکی به خود اختصاص داده‌ است.

در کنار تمام مزیت‌های ذکر شده مقاومت خزشی کم، یکی از معایب این پلیمر است، خزش تغییر شکل وابسته به زمان است که به‌عنوان نقص در رفتار بلند مدت مواد پلیمری به حساب می‌آید.

در بحث خزش زمانی که پلیمرها تحت بار ثابتی کمتر از استحکام نهایی ماده قرار می‌گیرند، یک تغییر شکل آنی در پلیمرها ایجاد شده و از حالت کلاف خارج می‌شوند؛ با ادامه یافتن اعمال بار و هر چه میزان زمان اعمال بار طولانی شود یک نوع تغییر شکل دائمی در ماده ایجاد می‌شود،

یکی از موثرترین روش‌های بهبود خواص پلی‌اتیلن استفاده از فناوری نانو است، لذا به منظور حل مشکل خزش در لوله‌های پلی‌اتیلن، یک شرکت ایرانی با اضافه کردن نانوذرات و توزیع یکنواخت آن‌ها در بستر پلیمری، منجر به بهبود مقاومت و افزایش خزش بلند مدت در لوله‌ها شده است.
از این لوله‌ها می‌توان در شبکه‌های آبرسانی، فاضلاب شهری و روستایی، شبکه‌های آبیاری تحت فشار، سیستم‌های اطفای حریق و آتش نشانی، محافظ کابل‌های برق، مخابراتی و فیبر نوری، سامانه‌های انتقال مایعات و فاضلاب صنعتی، شبکه‌های زه‌کشی ساختمان‌ها، سیستم و سامانه آبیاری متحرک و تحرک‌پذیر و سیستم‌های تهویه استفاده کرد.

مقاومت بالا در برابر فشار، ضربه، ساییدگی، خوردگی شیمیایی و پوسیدگی، مقاومت زیاد در برابر گرما و سرما (از ۸۰ درجه الی ۲۰- درجه سانتی گراد)، مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش، مقاومت عالی در برابر ارتعاشات ناشی از زمین لرزه، عدم بیماری زایی به علت خصوصیات شیمیایی ویژه، مقاوم در برابر زنگ‌زدگی، طول عمر زیاد، عدم نیاز به رنگ و پوشش، از جمله قابلیت های این لوله ها است.

این شرکت یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید در سطح منطقه است که در سال ۱۳۶۸ در استان تهران (شهرک صنعتی قلعه میر) و با هدف تأمین محصولات مورد نیاز بازار به بهره برداری رسید، از همان ابتدای تأسیس عزم را بر تولید محصولات با کیفیت جزم نموده و در همین راستا به خرید ماشین‌آلات تولید، دانش فنی و تجهیزات آزمایشگاهی مطابق با فناوری روز جهان پرداخته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha