۱۵ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شد

شهرکرد- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به روند اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی گفت: در سال‌جاری جذب ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی این استان پیش‌بینی شده است.

علی شهریارپور روز چهارشنبه در شورای اداری چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: طرح‌های مصوب اقتصاد مقاومتی این استان در سال‌های گذشته و امسال ۳۴ مورد است و نیاز اعتباری برای اجرای این طرح‌ها ۴۵ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۱۰ هزار میلیارد ریال آن مصوب شده است.
شهریارپور تصریح کرد: تامین و انتقال آب در ۱۵ هزار هکتار زمین، تکمیل کلینیک بیماران خاص، راه‌اندازی ۲۸ واحد صنعتی راکد، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و توسعه باغات در سطح یک‌هزار و ۴۴ هکتار از مهم‌ترین طرح‌های اقتصاد مقاومتی در چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود.
وی یادآور شد: برای اجرای ۲۸ طرح جهش تولید استان ۲ هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال از اعتبارات دولتی پیش‌بینی شده که تاکنون یک‌هزار و ۲۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید استان شرایط خوبی در طرح‌های زیرساختی مانند راه‌آهن، جاده‌ها، شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی، کشاورزی و حوزه‌های دیگر ایجاد کرده است.
وی با اشاره به تلاش‌های فراوان برای افزایش نرخ اشتغال در استان گفت: نرخ بیکاری این استان از ۲۰.۸ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۵.۲ درصد در سال گذشته کاهش یافت و در این مدت نرخ مشارکت اقتصادی استان با چهار درصد رشد از ۳۹.۷ درصد به ۴۳.۷ درصد افزایش یافت.
وی افزود: اعتبارات چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۹۲ برابر چهار هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال بود که این مبلغ در سال ۱۳۹۶ به ۱۰ هزار میلیارد ریال، سال ۱۳۹۸ به ۱۵ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال، سال ۱۳۹۹ به ۲۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال و در سال‌جاری به ۲۹ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: اعتبارات این استان در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ برابر ۱۴۰ درصد و در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ برابر ۱۸۳ درصد رشد نشان می‌دهد.
وی یادآور شد: تخصیص اعتبارات چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۹۲ برابر ۵۸ درصد بود و در سال گذشته به ۸۱ درصد افزایش پیدا کرد.
شهریارپور اظهار داشت: در کنار اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان، ۱۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از منابع مختلف بانکی و سهم‌ آورده متقاضیان در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ انجام شد.
وی گفت: هدف‌گذاری این بخش ۸۰ هزار میلیارد ریال بود که ۲۰ هزار میلیارد ریال بیشتر محقق شده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: در فاصله سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ از محل رونق تولید، تبصره ۱۸، تسهیلات روستایی و عشایری و اشتغال فراگیر، ۲۶ هزار میلیارد ریال در چهارمحال و بختیاری جذب شد.
وی افزود: در سال‌های اخیر سه رویکرد کلی شامل ایجاد اشتغال، رشد تولید و بهبود رفاه نسبی برای توسعه استان در دستور کار قرار گرفته است.
شهریارپور تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری هم‌اکنون در سرانه تولید گوشت قرمز رتبه یک، تولید شیر رتبه ۲، کل آبزیان رتبه هشت، پرورش ماهیان سردابی رتبه یک، سهم جمعیت زیرپوشش شبکه آب شهری رتبه یک، سهم جمعیت زیرپوشش فاضلاب شهری رتبه ۱۱، جمعیت روستایی بالای ۲۰ خانوار بهره‌مند از آب آشامیدنی سالم رتبه ۱۴، ضریب نفوذ بیمه درمان رتبه ۱۵، ضریب نفوذ بیمه اجتماعی رتبه ۱۷، نسبت تعداد تخت‌های فعال بیمارستانی به ۱۰ هزار نفر جمعیت رتبه ۱۵، تعداد مراکز ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه بهداشتی به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت رتبه ۶، تعداد مراکز بهداشتی و درمانی روستایی رتبه پنج، نسبت کتابخانه‌های عمومی رتبه ۱۲، نسبت اعضای کتابخانه‌های عمومی رتبه ۹ و تولید برنامه‌های تلویزیونی رتبه ۱۵ کشور را دارد.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری ۱۰ شهرستان با افزون‌بر ۹۷۹ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha