۲۱ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۷:۴۳
کد خبرنگار: 836
کد خبر: 84359238
۱ نفر

برچسب‌ها

مذاکره ابزاری برای تامین منافع ملی

تهران - ایرنا- برگزاری مناظرات تلویزیونی بستری مطمئن برای بیان و اعلام شفاف مواضع و دیدگاه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص مهم ترین مسایل و چالش های کشور است و امروز این اتفاق نظر در میان همه پژوهشگران برجسته اقتصادی وجود دارد که مهم ترین چالش اقتصاد کشور، موضوع تحریم های بین المللی است.

تحریم های بین المللی به زبانی ساده، دست و پای اقتصاد و تجارت کشور را بسته و امکان کنشگری و فعالیت را سلب نموده است. دولت تدبیر و امید با بینش و نگرشی صحیح از همان ابتدای روی کارآمدن مهم ترین دغدغه  و توجه اش را به مدیریت موضوع های بین المللی کشور یعنی حل چالش تحریم ها معطوف ساخت. جمهوری اسلامی ایران ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار گرفته بود. فصلی که کشور هدف را به عنوان ناقض صلح و امنیت بین المللی در نظر می گرفت و باید گفت که در طول تاریخ سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان هر کشوری که ذیل این فصل قرار گرفت یا دچار جنگ از بیرون و یا جنگ داخلی شد. کشور هایی نظیر عراق، لیبی از جمله این کشورها هستند. 

واقع گرایی دولت  تدبیر و امید برای تامین منافع ملی
با درایت تیم دیپلماسی دولت تدبیر و امید ایران بدون هر گونه درگیری و خطر جنگ و با ابزار مذاکره و گفت و گو از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحدد با قطعنامه معروف ۲۲۳۱ خارج شد. مقصود از بیان این موضوع تبیین اهمیت و اقدام شایسته و تاریخی دولت تدبیر و امید است که پاسداری از ابزار مذاکره چه میزان توانست حافظ منافع و امنیت ملی کشور گردد. مهم تر از همه طی این هشت سال مخالفان دولت دایم روی این موضوع مانور می دادند که دولت مستقر تمام توجه اش به محیط بین المللی و مذاکرات هسته ای است. 
گذشت زمان نشان می دهد که مسیر دولت تدبیر و امید چقدر درست و واقع گرا و در جهت منافع واقعی جامعه ایرانی بوده است. امروز هم دولت با همین باور و نگرش به ابزار مذاکره به عنوان گزینه ای کم هزینه و با بیشترین بازدهی ممکن در تلاش برای به ثمر رساندن مذاکرات هسته ای است.

اجماع نامزد های انتخاباتی برای ادامه مذاکرات و رهایی از تحریم 

نکته امیدوار کننده و دلگرم کننده در اینجاست که امروز در کشور، اجماعی قابل قبول به ضرورت مذاکره در صحنه بین المللی در مدیریت اختلافات در میان نخبگان ابزاری ایجاد شده است. با نگاهی به مناظرات تلویزیونی و بیان مواضع و رویکردهای نامزدها این موضوع به وضوح قابل تشخیص است که همه نامزدها که اتفاقا بخش زیاد شان از طیف مقابل دولت هستند؛ اصل مذاکره و تداوم آن را برای خلاصی از شر تحریم ها پذیرفته اند. اشاره رییس جمهوری محترم کشورمان به این موضوع از همین جهت قابل تحلیل است که دولت تدبیر و امید با تمام سنگ اندازی ها و موانع هیچ گاه از ابزار مذاکره برای تامین منافع ملی دست نکشیده و همین اصرار و تداوم به گفت و گو و مذاکره در صحنه بین المللی باعث پذیرش این گفتمان در میان جناح رقیب دولت شده است.
به تعبیری دیگر مسیری و راهی جز گفت و گو و مذاکره برای پیشبرد امور کلان اقتصادی کشور وجود ندارد. نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از ضرورت گسترش روابط همسایگی، تولید ملی و افزایش اشتغال سخن می گویند. راهکار و زمینه تحقق این شعارها در تقویت تعاملات منطقه ای و بین المللی با احترام به اصل طلایی گفت و گو و مذاکره است. 

مذاکره  راهی برای انتقاع مردم کشورمان از مزایای اقتصادی
برای تولید و اشتغال نیاز به منابع سرمایه ای است و این منابع سرمایه ای باید در کشور با افزایش صادرات، ورود سرمایه گذاری صورت گیرد. امروز بخش اعظمی از منابع ارزی کشور در بانک های کشورهایی نظیر چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و عراق بلوکه شده است. طبق یک برآورد حدود ۴۰ میلیارد دلار در این کشور ایران منابع ارزی دارد و همه این منابع به خاطر تحریم های ثانویه وزارت خزانه داری آمریکا امکان انتقال به چرخه بانکی کشور را ندارند. اهمیت و کارایی مذاکره و گفت و گو در یک چنین بستری است. اساسا نمی توان با این طیف از کشورها برای آزاد سازی منابع ارزی وارد نزاع و کشمکش شد که مسلما هیچ عقل سلیمی موافق برخورد قهری برای بازگشت منابع ارزی نیست. پس تنها راهکار تداوم فضای گفت و گو در همین بستر برجام است. همه این کشورها حتی چین و هند منتظر به نتیجه رسیدن مذاکرات برجامی برای آزادسازی منابع ارزی کشور هستند. امید بر این است که با باور همگانی همه سیاسیون کشور از جناح های مختلف به این موضوع که در سپهر سیاست امروز جهانی، فنون و ابزار مذاکره می تواند ضامن تامین و ارتقای منافع ملی کشور باشد؛ زمینه برای به نتیجه رسیدن هر چه سریعتر مذاکرات برجامی و انتقاع مردم کشورمان از مزایای اقتصادی این توافق فراهم شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha